|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Децата и нивните секојдневни трошоци
11.7.2010 23:34:36   
mama26
vikaat kolku ti e cergata tolku da gi pustis nozete.decata ne ja razbiraat vrednosta na parite dodeka se bebinja.posle 4 godisna vozrast rabiraat samo skapo i evtino ama pak ne vo celost znaat kolku mozeme nie da potrosime za niv vo tekot na eden den.jas ziveam pod kirija i toa me kine.ali aj plakam mnogu malku.zatoa nemam parket zatoa ziveam vo podrum.nemam svetlina.ali da se vratam na temava zasto sve ova nabrgu se nadevam ke pomine. jas licno za mojot 4 godini sin deneska eve potrosiv samo 200 den.tie pari za mene se mnogu.dali vie trosite poveke?ili pomalce?nekogas razbira deka samo edno nesto ke se kupi.i nezboram za igracki.tuku za sladoled za solenki,blago.igroteka eden saat.proset_ka do centar i pica parce.i sve sto ke pobara ama dodeka mozam.dali gresam?dali vie se karate so vasite deca ili ednostavno ne im davate da kupat se sto ke posakaat atoa e sitnica.i mene mi izgleda sitnica ama 20 den ova 50 den toa 150 denari.znaci temata e prosek vo denot od dete kolku mozete da si dozvolite da im davate odnosno kupuvate.moze i majki so tinejgjeri da odgovaraat zasto pak tie moze sekoj vikend se vo disko ili devojka da pocas_ti?

< Поракaта ја уредил nadica -- 11.7.2010 23:37:34 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.7.2010 23:56:51   
niki
Не се карам, на парите сме сеуште јас и мм сопственици така да ние одредуваме колку може или не да се потроши. Јас ќерка ми не ја носам секој ден во продавница за да бара сенешто, одиме еднаш неделно во супер маркет и купуваме се што ни е потребно за дома. Тогаш таа има право да одбере помеѓу кеса смоки, чипс, чоколадо или киндер јајце. Нема секој ден на мени грицки, ни чоколади. Купуваме мали пакувања со бонбони или чоколадца кои ги добива како награда за добро однесување. Кога излегуваме да шетаме, најчесто си носам од дома нешто за грицкање ако и се пријаде, но има и денови кога купувам, како и денови кога велам дека не сум земала пари со себе и дека мора да чека да се вратиме дома и да јаде.
Кај мене не палат солзи и кмекања, купувам кога мислам дека треба, она што мислам дека треба, онолку колку што мислам дека треба. Тоа не значи дека детето ми страда за нешто, туку само работите се поставени така да ја имаме ние контролата и не дозволуваме таа да манипулира со нас. А бидејќи купуваме наеднаш за повеќе денови, навистина незнам колку ме чини детето и нејзините потреби на дневна база, ниту пак можам да кажам дека се сите денови исти.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 11:42:17   
vesna1
Lele toa e bolnata tema. Kako rastat sve poveke pari baraat. Jas sum stroga eden sladoled na den, nekoj smoki,sokce otisle dveste denari. Dodeka mojot soprug ne moze da kaze ne, sve sto ke se pobara ke se kupi. I samo se karame radi toa. Ednas sedevme i racunavme preku 6000 den davame za gluposti i ponekoja igracka. 

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:37:13   
Viktori
Јас секојдневно не трошам пари на децата. Мислам... чоколади, бомбони, мастики и таква ми ти останата џанк фудара немам дома. Се оди во продавница и се купува за дома што треба + овошје и зеленчук.

А и децата ми се супер научени па можам со саати да се шетам во Тинекс, а тие да ми побараат само мусли на виталија, да ме потсетат дека нема млеко и исто така мусли ама штангли со банана и темно чоколадо, што им ги давам за ужина или кога се шетаме.

Кроасани благи им заменуваат оброк така да не ги сметам во + пари.



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:41:52   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: vesna1

Lele toa e bolnata tema. Kako rastat sve poveke pari baraat. Jas sum stroga eden sladoled na den, nekoj smoki,sokce otisle dveste denari. Dodeka mojot soprug ne moze da kaze ne, sve sto ke se pobara ke se kupi. I samo se karame radi toa. Ednas sedevme i racunavme preku 6000 den davame za gluposti i ponekoja igracka. 
taka e vesna.smoki sega utre za drugo i gledas 3000 barem otisle vo mesecot za bezvrska.odnosno neznam koe dete nebara nisto koga ke vleze vo prodavnica?e sega od nas zavisi dali da mu kupime ili ne.eve jas deneska da se pofalam za razlika od vcera go odbiv.i ne mi e prv pat,da ne mislite kojznae kolku pari imam.a za pazarenje nemozam da se tovaram zasto segde so nego sum.koga ke dojde mazmi e druga prrica.so kola ednas vo dve nedeli.ahahah ama parite se tie u sekoj slucaj.

(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:43:39   
Sandric
Jas mislam deka dete nema potreba sekoj den da dobiva gricki a posebno koga e malo i skoro nisto ne razbira.
A edno e da bara drugo e da mu dades. Ako go naucis deka sekoj den treba da dobiva po nesto , normalno deka ke bara


< Поракaта ја уредил Sandric -- 12.7.2010 13:45:51 >

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:45:34   
Viktori
Моите не бараат мама. А инаку да, се должи на тренинг кога беа мали. Од мали знаат што треба да јадат што не. Пишав некаде порано дека чоколади јадат само за нова година.




_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:51:36   
Anushka
кога беа помали, еве јас како постапував:
1. пред да влеземе во продавница се договаравме што ќе си купат и тоа СЕКОГАШ беше само една работа. Да, имаше „акање од земја“, ама игнорирав, по кусо време престануваа, а тоа на крај и го исфрлија од пракса.
2. Им давав да си собираат пари во касици-прасици. Прв пат кога собраа поголема сума (1000 мкд) им реков дека ќе им додадам за да си купат по една убава играчка. Кога отидовме во продавница, гледаа, гледаа, се мислеа и на крајот ништо не си купија, оти „се` било многу скапо“ ( а до „вчера“ се` сакаа да купат).
Еве ги, големи момци се, со големи барања, ама се` прават „со мерка и усул“.
Тоа зависи и од детето, големиот троши повеќе на глупости (такси, чипс, кино, девојка и сл.), а малиот е штедач, ама кога ќе купи, купено е (ги троши заштедените пари до даска)
Кој знае што ќе правам со ќерка ми - сите сакаат да и` удоволат... 

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 13:54:51   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Моите не бараат мама. А инаку да, се должи на тренинг кога беа мали. Од мали знаат што треба да јадат што не. Пишав некаде порано дека чоколади јадат само за нова година.



moevo pa viktory nejke blago.abe od blago cokolado i toa kocka.i edino toa go jade.zatoa zdravi ni se zabcinjata.ama pusto majka sakas sve da ti jadeuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 14:00:04   
Sandric
Ne znam zosto bi se sekirala ako ne ti jade blagouser posted image
Ako ne jade ovosje ,zelencuk da ama cokoladi i gricki  ako moze nikogas da ne projade najsrekna bi bilauser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.7.2010 18:24:50   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Jas mislam deka dete nema potreba sekoj den da dobiva gricki a posebno koga e malo i skoro nisto ne razbira.
A edno e da bara drugo e da mu dades. Ako go naucis deka sekoj den treba da dobiva po nesto , normalno deka ke bara

POTPOLNO SE SLOZUVAM.IZGLEDA JAS NE SI JA VRSAM RABOTATA KAKO STO TREBA.JAS SUM SI KRIVA.ALI MAL E I MOZE DA SE SMENI.I KE SE SMENI.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.5.2012 14:45:29   
Mihaela 2010
Uste e mala pa taka mozam da ja kontroliram ,mada edno vleguvanje u market prvo se fakja za kinder jajce,ama koga ke porasne koj znae kako ke bide,ama normalno ako imas ke trosis ako nemas nema ni da iskacas po dukjani i kraj...
Ete primer so mene i brat mi...on e postar od mene skoro 4 godini i sekogas povekje dobivase od mene,od orginal patiki,do 501 farmerki orginal,kozna jakna,odmori i slicno,a jas sirota takva po povlecena ,po emotivna si kjutev,znaev kolku imaat moite i ne se bunev...takva sum i sega,ne patam po brendirana garderoba kupuvam sto mi stoi i sto mi se svigja...se nadevam i detevo moe ke bide na meneuser posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.5.2012 15:13:19   
topce
30 денари возење на колички, 10 денари пуканки, 30 денари возење на вовче.
Ова ни се трошоците кога се шетаме. тука не влегува 2 чоколатца животинско царство, сокче, водичка во шише.овошјето не го рачунам како нејзин трошок бидејќи сите го јадеме. играчка немора да се купи ама затоа пластелин, боици, блокче за цртање и некоја книга со прикаска тоа обавезно.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.5.2012 16:08:52   
JovanaJ
Trosime dosta koga izleguvame, sekoe izleguvanje trosime po nesto. Nemozam da nabrojam tocno sto bidejki sekogas e razlicno ama se trosi.
Ne me zagrizuva toa bidejki sin mi razbira koga ke mu se kaze deka nesto nemoze da se kupi i se nadevam deka taka ke ostane.
Edinstven vnuk e i znaci sekojdnevno od site strani mu se kupuva i naviknat e na toa, babi, tetka...ama ne e nerazumen ako za nesto kazam deka nemoze da go dobie. I jas sama sakam koga ke izlezeme da kupi dali sok, sladoled, gricki i sl...ne go gledam toa kako nesto negativno.
Poveke me plasi kako bi izlegle na kraj so trosoci koga ke porasnat i stanat tinejdzeri, togas ke im trebaat mnogu poveke i od pari i od obleka.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.5.2012 17:50:18   
Pepelaska *
Ние не трошиме многу за него , можеби дека сме сеуше мали. Јас кога излегувам на шетање со него многу ретко носам пари или многу малку колку за нешто итно.А инаку освен парите за млеко, сок, памперси и слично, за грицки не даваме.
Некогаш дедовците му купуваат смоки, чоколатчиња и слично.
Кога влегуваме во маркет си гледа и не бара ( еднаш само бисквити побара).Е сега пошто мене ми се јаде гумени бомбони земам и се вадам дека тој сакал user posted image .Знам дека не е убаво ама да бидеме искрени нели user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
11.5.2012 18:24:53   
Felly RR
Секојдневни трошоци за некој ситници и ние немаме. Не практикувам на секое одење в продавница да и купувам чоколатце/смоки/бомбони или такви слични работи. Еднаш дури и кога бевме на боцкање, јас да ја расположам малце од инекцијата, и реков дека ќе одиме во продавница, и да си избере што сака. Влеговме, а таа не знаеше што да си избере, јас - ова сакаш? - не. Она сакаш? - не. Ама затоа пак кога знае што сака, кога ќе си побара, тогаш одиме и купуваме. Не е дете што пребарува, и сметам дека тогаш кога ќе побара нешто, заслужува да добие.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Децата и нивните секојдневни трошоци
12.5.2012 22:44:33   
mamicki
Децата бараат тоа што мислат дека им следува. Ако ги научиме дека секој ден им следува по некоја „стрвулка“- ќе си ја бараат. Не ги имам научено така моиве деца. Се купува тоа што треба. Ако им се јаде благо- правам нешто homemade, не трчам во продавница по чоколадо. Во лето подготвувам домашен сладолед. Овошје, разновидно, сезонско мора да има во секое време. Играчки- миграчки- ретко, но квалитетни и развојни, сликовници- една неделно, па одиме на следната. Боички, хартија, пластелин- кога сака, колку сака.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?