|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Смоквата - лечи и подмладува

Редакција Рингераја, 22.8.2019
Смоквите со децении се користат во народната медицина, а нивната примена им се препорачува на оние што страдаат од покачен холестерол, бидејќи содржат повеќе влакна од кое било друго овошје или зеленчук

image
/11


Само пет смокви дневно обезбедуваат повеќе од 20% од препорачаната дневна количина на влакна. Смоквата е и богат извор на калциум, магнезиум, витамин Б6 и калиум.

Превенција од рак

Научно докажано е дека екстрактот од смокви, нивната состојка бензалдехид придонесува за намалување на можноста за појава на тумори. Смоквите покажале одлични резултати за намалување на ризикот од рак на простатата.

Исто така, се верува дека помагаат и кај рак на дојката во периодот по престанувањето на менструацијата.

Го намалуваат холестеролот

Поради стеснувањето на артериите, може да дојде до инфаркт или мозочен удар. Освен холестеролот, врз оштетувањето на срцето влијаат и зголемените триглицериди. Докажано е дека смоквите позитивно дејствуваат на нивото на холестерол во крвта. Растителните стероли, како што се стигмастерол и ланостерол, што ги содржат смоквите, се врзуваат со молекулите на холестеролот во цревата и така ја спречуваат неговата апсорпција.

Превенција на срцев удар

Смоквите изобилуваат со омега-3 и омега-6, а тие се многу важни за здравјето на кардиоваскуларниот систем. Смоквите се добар извор на калиум, минерал што го регулира крвниот притисок.

Помош за лекување дијабетес

Поради количината на шеќер што ги содржи, на дијабетичарите им се препорачува да внимаваат при нивното консумирање. Сепак, ако се користат умерено, може да доведат до намалување на потребата за инсулин кај дијабетичарите.

Подобрување на помнењето

Редовното консумирање смокви ја спречува анемијата и го подобрува помнењето. Само четири суви смокви обезбедуваат дури четвртина од препорачаната дневна доза железо за организмот.

Против појава на акни

Направете маска од три свежи смокви и една лажица јогурт, па нанесете ја на лицето. Измасирајте се и оставете ја на кожата 15-20 минути за да исуши, па измијте ја. Истата маска можете да ја нанесете на усните за да се ослободите од испуканите усни и мртвите клетки.

Кој е Саваш Балдар?
Murat Yildirim ги открива своите чувства: Не сакам на мене да гледаат како на секс објект, туку како на добар актер
4
Создадете подобар живот
Својот живот го заробувате во негативни мисли и енергија ако го трошите на она лошо што може или би можело да се ...
2
Во шопинг по совршена венчаница
Што треба да имате на ум…( 6 совети за купување венчаница)
2
Вајолет Афлек се подготвува за сестричка
Малата Вајолет Афлек е забележана на училиште неиспуштајќи ја од раце својата кукличка бебе. Погледнете ги фотографиите ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

dali e prakticno uste da se stavat iminja na babi i dedovci..
silvene (60%)

da (6%)

mozebi (17%)

sekako (2%)

nema sansi (16%)


Број на сите гласови: 109

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!