|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Флуонатрил
7.10.2009 15:27:11   
mami
никој не ти рече вода- млеко да не пие...зошто супстанциите не си одговарале...па нема да има ефект апчето..а инаку не се плаши да му го дадеш така цело, брзо се топи и нема шанса да се задави

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Флуонатрил
7.10.2009 15:30:32   
profesorica
сега зборев со стоматологот вика пре и после давање на апчето да нема млечен оброк.значи неможам навечер бидејќи цица пред спиење.ке треба сабајле или преку ден да му дадам.добро е ми се разјасни сега.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Флуонатрил
21.10.2010 8:25:49   
vezilka RR
Едно прашање..Докторот вчерами рече дека можам да пијам флуонатрил, било добро да се пие за запчињата. Е сега јас немав чуено дека се пие уште во бременост, туку дека се дава на дечињата кога ќе почнат да им растат запчиња. Дали некоја од вас пиела флуонатрил за време на бременост? И дали им давате на дечињата?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Флуонатрил
21.10.2010 8:49:58   
anedespo
Јас ги пиев во бременост и им давав на децата и уште им давам кога не идат во градинка (таму се во прграмата за флуоризирано млеко). 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Флуонатрил
21.10.2010 9:18:24   
nadica
и јас ги пиев првите 3 месеци од бременоста потоа почнав со мултивитамини за трудници а престанав со флуонатрил

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Флуонатрил
21.10.2010 14:47:36   
jovanka
Denes bev kaj stomatologot da se konsultiram vo vrska so sin mi koj ke polni dve godini sto i kako preventiva za mlecnite zabi.Sovetot koj mi go dade e sledniot:do dve godini edna tableta Fluonatril od 0,25mg a po vtorata godina dve tableti od o,25mg no da se vnimava cas do dva da ne konzumira mlecni proizvodi zatoa e najdobro vo popladnevnite casovi bidejki nautro i navecer sekoe dete dobiva mleko ili mlecen obrok.Sledno kako prevencija cistenje na zabite od strana na stomatolog i premackuvanje so fluor posle toj tretman treba polovina cas da ne se vnesuva hrana i pijaloci.I redovno mienje na zabite minimum ednas dnevno.Vo apteka tabletite Fluonatril na Belupo moze da se zemat i na recepta cenata e 77 den dodeka privatno e 177 den recepta moze da izdade i maticniot pedijatar ili maticen stomatolog dokolku imate.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Флуонатрил
21.10.2010 14:51:43   
anedespo
A za premackuvanjeto so fluor se vrsi samo ako zabite se 100% zdravi inaku dzabe e se i dzabe ke vi zema pari.

(Одговор на членот jovanka)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Флуонатрил
24.8.2011 12:16:40   
Felly RR
Ме интересира дали на ваште дечиња им давате флуонатрил. Јас на Матеа не и давам, и не знам дали треба, зошто и мислењатана стоматолозиве се поделени. Барам и на интернет и повеќе најдов за штетни ефекти од флуорот ако настане предозирање. Најдов и дека повеќе ефект има ако се аплицира локално - значи запчињата да се премачкуваат отколку ако се зема орално - така нема ефект за забите. Затоа ме интересираат вашите искуства - дали вие давате на вашите дечиња или не?


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Флуонатрил
24.8.2011 12:23:21   
anedespo
Na postaroto pocnav da mu davam duri otkako mu se pojavi cirkularen karie na prednite 4 gorni zapcinja. Duri togas doznav za niv. So niv go sprcivme rasipuvanjeto i kariesot e ist kako i koga go primetivme. Dodeka za vtoroto poucena od losoto iskustvo pocnav da zemam uste vo bremenost, pa potoa i go drobev kako bebe pomalo od godina i i go davav do 2 godini. Sega koristime i pasti so malku fluor pa pak go dobiva vo dovolni kolicini.


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Флуонатрил
24.8.2011 12:24:47   
dostickage
Da ti kazam pravo i jas sum vo istata dilema.Nekoi vikaat Da nekoi Ne.
I an kraj sama si donesov zaklucok deka ke davam po polovina tabletce od 0,25mg sekoj den.Ako vikaat po edna tabletka jas ke davam po pola.Detevo navistina ima 14,5 meseci ama ima 13 zabi a na pat e i 14.nekako ne mi se ostava taka bez nisto.Sepak detevo nekako mn brzo mi gi vadi zabite, na edna godinka ima trojka edna i uste edna kaj da e ke probie.A da ne zboram deka e rodeno skoro dva meseci pred vreme,znaci bas e malecok.
Da se vratime od odmor i definitivno kupuvam.
Od toa sto go imam gledano kaj deca sto gi poznavam , fluonatrilot definitvno se piokazal mnogu poveke kako korisen otkolku kako steten.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Флуонатрил
24.8.2011 12:26:27   
dostickage
a premalo e da go nosam na zabar na lienje .nema sansi da drzi otvoreno a ni zabar ne bi se nafatil za takvo nesto.epten e malecok...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Флуонатрил
24.8.2011 12:38:48   
miana
Kerkami ima tri godini i ja nosam na zabar.Minatata sreda na edno odenje i plombiraa tri zabcinja...Bravo za Mia user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Флуонатрил
5.6.2012 13:32:15   
vezilka RR
Сега скоро зборував со еден стоматолог и ми рече дека порано со флуонатрилот се почнувало од годинка, додека сега според некои нови истражување препорачана возраст за воведување на флуонатрилот е две годинки. Дали вие има давате на вашите деца, и од кога почнавте? Јас сеуште не сум почнала, планирам да почнам од две годинки.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Флуонатрил
5.6.2012 14:51:52   
Felly RR
Јас не и давам. Се мислам да ја носам на заболекар, па да и ги премачкаат запчињата. А и пастата што ја користиме е со флуор, па нешто сигурно и си голтнува.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Флуонатрил
28.8.2012 18:44:50   
Bilence2
A so sto gi premackuvaat? Sin mi ima mnogu zdravi zapcinja, genetski e predodreden, a do sega samo so mienje so cetka i so pastq, naswbqjle obavezno, navecer propusta koga nenadejno ke zaspie. Imame dve edinici dolu veke smeneto- ko bisercinja se:) fluonatril ne sum mu davala nitu jas sum piela vo bremenosta. E me interesira znaci ova so mackanjeto - so sto gi mackaat, zosto gi mackaat i kolku vreme toa trae?

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Флуонатрил
10.12.2012 13:50:43   
Annet
i ima 14 zapcinja,ama na edinicite gore primetiv kako potemni naslagi,ne jade mn blago,ama ete,sega sto mi preporacuvate,,,??????gi mieme so pasta i cetka ,pasta na chicco,uziva da se mie,ama ova me zagrizuva,moznno li e da e karies,mnogu se zagriziv.ve molam za sovet?

< Поракaта ја уредил Annet -- 10.12.2012 13:51:35 >

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Флуонатрил
10.1.2013 10:44:27   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Сега скоро зборував со еден стоматолог и ми рече дека порано со флуонатрилот се почнувало од годинка, додека сега според некои нови истражување препорачана возраст за воведување на флуонатрилот е две годинки. Дали вие има давате на вашите деца, и од кога почнавте? Јас сеуште не сум почнала, планирам да почнам од две годинки.


Лелее, могу поделени мислења со ова флуонатрилот..Ептен сум во недоумица. Ете требаше на 2 годинки да почнам да му давам, а уште не сум почнала. Ќе морам да се распрашам кај два-тројца стоматолози па да одлучам, хм.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Флуонатрил
10.1.2013 10:56:10   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

A so sto gi premackuvaat? Sin mi ima mnogu zdravi zapcinja, genetski e predodreden, a do sega samo so mienje so cetka i so pastq, naswbqjle obavezno, navecer propusta koga nenadejno ke zaspie. Imame dve edinici dolu veke smeneto- ko bisercinja se:) fluonatril ne sum mu davala nitu jas sum piela vo bremenosta. E me interesira znaci ova so mackanjeto - so sto gi mackaat, zosto gi mackaat i kolku vreme toa trae?

Bilence2, не сум видела, затоа не сум пишала. Ги премачкуваат со флуор. Мислам дека поголем ефект има кога се нанесува локално, отколку да се пие. И јас не и давам таблетки, ама се мислам кај да е да ја носам на премачкување. Да појдеме на заболекар уште неколку пати, чисто на преглед, да се подослободи малку и ќе ја носам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Флуонатрил
10.1.2013 10:58:22   
Beatris
Јас ја носев А на забар во Европски, им кажав дека миеме заби со малку паста сабајле и навечер, ми рекоа обавезно да давам флуонатрил од 0.25, ама и јас уште не давам, некако не знам што е подобро. Инаку ми рекоа дека помага како за целокупното здравје на забите, така и за успорување на првичната појава на кариес, и деминерализација на глеѓта на забите. Мислам дека и јас ќе почнам да давам по пола апче од тие...

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Флуонатрил
10.1.2013 12:11:07   
Calypso
Беатрис, бевте кај Саракинова?
Инаку, земањето на Флуонатрил кај децава ќе има ефект повеќе врз трајните заби, за млечните само локалното премачкување е ефикасно. Јас сум во многу дилеми за овој флуор, пред се затоа што кај нас нема цврст став дали да се дава или да не се дава флуор. Јас на син ми не му давам, сметам дека доволно добива од пастата што ја голта (не знае да плука). А сака да си мие заби, па го оставам и сам да си ги четка откако јас убаво ќе му ги измијам.

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Флуонатрил
10.1.2013 13:11:14   
Beatris
Да, бевме кај Саракинова, презадоволна сум, жената ми рече сакајте верувајте ми сакате не - Ќерка ми има 21 година, никогаш во живот немала кариес до сега, од бременост до некои 11-12 години (мислам рече) пиела флуонатрил, покрај нели нормалното четкање. Јас купив ама се уште не сум и дала. Плус ми го препорача тој гелот што го кажуваше ти за премачкување навечер, ама и тој уште не сум го купила user posted image  Инаку рече дека вистинско време за прва посета на стоматолог е 18 месеци.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:28:12   
Annet
malku da ja aktivirame temava.
eve nie se soocuvame so karies.posetivme stomatolog,super pominavme,ima samo 26 meseci.Dade da ja proverat,sedese,se vozese na stolceto itn.....
ne ni preporacaa Fluonatril,a vas tuka ve citam davate od najrana vozrast,uste koga niknuvaat zabi......
Podeleni se mislenjata.Pa eve da ve prasam,citam deka ste davele,nema steta............nas ne ni gi spomnaaa.....

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:34:22   
Bethany
Супер што ја активира темата Анет...
И јас се многу двоумам по ова прашање... Некои стоматолози викаат може по пола апче да се дава, ама јас се уште не почнав. Бидејќи ионака кога пере заби, не ја плука пастата туку ја голта, па не знам дали тоа дојде како некоја замена, така нешто слушнав, или грешка сум? Некој поупатен да каже...
А инаку Анет, ако веќе имате кариес Флуорнатрил нема да ви помогне веќе, тој се дава наводно за јакнење на забите, спречување на кариесот.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:38:32   
Annet
ehhhhhhhhhh.....jas ne spijam so noki za zabive..
eve pogore ima napisano deka i za veke nastanat karies deka davaat,i deka se sprecuva..toa mene me kopka......

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Супер што ја активира темата Анет...
И јас се многу двоумам по ова прашање... Некои стоматолози викаат може по пола апче да се дава, ама јас се уште не почнав. Бидејќи ионака кога пере заби, не ја плука пастата туку ја голта, па не знам дали тоа дојде како некоја замена, така нешто слушнав, или грешка сум? Некој поупатен да каже...
А инаку Анет, ако веќе имате кариес Флуорнатрил нема да ви помогне веќе, тој се дава наводно за јакнење на забите, спречување на кариесот.


(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Флуонатрил
25.10.2013 9:43:01   
Annet
i da dodadam.na moi prijateli decata imaat mn rasipani zabi im davale fluonatril za da gi zastitat trajnite sto ke niknat,demek da ne se zarazele od mlecnite rasipani..aj ova sega dali drzi voda???
navistina ovaa problematika mi e nejasna......ako treba da se dava da davame,odposle da nee kasno.nas taka lani ne ubedija deka nema resenie za kariesot,deka ke si go nosi,se pomiriv.ama sega ne ja ostavam na slucajnosti.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?