|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Позитивните мисли го зајакнуваат имуниот систем

Редакција Рингераја, 16.4.2019
За моќта на позитивното размислување е кажано многу, но науката во новото истражување продолжува да потврдува колку корист овој начин на размислување може да придонесе за нашето здравје

image
/11


Научниците од Оксфорд и Екстер во нивната студија покажале како негативните мисли можат да бидат штетни, додека позитивните го забавуваат пулсот и го зајакнуваат имунолошкиот систем.

Тие посебно ги проучувале мислите што луѓето ги имаат за себе и за другите луѓе. Ако ние не сме премногу самокритични и имаме добро мислење за себе, полесно ќе можеме да се справиме со тешки ситуации.

Во истражувањето учествувале 135 луѓе кои биле поделени во 5 групи. Научниците им пуштале одредени аудио снимки и упатства. Притоа им го мереле пулсот и го бележеле количеството на пот. Испитаниците морале да одговараат како се чувствуваат во текот на таа постапка.

Ги прашувале дали се чувствуваат сигурно, дали имаат добри мисли и во која мера се поврзани со останатите луѓе. Едни слушале снимки кои поттикнувале сочуство и позитивни мисли за себе, додека останатите слушале снимки кои кај нив предизвикувале критички мисли.

Испитаниците од двете групи беа охрабрени да бидат љубезни кон себе и со тоа покажале и повеќе сочувство и поврзаност со другите луѓе. Во исто време, тие биле опуштени и се чувствувале безбедно, а нивниот пулс бил побавен.

Испитаниците од останатата група кои случале критички гласови чувствувале немир и закана, со што дошло до зголемен пулс и потење.

Лидерот на студијата Д-р Анке Карл вели дека студијата помага во разбирањето на механизмите кои се случуваат кога сме добри кон себе во тешки ситуации. На таков начин се подобрува имунолошкиот систем.

Поддршка за мајките кои хранат со млечна ф...
Мајките кои избрале да го хранат своето бебе со млечна формула често се осамени на својот пат, пат полн со вина, без раз...
5
Од што се прави адаптираното млеко?
Најадекватна храна за бебето, пред да наполни една година, е мајчиното или адаптираното млеко. Мајчиното млеко е апсолут...
5
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Екстремно интересни факти за бебињата
Бебињата се неверојатни суштества кои им носат голема радост на своите родители. Погледнете 11 интересни факти за новоро...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Od koga?
Jana9

Od koja vozrast vasite deca spijat sami vo svojata soba?

1-2 godini (33%)

2-3 godini (33%)

3-4 godini (0%)

4-5 godini (0%)

5-6 godini (0%)

6 godini ... (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!