|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебето родено 453 грама си отиде дома

Редакција Рингераја, 9.1.2015
Бебето родено само една недела пред лимитот за легален абортус, со тежина од 453 грама, си отиде дома по поминати 6 месеци во болница

image
/11


 

Бела Дејвисон, која сега има 6 месеци, беше родена предвремено во 23 недела од бременоста. Нејзините родители најмногу се плашеа дека никогаш нема да дочекаат нивната ќерка да си дојде дома.

Кога Бела се родила, докторите ги подготвувале нејзините родители за најлошото сценарио. Но нивната ќерка се изборила и преживеала.

Сега родителите на Бела се борат да биде намалена границата за легален абортус на 10 недели, освен ако нема медицинска потреба од извршување на истиот.

 

1

 

2

 

3

 

4

 

 

Редослед на никнување на запчињата
Времето на никнување на првото запче е различно кај сите бебиња. Има бебиња кои се раѓаат со запче и бебиња кои немаат н...
5
Грижа во леунство (пуерпериум)
Леунство е периодот на првите 6-8 недели, од излегувањето на плацентата се до повторното воспоставување на нормална овул...
5
Фебрилни конвулзии (грчеви)
Зголемената телесна температура кај новороденчињата може да биде незначајна појава, знак за некоја акутна болест, но мож...
4
Дури 15.000 невакцинирани деца во Скопје
Епидемиолозите предупредуваат: можна е голема епидемија од мали сипаници
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Anketa
Ikana

Vi se dopagja li imeto Leila?

Da (46%)

Ne (54%)


Број на сите гласови: 230

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!