Тестенини- рецепти (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Да готвиме заедно



Порака


mami -> Тестенини- рецепти (21.8.2009 15:43:48)

јадете ли шпагети, макарони, јуфки, лазањи...мене ми се омилени..обожавам добра домашна јуфка потпечена или лазањи со пилешко и кари сос.мммм




mimicka -> RE: тестенини (21.8.2009 15:50:46)

И мене ми се нај омилени јадења посебно лазањи или макарони со некој добар сос.....




mis. -> RE: тестенини (21.8.2009 15:57:02)

мммммммммммммм би се давела во тестенини.Од нив се направив мецана.Мами напиши некоја добра рецепта еве може оваа за лазањи со пилешко и кари сос.




penelopa -> RE: тестенини (21.8.2009 16:07:57)

Obožavam testenini...jadam barem ednaš nedelno....najčesto makaroni ko salata i osobeno tortelinite na maž mi- gi obožavammmm[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




profesorica -> RE: тестенини (14.9.2009 7:53:41)

мммм обозавам се што навела мами, особено потпечени макарони во тавче со сирење, јајца и павлака мнјам.обавезно еднаш неделно јадам такви работи.




arh_diz -> RE: тестенини (15.3.2013 7:51:55)

Jadam ednas nedelno i sin mi gi obozava




niki -> RE: тестенини (15.3.2013 7:57:30)

od vreme na vreme, omileno jadenje na km




bucko mal -> RE: тестенини (15.3.2013 9:37:25)

obozavam mnoguuuuuuuuuuuu




Bububebe -> RE: тестенини (15.3.2013 9:39:18)

Не многу често[sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: тестенини (15.3.2013 9:41:44)

Ednas nedelno obavezno




Felly RR -> RE: Тестенини (28.11.2013 9:14:08)

Јас сакам тестенини,ама мм ги јаде само во комбинација со месо. Не јаде млечни производи, ни сирење, ни павлака, па затоа во таква комбинација си ги правиме за вечера со М.




Mihaela 2010 -> RE: Тестенини (28.11.2013 9:16:53)

jas koga se vareni im stavam ponekogas tuna odozgora,magdonos po zelba pavlaka,majonezce ili kecap koj kako si saka
ili ako imam primer peceniva,ili vratce gi seckam na sitni kocki i gi stavam odozgora i prevkusno e




Bethany -> RE: Тестенини (28.11.2013 9:37:37)

Сакам тестенини, ама не јадам нешто многу често, еднаш неделно отприлика: макарони или јуфки со сирење во рерна, или шпагети со болоњезе сос, или макарони во бел сос со пилетина.
На Ј повеќе му правам јуфки со сирење и кис. млеко, ама тоа само за него.

И исто некогаш ми се пријаде туна мексикана (од конзерва) и тоа обично кога јас сама треба да јадам, па сварам макарони и ја смешам туната, малку чили сос и мммм брзо и вкусно. [sm=smiley1.gif]




elenak -> RE: Тестенини (28.11.2013 13:54:48)

Јадеме сите, т.е обожаваме да јадеме. Еве сега дома имам изобилство од тестенини - јуфки,шпагети,макарони,таљатели,тарана,лазањи и фиде (се важи нели?)[sm=smiley36.gif] Ги јадеме секако и со сос и без, и печени и варени, секакви.




sandriana RR -> RE: Тестенини (29.11.2013 9:20:58)

И кај нас тестенините, особено макарони, се застапени бар еднаш неделно на мени за вечера.
Јас повеќе ги сакам со доматен сос и зачини, а другиве ги јадат само со рендано сирење.




Snowhite RR -> RE: Тестенини (7.12.2013 23:53:22)

И ние обожаваме тестенини, ама секогаш со некој сос, само тестетнини со сирење не ни се баш омилени, обично мм прави сосови, комбинира нешто и морам да признаам дека се вкусни секогаш




ikki -> RE: Тестенини (8.12.2013 20:58:35)

Ние многу јадеме тестенини. Обавезно еднаш или двапати неделно. Најчесто јадеме шпагети и макарони со кечап и сирење.




vezilka RR -> RE: Тестенини (8.12.2013 23:43:03)

Тестенини мажле и малово да можат секој ден да јадат, нема да одбојат. Никола ги сака само така со сирење, или некогаш му правам сос од домати, лукче, брокула, сирење малку павлака. Ама многу малку од сосот сака во макароните. Ние ги јадеме секако. Многу правиме и канелони, а понекогаш и лазањи. Тие Никола не ги сака.




bucko mal -> RE: Тестенини (9.12.2013 4:44:20)

Site po doma obozavame testenini.Gi jademe so sosovi,ponekogas samo so kashkaval,kecap,sirenje.ma so sto I da se gi obozavame




lukajana RR -> RE: Тестенини-рецепти (7.2.2016 16:58:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie1

Уживам во Италјанска храна, едноставно се прави и вкусна е, а што е најважно најмалку може да направиш утка

Еве еден рецепт за двајца:

Потребно е :
1. 300гр шпагети
2. 300 гр мелено свинско и телешко месо
3. половина главица кромид
4. црн пипер
5. 200мл доматно пире
6. оригано
7. вегета

Подготовка:
Се варат шпагетите во солена вода со малку маслиново масло.
На страна во длабок сад се пржи кромид, се додава меленото месо. Откако се добро ќе се испржи се додава доматното пире, зачините по вкус и се остава на тивок оган уште 5-10 минути.
При сервирање може да се стави и пармезан

Чекам одговор каква била вечерата или ручекот....




ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Karonata spageti     
Se vari edna kesa tenki spageti.
Vo drugo tavce se stava zejtin i se stava sitno seckan luk ( 3- 4 ceslinja) i dve  do tri piperki zeleni sitno seckani. se propruvaat i se dodava sitno seckana slanina (otprilika). Se przi ubavo i se stava 500 gr slatka pavlaka za gotvenje i se ostava pavlakata da se zgusne. Od zacini se stava sol, vegeta i crn piper. Se cedat spagetite i se stavaat na ringla i se posipuva sosot vo niv i malku se proprzuvaat so sosot i posle uzivajte. BON APETIT


ИЗВОРНА ПОРАКА: Aleksandra

Karbonata Spageti, goltnav edna bukva, mi tecat ligi od samata pomisla na niv.   I zaboraviv otkoga ke si stavite spageti vo tanjirot obavezno gi poprskuvate so parmezan i koj saka moze i kecap da si stavi i majonez



ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Еве ви лазањи без месо- со месо следниот пат :)
основен ви е бешамелот- загревате 3 лажици путер и во него запржувате брашно и потоа полека додавате млеко, јас после ставм вегета а може и сол...ставате млеко колку што ви треба сос, кога ќе добие густина го тргате на страна
- на друго место ставате сецкани печурки да се пржат во малку путер и бело вино и откога ке бидат готови може да им додадете кечап (домашен или купечки или некој готов томатен сос)
во тавата за лазањи ставате прво малку од бешамелот и почнувате- ред лазањи,бешамел, сирење,лазањи,бешамел,печурки,лазањи,бешамел,сирење и се така додека имате бешамел...мозе да ставите повеке врсти сирење различен вкус се добива...завршувате со бешамел и врз него рендате сирење или кашкавал и ставате орегано... во тавата  сипувате и малку млеко, ја покривате со фолија и ја ставате во загреана рерна...после 30 мин печење ја тргате фолијата и оставате уште 30 минути и лазањите се готови



ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Едно од најубавите италијански јадења, лазањите, онакви какви што не ги познаваме. Овој пат ќе заборавиме на месото и ќе подготвиме вегетаријански рецепт кој веруваме ќе ви се допадне. Во спротивно, секогаш останува можноста следните да ги направите со месо. ●

[image]http://www.gurman.mk/wp/wp-content/uploads/2009/11/veglazanja.jpg[/image]

СОСТОЈКИ
• 500 гр кори за лазањи

за бешамел сос

• ½ л млеко
• 40 гр путер
• 40 гр брашно
• 1 кесичка пармезан
• сол и бибер
• 1 јајце
• малку мускатно оревче

за сос од зеленчук

• 1 морков
• 1 тиквица
• малку целер
• 1 праз
• 4 домати, излупени
• 300 гр брокули
• маслиново масло
• 250 мл слатка павлака
• сол, бибер и босилек

ПОДГОТОВКА

1 За бешамел сосот, ставајте ги состојките една по една во сад на среден оган, со постојано мешање, за да не се направат топчиња. На крајот, додадете го претходно изматеното јајце со брзо мешање.

2 За сосот од зеленчук, исечкајте ги празот и морковот на тркалца, тиквицата и целерот на коцкички, брокулата поделете ја на мали цветови. Ставете сѐ во тава со маслиново масло и пропржете. Со долевање на вода, динстајте го зеленчукот сѐ додека не омекне. Пред да биде готово, додадете ги доматите исечени на тркалца. Зачинете со сол, бибер и сув босилек. На крајот додадете ја и слатката павлака. Потоа тргнете ја тавата од оган.

3 На дното на садот за печење ставете бешамел сос, потоа лазањи и смесата од зеленчук. Повторете го овој чекор сѐ додека не завршите со продуктите. На крајот, завршете со бешамел сос. Печете на 200°С околу половина час.






lukajana RR -> RE: Тестенини-рецепти (7.2.2016 18:19:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: steci

Ve molam za eden sovet.Napraviv lazanji po vasiot recept sosot bese fenomenalen ama lazanjite nekako bea debeli i kako nedopeceni a gi pravev 45 minuti.Kazete mi dali treba prethodno da se obarat i od koja firma najcesto kupuvate testenini jas koristev divella a za mene zakon se barilla ama nemase lazanji i zatoa zedov divella.



ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

стеци јас кога ги правам лазањите ставам многу бешамел сос, значи кога ги редам ставам најдолу бешамел, па лазањи, па бешамел па другиот сос(зависи со каков сакаш да ги правиш) па лазањи , па пак бешамел па сос и се така до крај, и кога ке остане од бешамелот само го истурам одозгора да се разлее и додавам еден до два прста млеко во тафчето,зависи колку е длабоко и излегуваат меки убави..и Правам секогаш од Дивела, така да дефинитивно успева...
П.С. Никогаш не ги обарувам претходно, пробав првиот пат и беше ужасно тешко да се справиш со нив[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]






lukajana RR -> RE: Тестенини-рецепти (8.2.2016 0:32:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Еве како јас правам лазањи. Оваа рецепта е доволна за 5 души.
Потребни состојки

за сосот:
500 гр. мелено месо
1 главица кромид
1 морков
0,5 л доматен сос  ( јас најчесто купувам томатело од 1 литар)
сол и бибер

бешамел:
неколку коцки путер
3-4 лажици (големи и полни) брашно
0,5 л млеко
рендан кашкавал
сол

1 кутија лазањи (оние кои не се варат претходно)

Го рендам кромидот и морковот и заедно ги пржам. Откако ќе омекнат го додавам месото, го пржам ама не го оставам да потемни многу затоа што после треба и да се пече. Додавам доматен сос, сол и бибер и оставам да изврие.
За тоа време го правам бешамелот. Се топи путер, се додава брашното, се меша додека не добие златна боја, па потоа со мешање се додава млекото. Тука треба да се пази да не се појават грутки, затоа мешајте со мешалка за јајца (мислам така се викаше [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ). На крај се додава кашкавалот и се соли.
Во едно подлабоко тавче на најдолниот ред се става бешамел. Потоа се редат лазањите, па врз нив сосот, па повторно бешамел. Така се додека не ви се потрошат состојките. Ако забележите дека ви е малце суво, изрендајте меѓу сосот и бешамелот свежа краставица (прекрасен вкус дава). На крај се завршува со сос и бешамел. Внимавајте сосот секогаш да ви е потечен за да омекнат лазањите. Одозгора се ренда кашкавал и се пече во претходно загреана рерна на 250 C  половина час, па на 200 C  уште 10-15 мин. И потоа се крка [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

А утре ќе ставам и слика од моите лазањи! Утре ќе правам дупли, за 10 луѓе.






AnnaMolly RR -> RE: Тестенини-рецепти (8.2.2016 12:32:27)

Макарони на мој начин:
Потребна е 1 кесе макарони, од оние класичните прави со дупче во средина.

Се варат нормално макароните, па се цедат, но НИКАКО не се плакнат.

Во малечко тенџерче се истура 500 мл томатело, една голема лажица сенф, 2-3 издробени зденки, вегета, бибер, оригано, босилок по желба. Се остава тоа да почне да врие 2-3 минути.
Исцедените макарони се враќат во тенџерето каде што се вареле и се полеваат со малку масло, па се пропржуваат кратко. Потоа им се додава сосот и заедно се остава да се поварат 3-5 минути си постојано мешање. Ако сакате да бидат уште посочни, ставете слободно повеќе томатело.

На крај се сервираат со пармезан, изрендано сирење или кашкавал, по желба.




lukajana RR -> RE: Тестенини-рецепти (8.2.2016 17:27:48)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Еве еден убав и многу лесен рецепт
Резанки со пилешко

500 гр. пилешки стек
250 гр. резанки
500 гр. павлака
1 коцка за супа (пилешка)

Стекот се сече на шницли и се пржи. Се реди во тавче (повисоко). Врз него се ставаат резанките - искршени. Супата се вари во 800 мл. вода и се додава врз пилешкото и резанките. Пвалаката се мати со жица и таа се додава. Се пече во загреана рерна на 250 C околу 30 мин.
Преубаво е.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85

Еве вии сега рецепти сабајлево што ги најдов на фб од некоја кујна на стефи.Интересни ми изгледаат и лесни.

Шпагети со сос од пилешко месо и печурки
Потребни состојки: 250 грама пилешки стек, 250 грама печурки, бело вино, брашно, зачини,едно пакување шпагети
Начин на подготовка: Месото се сече на ситни коцки. Се пржи на масло во мало тенџере додека не заруменее и потоа се додаваат печурките. Откако и тие ќе се... испржат се додава 200 мл вода, две три лажици бело вино, сол, вегета и се остава да зоврие.
Во посебно тавче се става малку масло да се загрее и му се додаваат две лажици брашно. Брашното потоа се додава во пилешкото и печурките. Оваа смеса се остава на тивок оган и се меша се додека не згусне. Потоа сосот се прелива врз сварените шпагети. По желба можете да додадете и рендано сирење

Шпагети карбонара
Потребни состојки за сосот: 40гр. брашно; 40 гр. путер; 500мл млеко; 200мл павлака 250 гр. сланина сол и црна пипер
Подготовка:
Сланината се сецка и се пржи во тавче. Во тенџере подгответе го сосот. Растопете го путерот во тавче на ниска температура. Кога ќе почне да се прави пена, додај...те го брашното и оставете го да се готви 5 минути. Преку целото време мешајте брзо со дрвена лажица. Турете малку од млекото. Ќе се формира каша со грутки. Потоа додајте го остатокот од млекото и мешајќи обидете се да добиете хомогена смеса без грутки, а потоа додадете ја и павлаката. Во сосот додадете ја испржената сланина. Сосот полијте го врз сварените шпагети.




ИЗВОРНА ПОРАКА: caci 23

peceni makaroni so kokoska.
prvo ja varam kokoskata so vegeta.odkako ke se svari vo tava zaprzuvam kromidce i malku morkov,potoa vo tava za pecenje se stavaat makaronite[za dvajca dovolno e polovina paketce] i vo niv se stava kromidot i se prelivaat so vodata od kokoskata,se zacinuva so crn piper i vegeta,set___o ova ke se izmesa i vrz toa se stava magdanos[a i ne mora] kokoskata veke isecena na parcinja ja redite odozgora i stavate da se pece vo zagreana rerna. probajte nema da se pokaete.prevkusno e i lesno za spremanje



ИЗВОРНА ПОРАКА: Gardeniа

Да ова е многу убаво и јас го правам само со батаци наместо со цела кокошка,и најдобро е да се стави од најситните макарони и доаѓа нешто како замена за ориз со пилешко



ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Темата за кари ме потсети на мое омилено јадење кое еве така и ќе го крстам

Макарони со кари

Потребно:1 пакетче макарони по избор, хопла од 500мл. , шунка(сланина,нешто чадено,може и обична салама) било што по вкус, марининари печурки, зачини по избор и прилог.

Подготовка:Макароните се варат во солена вода и се процедуваат.Во тенџере на оган се запржува шунката (или тоа што сте одбрале) ,потоа се додават печурките.Кога ќе се запржи (внимание:прилично прска) се става пола од хоплата да се растопи во сместа и се трга тенџерето од оган и постепено се додават макароните и се меша.Кога целата смеса ќе се соедини се одава сол, оригано и кари.
Кога ќе се сервира во чинија по избор одозгора се става рендано сирење или пармезан.
На здравје

П.С.слика за некој ден [sm=smiley1.gif]





lukajana RR -> RE: Тестенини-рецепти (10.2.2016 16:38:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

А мене да ми кажете макароните со колку вода се печат? Досега ги правев сварени, исцедени па после во намрсено тавче и со јајца и сирење ги печам, Ставам околу 1-1/2 филџан млеко и јогурт мешано. Ама денес ми е жешко да се бафтам на шпорет толку време, сакам да ги ставам право во тавче со повеќе вода ама не знам во кој сооднос[sm=zmeden.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Еленак, јас се то одокативно [sm=smiley36.gif]
Отприлика водата да ги прелие макароните. И еден совет: јас никогаш макароните не ги варам претходно, туку ги варим право во тавче со се остало (сирење, јајце, к.млеко, масло) и преливам со кисела вода. Најубаво се варат , има доста разлика отколку со обична вода. [sm=smiley1.gif]


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Јас денес правев бел сос со пилетина и сварив макарони.
Тоа е едно од моите омилени јадења, многу вкусно, со интересен вкус а брзо.
Ако имаме гости и набрзина треба да подготвам ручек, тоа е секогаш мојот избор и на сите се допаѓа.
Имаш софистициран ручек [sm=smiley36.gif]

Потребно:
- 1 пилешко филе
- 2 мали лажици путер
- 1 чешне лук
- 1 дл. павлака (хопла за готвење или обична павлака)
- 2 дл. млеко
- 2 мали лажици брашно
- 1,5 лажица вегета
- магданос

Пилешко филе се исецка на ситни коцки и се пропржува кратко со путер, се додава ситно сецкан лук и кратко се пропржува додека лукот да пушти својот мирис.

Во посебна чинија се става 2 дл. млеко, 1. дл павлака, се додаваат 2 лажици брашно и вегета.
Убаво се размешува да не останат грудвици. Оваа смеса се додава во месо и малку се прокрчка, неколку минути на тивок огин додека сосот да добие својата густина.
На крајот по желба се додава сецкан магданос.

Се служи со тестенини (некои интересно формирани макарони) или со ориз (рижото). [sm=smiley1.gif]



ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

lazanjite gi varam iako pisuva na niv deka ne treba mene mi e poubavo taka, ama ne gi varam mnogu - od koga ke zovrie vodata gi stavam i posle 5 -6 min gi vadam i gi ostavam vo mnogu ladna voda za da ne se zalaepat. Przam 1 glavica kromid so 1 izrendan morkov i dodavam 300- 400 grama meleno meso (jas sakam samo so junesko, ama mozes i miks 70% junesko - 30 svinsko) i go proprzuvam ubavo. Dodavam malku senf i 1 konzerva patlidzan. Seto ova ubavo da se izdinsta, da ispari vodata od patlidzanot. Za besamesl sos - stavas okolu 100 grama puter da se rastopi i 3-4 lazici brasno. Ne go przi mnogu brasnoto, samo neka se spoi so puterot i posle poleka dodavaj mleko. Mora celo vreme na tivok ogan ubavo da go mesas za da ne ti se naprat gruti. Smesata treba da bide gusta, no da moze da se tura vo tendzere - nesto kako pandispan za torta gustina pred da go stavis da se pece [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] jas tocni merki bas i ne znam, se pravam od oko...Koga ke se napravi besamel sosot go trgas od ringla i mu stavas rendan kaskaval vnatre da se rastopi ubavo i da se napravi ednolicna smesa. Ako ne ti se topi ubavo kaskavalot vrati go na ringla ama na mnogu slab ogan se dodeka ne ti se rastopi.

Tavce mackas so malku zejtin i gi redis lazanjite da go pokrijat tavceto. Vrz niv stavas od mesoto, pa pokris so lazanji. Vrz lazanjite stavas besamel sos, pa pak stavas lazanji. Vrz lazanjite meso, pak lazanji i besamel sos. Mislam deka poveke od dva reda meso ako ima ne e bas ibavo, predebelo e i ne e vkusno. Najgorniot sloj treba da bide besamel sos i mozes ako sakas da dodase uste malku izrendan kaskaval. Go stavas da se pece na 200 stepeni vo zagrena rerna okolu 20 minuti, ke vidis koga ke se zarumeni gore, gotovo e...Prijatno jadenje!


ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

И јас лазањите порано ги варев ама ми се лепеа и се кинеа па сега видов дека бива и да не се варат. Па и полесно ми е така. Јас не ставам кашкавал на секое редење, многу мрсно ми се после. Редам лазањи, месото, бешамел, кечап (доматен сос) во неколку реда нели и на крај завршувам со лазањи и одозгора рендан кашкавал. Сосем доволно е.







Страница: [1] 2   Следна страница >   >>