|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што треба да јаде доилката?
9.7.2010 20:03:59   
veda
A kade go kupuvas toj caj Oktavia?? Jas koristam  caj  Hipp za doilki i ne znam iskreno kolku deluva. ne mozam da osetam razlika  ama se nadevam deka mozebi ke bide podobro. Postojat i kapsuli MORE MILK ama se mnogu skapi 2.000 i nesto den. I neznam dali se isplati dase zemat zosto stvarno ne sum sigurna kolku bi deluvale.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Што треба да јаде доилката?
9.7.2010 21:57:03   
veda
Dali znae nekoj dali vo Bitola ima bilna apteka , ne sum  slusnala.Sakam da pobaram od cajot sto kazuvate poveketo. Sum go koristela samo HIPP ama sekako bi probala dokolku go najdam i toj.

(Одговор на членот veda)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 18:56:37   
Octavia
Veda, cajot go kupuvam od  Bilna apteka na Alkaloid kaj Stara rampa, cela mesavina cini 285 den. i ima efekt. Navistina nema potreba od skapi apcinja, vo cajot ima i anason i grcko seme, kako i kaj tie More milk tabl. i e sosema priroden. Go prodavaat tokmu kako caj za doilki (5 razlicni caevi koi treba sama da gi izmesas i se pie po 1 liar dnevno).

(Одговор на членот veda)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 19:33:55   
Anushka
Веда, и мене чајот од Билна аптека ми помагаше, навистина делува, ефтин е, треба да бидеш само упорна.
Сепак, јас би препорачала еден бабски лек, а тоа е КРОМИД. Колку и да се противно од сите правила, јас сите три деца ги доев со мака, но млеко ми доаѓаше од кога ќе се најадев кромид!
Немаа грчеви, млекото не лутеше. Сепак, беше интересно тоа што пеленката им мирисаше на кромитче! Во кромдот и нема ништо лошо или штетно - полн е со природни антибиотици.
Итсо така би препорачала супа од говедска коска, со многу зеленчук и кромид, потоа пиво и многу, многу сон и смеа!

(Одговор на членот veda)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 22:09:14   
Martins mom
Сакам да ги прашам доилките и оние што доеле дали пијат кафеuser posted image user posted image
Мене ми рекоа дека бебето не ми спие оти сум пиела кафе, а јас најмногу 2 кафиња во денот пијам и тоа ретко...
Дали е можно да не спие од тоа?


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 22:19:21   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

Сакам да ги прашам доилките и оние што доеле дали пијат кафеuser posted image user posted image
Мене ми рекоа дека бебето не ми спие оти сум пиела кафе, а јас најмногу 2 кафиња во денот пијам и тоа ретко...
Дали е можно да не спие од тоа?


(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 22:24:46   
Палешка РР
И јас пијам по две кафиња, завршно со 18 часот..а Миа не спие до 3 часот. Не верувам user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Што треба да јаде доилката?
11.7.2010 22:33:57   
Тања РР
Кофеинот од кафето во мали количини поминува во мајчиното млеко. Тие мали количини се незначителни за нас ама може да ги направат децата раздразливи и будни, особено бебињата до 6 месеци затоа што они имаат помала способност да го исфрлат од организмот па може да дојде и до натрупување доколку мајката пие многу кафе.
Едно до две кафиња не би требало да прават проблем. Јас пијам само едно, наутро, а после ручек обично по неколку голтки бидејки мм инсистира да пиеме кафе заедно.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Што треба да јаде доилката?
22.7.2010 10:09:59   
Палешка РР
Исхрана за време на доењето


Доилките треба да внесуваат дополнителни 500 калории дневно, бидејќи во спротивно може да се намали количината и квалитетот на млекото. Исто така многу е важно и внесувањето на голема количина течности.



За успешно доење препорачуваме:

* Разновидна и умерена исхрана
* Редовни оброци и редовно внесување на течности
* Доволно време за оброк во мир

За време на доењето забранети се диетите, бидејќи со намалено внесување на калории, во млекото преминуваат штетни материи од организмот. Диета планирајте откако ќе престанете да доите.

При изборот на храна најважно е секојдневно да внесувате храна од сите 5 групи: житарици, овошје, зеленчук, месо и млечни производи. Во споредба со исхраната за време на бременоста, за време на доењето зголемена е потребата за јаглехидрати. Во вашето мени треба да вклучите:

* Овошје - најмалку два пати дневно: банани, јаболки, кајсии, овошни сокови, компоти или суво овошје
* Зеленчук - најмалку два пати дневно: зелен лиснат зеленчук, моркови, краставици, пиперки, спанаќ, домати, тиквички...
* Млеко и млечни производи  за доволна внесување на калциум.
* Морска риба и јодирана морска сол за доволно внесување на јод.
* Јајца
* Немасно месо за доволно количество на железо
* Интегрални житарици, овесни снегулки, хељда, просо, сусам, грав, како и разновидни јаткасти плодови за доволно внесување на железо, витамин Б и магнезиум.

Течности

За време на доењето треба да се внесува околу 3 литри течности дневно. По секое доење се препорачува да се пие чаша течност. Добри пијалоци се:

* Вода, минерална вода;
* Рстителни и овошни чаеви: на пр. чај од коморача, анасон и ким кои го поттикнуваат создавањето на млекото
* Овошни сокови (свежи или мешани со вода) или лимонада


Додека доите избегнувајте:

* Сокови со вештачки засладувачи
* Чаеви, кафе и други пијалоци кои содржат кофеин. Детето внесува кофеин преку мајчиното млеко и може да стане вознемирено и нервозно. Кофеинот може да предизвика грчеви и болки во стомакот. Доколку не можете без утринско кафе, напијте се веднаш после доењето, за да се намали кофеинот во вашето тело до следниот подој.
* Алкохол: ако ги слушате вашите баби и пиете пиво за зголемување на лактацијата, пијте до 2 дцл, веднаш после доење. Немојте да уживате во алкохолот секојдневно.
* Чајот од нане избегнувајте го, бидејќи ја намалува лактацијата.

Доколку вашето дете реагира чувствително на одредена храна, најдобро е некое време да ја исфрлите од исхраната. Храна која може, но не мора да предизвика проблем кај детето , како што се грчеви, болка во стомакот и црвенило на газот се:

* Цитрусните плодови и други кисели намирници: (ананас, киви, оцет, домати). Некои мајки приметиле дека при конзумирање на портокали, киви или лимон, газето на бебето се вцрвенува. Обидете се да го исфрлите цитрусното овошје на одреден период од вашата исхрана, за да видите дали тие се причина за црвенилото кај вашето дете.
* Грав, зелка, кељ, кромид, праз. Кај многу бебиња овие намирници предизвикуваат грчеви. Бебињата после цицање плачат, додека не успеат да го сварат млекото во нивниот организам. Карфиолот и брокулата се полесно сварливи и ретко создаваат такви проблеми. За да ја намалите можноста од грчеви кај бебето при готвењето користете зачин како што е коморача.
* Какао и чоколада: Исто како и кафето и пијалоците со кофеин и чоколадата може кај некои бебиња да предизвика грчеви.
* Лути зачини: чили, папар, лук, можат да предизвикаат црвенило на газето или да го променат вкусот на мајчиното млеко и бебето да не сака да цица.


Имате ли малку млеко?

Одредена храна ја поттикнува лактацијата, но пред се за доволно млеко да имате најважно е да внесувате многу течности, треба да бидете смирени, да обезбедите мирен сон, како и често доење од двете гради.

* Коморача и анасон се дел од составот во чаевите за долики, а помага и чајот од коприва.
* Сусам
* Житарици, просо, зоб и јачмен
* Бадеми и останати јаткасто плодови (внимателно со оревите, бидејќи тешко се варат и кај некои бебиња можат да предизвикаат грчеви)
* Пивски квасец

За доењето неповолно влијае:

* Недоволно внесување на храна и течност
* Стрес, нервоза
* Пушење
* Чај од нане


< Поракaта ја уредил Палешка -- 22.7.2010 10:11:24 >


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Што треба да јаде доилката?
25.8.2010 17:21:56   
Палешка РР
Delfin4e, прочитај ја оваа тема, се надевам ќе ти помогнеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Што треба да јаде доилката?
25.8.2010 22:13:46   
lukas
jas iskreno sum za mnoooogu pienje tecnosti,samo toa,a sestra mi se rusi od so ne mu rekoja se proba i ni za ednoto ne i nadojde mleko ni za drugoto,i mislam deka ako nekoj ima ima ako nema nema...nezz,taka barem jas mislam...pozz

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Што треба да јаде доилката?
25.8.2010 22:16:11   
lukas
Сакам да ги прашам доилките и оние што доеле дали пијат кафеuser posted image user posted image
Мене ми рекоа дека бебето не ми спие оти сум пиела кафе, а јас најмногу 2 кафиња во денот пијам и тоа ретко...
Дали е можно да не спие од тоа?



martins mom jas piev kafinja po tri cetiri na den ete nemozev da si pomozam,a bebceto mi spiese nekogas nemozev ni da go razbudam od tolku sto spiese ete sega uste go dojam i pijam po 2 turski kakao edno na den i kapucino edno,pa ene go sega e 6 meseci,po dva pati na den prespiva po sat i pol i navecer legnuva vo 9 i pol...pozz...jas barem za nespienjeto nema vrska,

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Што треба да јаде доилката?
3.10.2010 21:38:24   
gvenda
dali smeam da jadam med dodeka dojam ?

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Што треба да јаде доилката?
4.10.2010 8:54:36   
arh_diz
Jas jadam toa sto mi se jade . Se trudam da nemesam hrana ako nedaj boze mu se sluci nekoja alergija na bebeto da znam  od sto e ili ako ima grcevi. Mislam deka sekoj organizam razlicno podnesuva hrana. Kade mi e krajot ako slusam se treba da ostanam gladna na pocetokot mi rekoa da nejadam nisto jas kako sto razbrav samo telesko meso mozev da jadam . Mleko mi rekoa da nepijam .

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 4.10.2010 8:55:48 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Што треба да јаде доилката?
13.10.2010 10:07:33   
Octavia
Си дозволувате ли некогаш „излети“ со недозволена храна? Јас се трудам да јадам здраво, слично како што се хранев и претходно, значи наутро житарки, јогурт, овошје, за ручек варива, избгенувам се што треба (зелка и сл) ама некогаш добивам опасна желба за недозволена храна, на пр. мајонез (знам дека има конзерванси, ама...) или виршла или шунка... Или ке видам кока-кола и мислам ке пукнам ако не се напијам. Првите три месеци ептен се ограничував, ама сега знам да фатам кривина, иако ретко.
Ај да не ме гризе совет, кажете дали многу грешам? (Другарка една ми вика поштетно е да не пробаш кога имаш толкава желба, отколку да каснеш и да ти помине...па се тешам user posted image ).

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Што треба да јаде доилката?
6.12.2010 13:36:54   
mila mama
I jas si dozvoluvam odvreme navreme ne tolku zdrava hrana kako suvomesnati proizvodi, no toa e 1-2 pati nedelno vo ne mnogu golemi kolicini, no sepak drugite obroci mi se variva, ovosje, zelencuk, caj i toa od nane, redovno zemam i suplementi  i pijam mnogu voda.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Што треба да јаде доилката?
6.12.2010 13:56:06   
Octavia
Овде на сајтов имам прочитано дека доилки не треба да пијат чај од нане
За доењето неповолно влијае:

  • Недоволно внесување на храна и течност
  • Стрес, нервоза
  • Пушење
  • Чај од нане
    (http://www.ringeraja.mk/statija/ishrana-za-vreme-na-doenjeto--2-del_538.html)

    (Одговор на членот mila mama)
  • Непосредна врска до пораките: 67
       RE: Што треба да јаде доилката?
    6.12.2010 14:10:08   
    mila mama
    Octavia, nie nemame problemi od caj od nane, naprotiv koga nekolku pati imase grcevi se napiv tie denovi caj od nane i posle se smiruvase. Sekoe bebce e inIdividualno. Isto taka za zelka obicno vikaat deka ne treba doilkata da jade pak zaradi istata pricina, no koga jas jadam zelka bebuska si prtka i se kaka najubavo user posted image
    Grav, kromid i luk ne jadam voopsto, mi e strav da probam, no ete zelka probav i nemame nikakov problem.

    (Одговор на членот Octavia)
    Непосредна врска до пораките: 68
       RE: Што треба да јаде доилката?
    19.12.2010 1:27:53   
    petii
    mojot sin ima 2 meseci i go dojam mislam deka so hranata ima dosta problem jas pijam caj od hipp i imam mleko i grcevite izceznuvaat

    (Одговор на членот mis.)
    Непосредна врска до пораките: 69
       RE: Што треба да јаде доилката?
    19.12.2010 19:37:53   
    mila mama
    A petii kakva hrana jades, zdrava ili ne tolku? user posted image

    _____________________________

    Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
    No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

    (Одговор на членот petii)
    Непосредна врска до пораките: 70
       RE: Што треба да јаде доилката?
    28.2.2011 2:05:52   
    petii
    jas bidejki sum od ohrid nemozam da najdam bilna apteka kaj nas
    Dali mozebi nekoj znae kade ima da go kupam doj bilniot caj za doilki

    (Одговор на членот mila mama)
    Непосредна врска до пораките: 71
       RE: Што треба да јаде доилката?
    28.2.2011 14:25:11   
    simona09
    luge pomagajte neznam veke sto da napravam.....moeto bebence e 13 dena veke 2 dena preku den si spie i cica funkcionira normalno no navecer ne ne ostava da spieme do 4.30-6 celo vreme samo placi i ako se smiri toa e za katko....

    (Одговор на членот petii)
    Непосредна врска до пораките: 72
       RE: Што треба да јаде доилката?
    5.4.2011 12:07:39   
    Calypso
    Јас си јадам скоро се, освен зелка и грав, не пијам кока кола и други газирани пијалоци, а внесувам домашно подготвена храна, многу течности (млеко, јогурт, сокови, вода и чај). Се трудам да внесувам разновидна и поздрава храна, и не ми ни текнало за нешто друго, се за малечкото.
    Кога прочитав дека кравјото млеко може да му предизвикува грчеви на малото, не пиев два дена, па да видам како ќе реагира - баш тие два дена имаше многу грчеви и одвај какаше. Па затоа пак си го вратив млекото во исхраната. А забележав дека и чајот за доилки му помага на малото за грчевите. Вчера и завчера не пиев од чајот, и повторно повеќе грчеви и плачење. Можеби е само коинциденција, ама секако нема штета од чајот, и ви го препорачувам на сите.

    _____________________________

    All that is gold does not glitter,
    Not all those who wander are lost;
    The old that is strong does not wither,
    Deep roots are not reached by the frost.

    (Одговор на членот simona09)
    Непосредна врска до пораките: 73
       RE: Што треба да јаде доилката?
    9.6.2011 0:11:53   
    elenaj
    Rocno taka, i jas go primetiv toa kaj moeto bebe, deka od moeto bebe user posted image

    (Одговор на членот mis.)
    Непосредна врска до пораките: 74
       RE: Што треба да јаде доилката?
    26.6.2011 8:59:53   
    Natuska85
    Моето user posted image е 2 месеци и некој ден и до полни два месеци немаше скоро ич ггрчеви.Пред некој ден јадев кајсии абе кутрото цела вечер не заспа,се грчеше,превиваше,и кога му доаѓаше да пушти гасче дури плачеше,вриштеше.Милион пати ми беше мака што каснав од кајсиите,многу беше жално да го гледам.Наредниот ден му купивме капки за грчеви и за еден ден му пројде,се исчисти.Инаку си јадам разновидна храна не се ограничувам многу,освен што пазам да не јадам грав,зелка,кромуд,лук и газирано да не пијам многу(а каков невиден љубител на кока кола сум да знаетеuser posted image ).А да и чајот од хип за доилки го пијам


    _____________________________

    "Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

    (Одговор на членот elenaj)
    Непосредна врска до пораките: 75
    Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
    Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
    Оди на:






    Анкета

    Носот.
    пеперутка16

    Како го чистите носот на малите деца?