|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:47:58   
Bethany
Анет, јас имам одобрение од стоматолог, не еден, од два, да почнам да давам уште од порано, по пола апченце.
Ама ете не знам ни самата зошто не почнав до сега, заборавав, па се си мислев има време, рано е, ама мислам кај и да е да почнам.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:55:54   
AneLav RR
Пренатална превентива се однесува на здрави млечни заби на децата. Значи за време на бременост се почнува земање на флуонатрил после полн четврти месец значи од петти по 1 мг дневно.Гинеколозите не го препишуваат со нив имаме малку спротиставени мислења за тоа тие повеќе удираат акцент на калциумот. Мајката ако го дои детето треба да продолжи да зема флуонатрил од 1мг/дневно.
А за понатаму шемата е ваква: 6 месеци - 3 години 1 таблета од 0,25мг / дневно.Значи ако мајката го дои детето и по 6-тиот месец нема потреба додатно да му дава на детето флуонатрил , значи таа си зема 1 мг. и тоа е доволно.
Понатаму се продолжува по шемата.
3 години - 6 години 1 таблета од 0,50 мг/ дневно
6 години - 16 години 1 таблета од 1 мг/дневно
Македонија е ендемско подрачје за флуор освен во некои села и области во Куманово и Штип каде го има доволно во водата за пиење. А западна Македонија е катастрофи.
Значи несанирани млечни заби и заразени со кариес можат да вилијаат врз растот на трајните заби. Доколку постои некаков процес на корените од млечните заби тие можат да ги заразат зачетоците на трајните заби.
Уште една работа која што мислам дека е битна да ја споделам е дека самите мајки си ги заразуваат децата со бактеријата која предизвикува кариес. Значи не пробувајте ја храната со нивните лажичиња.



_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:59:33   
Bethany
Е јас пиев флуорнатрил во бременоста, ама потоа прекинав.
А значи едно апче дневно? И кога да се дава, навечер најдобро, или сеедно?
Уште сега да одам да купам инаку ќе заборавам после.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 10:06:53   
Annet
A ne se na recepta??
Jas nemam zeleno svetlo od stomatolog.A nikoj nikogas ne mi rekol pa i vo bremenost da pijam.Ako moze da se zastitat zabite ,da se deluva nekako,zosto nikoj ne kazuva.....
Anelav znaci velis deka ne se stetni?? Se davaat li na deca kako na moevo,ne e do tolku strasno kaj nas,ama ima cirularen karies..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 10:17:14   
Bethany
Анет, идат и на рецепта, ама можат да се купат и без рецепта.
Баш сега препрочитав и претходните постови, а и АнеЛав напиша, дека пак ќе ги сочуваш другите заби кои не се зафатени со кариес, и посебно дека имаат добро влијание на трајните заби.

Мене гинекологот ми кажаа да почнам да ги пијам, и така беше некако од 4-5 месец ги пиев, ама потоа престанав, ама сега дека веќе имам потврдено на неколку места да почнам, и денес само се убедив повеќе дека треба.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 13:06:05   
Snowhite RR
Јас му давам флуонатрил по две од 0,25 пред спиење откако ќе ги измие забите, а и јас земам по едно од 1мг заради Ј, дека уште цица. И пастата е со флуор, ама тоа е многу мала количина, така да и да голтне не е страшно, сепак тој сега веќе знае да плука

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Флуонатрил
1.11.2013 21:50:27   
Bethany
И јас почнав со флуорнатрил, вечерта пред спиење, по една таблетка од 0.25мг.
Само ме интересира да потврдам, ова може да се дава без прекин? Со години?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Флуонатрил
2.11.2013 22:39:36   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

И јас почнав со флуорнатрил, вечерта пред спиење, по една таблетка од 0.25мг.
Само ме интересира да потврдам, ова може да се дава без прекин? Со години?

До 6 години мислам дека треба да се даваат, а Бетани нели Ј е 2 годни веќе, мислам дека треба по две да му даваш. После две години се даваат по 0,5 мг

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Флуонатрил
2.11.2013 23:07:42   
Annet
mene mi rekoa da ne davam.Jas neznam sto da pravam,a veke plombiravme edno mlecno zabce......A imame i cirkularen karies....Stetni bile.Gi kupiv ete gi stojat..............................

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Флуонатрил
3.11.2013 0:42:41   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

И јас почнав со флуорнатрил, вечерта пред спиење, по една таблетка од 0.25мг.
Само ме интересира да потврдам, ова може да се дава без прекин? Со години?

До 6 години мислам дека треба да се даваат, а Бетани нели Ј е 2 годни веќе, мислам дека треба по две да му даваш. После две години се даваат по 0,5 мг

Сноувајт, по ова табела погоре на АнеЛав пишува дека од 3 години се дава 0,50 мг.
Па така и јас мислев да правам.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Флуонатрил
3.11.2013 1:16:57   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

И јас почнав со флуорнатрил, вечерта пред спиење, по една таблетка од 0.25мг.
Само ме интересира да потврдам, ова може да се дава без прекин? Со години?

До 6 години мислам дека треба да се даваат, а Бетани нели Ј е 2 годни веќе, мислам дека треба по две да му даваш. После две години се даваат по 0,5 мг

Сноувајт, по ова табела погоре на АнеЛав пишува дека од 3 години се дава 0,50 мг.
Па така и јас мислев да правам.

Па добро можеби е така, може јас сум грешка, сепак Анелав е стоматолог па сигурно подобро знае од менеuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Флуонатрил
3.7.2014 8:14:31   
MMM27
Гледам одамна не е активна темата, па да прашам и јас. Кога го доев син ми прочитав за флуонатрил, па пиев едно време, потоа излегоа муабети дека е штетно, па сите тие расправии со флуоризираното млеко итн и престанав да ги пијам и не му давам ни на син ми. Стоматологот ми кажа дека сум грешела што не сум му давала флуонатрил и да почнам. Ме интересира дали вие давате и зошто препораката е само од стоматолози (знам дека е за забите, но сепак), зошто ни гинеколог ни педијатар ми немаат спомнато флуонатрил?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Флуонатрил
3.7.2014 10:14:10   
AneLav RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

Пренатална превентива се однесува на здрави млечни заби на децата. Значи за време на бременост се почнува земање на флуонатрил после полн четврти месец значи од петти по 1 мг дневно.Гинеколозите не го препишуваат со нив имаме малку спротиставени мислења за тоа тие повеќе удираат акцент на калциумот. Мајката ако го дои детето треба да продолжи да зема флуонатрил од 1мг/дневно.
А за понатаму шемата е ваква: 6 месеци - 3 години 1 таблета од 0,25мг / дневно.Значи ако мајката го дои детето и по 6-тиот месец нема потреба додатно да му дава на детето флуонатрил , значи таа си зема 1 мг. и тоа е доволно.
Понатаму се продолжува по шемата.
3 години - 6 години 1 таблета од 0,50 мг/ дневно
6 години - 16 години 1 таблета од 1 мг/дневно
Македонија е ендемско подрачје за флуор освен во некои села и области во Куманово и Штип каде го има доволно во водата за пиење. А западна Македонија е катастрофи.
Значи несанирани млечни заби и заразени со кариес можат да вилијаат врз растот на трајните заби. Доколку постои некаков процес на корените од млечните заби тие можат да ги заразат зачетоците на трајните заби.
Уште една работа која што мислам дека е битна да ја споделам е дека самите мајки си ги заразуваат децата со бактеријата која предизвикува кариес. Значи не пробувајте ја храната со нивните лажичиња.



Ова е мој постар пост и сакам да додадам уште нешто...
Доколку на децата им давате флуор, четкањето на заби мора да биде со паста без флуор.
Штетни последици од флуорот секако дека има ако се зема во прекумерни дози тоа се од флуорози до сериозни труења да не ве гњавам.... Работите што ги читаме по интернет се пишувани од новинари односно само преведени, понекогаш и не целиот текст па се добива погрешна претстава и е неоснована без докази.... Во скандинавските земји флуор профилаксата е задолжителна и таму многу ретко може да се сретне кариес кај децата, а доколку истата не се спроведува родителите сносат секава одговорност. Па тие сигурно не би ја спроведувале 20-30 години не ме држете за збор можеби и повеќе ако се покажала штетна по здравјето на луѓето а посебно на најранливата популација а тоа се децата.

< Поракaта ја уредил AneLav RR -- 3.7.2014 10:17:13 >


_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Флуонатрил
3.7.2014 10:19:40   
sandriana RR
Флуонатрилот јас го пиев во првата бременост, а на Т не сум давала. Сега реазмислувам повтроно да пијам јас, бидејки веќе сум 30та недела, и да терам до бар првите месеци од доење (здравје, после породување).
Т не пие, бидејки сега веќе користиме паста со флуор, и до сега, фала Богу, нема проблем со запчињата.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Флуонатрил
3.7.2014 15:40:57   
Defne90 RR
јас со првиот син додека бев бремена пиев флуоронатрил не знам точно од кој месец започнав таму некаде мислам последните два или три месеци до крајот на бременоста.После тоа не сум пиела затоа што не го доев синко,а не сум му ни давала.Со второто воопшто немам пиено флуоронатрил,прашав и гинеколог дали да пијам ама тој ми рече не.И ни после немам пиено кога се породив додека го доев ниту пак почнав да му давам откако се одбивме.Не знам секаде слушам различно,некое велат да се пие флуоронатрил некои не.Којзнае што би било правилно.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Флуонатрил
3.7.2014 22:25:13   
ostoun
Fluorot e steten po zdravjeto na lugjeto, moze trajno da gi osteti bubrezite, pokraj mnogu drugi organi a isto taka e i kancerogen. Zabite ese vazni, no organite uste povazni. Jas po konsultacii so nekolku eminentnni pedijatri vo zemjata odluciv da ne davam, iako stomatologot go preporacuvase toa. Sepak sekoj roditel treba si donese odluka samiot

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 66
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?