|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Тестенини-рецепти
10.2.2016 16:55:58   
kapina
Jas pak kari sos pravam taka sto ke gi svaram makaronite i edna lazicka mala kari ja stavam i ja potprzuvam malku i dodavam neutralna hopla i dodava
am lazicka vegeta i kari uste edna laz kari i sol

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Тестенини-рецепти
10.2.2016 16:59:58   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR

Јас ги правам по овој рецепт и не ги варам КЛИК

I jas gi pravam po ovoj recept samo sto ne stavam sos pa besamel tuku,stavam prvo red lazanji ,pa gi polivam so besamel,pa sosot,pa kaskaval i pecurki,pa pak lazanja,mackam so besamel,pa sos,rendan kaskaval i pecurki i na kraj zavrsuuam so lazanji ,gi polivam so besamel,zatvaram so kapak ili aluminska folija i gi ostavam minimum polovina cas da odstojat za da omeknat lazanjite i da ne mi bidat krckavi.. Stojat polovina cas minimum,pa gi stavam da se pecat so folijata,posle 40 min od prilika,proveruvam dali se peceni ( bockam so viluska i ako se omeknati ,znaci se gotovi ) stavam redndan kaskaval vrz cela lazanja i ja vrakam vo spored bez folija da se potpece kaskavalot.Od kako kaskavalot ke se potpece ( ke potemni ) ja vadam i spremna e za secenje... Besamelot koga e direktno na korata od lazanja,ja omeknuva i polesna e za pecenje.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Devojki, dajte mi nekoj recept so juvki, osven vareni so sirenje i podpeceni?
Kako gi pravite ?



ИЗВОРНА ПОРАКА: MademoiselleNina

Ја ги печам јувките во тенџере во рерна, така суви едно 10 15 мин, да затемнат па псоле ги ставам да се варат со вода.

А може и во тавче со малку зејтин прво да ги испржиш, претходно со рака ќе ги здробиш, околу 2 шаки ќе ставиш. (може и повеќе) додека не потемнат.
Е после во вода што врие ќе ги ставиш сите заседно (обични и подпечени) да се варат, па после у рерна да се подпечат.

Така ќе ти дојдат шарени, едни темни едни бели јуфки. Ама во основа не се многу различни,само поинаку изгледаат и се покрцкави, мене вакви ми се поубави него класични

Не ме бива баш многу за рецепти пишување user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

За тестенини знам да експериементирам и еве нешто што го правам стално а излезено е чисто инспиративно од мене хаха :D

Една кеса макарони
300г шампињони
50-100г пршут
Вегета
Оригано
Маслиново масло
Пармезан

Макароните се варат нормално user posted image додека се варат на друго тавче се пржат шампињоните по можност најситно сецкани на листови и на маслиново масло. Кога ќе заруменат печурчињата се става и пршутот (сецкан ситно) и вегетичка и оригано.
За убава густина јас додавам една црпка од водата од макароните и по малку пржење се прави убава смеса. А кој љуби може и малце лукче да се стави (јас не ставам зашто маж ми не јаде).
Мерките секогаш ми се од рака зависи колку правам, така да можете и вие одприлика зависи од вкусот.
Макаронките може да ги сервирате па сосот одозгора, а може и да се пропржат со смесата. На крај пармезанче одозгора и Бон Апетит! user posted image

ПрепоракаЧ да не се претерува со вегетата затоа што самиот пршут ќе си пушти соленко.





< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 11.2.2016 18:01:43 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Тестенини-рецепти
12.2.2016 17:19:01   
lukajana RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Женски, ај споделете рецепт за вегетаријански лазањи, на Рингераја најдов еден Рецепт, ама сакам да слушнам и други, мм многу ги сака, не му биле убави со месо, вака поубави му биле. Еднаш направив со спанаќ, ама ајде чекам идеиuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

4 кори свези лажањи од Душогупчани
400 грама брокули
3 китки блитва
2-3 моркови
парче путер
2 лажичи пченкарно брашно
50 гр крем сир
150 гр сирење
200 гр кашкавал
млеко по потреба (колу 200 мл)

Брокулите и блитвата свежи ги блендираш со крем сир и со сирење и многу малку вода, колку да почне да се микса смесата.
Морковите ги сечеш на тенки кругови
Бешамел сосот го спремаш на следниов начин: ставаш да се растопи коцка путер, додаваш брашно и после млеко и мешаш цело време на рингла за да не се направт грутки. На крај го тргаш од рингла и додаваш рендан кашкавал, мешаш да се растопи

Редиш: кора лазања, филот од брокули, крукчиња од морков и малку бешамел. Ставаш следна кора и пак по ист редолсед редиш. Најгоре ставаш кора и преливаш со дебел слој бешамел сос. Потпекуваш 20 мин. Кај мене тавата ја снемува за 15 мин user posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

лелее фала ти баш ќе пробам, не сака брокули ич, ама ќе ги измиксам и ќе му ги увалам за спанаќ или блитваuser posted image



ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful RR

Како вегетаријанец, го предизвикувам мм да ми прави вегетаријански лазањи, и имаме неколку комбинации што ни се хит по дома:
- пропржени чери патлиџанчиња и лук. Овие се сосема обични лазањи, како обични тестенини, само се става томатело на дно на тавчето, се редат лазањите, се филуваат и се покриваат со кашкавал и малку хопла на секој слој, на крај со повеќе кашкавал.
- печурки и кромид, пропржени. На дното на тавата се става томатело, па се редат лазањите и се филуваат со печурките, свежи пиперки на тркалца (може и сецкани маслинки), кашкавал и хопла. На крај се покрива со повеќе кашкавал.
- ситно сецкани тиквички, пропржени со кромид и малку хопла, и исто - дното од томатело, се редат со кашкавал.

Во принцип ги правиме со хопла затоа што бешамел ми го иритира желудникот, а за филот комбинираме што имаме по дома.


ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Eve jas ke napisam kako spremam makaroni so zelencuk. Ke spodela I nekoi recepti sto pocnav vo posledno vreme da pravam. Receptite mi se probani nadvor ili po prijatelki od drugi drzavi pa posle isprobuvam doma. Od taa prichini za nekoi recepti nemam tocna mera si pravam od oko.
Testenini: Makaroni, shpageti, fetucini.

1 nacin. Vo tavche so maslinovo maslo przam kromid,morkov, brokula, karfiol, piperka-po zelba moze I pechurki. Stavam malku vodichka I gi dinstam nekolku minutki,kolku da omekne zelencukot. Gi dodavam prethodno svarenite testenini. So ovaa kombinacia ide soja sos ali jas ne go sakam I zatoa stavam samo ruzmarin.
2 nacin. Vo svareni testenini dodavam seckan patlizan, avocado, rendano sirenje, lukce I maslo od avocado.
3 nacin. Vo svareni testenini dodavam seckana marula, spanak, rukola, rendano sirene I maslo od kim.

4. Makaroni so sirenje- merka casha od 250 ml.
2 chasi svareni macaroni
4 stapchinja celer
4 mladi kromitcinja
1 chasha sirenje
200 grama slanina
Makaronite so ostanatatite iseckani sostojki se stava vo ognootporen sad. Se poprskuva so masl.maslo I so preliv od 1 chasa mleko, pola casa prezla I lazica niseste. Se pece vo rerna okolu 15-20 min.
Se servira so cheri patlizancinja, marula.





< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 12.2.2016 17:36:27 >


_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 28
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2]
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?