|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што треба да јаде доилката?
9.3.2010 18:10:14   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: alex_mo

    Првите денови откога се породив...некако неможев да ставам ред со млекото.Имав многу ,па се измолзував,потоа една вечер снемав,а Ања нервозна ,морав да и дадам адаптирано.Дојде патронажата и и го кажав проблемот.МИ препорача само пиво...се зачудив,зашто има алкохол,а таа ми рече дека не е штетно и дека е мал процентот на алкохол.И доволно ми е една чаша (околу300мл) дневно.Оттогаш пијам секоја вечер и супер е ...пробајте.



Во Грција уште во болница откако ке се породат им даваат по една лименка безалкохолно пиво дневно за млекото. Ова го знам од мој вукјо кој живее таму и пред година ипол доби син.

(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:09:40   
Leonida
Јас пијам едно Nescafe со млеко дневно, малку послабо од вообичаено. Се надевам дека не сметаuser posted image Пиевте ли и вие кафе додека доевте и колку?

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:12:14   
nadica
уште дојам и пијам и јас нес со млеко по едно дневно некогаш со гости може и две да се напијам ама 1 секако не смета ништо

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:14:22   
Leonida
Фала nadica, ми олеснаuser posted image Бев во дилема, иако имам другарка која си пиеше еспресо, дури и пушеше, но сепак јас малку повќе припазувам од неаuser posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:28:37   
nadica
мене педијатарот ми рече од храна се што е во граници на нормала може
забранети се 3 работи
дрога НЕ
алкохол НЕ
цигари НЕ
друго може се ама од ништо да не се претерува

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:31:34   
lukas
pijam tri kafinja na den i mnooooguuu tecnosti mozi po 2 kila tri sok za rastvoranje...a pusam po 7-8 cigari na den.dali e toa umereno ili premnogu...no pokraj doenjeto i go prihranvam so aptamil zosto moeto ne mu stiga dva pati veke probav samo na moe i ne kreva na kilaza i ne sakam da eksperimentiram poveke....pozz

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:41:45   
Annabel
Пијам по едно кафе на 2-3 дена и тогаш пафкам (не вовлекувам) една цигара. Пиво може да испијам исто така едно-две во текот на една недела.

Јадам житарици, еве сега и зеленчук почнав, марули, кромидче. Периодов се изнајадов јајца од Велигденuser posted image

Избегавам зелка, леќа, грав, за да не му предизвикам грчеви.

Пијам чај за доилки од HIPP.

Од време на време знам да се почастам еурокрем или чоколадо.

Лукас, дај не го пиј тој сок на растворање, кој знае што има внатре...прави си природни...

Подобро направи си нешто природно или само вода пиј, а тој сок на растварање избегавај го. (освен ако не е домашен и да има што помалку шеќер )

< Поракaта ја уредил Annabel -- 14.4.2010 13:43:10 >

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 13:43:03   
lukas
fala annabel

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 19:56:33   
strelec 1982
Zdravo.pozdrav do site clenovi na forumot.jas sum nov clen.moeto bebe e godina i dva meseca i go doev do edna godina i go prekinav bidejki ne sakase poveke da cica se si jadese i ne mu bese potrebno.Za spienje isto taka ne sakase so cuclata vo usta si zaspiva.inaku da kazam za jadenjeto dodeka doite ne znam dali ima vrska bidejki ne obrnuvav vnimanie sto da jadam sto ke mi teknese pa mleko mnogu imav i bebeto super mi napreduvase.koga go odbiv jas potesko podnesiv od nego bidejki mnogu mleko imav i morav od apcinjata bromergon da pijam duri dve nedeli.inaku odvaj se naviknav na niv organizmot tesko mi gi primase.Moj sovet e da si jadete se sto sakate oti kolku vlijae jadenjeto ne znam ama znam deka i do organizmot e kolku mleko keimas i dali ke go zasituva bebeto.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 20:21:58   
lukas
strelec 1982 i jas sum isto taka 82 i sum strelec uste mesecot i datata  koj ti se da ne sme na ist den rodeni...hahahha,....a za toa sto pisusvas vo pravo si...no sepak se bez pretervanje...pozz

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 22:11:53   
Палешка РР
Што да пијам за поттикнување на лактација? Како што е познато Миа не прима никаков вид на адаптирано млеко, а јас снемувам млеко навечер.
И дали знае некој како се подготвува чај од ким? Колку кесички на колку литри вода?
user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Што треба да јаде доилката?
14.4.2010 23:42:13   
strelec 1982
jas mislam za laktacija na mlekoto da pies caj za doilki od firmata na HIPP go ima nis site apteki a bil efikasen bar taka imam razbrano.Mislam po dva sola vo denot se pijat ama ima upatstvo ke go procitas.

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Што треба да јаде доилката?
15.4.2010 10:25:44   
Палешка РР
Фала стрелец, ќе пробам

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот strelec 1982)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Што треба да јаде доилката?
15.4.2010 10:31:33   
melody
Paleska efikasen e i jas go piev isto probaj na milupa still-tee(tuka vo TR go ima i go preporacuvaat prvo nego) malku e skapicok ama vredi i toa od toj  vo kesicki pakuvanje sto e.Od nego odma mi nadojde mlekouser posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Што треба да јаде доилката?
16.4.2010 19:15:48   
Палешка РР
Вчера испив 1 л. боза, 1/2 л. млеко, 1 чаша Магнесол, 1 чаша газоза и нормално три оброци со минимално леб и имав доволно млеко за Миа. Знам дека ќе се направам како user posted image  user posted image , но се за доброто на моето најмило.user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Што треба да јаде доилката?
16.4.2010 19:18:23   
mami
И дали знае некој како се подготвува чај од ким? Колку кесички на колку литри вода?



јас за Лука кога варев за стомачето став во обично ѓезве за кафе- средна големина- ким колку што ке фатиш со прстите како за посолување- да има еве 10тина парчиња во тоа

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Што треба да јаде доилката?
16.4.2010 19:52:42   
elle
јас јадам какоuser posted image
а изгледам како пинк пантерuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Што треба да јаде доилката?
16.4.2010 21:17:50   
Палешка РР
Не си единствена elle user posted image Има време. ќе си ослабемеuser posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот elle)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Што треба да јаде доилката?
17.4.2010 0:49:27   
Snowhite RR
И јас пиев чај за доилки од ХИП ефикасен е, но сепак мислам дека најмногу треба течности да внесуваш по 3л во текот на 24 часа и се разбира да јадеш, 3 оброци на ден, да не се прескокнува ниту еден, потоа и вода да пиеш ќе се претвори во млеко, барем мене на болница така ми велеа, затоа што џабе да пиеш течности ако не јадеш

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Што треба да јаде доилката?
17.4.2010 0:51:09   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annabel



Лукас, дај не го пиј тој сок на растворање, кој знае што има внатре...прави си природни...

Подобро направи си нешто природно или само вода пиј, а тој сок на растварање избегавај го. (освен ако не е домашен и да има што помалку шеќер )


Зошто да не го пие и јас пијам и од секогаш сум пиела сок за растворање од витаминка и до сега никогаш не сум имала проблем

(Одговор на членот Annabel)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Што треба да јаде доилката?
17.4.2010 9:39:31   
melody
Ne znam zosto mislite deka ako jadete tri obroci dnevno i plus drugi raboti ke imate dovolno mleko.Eve jas si poagam licno od mene koga jadev po tri obroci dnevno na pocetokot mleko nemav dovolno kako pocnav da namaluvam so hrana mlekoto nadojde poveke.Se e do stresot i vo glavata, znaci koga jadev mnogu ne slabeev ,a sakav da se vidam slaba i ne mi bese ubavo  bev na nekoj nacin stresna ,no koga namaliv so hrana i kako gubev na tezina(normalno jadev kvalitetno ,no malku)se cuvstvuvav poubavo i namaliv i na Aptamilot ednas dnevno.
Samo toa so vodata ima vrska kolku tecnosti pies toa podobro, no toa navistina da bide voda i toa obicna zosto se sto e gazirano stvara gasovi kaj bebeto.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Што треба да јаде доилката?
17.4.2010 9:47:01   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Палешка

Вчера испив 1 л. боза, 1/2 л. млеко, 1 чаша Магнесол, 1 чаша газоза и нормално три оброци со минимално леб и имав доволно млеко за Миа. Знам дека ќе се направам како user posted image  user posted image , но се за доброто на моето најмило.user posted image

јас знам дека доилката не треба да пие газирано дека ствара гасови и грчеви кај бебето.Исто и млекото не било добро само ќе си ставиш од него вишок килограми.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Што треба да јаде доилката?
23.4.2010 21:12:25   
misticia
Од боза надоаѓа и премногу млеко. Треба да се пие со внимание, да не дојде после друга крајност па да не можеш да се доодмолзиш како јас еднаш со симона
кога ја доев

а инаку вчера изедов три мандарини и банана, многу ми надојде млеко, незнаев дека од овошје може да надојде
или не било од тоа?
инаку немам големо искуство, симона ја доев многу кратко - т.е. се обидував
а мартина ја дојам, ама стара е само 25 дена :) се надевам дека ќе успеам долго да ја дојам засега е добро


< Поракaта ја уредил misticia -- 23.4.2010 21:18:35 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Што треба да јаде доилката?
23.4.2010 23:49:03   
alex.m
ZDRAVO za prv pat vi pisuvam,i bas mi e milo sto mozam i moeto iskustvo da go spodelam so vas.
znam deka e dobro da se pie pivo i boza,jas za zal nemav mnogu mleko, no malata nemase voopsto grcevi,zatoa pak jas 2 meseci imav nevideni bolki i tegobi, i znam deka na nekoj mnogu problemi stvara kompirot.


(Одговор на членот alex_mo)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Што треба да јаде доилката?
9.7.2010 16:44:30   
Octavia
Велат дека доилка треба да јаде се, ама да внимава, генерално, работите кои се тешки за нашиот стомак/желудник му прават проблеми и на мешето на бебето (зелка, грав...). Не треба газирано, повторно заради гасовите кај бебето, а и така не се здрави user posted image  . Мене многу ми помага чајот за доилки од Билна аптека, а може и само чај од анасон или од грчко семе, читав и на интернет, докажано ја поттикнува лактацијата кај доилките, а ги намалува и грчевите кај бебето (двојна корист user posted image ) . Јас внимавам секој ден на исхрана и пијам чаеви, ама сепак количеството на мелко ми варира, некогаш буквално ми тече од гради, некогаш градите ми се помеки, како попразни, ама важно има за цицање user posted image .

(Одговор на членот alex.m)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?