|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Довикување на родителите по име
7.8.2011 13:28:43   
Snowhite RR
Што мислите за децата кои ги викаат родителите по име?
Јас лично никогаш ниту сум се обратила на мајка ми и татко ми по име, ниту кога кажувам нешто за нив сум ги ословувала по име. И многу мразев кога некој друг на своите родители му се обраќаше по име или ги кажува на име.
Михаил почна на татко му, наместо тато да го вика по име, сега за сега ми е слатко и интересно тоа, ама не сакам така да продолжи и уште сега му кажувам дека тој за него е „тато“.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.8.2011 15:10:39 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 14:03:24   
anedespo
Malata me vika po ime, retko mamo. A postariot me vika mamo. Jas moite gi vikam koga kako

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.8.2011 15:10:54 >

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 14:54:10   
Maca25
Нина некогаш знае да го викне мм по име, ама многу ретко. Мене ме вика мама.
А јас татко ми го викам тато, а мајка ми по име (ама нагалено) - Јованче.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 7.8.2011 15:11:12 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 15:13:51   
Felly RR
Јас на моите родители никогаш им се немам обратено по име,  и не сакам ни Мате мене да ми вика по име. Сега за сега и не знае, многу е и тешко, па ме вика само МАМАuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 15:25:11   
mila mama
E. uste ne zboruva, ama jas imav period vo detstvoto kaj sto i dvata roditela gi vikav po ime, osobeno tatko mi. Ne znam zosto e taka, ama mnogu deca dodeka se mali gi vikaat roditelite po ime. Mozebi poradi toa sto slusaat drugite kako im se obrakaat, nikoj ne se obraka so "mama" i "tato" osven niv, pa zatoa.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 16:19:15   
AnnaMolly RR
Јас татко ми НИКОГАШ го немам викнато „тато“. Тој така ме научил од малечка, кога сум научила да зборувам. Него никој не го вика чичко Димче, вујче, тетин... СИТЕ го викаат по име. Ама буквално сите, старо и младо. Не знам зошто, ама ете тој така сака. Само Филип сега го вика „деде“ user posted image

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 18:55:30   
Martins mom
Мартин ги знае сите комшии, роднини и пријатели и ги вика на име, иако јас го учам да вика тетка, чичко, баба, дедо, ама него така му е интересно. Домашните не вика мама, тато, ама знае некогаш да рече мама Л... или тато Т... или баба оваа, онаа итн.Кога ќе се подналути и само на име не викаuser posted image user posted image
Мали се уште за да знаат што и како треба...има време, не е страшноuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Довикување на родителите по име
7.8.2011 20:24:28   
mamamoni
Софија е уште мала за било како да не вика, а не би ми сметало да не вика по име а јас мајка ми ја викам нагалено Лене или Линич а татко ми некогаш тато а некогаш и него нагалено

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Довикување на родителите по име
8.8.2011 9:06:42   
Snowhite RR
Ете сношти, го слушна татко му како ме вика и тој почна да вика по мене на име, пред тоа му беше тешко да го изговори, ама ете успеа некакоuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Довикување на родителите по име
9.8.2011 16:16:05   
zapce
Матеј последниве две недели го научи името на татко му и понекогаш ке се случи да го вика на име, но почесто го вика татао, а мене ме вика мама.user posted image

_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Довикување на родителите по име
9.8.2011 16:18:59   
big_mama817
и јас и брат ми го викаме татко ми на име-нагалено а инаку на Тарик му се случува некогаш да не вика на име особено ммuser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Довикување на родителите по име
9.8.2011 21:03:54   
mama26
hmm zasto mislam imame vakva tema user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Довикување на родителите по име
15.8.2011 9:08:17   
MERUSHKA
Поголемата ќерка не вика мамо и тато,а помалата не вика наимеuser posted image Моитер родители сеуште ги викам мама и тато!

_____________________________

B.B.B.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Довикување на родителите по име
15.8.2011 23:14:29   
*miki mami*
Sin mi ima godina ipol vo posledno vreme pocna da zboruva se i toa dosta cisto se sto ke slusne povtoruva,pred nekoj den jas vikam po mm nekolku pati po ime i toj od togas ne go vika tato nego na imeuser posted image user posted image

(Одговор на членот MERUSHKA)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Довикување на родителите по име
17.9.2011 16:55:57   
sweety girl
Мојата има 20 месеци и мене најчесто ме вика по име а татко и тато, не ми смета напротив симпатично ми е

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Довикување на родителите по име
2.11.2011 16:13:30   
JovanaJ
Moite roditeli sum gi vikala sekogas mamo i tato. Ne sum smeela poinaku. Ama nekako toa mi e premnogu strogo.
Generalno sin mi ne vika mama i tato, ama se slucuva koga nesto kazuva na nekoj namesto mama i tato kazuva po iminja. Mene voopsto ne mi smeta toa i nikogas ne reagiram na toa negativno.
A sega pak vo posledno vreme vika so "majka mi", tatko mi ne so mama/tato :) priod nekoj....

(Одговор на членот sweety girl)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Довикување на родителите по име
2.11.2011 16:59:04   
Annet
еееее нас уште не не вика никако ама незнам како ќе биде......како да ме вика тие сме не би ми пречело сигурно...имам примери многу кога им биле мали ги викале мама и тато а сега по име......ама кога треба нешто се мамичка и татичко ихихихихихиих....незнам...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?