|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајчински инстинкт - дали ќе бидам добра мајка?

Редакција Рингераја, 22.5.2019
Мајчински инстинкт се нарекува вродено чувство на жена која ги штити, заштитува и ги храни нејзините потомци. Речиси сите мајки, добиваат мајчински инстинкт откако ќе имаат дете

image
/11


"Никогаш порано не сум бил заинтересиран за бебиња. Дали тоа значи дека ќе бидам лоша мајка? "

Чувствата кои ги имала жената кон бебињата пред да стане мајка не се предзнак за тоа каква мајка ќе биде. Не е неопходно една жена да биде тип која сака бебиња, за да биде добра мајка.

Раѓањето на бебето е сосема ново искуство во животот, нов бран на чувства и емоции кои никогаш порано не сте ги доживеале и за кои нема како да се подготвите. Ова е дел од процесот на станување родител.

Девојките на 20+ години, особено во денешно време, сакаат да се забавуваат, да го поминуваат слободното време со пријателите, да се вљубуваат, да се концентрираат на својата кариера и воопшто не се гледаат во улогата на мајка. Се додека, се разбира, ова не се случи.

Тоа сепак не значи дека кога бебето ќе се појави, тие нема да се чувствуваат апсолутно удобно во улогата на мајка. Додека жената нема свое дете, таа навистина не може да знае како е да се биде мајка. Но, штом бебето ќе се појави, се појавува и мајчинскиот инстинкт.

"Што ако јас едноставно не го чувствувам тоа?"

Фактот дека жената се грижи за тоа каква мајка ќе биде, покажува дека е загрижена за нејзиното бебе. Ова е одличен почеток. Наместо да се грижите дали одговарате на ова или она барање за родителство што експертите го наметнуваат, фокусирајте се на тоа да го запознаете бебето подобро и да изградите ваш однос.

Голем процент од новите мајки, се плашат дека нема да ги оправдаат очекувањата и нема да се доволно добри мајки, бидејќи родителството не се случува толку природно како што се очекуваше.

 

Вистината е дека колку повеќе време поминувате со вашето бебе, толку поудобно ќе се чувствувате како  мајка. Ова е вештина која девојките, пред раѓањето, обично ја немаат, но ја совладаат со појавувањето на бебето.

Ако постојано се чувствувате тажно, вознемирено или луто и ако мислите дека може да му наштетите на вашето бебе, веднаш побарајте помош. Не чекајте малку подолго. Вашиот лекар ќе ве упати на специјалист кој ќе ви помогне да го решите овој проблем и да се справите со оваа пречка на патот кон мајчинството.

Тегавец - тајниот лекар од дворот
Тегавецот е билка која луѓето ја употребуваат уште од најстари времиња. Се среќава скоро во секој двор затскриена помеѓу...
4
Кувар за бебе: Кашичка од цвекло и јаболко
Здрава и вкусна кашичка, одлична за бебиња постари од осум месеци
3
Редослед на никнување на запчињата
Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат н...
3
Бебешкиот фото албум на Принцот Вилијам
И Принцот Вилијам некогаш беше бебе. Погледнете го неговиот фамилијарен албум со фотографии од неговато најрано детство.
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ishrana za novorodencinja
tepasi

Koga da se vovede druga hrana vo ishranata na bebeto

3 meseci (10%)

6 meseci (90%)

9 meseci (0%)

12 meseci (0%)

18 meseci (0%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!