|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Првата година од мајчинството за која никој не зборува?

Редакција Рингераја, 20.1.2023
Како навистина се менува животот кога ќе станете мајка? Радикално, повеќе отколку што можеме да замислиме, но ретко кој за тоа зборува гласно. Мумијата Луси Скот го претстави ова преку хумористични и многу реални илустрации. Токму вака изгледа првата година!

image
/71


Има некои работи кои никој не ви ги кажува за мајчинството или родителството пред да станете мајка или родител. Факт е дека доаѓањето на бебето целосно ни го менува животот и веќе ништо не е исто. Мама, Луси Скот реши да ја опише својата прва година од мајчинството преку хумористични илустрации кои ја откриваат бруталната вистина на мајчинството.

Дневникот на една мајка е смешен и брутално искрен

Илустраторката Луси Скот од Единбург го родила своето прво дете во 2012 година и открила дека ништо не можело да ја подготви за „возењето“ низ немирните мориња на родителството што следело. Своето искуство од мајчинството решила да го покаже преку интересни илустрации кои покажуваат се што ве очекува по породувањето. Таа ги објави своите илустрации во книгата Doodle Diary of a New Mom: An Illustrated Journey Through One Mommy's First Year, која го опишува овој емотивен, честопати поразителен период во животот на новите родители.

 

ine

Што ве чека по породувањето?

Породувањето е несекојдневен настан во животот на секој родител, но во исто време го означува почетокот на една сосема нова ера за која никој навистина не може да ве подготви. Затоа овие 120 забавни и крајно реалистични илустрации создадени од Скот се голем хит кај мајките ширум светот. Тие опишуваат што точно ви се случува кога ќе станете мајка, но и татко, а секој родител може веднаш да ги препознае - од првиот ручек на детето до точното прикажување на постојаниот недостаток на сон.

sad

Луси со оваа книга сакала да им покаже на сите родители дека не се сами и дека секој се соочува со исти ситуации по раѓањето на детето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Лазењето го стимулира развојот и интелеген...
Лазењето е едно автономно движење на четири нозе. Повеќе лазење = повеќе стимулација
6
Грижа во леунство (пуерпериум)
Леунство е периодот на првите 6-8 недели, од излегувањето на плацентата се до повторното воспоставување на нормална овул...
5
Бебето се роди. ЗОШТО СУМ тажна?
Откако ќе родиме, обврските околу бебето и исцрпеноста од постојаниот недостаток на време, може да предизвикаат кај нас ...
5
Вака изгледа еден обичен ден кога имате бебе
Оваа мајка направи комичен распоред - како изгледа животот на мајката од утро до вечер
5
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?