|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дете и оружје
3.7.2009 0:44:48   
Julie1
Дали на вашето дете му дозволувате да гледа филмови со насилство или да сака да си игра со пластични пиштоли, какво е вашето мислење за ова?

_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дете и оружје
3.7.2009 8:16:19   
Палешка РР
Се трудам да има што помалку насилство, преку телевизија и компјутер, во животот на мојот син. Но невозможно е. Скоро сите понови игри за компјутер се со оружје почнувајќи од Counter Strike, една од омилените игри на децата. Секогаш му купувам нови, со цел да му го свтрам вниманието и успевам на неколку дена. Последно му ја купив Tomb Raider, но синоќа гледам и Lara Croft држи пиштол во рака.user posted image



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дете и оружје
3.7.2009 8:21:14   
mami
леле тоа колку ме нервира..па мора ли секаде да го има тоа оружје?јас на другарка ми и се налутив зошто го сликала малиот како стои до чичко му и со пушка во рака(ама вистинска) се вратиле од лов и ај да го сликаат..такво нешто нема да дозволам никогаш..е сега она што ми е неизбежно- како компјутерските игри едноставно ке пробам да ги сведам на минимум

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дете и оружје
13.10.2011 8:49:25   
AnnaMolly RR
Филип доби една играчка пиштол за родеден и многу се заигруваше со неа, ама се скрши. И тоа пред 2-3 месеци. Ама не ја заборава. Сега ќе фати нешто во рака (на пример коцка или некоја лажица) и само вика Пауу! И прави како да пука кон нас.

А во моево маало (на Кале живеам), децата се нон стоп со пиштоли, пушки и ножеви во рака. Летово ги затекнав вака како си играа: девојчињата беа легнати на земја со рацете зад глава, а машките со пиштоли ги држеа на нишан и им викаа, ама не ги разбирав што зборуваат. Страшно!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дете и оружје
7.12.2011 16:01:34   
JovanaJ
Ne mozeme da gi izolirame potpolno od ovie raboti. Se trudam da mu go otrgnam vnimanieto na drugi raboti ama sepak nasilstvo ima nasekade duri i vo crtanite. Ne mi smeta koga ke dobie pistol ili puska na podarok. Smetam deka se sostaven del od igrata i fantazijata na decata. Pa i jas kako devojce se sekavam deka sme igrale "indijanci i kaubojci"....nisto nemase strasno vo toa.
Duri naprotiv, smetam deka deteto sogleduva koi se pozitivni koi negativni licnosti, kako zavrsuvaat "losite" na krajaot i sl...
Pa nemozeme da se pravime deka ne postojat ovie raboti....

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дете и оружје
8.12.2011 22:55:21   
miana
mOjava otkakopocna da gleda Polat so mm,pocna i da puka so pistolki po doma  vcera i vika na svekrvami- babo aj umri i puka vo svekrvami user posted image

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дете и оружје
8.12.2011 23:52:52   
Maca25
Ние се трудиме дома да не гледа на ТВ нешто насилно, со пиштоли, крвишта и тепање. Н. не знаеше што е пиштол до летово. Другар и Лука донел пиштол во градинка  и и го дал да го види, фасцинирана од неговата играчка одма побара и она да добие ама не и купивме. Е кога бевме на одмор, не размислувајќи купивме пиштол на вода и се прскавме и Н. си го нарече Пиштолко user posted image .  Се дружеше едно месец дена со Пиштолко и после го батали. Ама и остана тоа пау пау на нас ако не е нешто по нејзино.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дете и оружје
9.1.2012 9:48:16   
Felly RR
Кога се работи за филмови, Матеа и сама не ја интересира да гледа ТВ, постојано со нешто друго се занимава. Ама пред некое време од дечињата на едни пријатели (двете се машки) виде како си играат со пиштоли, и сега дома често и текнува почнува да пука - и тоа дека нема пиштол, зема една конусна капа, или ролна тоалетна хартија, или пак една ѕвездичка на стапче, се што ќе и заличи дека може да пука, и пау,пау...user posted image Уствари и не знае што е тоа пукање и оружје, ама си прави така пау,пау


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дете и оружје
9.1.2012 10:17:12   
Yummy Mammy
Jas mnogu se nerviram koga na S. nekoj ke i rece "ostaj go pistolot, toj e za maski". Za mene nema maski i zenski igracki, ima losi i dobri igracki. I devojcinjata smeat da igraat i so bageri i so sleperi ako sakaat, bitno mi e da znaat deka oruzjeto i nasilstvoto ne se dobri. Inace prviot pat koga S. vide puska od nejzinoto drugarce bese fascinirana od nea, ja nuskase kako bebe i pobara ista takva ama rozeva user posted image

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 9.1.2012 10:18:31 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дете и оружје
6.1.2013 23:33:46   
ivemace

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Филип доби една играчка пиштол за родеден и многу се заигруваше со неа, ама се скрши. И тоа пред 2-3 месеци. Ама не ја заборава. Сега ќе фати нешто во рака (на пример коцка или некоја лажица) и само вика Пауу! И прави како да пука кон нас.

А во моево маало (на Кале живеам), децата се нон стоп со пиштоли, пушки и ножеви во рака. Летово ги затекнав вака како си играа: девојчињата беа легнати на земја со рацете зад глава, а машките со пиштоли ги држеа на нишан и им викаа, ама не ги разбирав што зборуваат. Страшно!


definitivno i sredinata vliae...nie sme vo sever, i aj sea kazimu deka pishtolot e losh? mislam me svakas? user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дете и оружје
7.1.2013 0:12:15   
niki
kerka mi ima barbi pistol koj pravi meuri od sapunica i vodeno pistolce so koe si igrame na plaza
ovie dve igracki ne gi smetam za strasni, nitu losi
a se vo krajna linija zavisi i do pristapot i nacinot na koj se pretstavuvaat igrackite
jas so nea si igram so pistolite no nikogas ne i velam sega ke te ubijam, nitu pak pravam zvuci koi imitiraat vistinsko oruzje
obicno pravime mnogu meuri koi dodeka pagaat se obiduvame da gi fatime na dlanka
so pistolot na voda se prskame obiduvajki se da pogodime razlicni delovi od teloto
vo nejzino prisustvo ne gledame nasilni sceni so oruzje, a ako slucajno i vidi nesto togas i objasnuvame i odgovarame na prasanja ako gi ima, no najcesto se plasi i ne saka nitu da zboruva za toa nitu da gleda


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот ivemace)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дете и оружје
18.1.2013 12:16:52   
vezilka RR
Имаме дома два пиштоли на вода и до скоро со нив си игравме прс, прс. Е од скоро почна да вика пау, пау, те пукам, падни. Богами се зачудив од каде сега ова, и деновиве тоа му е меѓу поинтересните работи. Јас секој ден му викам абе не се праи пау, се праи прс, тој ми вика не, не, се праи пау. Очигледно дека не можам да го убедам дека се праи прс, па решив да му објаснувам дека пау се прави само на лошите чичковци и тетки, иако се прашувам колку тоа моѓе да го свати. А се си мислев дека ова ќе ни дојде на репертоар малку подоцна, ама ете не предвари..user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дете и оружје
18.1.2013 12:27:31   
Mihaela 2010


Имаме дома два пиштоли на вода и до скоро со нив си игравме прс, прс. Е од скоро почна да вика пау, пау, те пукам, падни. Богами се зачудив од каде сега ова, и деновиве тоа му е меѓу поинтересните работи. Јас секој ден му викам абе не се праи пау, се праи прс, тој ми вика не, не, се праи пау. Очигледно дека не можам да го убедам дека се праи прс, па решив да му објаснувам дека пау се прави само на лошите чичковци и тетки, иако се прашувам колку тоа моѓе да го свати. А се си мислев дека ова ќе ни дојде на репертоар малку подоцна, ама ете не предвари.



hahah e sega mislete mu ja koga nema da mu se bendisa nekoja tetka ili cicko...
Zavcera i M me iznenadi...losi i bile ucitelkive sto i se sega,posto nejzinata e na odmor i ke ja frlela vo kanta i ke zemela noz i ke i go isecela licetouser posted image user posted image mislam horor...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дете и оружје
18.1.2013 12:35:36   
vezilka RR
Ааа, и ние го имаме моментот со фрлање во канта ако нешто не му е по ќеф или ќе те тепам со стап. user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дете и оружје
14.5.2013 13:09:08   
vezilka RR
Еден период само пукаше со нешто, со тие пиштоли на вода, со што му дојдеше до рака. И му купив пиштол пластичен, ама личи баш на пиштол и престана да му биде интересно да пука. Сега се поретко си игра пукање, се надевам скроз ќе забораи. Тууу, да знаев дека тоа е лекот, порано да купев.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дете и оружје
15.5.2013 11:36:20   
Maca25
Колку пати само побарала некој пиштол или пушка или нинџаки и сл оружја. Ама никогаш нема да добие од мене. Единствено што има е 2 пиштолчиња на вода и тие ги вадиме само во лето. Ама многу сака да си игра со машки играчки, си замислува како фрла светлечки бомби, пука со некој пиштол и сл.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дете и оружје
16.5.2013 17:52:50   
Pepelaska *
Досега не покажал интерес за вакви играчки,може мал е уште ама засега сум среќна.Имаше само една пушка ( поклон) која не му беше интересна ич.
Не можам да ја разберам потребата од купување на вакви играчки , а се ежам што на некои деца им е на дофат вистинско оружје.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?