|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Воведување на децата во домашните обврски
7.1.2010 18:15:23   
niki
Ќерка ми од раѓање па до денес е секогаш покрај мене кога работам нешто по дома и најчесто ми смета, но бидејќи нема кој друг да ја чува си ја трпам. Тоа кај неа има развиено една убава особина да сака да помага и несебично да ја нуди својата помош кога гледа дека нешто се работи без разлика на тоа дали е способна или не за нешто. И така спонтано почнав да ја вклучувам во некои домашни активности како што е поставувањето маса за ручек, простирање алишта, местење кревети, бришење на измиени садови, а сега пројавува желба и за миење на садови па така и дозволувам своите пластични чашки да ги измие и исплакни. Сите овие работи ги извршува на своја сопствена иницијатива, без мое барање и инсистирање  (јас радо би ја исклучила од сето ова, но никогаш не ми успеа). Незнам дали ова ќе потрае и подоцна кога навистина ќе биде способна да помогне и нешто вистински да сработи, па затоа сакав да продискутираме околу ова. Кога  е време да се почне со учење, кога да се воведат првитите  домашни обврски и кои да бидат тие? Дали вашите деца пројавуваат интерес да ви помогнат и дали вистински ви помагаат или само си играат покрај вас?


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
7.1.2010 18:49:30   
zami
Polesno e so zenskite, no sepak. Jas imam sin koj isto od mal, posle 2 god, pocnav da mu davam po nekoe domasno zadolzenie, mestenje na masa, premestuvanje pernici kebinja, i sl. Saka da pomaga koga toj e raspolozen za toa, i sigurna sum deka za nekoi 5god, koga ke treba da si vrsi del od rabotite ke vodime vojna, ama ke znam deka znae i toa mi e sosema dovolno.

Velat za devojcinjata koga ke moraat se ke naucat, i da peglaat i da gotvat, ama za maskite mislam deka ako ne im se sozdade navikata posle tesko...

Jas nesakam sin mi da porasne vo maz koj ke bide zavisen od svojata zana ili majka za da go isperat, ispeglaat i sl. samo od taa pricina se obiduvam i ke prodolzam da se obiduvam da go naucam sto poveke mozam, za da moze site raboti vo domot samiot da si gi zavrsuva.

A i nemislam deka zenata (nekoja vasa kerka, moja idnaa snaa) e dolzna da se grizi za mojot sin, samo zatoa sto jas sum mislela deka toj e MASKO

< Поракaта ја уредил zami -- 7.1.2010 18:50:00 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
7.1.2010 20:40:43   
Еца
Ники твојот пост како јас да сум го напишала. Мартина почна сама да ги дипли алиштата свои и што е најинтересно кога јас ќе ги соберам сушените алишта таа сама доаѓа и почнува да дипли, и јас онака махинално ќе и речам нека мама ќе среди, а таа не мамо да ти помогнам.user posted image Така да не знам дали нешто ќе промени или не, ама тргнувајќи од себе каква бев како дете, расфрлав ваму-тами и сестрите постари постојано ми приговараа дека сум неуредна и ред други работи, кога почнав сама да живеам работите се променија. Така да можеме ние да ги научиме на многу работи, но колку и кога ќе го применат наученото само од нив ќе зависи.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
7.1.2010 21:36:50   
nana
ИЗВОРНА ПОРАКА: zami



Jas nesakam sin mi da porasne vo maz koj ke bide zavisen od svojata zana ili majka za da go isperat, ispeglaat i sl. samo od taa pricina se obiduvam i ke prodolzam da se obiduvam da go naucam sto poveke mozam, za da moze site raboti vo domot samiot da si gi zavrsuva.

A i nemislam deka zenata (nekoja vasa kerka, moja idnaa snaa) e dolzna da se grizi za mojot sin, samo zatoa sto jas sum mislela deka toj e MASKO



Go delam tvoeto mislenje zami isto imam sin 3 god i epten e sreken koga mi pomaga niz doma i okolu bebeto, pa kolku e samo vazen koga ke mu dadam nekoe zadolzenie sto da vi kazam. Ne se zanesuvam deka toa ke potrae no sakam da bide samostalen, (najmnogu mrazam da zavisam od nekoj drug) pa zatoa ne sakam ni toj da bide nekogas vo zivotot bar ne za vakvi smesni raboti sto sekoj gi moze

_____________________________

God helps those who help themselves

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
7.1.2010 21:47:12   
Anushka

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Ќерка ми од раѓање па до денес е секогаш покрај мене кога работам нешто по дома и најчесто ми смета, но бидејќи нема кој друг да ја чува си ја трпам. Тоа кај неа има развиено една убава особина да сака да помага и несебично да ја нуди својата помош кога гледа дека нешто се работи без разлика на тоа дали е способна или не за нешто. И така спонтано почнав да ја вклучувам во некои домашни активности како што е поставувањето маса за ручек, простирање алишта, местење кревети, бришење на измиени садови, а сега пројавува желба и за миење на садови па така и дозволувам своите пластични чашки да ги измие и исплакни. Сите овие работи ги извршува на своја сопствена иницијатива, без мое барање и инсистирање  (јас радо би ја исклучила од сето ова, но никогаш не ми успеа). Незнам дали ова ќе потрае и подоцна кога навистина ќе биде способна да помогне и нешто вистински да сработи, па затоа сакав да продискутираме околу ова. Кога  е време да се почне со учење, кога да се воведат првитите  домашни обврски и кои да бидат тие? Дали вашите деца пројавуваат интерес да ви помогнат и дали вистински ви помагаат или само си играат покрај вас?


потпишувам, имам исто искуство со моите синови.
НА ДЕЦАТА ТРЕБА ДА ИМ СЕ ДАВААТ ЗАДОЛЖЕНИЈА, ПОЛЕСНО ЌЕ ЈА ПРИФАТАТ РЕАЛНОСТА.
НЕМА ЛОШИ ДЕЦА, САМО ЛОШИ РОДИТЕЛИ.
СЕ` Е ЕТИКА.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
1.8.2011 22:40:54   
Felly RR
Матеа е постојано со мене, каде одам јас, таа ме следи, и самата се вклучува во тие домашни обврски. Ако бришам прашина, и давам и нејзе една чиста крпа, и и кажувам каде да брише (пред некој ден дури и ми се налути кога и реков „ајде, дај крпата, готово, избришавме секаде“). Ако спружирам алишта, таа ми подава штипки, ако ги собирам пак и ги подавам да го полни кофичето со штипки. Кога ќе и речам ајде да ја поставиме масата, одма трча да помогне.
И навистина е многу полесно, кога ќе и дадам некое задолжение, и таа е радосна што нешто работи, како големаuser posted image , а и мене ми е полесно, што не ми се плетка, само така, и да ми смета.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 12:30:21   
Martins mom
За разлика од Матеа, мој Мартин место мене му помага на татко му во растурањеuser posted image user posted image user posted image Се смеам сега, а некогаш ми се плачеuser posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 13:14:18   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Матеа е постојано со мене, каде одам јас, таа ме следи, и самата се вклучува во тие домашни обврски. Ако бришам прашина, и давам и нејзе една чиста крпа, и и кажувам каде да брише (пред некој ден дури и ми се налути кога и реков „ајде, дај крпата, готово, избришавме секаде“). Ако спружирам алишта, таа ми подава штипки, ако ги собирам пак и ги подавам да го полни кофичето со штипки. Кога ќе и речам ајде да ја поставиме масата, одма трча да помогне.




И кај нас е исто вака. Ама најмногу ме нервира кога метам, седнува на правосмукалката и пали гасни user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 15:25:58   
Felly RR
Тоа со правосмукалката ми е мене проблем, зошто нема како да се вклучи во работата, user posted image ама во последно време, пошто гледа не и давам да фаќа, и го држи цревото тука кај што излегува од правосмукалката. И после јас кога ќе завршам, ја исклучувам, и и го давам тој металниот дел, и таа почнува да брчи и работиuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 15:31:45   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom RR

За разлика од Матеа, мој Мартин место мене му помага на татко му во растурањеuser posted image user posted image user posted image Се смеам сега, а некогаш ми се плачеuser posted image


Па и МАтеа растура, ама вака се учиме дека треба и да си суреди нешто што растурила. На пример, многу сака да претура вода, од една чаша во друга, и кога ќе направи лом на масата, и давам една крпа, и и кажувам да си собере тоа што растурила, и многу е послушнаuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 15:38:24   
Slagjana
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тоа со правосмукалката ми е мене проблем, зошто нема како да се вклучи во работата


Мене правосмукалката ми е најголем проблем. Пишти само што ќе ја види. Не можам да исчистам, ако е тука. А за прашина бришење таа го држи средството за прскање и ми го дава ко ќе и го побарам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 15:49:44   
Maca25
Нина си има нејзина правосмукалка и секогаш кога јас чистам и она си чисти кај нејзините играчки user posted image . Си брише прашина во нејзиното ќоше со влажно марамче, а откако ќе испие сокче или изеде, чашката и тањирчето ги става во садопер.



_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 15:55:51   
Felly RR
Јас на Матеа понекогаш и давам една рачна правосмукалка, а треба да и купиме таква некоја играчка, па ќе може со неа да си работи.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 16:02:27   
Felly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Slagjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тоа со правосмукалката ми е мене проблем, зошто нема како да се вклучи во работата


Мене правосмукалката ми е најголем проблем. Пишти само што ќе ја види. Не можам да исчистам, ако е тука. А за прашина бришење таа го држи средството за прскање и ми го дава ко ќе и го побарам.



А Слаѓана, пишти од што сака да ја земи, или пак се плаши од неа?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.8.2011 16:33:54   
Slagjana
Пишти од страв од правосмукалката. И да е во друга соба плачи се додека не ја види прибрана на место. Имаше еден период од 1 месец кога со дубакот одеше по неа и го држеше цревото. Само тогаш ми беше чисто дома user posted image . Сега не можам кога сакам јас да чистам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
3.8.2011 10:58:30   
zapce
Често пати каога чистам за да држам Матеј занесен со нешто му давам и на него крпа и му прскам од средството на прозорите и го брише, ама најчесто ке го избрише и ке бара уште-па ако чистам со него ми отиде целото средство.
Исто и кога правам нешто ручек бидејки нема кој да го пази а вика по мене го седнувам на кујната и ме гледа или му давам нешто да се занимава пр. кога прзам јаца-кајгана, тој ги мути јајцата, ставам во подлабок сад и тој со вилуската ми меса-обозава да го прави тоа(ама постојано напоменувам, полека, не силно, ке истуриш)
Исто и кога ја местиме масата за јадење Матеј носи се што треба на масата, па јас додека спремам слата тој ке носи вилушки, лажички, солца, лебче и така (навистина му е интересно-му викам лажичката на мама, на татао, на Матеј и кефови е детето и тој повторува кое чиво е и носи)user posted image



_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
3.8.2011 12:52:50   
AnnaMolly RR
Мал е за да помага, само одмага user posted image
најинтересен ми е кога ќе ја види правосмукалката, веднаш седнува врз нејзе и се вози додека јас чистам. Си прави „буууууу“ (демек вози) и си ужива.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот zapce)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
3.8.2011 18:32:20   
Snowhite RR
Михаил е педантерија невидена, ако види алишта оставени, веднаш ги средува во неговата фиока, ако се негови, или од корпата за нечисти алишта ги става во машината, ако нешто истури одма бара крпа да избриши, мети со метла, заедно бришиме прашина, кога спружирам алишта ми подава штипки, ако истури грицки, го карам и го терам да ги собери и сите ги собира, играчките кога ќе заврши со играњето, ајде му велам сега прибери ги, и ги собира сите, ако види чаша или тањирче валкано, веднаш го носи кај чешмата за миење, памперсот кога го сменуваме веднаш на тераса го изнесува, ако најди капаче веднаш бара од што е да го затвори. Значи треба се да биде под конец, се средено, тешко мене со уште една педантерија домаuser posted image

< Поракaта ја уредил Snowhite RR -- 3.8.2011 18:33:05 >


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
14.10.2011 12:30:00   
Felly RR
Во последно време Матеа е влезена во некој филм, само бриши. Ми бара едно влажно марамче, и почнува: подот, масата, телевизорот, бриши, риба се што ќе и дојде на патот. Денеска и една книга бришеше : мече, бриш, бриш, чи(с)то, по, бриш,  чи(с)то, и се така по редuser posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.3.2012 13:43:51   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: zami



Jas nesakam sin mi da porasne vo maz koj ke bide zavisen od svojata zana ili majka za da go isperat, ispeglaat i sl. samo od taa pricina se obiduvam i ke prodolzam da se obiduvam da go naucam sto poveke mozam, za da moze site raboti vo domot samiot da si gi zavrsuva.

A i nemislam deka zenata (nekoja vasa kerka, moja idnaa snaa) e dolzna da se grizi za mojot sin, samo zatoa sto jas sum mislela deka toj e MASKO


И јас сакам Никола да биде способен сам да се грижи за себе, за домот и за домашните. Бидејќи и татко му го може и го прави истото имаме кворум околу тоа прашање. Сега е сеуште мал да му давам задолженија, ама веднаш кога ќе биде способен ќе добие домашни задолженија. Сега за сега само навечер пред легнување заедно ги собираме играчките по кутии, од тука почнав. Секако сакам да го научам дека тој е одговорен за своето катче, понатака неговата соба и сл. Тоа катче тој сам ќе си го средува, чисти и одржува. Битно ми е да свати дека сите членови на семејството се одговорни за одржување и функционирање на домот а не само еден.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.3.2012 13:55:59   
Mihaela 2010
I M uste koga bese pomala projavuvase zelba da mi se pletka okolu nekoi raboti koga sreduvav i cistev.Epten saka da pomaga,koga pruzam alista taa mi gi vadi i edno po edno mi gi podava da gi pruzam,koga peglam saka i taa pa i kupiv pegla igracka i taka zema alista od kuklite i epten precizno gi pegla i gi dipli.Ke najde nekoe maramce i ja brise masata i slicno.Koga sedi vo hranilkata ako slucajno od hranata i se iskape mi bara salfetka da go izbrise..navecer pred legnuvanje obavezno mi pomaga vo sreduvanje na igrackite gi stava na svoe mesto,demek odat igackite da nanaat..neznam pretpostavuvam deka sekoe dete na ovaa vozrast,bez razlika dali e masko ili zensko go pravi toa,daj boze i koga ke porasne da e takva,ako nisto drugo svojata soba da si ja sreduvauser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
2.3.2012 16:24:28   
miana
eve denes so kerkami zaedno dzogiravme ..Eden dzoger nea,eden mene ( morav za da ne se luti ) jas dzogiram ,a ona pominuva posle mene :)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
12.4.2012 20:34:25   
Pepelaska *
Пошто Мартин е цело време со мене и ме гледа се што правам почна да имитира.Зема крпи бриши , ја става ракавицата за жешко на рака, меша со лајци, некогаш и тепихот го рибаuser posted image со влажно марамче.Некој пред некое време ми рече леле засрамота машко е ова или девојче. И многу се изнервирав.Секако дека тој ништо не помага и работи ( само одмага и шлака) ама му се ствара може некоја навика што и како се прави.Заедно го местиме креветот, пружуваме алишта и слично.
НЕ сакам утре кога ќе се ожени снаата да вика леле ништо не знае да прави,user posted image што има врска ако е машко или можда грешам?

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
13.4.2012 17:30:04   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska RR
што има врска ако е машко или можда грешам?


Ne gresis, neka znae i neka stvara navika da pomaga, utre ke te saka snaata.user posted image

Nie prejdovme na pavenje kolaci, torti i testa zaedno. Mesime, suceme edna pokraj druga. Koga pravime nesto meri na vaga, izmerenoto go stava zaedno so drugite sostojki, i kazuvam da izvadi od frizider sto treba i me slusa. Samo prasuva: A jas kako da pomognam? A sega sto veli receptot sto da stavime?
Pravevme krofni nekolku pati i posle edna prijatelka mi veli vo testoto da sum stavela ispasirana banana mnogu ke bil ubav vkusot. I minatiot pat koga pravevme vikam sega ke stavime i banana vo krofnite a taa: Aaaaaaaa neeeeee ne pisuva toa vo receptot!user posted image
Stravot od bucenjeto na mikserot go nadminavme pa sega taa go drzi koga matime nesto.
Uste od usisivacot da go nadmineme i epten domakinka i odmena ke si imam, imate nekoja ideja kako?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Воведување на децата во домашните обврски
25.12.2012 15:07:36   
vezilka RR
Малку напреднавме со обврските. Освен собирањето на играчките, сега кога се чисти и тој добива крпа да брише. Заедно местиме маса за ручек. Додека јас мијам садови, тој брише маса, шлака со крпата по маса и столици, ама важно брише, сабајле заедно местиме кревет и слично. Многу ми е важно да научи дека во еден дом сите имаат по некои обврски.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?