|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како до мирен сон за бебињата и мајките?

Редакција Рингераја, 2.12.2019
Кај младото доенче најчестата причина за вознемиреност и плач се инфантилните колики кои се јавуваат при крајот на првиот месец од животот и траат вообичаено до крајот на четвртиот месец
Клучни зборови:

image
/11


Коликите се манифестираат како интензивен плач неколку часа во текот на денот, најчесто во ист период од денот, и тоа навечер. Инфантилните колики се јавуваат подеднакво кај деца на мајчино или адаптирано млеко, а децата и покрај коликите најнормално напредуваат во својот раст и развој. Понекогаш покрај коликите причина за интензивен плач на детето може да биде и негова глад што се компензира со дохрана со адаптирана формула кога е детето на мајчино млеко или со зголемен внес на адаптирано млеко кај деца кои се само на вештачка исхрана. Во секој случај главна причина е создавањето на гасови во дигестивниот систем,кои предизвикуваат грчеви, тие доведуваат до плачење и доста непроспиени ноќи и за доенчето и за мајката. За проблемот со создавањето гасови, најдобро е да се размислува уште пред да дојде до него. Затоа, обидете се да ја спречите нивната појава пред да предизвикаат грчеви во стомачето, надуеност и диареа.

 

Следните совети можат навистина да бидат корисни:

  • Движете го нозете на бебето така што ќе емитирате возење на велосипед. При тоа движењата ќе го размрдаат целото тело, така што ќе го поттикнете испуштањето гасови.
  • Држете го бебето в раце, и истовремено нежно масирајте му го грпчето.
  • Во текот на јадењето и по него, подигнете го бебето така што ќе поджригне, со што ќе го ослободи воздухот што го голтнало со јадењето.
  • Хранете го бебето пред да огладни и пред да почне да плаче. Со плачењето, бебето ќе проголта повеќе воздух. Исто така, не претерувајте со соковите. Големите количества сок можат да предизвикаат дуење на стомачето и пролив.
  • На долниот дел на стомачето ставете топла облога. На тој начин ќе го поттикнете ослободувањето на гасовите.

Од друга страна пак направени се бројни студии за улогата на пробиотиците во третманот на инфантилните колики – резултатите се покажале одлични и затоа тие се повеќе се препорачуваат за употреба во првите четири месеци од животот на детето. 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
4
Зачини во исхраната на бебето
Доколку на детето помало од една година сакате да му дадете зачинета храна, претходно информирајте се дали одредени зачи...
4
Nestle - Најдоброто за вашите малечки
Ништо не може да го замени чувството кога ќе го видите вашето бебе како расте и напредува! Но, паралелно со тоа доаѓаат ...
4
Бебињата познаваат кој е добар, а кој лош?!
Од шестиот месец на својот живот бебињата почнуваат да познаваат кои од луѓето кои ги опкружуваат се добри, а кои лоши. ...
4
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?