|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
27.3.2012 13:28:20   
vanessa30
Mackarpone mozete da najdete vo podrumot vo Bunjakovec, jas tamu go naogam ima prodavnicka za italijanski i drugi tipovi na specificni sirenja. A nekoj mi rece i deka i vo Beverli imalo takva prodavnica.
A sega i od mene dva brzi recepta za kolaci
Posen cokoladen kolac (za site sto postat i e mnogu brz i ednostaven)
se meri so ist fildzan za kafe- sredna dimenzija, bidejki nema jajca vo nego traen e i do 7 dena.
Se mesaat so zica za matenje
2 fildzan voda,
1fildzan maslo
2 fildzani seker,
3 golemi lazici marmalad (kakov sto imate)
1/2 pecivo, 1 lazicka mala sodabikarbona,
2 golemi lazici kakao,1 lazicka cimet i 3 1/2 fildzani brasno
ovaa smesa dobro izmesana se stava vo zagreana rerna na 200 stepeni i se pece. koristete tavce br.30 za da vi izleze povisoko. otkako ke se ispece proveruvate so cepkalka, uste dodeka e topol go prepackuvate so podebel sloj marmalad. odozgora go poturate so stopeno posno cokolado (okolu 150 g).

Keks od limon i bademi(ovoj klac e za tie sto sakaat malku pokiselkast vkus). Jas go pravam vo kuglov, no ako imate tavce dimenzii 20 cm mozete i vo takvo.
100g puter se mati so 175 g seker, dodajte kora od 1 limon, sok od 1 limon i 2 jajca i prodolzete da matite. potoa dodajte 150ml mleko i 175 g brasno izmesano so 1 golema lazica pecivo i se izmesajte.  odozgora posipajte ja so livcinja od bademi i pecete vo zagreana rerna na 180 stepeni okolu 30-40 min.
podgotvete sirup od 100 g seker, sok od 1 limon i dve lazicki vod, set_o ova stavete go na umerena toplina da zovrie i da podgotvite sirup. otkako keksot ke se ispece so cepkalka napravete dupcinja i popoleka sipete od sirupot dodeka keksot e seuste topol.
bon apetit


< Поракaта ја уредил vanessa30 -- 27.3.2012 13:29:22 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
27.3.2012 13:44:30   
Calypso
Lele vtoriov recept kako mi fati oko, mh mh... a moze li so lesnici namesto so bademi? Oti veke ne znam sto da im praam na lesnicive, ne se dojaduvaat.

A za maskarpone, ima i vo Vero, Tinex i ostali marketi, ama samo na Zbregov, drugo maskarpone ne sum videla. Aj ke vidam vo taa prodavnica vo Bunjakovec, oti ova na Zbregov e mnogu tecno, pa cel fil mi e tecen poradi nego.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
15.4.2012 9:38:48   
moni teo
Бајадера со карамел бомбончиња
-3 јајца
-300г шеќер
-200г карамел бомбончиња
-250г маргарин (коцка)
-300г мелени бисквити
-6 лажици зејтин
- 200г чоколадо за глазура

Јајцата, шеќерот и карамел бомбончињата се мешат на оган се додека не се растопи шеќерот и карамел бомбончињата потоа се додава мараринот и повторно се меша на оган откако ќе се растопи се трга од оганот и се додаваат мелените бисквити. Се става во правоаголнеста тава се чека да се излади и одозгора се става глазурата.
Многу е вкусна и брзаuser posted image user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
15.4.2012 14:30:26   
kikicka
user posted image
Трабаше да испадне вака

user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
21.4.2012 11:49:29   
mamicki
Banana leb (ova ako vi zaostanale po doma banani user posted image )
2 jajca se bijat so 1 solja sekjer (solja za kafe!), pa se dodava 1 solja zejtin, 1 solja mleko, 2 solji brasno, 1 pecivo, 1/2 lazicka sol, 1 solja seckani orevi i pet zreli izgmeceni banani. Ubavo se mati, pa se pece vo namrsnet i so brasno posolen kalap za leb (moze i vo kuglof) okolu 30 minuti (prvo vo zagreana furna na 220 stepeni C, a po 10 minuti namalete na 180). Moze i da se zamrznuva, dobar e i potoa.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.4.2012 11:22:40   
Natuska85
Ај кажете ми некој рецепт за торта,ама немам идеа какваuser posted image .Во сабота сакам за роденденот да си правам дома торта,оддамна не сум направила некоја.А немам време баш да барам рецепти сеа,па чекам некоја од вас да ми предложи некоја вкусна не многу тешка за правењеuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.4.2012 14:45:31   
temjana
јас еднаш направив торта за на мм роденденот супер лесна и брза само бидејќи не јадам благо скратив на шеќерuser posted image па не ми ја бендисааuser posted image Инаку ќе купиш пандишпан и го мачкаш со овошен сируп, правиш пудинг од што сакаш (е јас не знаев дека се става шеќер во пудинготuser posted image ) и го мачкаш врз едниот пандишпан, а одозгора врз него па ставаш овошје се што ќе ти текне. Јас ставив ананас, банани, боривинки... го ставаш и другиот пандишпан и матиш шлаг ( и во него не ставив шеќерuser posted image ) и ја премачкуваш целата торта со шлагот. Е сега бидејќи мм сака м&м бомбончиња целата торта му ја наредив со нив и сметав дека е доволно благо ама да не ти билоuser posted image И така никој не ми ја бендиса тортата бидејки била прелесна како да јадеш леб со овошјеuser posted image врска немаат благари едниuser posted image

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.4.2012 15:29:29   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Ај кажете ми некој рецепт за торта,ама немам идеа какваuser posted image .Во сабота сакам за роденденот да си правам дома торта,оддамна не сум направила некоја.А немам време баш да барам рецепти сеа,па чекам некоја од вас да ми предложи некоја вкусна не многу тешка за правењеuser posted image


natuska85   jas eve sega ja pravam kokos tortata

14belki  se matat so 14laz  gol  seker   ubavo se mati i se dodava 200gr kokos seto toa se mesa zaedno i se stava na plek so namrsena hartija ili  plek  poprskan so meleni orevi i seker  ama treba ddebel sloj da ne lepe jas pravam na hartija so zejtin i se pece 5min  na 200stepeni a potoa 1cas na 180 stepeni.Jajcata zavisat kolkav e plekot mojot e od tie cetvrtastite od elektricnite mali jas si gi znam plekovite i si stavam jajca po moe ako si znaes nekoj plek  kolku jajca ti zbira samo ke zgolemes.

Fil

se matat 14 zolcki so 14laz  seker na parea i se dodava ednaipol bela cokolada i eden margarin posebno izmaten so prav seker se mesa se zaedno i se macka  vrz korata korata se sece na pola jas bidejki sakam poveke fil dodavam i nekolku grama hopla izmatena kupam 1kg i kolku mi treba mata ona stoe vo frizider ne matena ubavo zalepena   pakovkata so selotejp  i odozgore stavas od hoplata i posoluvas so kokos

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
26.4.2012 15:36:55   
Calypso
Јас имам оставено рецепти за чизкејк и тирамису на претходната страна, ако ти фати некој око, направи ги - лесни се и брзи. Исто, минатата недела правев експериментална тортаuser posted image
Зедов готови ванила кори за торта на Винчини, ги има три во пакување. За фил изматив 500г слатка павлака и ја измешав со 500 г овошен јогурт од јагода. Инаку, доволно се и 300 г слатка павлака, важно е да е цврст филот. Издробив десетина чоколади животинско царство во филот (имам и одвишок, нонстоп му носат на малиов) и додадов малку рум. Над првата кора ставив смрзнати вишни (подобро прво одмрзни ги и исцеди ги, нема да ти ги стопат корите), па фил, па втора кора, па пак вишни па пак фил и трета кора, па фил. Тортата беше фантастична со тоа што не беше многу блага, а одма се прави. Помалку време ти треба за цела торта отколку да земеш сама да печеш кори.

Инаку, јас стално правам вакви експерименти, морам, не за друго, мм не јаде тешки торти со чоколадни оревести филови... ако направам торта, ќе стои со години во фрижидерuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
27.4.2012 10:22:23   
Natuska85
Абе земав си нарачав од Шарлота,кога се прерачунав немам време баш да правамuser posted image .

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
27.4.2012 10:46:20   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас имам оставено рецепти за чизкејк и тирамису на претходната страна, ако ти фати некој око, направи ги - лесни се и брзи. Исто, минатата недела правев експериментална тортаuser posted image
Зедов готови ванила кори за торта на Винчини, ги има три во пакување. За фил изматив 500г слатка павлака и ја измешав со 500 г овошен јогурт од јагода. Инаку, доволно се и 300 г слатка павлака, важно е да е цврст филот. Издробив десетина чоколади животинско царство во филот (имам и одвишок, нонстоп му носат на малиов) и додадов малку рум. Над првата кора ставив смрзнати вишни (подобро прво одмрзни ги и исцеди ги, нема да ти ги стопат корите), па фил, па втора кора, па пак вишни па пак фил и трета кора, па фил. Тортата беше фантастична со тоа што не беше многу блага, а одма се прави. Помалку време ти треба за цела торта отколку да земеш сама да печеш кори.

Инаку, јас стално правам вакви експерименти, морам, не за друго, мм не јаде тешки торти со чоколадни оревести филови... ако направам торта, ќе стои со години во фрижидерuser posted image


И јас сакам вакви торти обавезно пробувам, а мм кога ќе види торта е најрадосен па каква сака нека еuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
3.7.2012 10:40:00   
nadica
zeni mi treba pomos
na mm denes mu e rodenden na rabota e do 17h za toa vreme treba da mu napravam torta iznenaduvanje
davajta brzi i lesni predlozi VE MOLAM

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
3.7.2012 10:56:38   
Natuska85
Nadica znaes recept za banana toratata so biskviti i krem???

Tuku neeee,taa mora da otstoi edna nok ubavo da omeknat biskvitite..user posted image

< Поракaта ја уредил Natuska85 RR -- 3.7.2012 10:58:35 >


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.9.2012 12:32:46   
big_mama817
ај ве молам рецепт за ежиња колачи со шербет фала ви :)

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
13.9.2012 16:58:53   
nadica
eve go mojot t.e od baba mi:
jatki od orevi
2 jajca
125 ml mleko
125 ml zejtin
1 kocka kvasec
i brasno da se zamese.pa se deli na 2 dela, vo prviot se dodava 2 lazici kakao i se formiraat topcinja mali.Na rende kade sto e stranata so bocki ne za rendanje se stava potemniot del i se splesnuva za da se napravat buckite a vo posvetliot del stavame jatka ili seckani orevi(mozat da imaat i malku ciment vo niv za smek) i oblikuvame dolgnavesto topce okolu koe go zamotuvame potemniot del i gi redime vo tava za pecene namrsena i pokriena so hartija 180 stepeni okolu 20-25 min
Otkako ke se ispecat gi redime vo tavicka i gi ppolevame so zezok serbet koj se sostoi od 1 kg seker i 1l voda

se nadevam deka dobro ti objasniv ako ne pisi

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.9.2012 10:47:33   
big_mama817
фала надица ке испробам за викенд :)

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
14.10.2012 11:24:32   
miana
Еве како што ветив ја пишувам мојата МИЛКА ТОРТА

За пандишпан
14 белки
16 лажици шекер
200 гр ( или 21 лажица ) мелени лешници


фил 1
12 жолчки
12 лажици шекер во прав
Се прават на пареа

фил 2
2 пудинга од ванила
500 мл млеко + 6 лажици шекер - се вари пудинг
Откако ке се олади вака сварениот пудинг,се додава претходно измиксиран 1 путер со 1 паковање шекер во прав ,откакао ке се измеша со пудинзите се додава и првиот фил ( од жолчките со шекер на пареа )

Се дели филот на два дела
Во едниот дел се ставаат растопени две бели милка чоколади
Во другиот дел се додаваат две растопени црни милка чоколади со цели лешници

Милките се топат со 3-4 лажици млеко и малку путер

Пандишпанот се сече на три еднакви дела ( се пече во голема четвртаста тепсија )
се филува пандишпан,бел фил,па црн фил,па пандишпан..Се украсува со шлаг пена и се декорира по избор

ПРЕВКУСНА Е !!!!!


(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2012 21:39:09   
Melanija RR
Може лесна рецепта за милиброд?Само не како во рецепти туку во стил ...после се заедно се меша user posted image ако има некој таков рецепт,и што освен мармалад и суво грозје е убаво да се стави внатре.
Фала user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
18.10.2012 21:57:58   
elenak
Меланија рецепт не знам оти мм го прави ама го стокмува ептен мх мх. Јас само му подавам што му треба кога меси и знам дека ставаме во тестото цимет,кора од портокал и лимон, суво грозје и после мачкаме мармалад ( и тоа јас го правамuser posted image ) Инаку мајка ми го прави и со еурокрем или со кандирано овошје. И така е многу убаво. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 13:15:12   
miana
Jas imam recept za pletenka milibrod so marmalad ( i imam vo zamrznuvac ostanato od veligden ) ne e loso nov da napravam...Go pravam so kora od limon ..Ako sakate recept - ke vi pisam

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 13:27:53   
elenak
user posted image Миана еве уште од сега те гласам за Најдомаќинка форумџија за 2012 user posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 13:39:45   
miana
OOO fala,fala user posted image Si dobiv eden glasac user posted image Kuti samo da ne bidam najtupac kako lani user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:01:57   
Melanija RR
miana чекам рецепт user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:11:25   
dostickage
Bogami miana za domakjinka ti nema ramna na forumov . Imas i od mene glas

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Слатки работи (торти, колачи...)
19.10.2012 14:16:01   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

miana чекам рецепт user posted image


Ok,srcka - dobivas,samo da si dojdam doma ( na rabota sum ) user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?