|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
[Анкета]

Дали треба да се плати за да се посвои дете во Македонија?


Да, треба.
  0% (0)
Секогаш било така и така ќе остане.
  0% (0)
Така е, но не би требало да биде така.
  68% (13)
Мислам дека секогаш кога се посвојува дете во прашање се пари.
  10% (2)
Не знам, оваа тема не ме интересира.
  0% (0)
Не, не е така.
  10% (2)
Можеби во некои случаи да, но не секогаш.
  10% (2)


Вкупно гласови: 19


(Последен глас : 20.9.2011 22:51:38)
(Гласањето трае до: -- )
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дали треба да се плати за да се посвои дете в...
10.9.2010 11:38:45   
agnes77
Што мислите за ова прашање ... анкетата е анонимна па да видиме, што мислите ... ?

Дали треба да се плати за да се посвои дете во Македонија?


< Поракaта ја уредил Палешка -- 10.9.2010 11:40:15 >
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 11:51:37   
ananikol
Jas veke go kazav moeto mislenje

------Taka e,no ne bi trebalo da bide taka.------

Vo prasanje e posvojuvanje a ne kupuvanje na deca.

Toa e, takva ni e drzavickata, iskreno se nadevam deka nabrzo ke se promeni toa i tie dusicki ke si dobijat pristojni roditeli koi  ke gi sakaat i posvojat a ne da gi kupat.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 12:51:49   
Палешка РР
За жал, да. Затоа и имаме толку деца по домовите и толку примерени парови кои немаат доволно пари, а со години чекаат дете. Изгледа никој не мисли како им е на децата по домовите без родителска љубов, туку и нив ги гледаат како прилика за полнење на џебовите user posted image

Тоа мора еднаш да се промени, но кога, како, кој ќе повлече црта...незнам user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 15:09:55   
blue_blue
Што да кажам повеќе од ова? Жално и грозно е да треба да платиш за дете - ко што вика Агнес испаѓа дека си го купил...И не знам ни сама дали би ги дала парите - кога реков да се даде мито мислев да се земе некој адвокат што таму ќе им досаѓа и ќе ги знае сите цаки и него да му платиш за неговите услуги, а тој нека види таму дали треба или не треба мито да се дава - што треба нека им направи само нека дадат одговор. Најмногу на свет ме нервира ког атреба да барам врски за нешто што треба како човек и граѓанин на една земја да ти следи - затоа плаќам уредно данок и затоа сум чесен граѓанин на земјава и почитувам закон...ама нели е грозно кога тие што ги плаќаме да го спроведуваат не го прават тоа, а земаат плата од наши пари? Се нервирам, се осеќам беспомошно и како кретен....А  од друга страна зарем треба да чекаш со години за да посвоиш дете на кое му треба дом и никогаш да не го посвоиш и тоа да израсне во дом заради нечија алчност и бедушност? А ако детето недај боже ви е болно и никој не сака да ви го лечи, т.е. ќе почине ако не дадете мито (за жал знаеме вакви случаи кога родителите не можеле да датат или не сфатиле дека треба да дадат водени од идејата дека доктор дал заклетваи треба да лечи) - зар нема да го дадете - и тоа е купување на здравјето на детето или животот...Многу глупа одлука и дилема и не знам што да кажам...Само би сакала некако да можев со нешто конкретно да и помогнам на Агнес77

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 15:21:11   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

А ако детето недај боже ви е болно и никој не сака да ви го лечи, т.е. ќе почине ако не дадете мито (за жал знаеме вакви случаи кога родителите не можеле да датат или не сфатиле дека треба да дадат водени од идејата дека доктор дал заклетваи треба да лечи) - зар нема да го дадете - и тоа е купување на здравјето на детето или животот...


немам зборови user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 16:41:47   
nadica
Така е, но не би требало да биде така

тоа е мојот одговор
моја блиска особа исто така е засегната со посвојување и сеуште ја маткаат наваму натаму а знам дека таа и агнес не се единствени кои се губат во лавиринтите на нечовачноста и она што најмногу ме боли е сознанието дека јас никако неможам да им помогнам а знам дека би биле најсовесните родители на светот

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 16:54:03   
mama26
taka e,no ne bi trebalo...sta bi bilo kad bi bilo....moja prijatelka se razvede i radi eden stan se tuzese so maz i 10 godini dur dobi polovina od stanot.e aj sega videte... no i pokraj site nepravdini jas se molam za tebe agnes77 da ne gi pominuvas tie raboti i da se padne komisija koja e od majka rodena\ cesna. zasto veruvam ima i takvi.dosta e eden od nivuser posted image da e covek i ti pobeduvasuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.9.2010 23:30:17   
Viktori
паралелно на оваа тема треба уште една:

Дали треба да се воведе смртна казна во Македонија?

Одговорот на таа тема ќе биде ДА, заради темите ко оваа! И нормално сите давачи и поддржувачи.

Јас не мислам дека на некој така му текнало да бара пари, не. Му дале идеја оние што си се научени полесно да си го поминат животот.

Во Македонија за се може да платиш, ама на крајот на денот нема плаќање. Стоиш ти и без пари и без ништо. Голтар у душата. Немам зборови за темава.
Плаќајте дур можете, ама некои работи не се плаќаат и немаат цена.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
15.9.2010 17:44:00   
niki
Можеби во некои случаи да, но не секогаш.

Незнам дали треба, никогаш не сум посвојувала дете ниту пак сум добила признание од некој кој посвоил и платил.
Сигурна сум дека има такви кои се способни да понудат пари за да посвојат, и такви кои со раширени раце ќе ги прифатат.

Поради Агнес би сакала да верувам дека не е секогаш потребно и искрено се надевам дека крајниот исход од нејзината приказна нема да ме натера да верувам во спротивното.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.1.2011 20:39:13   
agnes77
user posted image user posted image user posted image

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=9F2728BD7633EC4DABD9032D0A0BB91B

Посвојување дете
авторот и е познат на редакцијата
Ви се обраќам зашто долго време мојата сопруга и јас безуспешно се обидуваме да посвоиме дете. Сведоци сме дека многу брачни двојки добија дете, иако се пријавија многу подоцна. Проблемот за ваквото неправедно однесување го лоцирам кај директорот на Центарот за социјална работа во Скопје, Крсте Малјановски, кој нема критериуми во постапката за посвојување дете. Според него, деца за посвојување нема, а сепак, за оние за кои тој сака, наоѓа соодветно дете.

Од: bac

Датум: 30.12.2009 00:24:40

Spremi eden podebel plik so 5 - 10 iljadi evra, i ke nema potreba da pisuvas pismo do redakcijava.... So srekja.....


Од: Лазо Стефанов - Скопје

Датум: 30.12.2009 07:54:19

Не знам и не сакам да верувам дека е сеуште така, само имам непобитен доказ дека порано се плаќање по 2.000 марки за дете.


Од: Ljupco

Датум: 30.12.2009 07:57:29

Zosto se pravite kako da ste padnale od Mars? Pa i vrapcite znaat deka barem vo poslednite 20-tina godini moze da se posvoi dete samo ako se plati izvesna debela suma i taa zavisno od "kvalitetot" na deteto. Treba da se ispitaat site sto posvoile dete i da se kaznat odgovornite koi debelo se zbogatija na smetka na makata na mnogu lugje.


Од: M.P.

Датум: 30.12.2009 13:48:20

Da, kako i vo sekoja granka vo Makedonija i ovde ima devijacii. No, morame da spomeneme i pozitivni primeri. Po splet na okolnosti sum ucestvuvala vo posvojuvanje na dve decinja od Domot vo Bitola. Vakvo nesto ne ni se sluci.

< Поракaта ја уредил agnes77 -- 10.1.2011 20:40:14 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.1.2011 21:06:37   
agnes77
user posted image   http://www.forum.idividi.com.mk/printer_friendly_posts.asp?TID=5113

Постирано од: natalija
Датум на внесување: 27.Септември.2006 во 10:26
Процедурата на посвојување е макотрпна..
Прво и самите служби тешко даваат деца, од причина што и малку ги има со добри генетски предиспозиции.. Повеќето се деца на алкохоличари, наркомани итн каде не сакаат самите служби да ризикуваат да поделат..
Остатокот е бизнис и многу добра врска.. се плака по 10.000 евра за здраво право дете од малолетни лица.. Среќа што ке начекаш побрзо..
Да не заборавам да го споменам фактот и дека се чека по 10 и повеќе години..
Трагедија

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.1.2011 21:22:12   
Pepelaska *
user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
10.1.2011 21:36:21   
rina13
jas licno znam bracen par od koj edniot ginekolog pa so 300 vrski so pari neznam tocno kolku iljadi evra ama bitno si platija za da posvojat detence mislam bruka sramota koga nekoj najde da zarabotuva od vakvi raboti se prasuvam do kade e dnoto do kade moze da ide alcnosta na lugeto

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
14.1.2011 21:24:20   
agnes77
извор канал 5


"posvojuvanje
Објавено на 29.01.2010, од igor

bidejki sum potencijalen posvoitel na dete vo mesec avgust vo 2009 god mi se javija(ponedelnik) od centarot za trud i socijalni grizi od Skopje deka vo petok treba da odime vo Bitola od domot za novorodencina da si go zememe deteto koe ni e dodeleno , megu vremeno mi se javija od Ministerstvoto za trud i se prestavi kako nekoj Adrijan mi rece na tel. ako sakas da go zemite deteto treba da uplatite 5000 evra . Bidejki ne uplativ istoto dete po naredba na ministerot ( koj nema ingerencii okolu posvojuvanjata) e dadeno na drugi posvoiteli od Bitola najverovatno koi ja platile sumata. Gore navedeniot minister mu se zakanil na direktorot na podracnata edinica za trud i socijala ako potpise da se dade deteto vo Skopje deka ke go izbrka od rabota. Dali e vo prasanje mito ???????"


< Поракaта ја уредил виктори -- 12.2.2011 17:35:47 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
14.1.2011 22:13:39   
Viktori
кога веќе имал храброст да напише коментар во весник, нека отиде во полиција и нека го пријави случајот, јавувачот и министерот. Нека му дадат обележани банкноти. Никаде никој не дејствува без доказ и сведок....И така ќе направи добро за сите. Вака е ветер и магла...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
15.1.2011 10:52:44   
agnes77
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

кога веќе имал храброст да напише коментар во весник, нека отиде во полиција и нека го пријави случајот, јавувачот и министерот. Нека му дадат обележани банкноти. Никаде никој не дејствува без доказ и сведок....И така ќе направи добро за сите. Вака е ветер и магла...и ако најмногу се соглашувам, не сум сигурна дека ова е толико лесно ...
да се отиде до полиција ... дали ти си увјерена да че некој верувати на обичнот граѓан против некој функционер, мислш да полиција едба чека да уради нешто против луѓе на позиција ... можеби во МК ова е могуче, знам да код нас секогаш највише изгуби обичен граѓан ...


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
15.1.2011 10:55:59   
Viktori
Агнес, тој веќе изгубил така? Што да изгуби?
И да сигурна сум дека ако е со обележани банкноти ќе има сеир на телевизија. Па така фатија 2 ца инспектори од полиција, човекот сам ги снимал во двор кога им ги давал парите и ја објавил снимката на ТВ.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
15.1.2011 11:10:50   
agnes77
да те разбирам ... но ако е толико лесно онда зашто луѓе не ураде тоа

се соглашувам дека тај човек је веч изгубио могучност да добије дете које му је било доделјено, ама кад уради нешто против луѓе на позиција, онда постоји могучност да се добро заврши (могучност бр. 1) или да за секогаш изгуби могучност да посвоји дете (могучност бр.2 )... ако нема храброст да пријави на полизија јас порпуно разбирам ... на крају ако лошо заврши, он ке биде без деце ...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дали треба да се плати за да се посвои де...
15.1.2011 11:15:10   
Viktori
агнес, никогаш нема да знаеме што би било кад би било.
Кај нас секојдневно има на ТВ решени проблеми откако е јавно кажано. Е сега кој колку има храброст и кој колку калкулира, тоа си е индивидуално....
Инаку на постот само искоментирав кога веќе имал храброст сите да ги спомне јавно, нека ги каже кај што треба, ако веќе сака да реши нешто...ќе решел проблем на многу луѓе и на многу деца што е најважно...

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?