|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Големи промени во животот на детето
17.9.2009 10:38:06   
niki
Kako reagiraat vasite deca koga se slucuvaat golemi promeni vo vasiot zivot i nivniot?
Nie momentalno se soocuvame so toj problem, vcera zamina svekrva mi i kerka mi mnogu placese po nea i nesakase da se pozdravi so nea. Nokeska edvaj ja pominavme nokta na sekoe malku se budese i placese za se nesto, se nesto i falese, duri i se izmocka vo krevet iako veke nekolku meseci go imame sovladano mockanjeto vo noksir. Istoto ova ni se slucuva i koga odime kaj moiete i kaj svekrva mi. Sekogas imame problemi so spienjeto i zaspivanjeto, ovde ima svoja soba i ritual na zaspivanje koj tamu se narusuva. A potoa koga ke se vratime pak dolgo se priviknuvame na ovdesnite uslovi.
I navistina veke neznam kako da i pomognam i da si pomognam sebesi vo takvite situacii.

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 11:57:41 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   Големи промени во животот на детето
17.9.2009 12:46:08   
niki
Nikoj na temava, blaze vas ako nemate vakvi problemi......

< Поракaта ја уредил big_mama817 -- 1.10.2009 11:58:15 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 11:07:34   
Mihaela 2010
ne sum se soocila so vakov slicen problem ko tvojot,no golema promena kaj M mozebi bese idenjeto vo gradinka,koe go dozivea dosta stresno,pretpostavuvam kako i povekjeto deca koga trgnuvaat...Mnogu placese,duri vo son lipase,celata bese potecena vo ocinjata od placenje...nasabajle samo sto ke trgnevme placese,znaese kaj ja nosevme,za greota bese....sega od septemvri pak pocnuvame pa se nadevam nema da ima nekoi problemi so ogled na toa sto ke ima 2.5 god i saka da se zaigruva so drugi decinja...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 11:12:22   
JovanaJ
Do sega i nie ne sme imale golemi promeni vo sekojdnevieto sto bi mozelo da poremeti nekoe odnesuvanje na sin mi.
Duri i vo gradinka trgnavme na 3.5 godini pa ne bese tolku mnogu stresno ni za nego ni za nas.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 11:40:25   
vezilka RR
Веројатно секое дете различно реагира на промените. Ние моментално се соочуваме со таков проблем со внука ми. Некако на детето многу му дојде, му се насобраа повеќе работи. Мајка и тргна на работа по долг период дома, таа тргна во градинка, бебињава пораснаа (Никола и братчето нејзино, Тео) и сега цело време викаме по неа, пази да не ги турнеш, не викај спијат и сл. Многу е плачлива, цело време плаче за нешто, а некогаш и не ни знае зошто плаче. И стана малку поагресивна и тоа точно кон бебињава. Понекогаш не знаеме како да се справиме со неа. Едно време почна многу често да трепка со очињата, од стрес, и си помисливме не дај боже да не се тикови. Може две-три недели беше во таква состојба. Па сега гледаме, добра е веќе, не прави така. Одлучивме дека најмногу ќе и помогнеме да се навикне на новата ситуација ако постојано и зборуваме, колку што можеме посмирено и да сме тука околу неа, сите. Се надеваме дека што поскоро ќе ја надмине кризава, ја сакам, сонце теткино, ја обожавам user posted image .

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 13:44:51   
Pepelaska *
За еден месец конееечно треба да се преселиме, покрај сета радост, мнооогу се мислам како М ќе го прифати тоа пошто сега разбира веќе и е поголем.Секако дека ке го носиме кај баба и дедо ама незнам , многу се плашам , да не не сака да седи да не плаче, макар што досега сме биле 2 3 пати таму на спиење па не правел голем проблем.
Се сеќавам сестра ми кога се преселивме имаше 2,5 години и нон стоп викаше сакам дома, ( за кај баба ми ), ја носевме секој ден таму и и објаснувавме дека имаме нова дома па некако мислам се навикна.

Felly: Го избришав тоа празното место, ок?

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 11.5.2012 14:17:31 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 14:13:21   
Felly RR
Не се секирај Пепелашка, ќе се навикне. Сепак сте во истиот град, и како што кажуваш за сестра ти, пак и за М на почетокот ако треба секој ден ќе го носите во старата дома за да види дека баба му и дедо му се таму, дека може да ги посети кога сака, ама сепак да се научи ека има нова дома. Тамам овој месец почесто носете го во новата куќа и кажувај му дека за брзо ќе почнете да живеете таму, за да не му биде наеднаш преселбата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Големи промени во животот на детето
11.5.2012 14:18:43   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR

За еден месец конееечно треба да се преселиме, покрај сета радост, мнооогу се мислам како М ќе го прифати тоа пошто сега разбира веќе и е поголем.Секако дека ке го носиме кај баба и дедо ама незнам , многу се плашам , да не не сака да седи да не плаче, макар што досега сме биле 2 3 пати таму на спиење па не правел голем проблем.
Се сеќавам сестра ми кога се преселивме имаше 2,5 години и нон стоп викаше сакам дома, ( за кај баба ми ), ја носевме секој ден таму и и објаснувавме дека имаме нова дома па некако мислам се навикна.

Felly: Го избришав тоа празното место, ок?

Незнам од кај излезе толку местооо, супер што среди

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Големи промени во животот на детето
7.6.2012 9:25:52   
Bile
Постот на ВЕЗИЛКА РР ме натера да размислам малку. Икај мојата ќерка има промени на кои јас не им придадов значење. Се работи за цлична ситуација како васата ВЕЗИЛКА, и кај нас откако се роди малото (кое во септември полни 3 години) кај поголемото се почувствува промена за која мислам дека е нормална но како што напишав не обрнав внимание. Оттогаш големата е малку понемирна, еве и ден денес е толку палава што навистина незнам што да правам а посебно спрема малото е толку лоша што несмеам да ги оставам 1 минута, или ке го закача, ке го брка, мислам се некои работи за кои знае дека не треба да се прават. Секоја нејзина постапка искача од контрола и оттогаш почнав и да тепам по млаку по малку и сега ќотекот не ни помага. А помоина подолг период...како ли ќе се справам user posted image

_____________________________

Gorana i Stefani

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Големи промени во животот на детето
7.6.2012 10:32:14   
Calypso
Ух, и јас се соочувам со овој проблем... септември ми е можеби далеку, ама уште од сега се мислам и се прашувам што и како ќе биде. Кога одиме некаде на гости на неколку дена, малиов секогаш е проблематичен, особено првиот ден, вечерта дури и не сака да спие, се бори да не заспие додека не го совлада уморот. Едноставно, си сака детето да си спие дома, во свое креветче. А во септември, најверојатно, можеби и почетокот на октомври, се селиме во друга земја (ако ни дадат виза, се разбира) и уште сега се притресувам како ли ќе биде, дали ќе се прилагоди, дали ќе му се смени карактерот и однесувањето... многу прашања ми се вртат во глава. Ќе има година и пол, повеќе ќе разбира, па можеби затоа ќе биде потешко... Ама најверојатно тој побрзо од мене ќе се прилагоди... не знам... се плашам и како ќе го поднесе летањето со авион (добро, јас имам уплав од летање)...

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Bile)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Големи промени во животот на детето
26.9.2012 17:13:41   
Pepelaska *
Еве сум пак јас, сега се преселивме се е супер, само што ми се чини дека на детето му е тешко ама не знае да каже.Значи кога станува од спиење ( спиеме во друга соба ) а седиме во дневна цел ден вика ајде да си одиме ( за во дневната). Прашува каде е телевизорот, мислам дека му фали регалот каде стоеше твто во старата куќа.
Кога одиме кај баба му и дедо му се радува многу и вика дека е дома.
Мислам дека донекаде сфаќа дека живееме сега во друга куќа ама сепак гледам дека му етешко понекогаш.Навикнат беше на свекор ми по цел ден ( додуша повеќе беснеење) а сега е сам со мене скоро цел ден,се трудам да сум повеќе до него, играм ссо него, не го карам.Не сакам да му остане некоја последица.И да не ги попшушта цуцлата, шишето и перницето.Никогаш не барал цуцла освен за спиење а сега ја бара и преку ден, незнам зошто вика ќе ми ги земе некојuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Големи промени во животот на детето
26.9.2012 17:36:43   
kikicka
Еве,ние на пр. сме често со селење,откако е роденадо сега има сменето 4 живеалишта,и мислам дека се навикна на тоа. Сега кога се преселивме последен пат,како влеговме во станот таа слободно си влезе си се заигра,нормално си функционира.
Брзо се прилагодува на се.Од мала е научена и мислам дека тоа веќе и стануванормално. А за цуцлите незнам што да кажам,можебие е период пепелашка,дека тука се на иста возраст нашите,од пред некои 2 месеци и Л почна ненормално да им се радува кога ке ги види и дури сите 3 цуцли ги држи.Си игра со нив,мада да јас мислам дека сега тоа и е некоја фаза,дека последните заби ги вади и има потреба од глодање.

Нему се секирај ,ке се привикне ,чекај тек се вселивте му требавреме надетето.Да менувал често живеалишта ке бил навикат,ама 2 г.секој ден ист распоред, ке речеш мало не разбира,осеќа дека нешто му фали во секојдневието.


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Големи промени во животот на детето
26.9.2012 18:33:10   
penelopa
Пепелашка мислам дека е нормално така да реагира детето= дај му време и објасни му дека тоа е сега вашиот дом= ако има уште своја соба уште поубаво, ќе научи дека има свое место.
На син ми најголема промена му беше кога го однесовме во Македонија, прв пат годинава= мислам дека од толку луѓе, плус сите сакаат да го земат во раце, да го гушнат, детево уплав доби и нормално после амо кај мене и маж ми сакаше и кај брат ми од сите луѓе. Инаку ние доста патуваме и вака кога одиме некаде и на ден, два или подолго секогаш првиот ден плаче во сон, и послабо спие после тоа нема гајле, брзо се навикнува на нова средина.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Големи промени во животот на детето
27.9.2012 10:01:52   
niki
eve uste edna tema koja mi e potvrda kolku sme porasnaleuser posted image
promeni ni se slucuvaat sekako no bidejki gradime odnos na doverba i sme otvoreni da slusneme za nejzinite cuvstva stravovi, preokupacii, grizi se e mnogu popodnoslivo i polesno premostlivo
lani se soocivme so trganje vo predskolsko na nepoznat jazik, godinava vrakanje vo istoto no so novi ucitelki, nova ucilna, novi deca. izrazi bunt vo vid na razocaruvanje i nemanje zelba da ucevstvuva vo igrite i bile dosadni taa znaela toa sto novite decinja treba sega da naucat, no toa traese eden den otkako ubavo i objasnivme deka drugarski e da im pomogne na decinjata i ucitelkite da naucat se ona sto taa lani go naucila od pogolemite deca. na kraj razgovorot zavrsi so aaaaaaaaaaaaaa taka li? epa dobro
mnogu e ubavo koga ke naucat da si kazuvaat sto gi maci, mnogu e polesno da im se pomogne
da ve utesam, da znaete deka ke im dojde kraj na plackite bez jasna pricinauser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Големи промени во животот на детето
3.1.2013 14:37:24   
Pepelaska *
Утре правиме 4 месеци откако се преселивме и ми се чини дека дури сега знае каде е дома кадее на гости.Што најмногу ме радува сега вика да си одиме дома ( за новата).
Кога го прашувам каде ти е домата кажува за новото место.
Значи дека прифатил и помалку му е тешко а и не бара толку за одење кај баби и дедовци.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 15
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?