|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Алергиски коњуктивити

Промедика, 10.9.2018
Алергиските коњуктивити се воспалителни реакции на коњуктивата на алергени. Тие се дел на поголема системска атописка реакција – односно присаство на алергиска конституција

image
/11


Алергиските коњуктивити се една од најчестите форми на коњуктивит, се смета дека околу 30 % од сите коњуктивити се алергиски. Исто така, се смета дека околу 40 % од населението имаат во текот на животот некоја од формите на алергиски коњуктивит.

 

1

 

Постојат неколку типови на алергиски коњуктивити:
1. Акутна форма како нагла реакција на некој амбиентален алерген, на пример алергија на мачка или куче. Се јавува само при контакт со алергенот и трае кратко. По престанок на контактот со алергенот исчезнуваат симптомите.

2. Сезонска форма која се појавува во одреден дел од годината, како што се алергиите на полени или Верналниот коњуктивитис (започнува во пролет и трае се до крај на лето и почеток на есен). Тие траат подолго, може да се присатни повеке месеци и се повторуваат повеке години во истиот период од годината.

3. Алергиски коњуктивити кои се активни преку целата година – како алергиите на домашна прашина или мувла, како и атопискиот коњуктивитис.

Коњуктивитите можат да се јават како изолирана форма, како комбинација со алергиски ринитис - Ринокоњуктивитис и многу поретко, во склоп на поинтензивни алергиски реакции, Астма или дерматитис.

Симптомите на алергиските конјуктивити се: 
- оток на капаците
- црвенило и оток на коњуктивата
- нагласен свраб и зголемено солзење, со или без присаство на симптоми во носот - кивање, секрет од нос и оток на носна слузница.

Во однос на деловите на окото кои се зафатени со заболувањето конјуктивитисот може да е изолирана форма, да ја зафати само коњуктивата или поретко да зафати и други делови на окото како роговицата. Втората форма на конјуктивитиси се посериозни зошто можат да направат лузни на роговицата, а со тоа да придонесат во намалување на видната острина.

Во последно време има и една посебна врста на алергиски коњуктивити, кои се јавуваат кај носители на контактни леќи, а се резултат на два фактора- механичката иритација од контактната леќа и преосетливост на некоја од компонентите на растворот за чување на контактните леќи.

Превенција и третман

Без оглед на типот на алергија, кај ситеосновна е препораката за избегнување на алергенот. Пример: кај поленските алергии – намален престој надвор, во природа, почесто миење на лицето и очите. За алергиите од прашина – зголемена хигиена во домот, отстранување на завеси, теписи, почесто пребришување на подот....

Терапијата се состои во избор на неколку типови на лекарства, кои се бираат во зависност од типот на коњуктивитис:

Локалните антихистаминици во облик на капки се прв избор, потоа стабилизатори на мастоцити, кортикостероиди – кои во последно време не се лекови на избор со оглед на нивните несакани дејства и понекогаш антихистаминици во облик на таблети ако коњуктивитот има и системска манифестација ...

Како дополна на превенцијата и терапијата може да се даваат и други терапевтски средства- на пример вештачки солзи кои ги измиваат и разблажуваат алергените од окото, ладни компреси на капаците за намалување на отоците, промена на растворот за чување на контактни леќи...

 

logopromedika

6 работи што треба да му ги кажете на ваше...
Силната врска помеѓу децата и родителите се темели на љубовта и комуникацијата. Научете како да разговарате со вашето де...
9
Совети за спречување на пукање на јајцата
Дали веќе размислувате како ќе ги бојадисате Велигденските јајца? Ве загрижува ли помислата дека за време на варењето ја...
4
Јајца украсени со парчиња од салфетки
Многу лесен и ефектен начин за украсување на велигденски јајца без да си ги валкате рацете во боја
4
Зошто го задржав своето презиме кога се ом...
Зошто мора презимето да биде на сопругот? Зошто мора да биде комбинација на моето моминско и неговото презиме? Што сум ј...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

kola
live

i kamion moi

bmw (55%)

mercedes (27%)

man (6%)

iveco (0%)

skanija (3%)

volvo (9%)


Број на сите гласови: 33

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!