|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Малку за дебелеењето …

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Пред да останете бремени, можеби само сте ги броеле калориите, но сега мора добро да внимавате што јадете.
Клучни зборови:

image
/11


Пред бременоста можеби (само) сте ги броеле калориите, а сега морате и добро да внимавате што јадете. Диети за време на бременоста не се препорачуваат, бидејќи не се безбедни. Мора да се здебелите, затоа што мора своето тело да го подготвите на исхрана и раст на бебето. Новороденчето е тешко само 3 или 4 килограми, а вие ќе се здебелите многу повеќе. Количеството на крв во телото се зголемува за околу 50%; во телото има многу течности и ткива, кои го потпомагаат правилниот раст и развој на Вашето дете. Ако не се здебелите доволно, Вашето дете може да има прениска тежина. Бебињата кои не се потешки од 2,5 кг се изложени на различни болести и проблеми во развојот.

Моментално се препорачува идната мајка да се здебели во бременоста околу 11-16 кг. Многу млади, а и многу слаби жени најверојатно ќе се здебелат околу 14-20 кг. На жените со преголема тежина им препорачуваме да не се здебелуваат повеќе од 14 кг.

Во бременоста телесната тежина не се зголемува рамномерно. Во првото тромесечје расте многу полека, килограм или два месечно. Во следните шест месеци ќе добивате приближно околу пола килограм неделно. Многу е важно тежината да ја добивате полека и рамномерно. За секоја неочекувана промена на тежината морате да се јавите на својот гинеколог.

Кога ќе ослабете?

Првата недела после породувањето ќе изгубите околу 6 кг. Потоа за брзо губење на тежината ќе помогне поголема активност, доење и ноќно станување. Со нормална исхрана не мора да се плашите дека нема да ги изгубите вишокот на килограми. Ако го доите своето бебе, килограмите ќе исчезнуваат без диета.

Дел од добиената тежина во бременоста се чува како резерва за доење. Дневно Вашето тело од таа резерва ќе потроши околу 100 до 150 кило калории за производство на млеко.

Не заборавајте:
- плацента: 1,2 кг,
- плод: 5,1 кг,
- крв, дополнителна течност: 3 кг,
- матка, гради, задник, нозе: 2,7 кг,
- течност: 1,5 кг.

Како да го навлажните воздухот дома?
Сувиот воздух дома е сериозен предизвик за здравјето во студените месеци. Со работата на апаратите за загревање, воздух...
4
Етерични масла кои смируваат изгореници од...
Дури и ако редовно користиме крема за заштита и седиме под сенка, сепак сончевите зраци можат да ја изгорат кожата. Во ...
3
Еве зошто жените мора да пешачат што повеќе
Ова е посебно важно кај девојчињата, кои често во периодот на адолесценција избегнуваат спортски активности. Пешачењето ...
3
Најубавите фустани од доделувањето на Оска...
Актерките блеснаа во полн сјај на 86-то издание на најпрестижната награда за филмско остварување Оскар. Погледнете ги кр...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Izbor na ime
Elenakis

Koe ime e najubavo za momche ?

Stefan (55%)

David (45%)


Број на сите гласови: 234

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!