|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Едно дете-предност или не?
29.4.2010 10:44:56   
mother 29
Што мислите,само едно дете во семејството е предност или не??!
знаеме од една страна каква е финансиската состојба за повеќе деца ,а пак од друга , најчесто едно дете во семејството значи дека тоа ќе биде разгалено, себично, скржаво итн....Јас барем немам предрасуди спрема единците...ама тоа со размазувањето и сите карактеристики што ги набројав, доаѓаат спонтано.(што не мора да значи ,нели?!)

дали мислете дека е себично ,да го оставиме без брат /сестра(знаеме колку ке му значи подршката од своја крв понатаму во животот) ИЛИ пак ?!
па кој е вашиот избор и вашето мислење. 
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 10:55:31   
ripce
Како почина мајка ми некако деновиве најнормално дека многу многу размислувам, се навраќам на спомените, миговите со неа, на она што таа сакала, што би сакала доколу беше сеуште со нас... мислам дека не очекуваше дека ќе остане со едно внуче од моја страна, иако јас бев решена од Х причини веќе да не раѓам, ама некако се предомислувам... САКАМ уште едно, но и нешто во мене ме предомислува, затоа што сигурна сум дека никако не сум подготвена за уште едно во моментов, и од финансиски аспект, не сум вработена, на една плата сме на мм, добро и помошта од татко ми и неговите, и + сакам да порасне уште малку Зоки, а јас да завршам со факултетот, па здравје ако не се случи нешто непредвидено за дете може да разимислуваме таму во 5та година од студирање кога планирам да запишам магистерски студии. А да сакам да се вика Елена или ако е машко можеби Леон (мајка ми се викаше Ленче).

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 10:56:04   
MamaOhrid
Јас сум за тоа детето да не остане само, туку да добие братче или сестриче. Така нема да биде себично, ќе научи да ги дели нештата со друг, секогаш ќе има другарче, никогаш нема да е само. Јас моето дете од субјективни причини  и свесно не би го оставила само. Доколку пак, постојат здравствени причини за неможност за второ дете, тогаш тоа е тоа.  

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:01:59   
elle
Јас имам една сестра и многу сум среќна што ја имам би била посреќна кога би имала и повеќе, порасната сум во посиромашно семејство и никогаш не сум помислила подобро ќе било да сум сама и се да биде мое...
Доколку нема здравствени причини нема да ја оставам ќерка ми сама...
Имав една колешка чие дете беше 11г. и не сакаше друго затоа што син и не сакал брат или сестраuser posted image user posted image user posted image user posted image -но дали тоа дете може правилно да расудува на таа возраст-може еден ден ќе се предомисли а ќе биде доцна

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:02:31   
profesorica
не мора да значи дека ако е едно дете ќе бид разгалено, скржаво и сл... иако сум сретнала единци кои ги имаат баш тие карактеристики, но мислам дека тоа зависи од самите родители, како ќе го воспитаат, такво ќе биде детето.

од друга страна, сметам дека е себично да го оставиш едното дете без брат, сестра...ако имаш услови и можности да му родиш братче, сестриче зошто да го оставиш само.

ако мислиш на предноста од финанскиска гледна точка и милион обврски ако се има две или повеќе деца- јас мислам НЕ.не е тоа предност...
доколку сум во можност би родила уште едно и тоа сестриче за Дамјан.но ако биде братче не се бунам бидејќи уште подобро за него.

и најдобро е да не се голема разлика бидејќи јас знам како ми било- 10 години сама и одеднаш моите пак се решија на дете.не велам дека не бев среќна кога добив брат но преголема е разликата, што се вика јас го исчував, гу успивав и се и тотално бевме и ден денес сме со различни интереси и размислувања.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:02:43   
big_mama817
јас од ххх причини одлучив повеќе да не раѓам врз мојата одлука игра улога повеќе фактори се разбира матријалната страна, живењето во заедница, сметам вака кога е едно можеш на некој начин повеќе да му обврнеш внимани и да му дозволиш повеќе работи додека кога се две или повеќе тоа е малку потешко мое лично мислење е дека не е само да го родиш туку и да му обезбедиш многу работи кој ќе му бидат неопходни за понатака

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:03:49   
Rossana
Sara mi e uste mala ama jas nagolemo razmisluvam za vtoro dete, user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image samo neka napolni godinka i odma pocnuvam so vtoro, Nikogas ne bi ja ostavila sama bez brat ili sestra osven se razbira ako zdrastvenite pricini se precka toa e veke drugo. 

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:06:09   
Rossana
ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

мое лично мислење е дека не е само да го родиш туку и да му обезбедиш многу работи кој ќе му бидат неопходни за понатака


Se soglasuvam

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:15:43   
mina_m
jas sum za + barem uste edno dete, bi sakala 3 deca,ama kako mi trgnalo uste ne sme stignale do prvoto, brodot trgnat a jas sum se fatila za veslotouser posted image user posted image user posted image .Gledano od site strani dokolku nema nikakov problem finansiski ili zdravstven, zosto da ne!!!!,mislam greota e da raste samo(osven kako sto rekov ako nesto ne e vozmozno)....

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:17:34   
kiki_riki

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

сметам вака кога е едно можеш на некој начин повеќе да му обврнеш внимани и да му дозволиш повеќе работи додека кога се две или повеќе тоа е малку потешко
мое лично мислење е дека не е само да го родиш туку и


да му обезбедиш многу работи кој ќе му бидат неопходни за понатака



se slozuvam so gore napisanoto no ja izdvoiv poslenava misla zasto spored mene bratceto i sestriceto se golema poddrska za ponatamu vo zivotot -nesto sto ne se kupuva

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:20:40   
matushka
Jas imav teshka bremenost, i godina ipol otkako se rodi Mateja ne sakav da slusnam za vtoro dete. Bev epten kategoricno resena za edno. Ama kako pominuva vremeto, epten mi se smeni razmilsuvanjeto, i bi sakala i vtoro dete, ke mi falat ovie migovi na mazenje i galenje koga ke potporasne Mateja i ke me otkaciuser posted image Samo bi pocekala uste nekolku godini.

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:27:23   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica



од друга страна, сметам дека е себично да го оставиш едното дете без брат, сестра...ако имаш услови и можности да му родиш братче, сестриче зошто да го оставиш само.



и најдобро е да не се голема разлика бидејќи јас знам како ми било- 10 години сама и одеднаш моите пак се решија на дете.не велам дека не бев среќна кога добив брат но преголема е разликата, што се вика јас го исчував, гу успивав и се и тотално бевме и ден денес сме со различни интереси и размислувања.



potpis i ja so sestra mi sme pogolema razlika u godini,se sekavav na majka mi i ja puknav glavata za edno bratce ili sestriceuser posted image ,deka uzasno dosadno mi bese sama doma hehe i me poslusauser posted image ,i jas ja iscuvav sestra mi,i iako e tolkava razlika megu nas sepak sme povrzaniuser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:29:49   
macci
јас сум за две деца,греота е да го оставиш само...без братче или сестриче.тоа повеќе како хуман гест кон првото дете е,јас така гледам на работите.
инаку кој може нека оди и на трето,по весело било,така викаат :)
мајки не бидете себични кон своите деца,не викам дека ви е лесно но жртвувајте се за нив,децата се богатство.
п.с.една случка со еден ром,го прашувам зошто прави толку деца кога нема пари...вика ако немам среќа во парите имам среќа во децата



< Поракaта ја уредил macci -- 29.4.2010 11:32:03 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:34:26   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Како почина мајка ми некако деновиве најнормално дека многу многу размислувам, се навраќам на спомените, миговите со неа, на она што таа сакала, што би сакала доколу беше сеуште со нас... мислам дека не очекуваше дека ќе остане со едно внуче од моја страна, иако јас бев решена од Х причини веќе да не раѓам, ама некако се предомислувам... САКАМ уште едно, но и нешто во мене ме предомислува, затоа што сигурна сум дека никако не сум подготвена за уште едно во моментов, и од финансиски аспект, не сум вработена, на една плата сме на мм, добро и помошта од татко ми и неговите, и + сакам да порасне уште малку Зоки, а јас да завршам со факултетот, па здравје ако не се случи нешто непредвидено за дете може да разимислуваме таму во 5та година од студирање кога планирам да запишам магистерски студии. А да сакам да се вика Елена или ако е машко можеби Леон (мајка ми се викаше Ленче).


Рибче имаш време срцка, млада си ти...заврши си факултет, ке си најдеш работа...таман после и Зоки ке ти помага user posted image Јас сум за повеке деца...нормално доколку дозволуваат финансиите и доколку има услови за повеке деца.Јас и после брат ми ја молев мајка ми да роди уште едно, ама не биде...здравје ако даде господ би сакала да иам барем 3 деца( али ке видиме после првотоuser posted image )


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:37:00   
Maca25
Себично или не, јас воопшто не размислувам за второ дете. Сакав да имам 3 деца, но мислам дека мојот организам нема да поднесе уште една бременост. Сега имам толку многу здравствени проблеми што и докторите н ми препорачуваат да останам трудна повторно.
Така да мојата ќеркичка сега за сега ќе биде единица.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 11:38:39   
macci
јас не се согласувам во целост.незнам што подразбираш под многу работи?тоа само ќе си дојде со време,и на крај краева нека има среќа во животот,кога ќе порасне ке се снајде.опширна е темава за дебатирање.......ако размислуваме така како тебе нетреба никој да раѓа второ,трето дете.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Rossana

ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

мое лично мислење е дека не е само да го родиш туку и да му обезбедиш многу работи кој ќе му бидат неопходни за понатака


Se soglasuvam


(Одговор на членот Rossana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 12:40:55   
dragana_vane
Jas imam sestra , razlika sme 5 godini i super ni e. Moevo dete e 15 meseci , naredniot mesec ke mu se rodi sestricka, pa zdravje za 2 godini planirame so mm uste edno... Decata se bogatstvo.... ne znaes utre sto te ceka...Zboruvam i od materijalna strana, eve moze da se sluci cel zivot da vrzuvas edvaj kraj so kraj , a se pogodi tretoto dete da stane milioner  i da im pomaga na svoite braka i sestri. Zbuci nedostizno no se slucuvaat vakvi raboti. MM e edinec i mnogu pati koga pravime muabet mi kazuva deka koga bil tinejdzer nemal na kogo da se pozali za bilo sto.
  Mi veli- nekoi raboti ne se kazuvaat na roditeli, bez razlika kolku i da ste bliski, a i najdobar drugar (ne)... ne ti e krv. Da si imav brat ili sestra polesno ke mi bese togas.... No sega te imam tebe.user posted image . Zatoa luge mnozete se...blagodetite od decata doagaat otposle...user posted image

(Одговор на членот macci)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 12:56:41   
Палешка РР
Јас бев со едно дете 14 години и сега сфаќам дека длабоко сум згрешила. Кога го гледам Марио колку и се радува на Миа, колку ја гушка..колку се топи кога е со неа..и колку таа се радува и смее кога ќе го види..се каам што не родив порано и бескрајно сум среќна што родив! Не ги оставајте децата сами, освен ако немате здравствени проблеми.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:07:53   
Adrijana

ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Jas imam sestra , razlika sme 5 godini i super ni e. Moevo dete e 15 meseci , naredniot mesec ke mu se rodi sestricka, pa zdravje za 2 godini planirame so mm uste edno... Decata se bogatstvo.... ne znaes utre sto te ceka...Zboruvam i od materijalna strana, eve moze da se sluci cel zivot da vrzuvas edvaj kraj so kraj , a se pogodi tretoto dete da stane milioner  i da im pomaga na svoite braka i sestri. Zbuci nedostizno no se slucuvaat vakvi raboti. MM e edinec i mnogu pati koga pravime muabet mi kazuva deka koga bil tinejdzer nemal na kogo da se pozali za bilo sto.
  Mi veli- nekoi raboti ne se kazuvaat na roditeli, bez razlika kolku i da ste bliski, a i najdobar drugar (ne)... ne ti e krv. Da si imav brat ili sestra polesno ke mi bese togas.... No sega te imam tebe.user posted image . Zatoa luge mnozete se...blagodetite od decata doagaat otposle...user posted image



user posted image user posted image


user posted image


Bravo Dragana, taka i treba.
Jas sum protiv samo edno dete, moze ke e zadovoleno poveke materijalno, ama mislam deka ke mu fali nekoj blizok. Za mene toa sto si imam sestra e bogatstvo, toa sto go imam so nea, go nemam so nikoj drug. Sprema toa sto jas go dozivuvam so sestra mi, sigurna sum deka Eva nema da ja ostavam sama, zdravje za 2-3-4 godini moze da si dobie bratce ili sestrice(ili ako mi se ispolni zelbata i dvete odednas)user posted image , a nisto cudno posle toa i uste edno, ama se vo svoe vreme.

_____________________________



(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:10:17   
Enika
ИЗВОРНА ПОРАКА: dragana_vane

Jas imam sestra , razlika sme 5 godini i super ni e. Moevo dete e 15 meseci , naredniot mesec ke mu se rodi sestricka, pa zdravje za 2 godini planirame so mm uste edno... Decata se bogatstvo.... ne znaes utre sto te ceka...Zboruvam i od materijalna strana, eve moze da se sluci cel zivot da vrzuvas edvaj kraj so kraj , a se pogodi tretoto dete da stane milioner  i da im pomaga na svoite braka i sestri. Zbuci nedostizno no se slucuvaat vakvi raboti. MM e edinec i mnogu pati koga pravime muabet mi kazuva deka koga bil tinejdzer nemal na kogo da se pozali za bilo sto.
Mi veli- nekoi raboti ne se kazuvaat na roditeli, bez razlika kolku i da ste bliski, a i najdobar drugar (ne)... ne ti e krv. Da si imav brat ili sestra polesno ke mi bese togas.... No sega te imam tebe.user posted image . Zatoa luge mnozete se...blagodetite od decata doagaat otposle...user posted image


Се согласувам...вујко мој на мајка ми 1 братуцед е единцец...ама затоа има 4 керки...дури планираат и 5то user posted image user posted image user posted image Вели јас цел живот сум сам...сакам повеке деца, да ми биде пуна куката и да им биде на нив поубаво...не иде сам


_____________________________

What goes around comes back around.

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:11:19   
Adrijana
Рибче имаш време срцка, млада си ти...заврши си факултет, ке си најдеш работа...таман после и Зоки ке ти помага Јас сум за повеке деца...нормално доколку дозволуваат финансиите и доколку има услови за повеке деца.Јас и после брат ми ја молев мајка ми да роди уште едно, ама не биде...здравје ако даде господ би сакала да иам барем 3 деца( али ке видиме после првото )





Ha ha, jas uste i bamkam na majka mi da ni rodi edno bratce, deka uste e mlada i moze, ama ona nejkeuser posted image a jas ke si gi cuvam so Eva dvajcatauser posted image

_____________________________



(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:36:50   
mamasane
Jas sum protiv samo edno dete, moze ke e zadovoleno poveke materijalno, ama mislam deka ke mu fali nekoj blizok. Za mene toa sto si imam sestra e bogatstvo, toa sto go imam so nea, go nemam so nikoj drug.


Adrijana, apsolutno se soglasuvam so tebe i so site koi go delat mislenjeto deka decata koi imaat bratce ili sestrice imaat poubavo detstvo i ne mozam da si go zamislam zivotot kakov bi mi bil ako ja nemav sestra mi. Kako sto napisa dragana_vane, nekoi raboti ne mozes da gi kazes na nikoj osven na sestra ili brat. Zatoa mi e mnogu tesko sto moeto since ke raste samo zasto ne mozam da mu dadam bratce ili sestrice i nema da ja oseti ubavinata da ima pokraj sebe nekoj sto ke mu bide najblizok vo zivotot.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:41:36   
Adrijana
mamasane zatoa mamicka e tuka da mu nadoknadi, taka?user posted image
mnogu slatko since imasuser posted image

_____________________________



(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:45:47   
mamasane
Fala Adrijana, se nadevam deka ke uspeam da mu go nadoknadam toa so ogromnata ljubov sto ja cuvstvuvam za nego, kako i sekoja majka za svoeto  detenceuser posted image user posted image

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Едно дете-предност или не?
29.4.2010 13:47:33   
Тања РР
Не верувам дека некогаш ќе се решам да родам уште едно дете. Прво затоа што не би сакала да помине низ она што помина мојата керкичка, второ затоа што ни јас ни мм би можеле да го преживееме истото уште еднаш.  Нема доктор кој може да ми гарантира дека второто дете ге го износам до крај а јас мислам дека е посебично да решам да ризикувам отколку да ја оставам Јана без братче или сестриче.


(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?