|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
31.5.2011 12:30:03   
bebe82
Se spremam za odmor, ke odime sega vo predsezona za Grcka i spisokov e poveke od polezen no me interesira koja krema so zastiten faktor da ja zemam za bebeto-imame 6 meseci???
Nekoi mi sovetuvaat 25 faktor, nekoi 50, a nekoi 70 faktor. Zbuneta sum.

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
31.5.2011 12:34:09   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa

Да видиме што се ни треба кога заминуваме на одморсо бебето( море, езеро, планина).
Годинава прв пат ќе одиме на море со бебе и искрено незнам што се треба да купиме пред да тргнеме.
Каква крема за заштита на нежната детска кожа?
Костим за капење за бебето?
Шатор за бебето да да биде постојано под сенка или чадор?

Играчки за на плажа?
Облека?
Секоја идеја е добродојдена


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
31.5.2011 17:44:11   
mila mama
Osven osnovni raboti - peleni, alista, kapcinja,  bi ponela uste krem za zastita od sonce na vodna osnova SPF 50 i, apteka zadolzitelno: sredstva protiv temperatura, fizioloski rastvor, elektrolitni rastvori vo slucaj na prolivi i povrakanja, flasteri, zavoi (obicni i onie za izgorenici), nekoj krem za ubod od insekti i izgorenici od sonce, hidrokortizon 1% i ksilokainov krem za anestezija, ako eventualno treba da se vadat nekoi insekti od koza. user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
31.5.2011 18:05:25   
riba79
za sto e toa hidrokortizon 1%?

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
1.6.2011 8:27:18   
dostickage
Se spremam za odmor, ke odime sega vo predsezona za Grcka i spisokov e poveke od polezen no me interesira koja krema so zastiten faktor da ja zemam za bebeto-imame 6 meseci???
Nekoi mi sovetuvaat 25 faktor, nekoi 50, a nekoi 70 faktor. Zbuneta sum.

(Одговор на членот Anushka)


Moj sovet e Chicco krema faktor 50.Jas bev so dva i pol meseci bebence lani vo Ohrid i so toa super si pominav.
Isto taka obavezno da mi zemes i sprej ili krema ili takvo za na kolicka protiv komarci isto na Chicco "No Zanza" se vika.Moj sovet e da ne ides bez niv na odmor.

Bi ti trebalo isto i nekoja mreza improvizirana protiv komarci i  musicki.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
1.6.2011 13:12:45   
bebe82
ili
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Se spremam za odmor, ke odime sega vo predsezona za Grcka i spisokov e poveke od polezen no me interesira koja krema so zastiten faktor da ja zemam za bebeto-imame 6 meseci???
Nekoi mi sovetuvaat 25 faktor, nekoi 50, a nekoi 70 faktor. Zbuneta sum.

(Одговор на членот Anushka)


Moj sovet e Chicco krema faktor 50.Jas bev so dva i pol meseci bebence lani vo Ohrid i so toa super si pominav.
Isto taka obavezno da mi zemes i sprej ili krema ili takvo za na kolicka protiv komarci isto na Chicco "No Zanza" se vika.Moj sovet e da ne ides bez niv na odmor.

Bi ti trebalo isto i nekoja mreza improvizirana protiv komarci i  musicki.



Фала на советот. Барав од тоа за во количка од Chicco "No Zanza", ама не знам кај да најдам. Може да ми кажеш од кај да земам??user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
1.6.2011 14:17:25   
eli8
ej jas sakam da odam na odmor vo grcija vo septemvri teodor ke ima 6 meseci.Da mi predlozite nekoe mesto za so deca?

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
3.6.2011 10:28:14   
dostickage
li

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Se spremam za odmor, ke odime sega vo predsezona za Grcka i spisokov e poveke od polezen no me interesira koja krema so zastiten faktor da ja zemam za bebeto-imame 6 meseci???
Nekoi mi sovetuvaat 25 faktor, nekoi 50, a nekoi 70 faktor. Zbuneta sum.

(Одговор на членот Anushka)



Moj sovet e Chicco krema faktor 50.Jas bev so dva i pol meseci bebence lani vo Ohrid i so toa super si pominav.
Isto takli
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Se spremam za odmor, ke odime sega vo predsezona za Grcka i spisokov e poveke od polezen no me interesira koja krema so zastiten faktor da ja zemam za bebeto-imame 6 meseci???
Nekoi mi sovetuvaat 25 faktor, nekoi 50, a nekoi 70 faktor. Zbuneta sum.

(Одговор на членот Anushka)


Moj sovet e Chicco krema faktor 50.Jas bev so dva i pol meseci bebence lani vo Ohrid i so toa super si pominav.
Isto taka obavezno da mi zemes i sprej ili krema ili takvo za na kolicka protiv komarci isto na Chicco "No Zanza" se vika.Moj sovet e da ne ides bez niv na odmor.

Bi ti trebalo isto i nekoja mreza improvizirana protiv komarci i  musicki.



Фала на советот. Барав од тоа за во количка од Chicco "No Zanza", ама не знам кај да најдам. Може да ми кажеш од кај да земам??
a obavezno da mi zemes i sprej ili krema ili takvo za na kolicka protiv komarci isto na Chicco "No Zanza" se vika.Moj sovet e da ne ides bez niv na odmor.

Bi ti trebalo isto i nekoja mreza improvizirana protiv komarci i musicki.



Фала на советот. Барав од тоа за во количка од Chicco "No Zanza", ама не знам кај да најдам. Може да ми кажеш од кај да земам??user posted image



Od Enci Menci.Imas nekolku prodavnici na Enci Menci:Leptokarija,GTC,Aerodrom i vo Centar na Maksim Gorki.Tamu 100% gi ima.

(Одговор на членот eli8)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
3.6.2011 10:30:40   
dostickage
ej jas sakam da odam na odmor vo grcija vo septemvri teodor ke ima 6 meseci.Da mi predlozite nekoe mesto za so deca?


Hanioti na prviot krak.Urbano mesto so fini plazi samo malku e pobucno vo sezona ama septemvri kje e taman.Nie uplativme za septemvri vo Hanioti dupli aranzman 14 dena so edna godina dete.Mada sea mi rece edna koleska povleci go kaparot vo Grcija se krcka vojnauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ne znam so da pravamuser posted image user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
3.6.2011 10:57:36   
Maca25
Ели8 на темата каде на одмор и кое е погодно место за одмор имаме пишувано тука

Твојот и постот на dostickage  го префрлам во веќе постоечката тема. Мислам дека таму ќе можеш да прочиташ искуства на членови кои биле и сами и со бебиња/деца на одмор.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
3.6.2011 11:46:07   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Hanioti na prviot krak.Urbano mesto so fini plazi samo malku e pobucno vo sezona ama septemvri kje e taman.Nie uplativme za septemvri vo Hanioti dupli aranzman 14 dena so edna godina dete.Mada sea mi rece edna koleska povleci go kaparot vo Grcija se krcka vojnauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ne znam so da pravamuser posted image user posted image user posted image user posted image






dostickage, Фала на одговорот за кај да најдам Chicco "No Zanza" user posted image Во Енци менци не сум видела барав само по аптекиве ама не можав да најдам.

Муабетов со војнава сега и мене ме стави во мисла. Јас ништо не сум слушнала ама планирам сега да уплаќам за Полихроно, и сега не знам што да правам user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
3.6.2011 14:23:37   
eli8
fala ti za informacijata ke se podrazmislam i jas dali ke odam,sakav vo grcija zosto e naj toplo za bebe,ama ke razgledam i drugi destinacii..pozdrav

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
4.6.2011 10:26:54   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

za sto e toa hidrokortizon 1%?


Toa e kortikosteroiden preparat 1 procenten. Se koristi za namaluvanje na alergiska reakcija pricineta na pr. od ubod na insekti.


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
4.6.2011 14:38:10   
penelopa
Се мислам каква крема за сончање да купам за user posted image има толку голем избор и никако да се одлучам. Nivea, Bubshen, Eucerin  или некоја друга маркаuser posted image
user posted image user posted image  user posted image   user posted image
Еуцерион доста го фалат, малку е поскам ама се исплаќало да се купи. Чико не би купила, имам читано дека некои мајки ( на сло рр не се задоволни). А вакво нешто за на плажа доколу нема сенка би купиле?
user posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
6.6.2011 8:24:29   
antonie
jas zemav eucerin 50 faktor od zegin 990den

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
6.6.2011 8:27:04   
antonie
dali znae nekoj za autan dali moze za 6 mesecno bebe da se koristi?\


(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
6.6.2011 9:36:19   
mila mama
Jas kupiv autan sprej, na opakovkata pisuva da ne se koristi za deca pod 2 godini, nie imame 8 meseci, no jas i gi prskam alistata, kolickata, kapceto. Ne stavam direktno na koza i nemame nikakvi problemi.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот antonie)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
6.6.2011 11:11:41   
dostickage
antonie za 6 mesecno bebe samo NO Zanza od Chicco.Taa cela kolekcija e za od o+.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
6.6.2011 13:17:59   
bebe82
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

antonie za 6 mesecno bebe samo NO Zanza od Chicco.Taa cela kolekcija e za od o+.


dostickage, бев во Енци менци и земав NO Zanza мобилно што работи на батерии па ќе видиме сега.
Инаку во Енци менци за 800 денари го земав тоа мобилното за во количка и имаат акција добиваш уште едно гратис на батерии.
Работат на принцип на емитирарање на звуци, чија френкфенција не можат да ја чујат луѓето, и нели ни бебињата само комарците и мислам други бубачиња, а најважното не испуштаат мириси или нешто слично.
Ај сега ќе видиме колку се функционални user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
13.6.2011 23:52:18   
slavicav
Ajde HELP shto da zememe od lekovi,vikendov odime za grcija pa planiram da kupam NO Zanza od Chicco protiv komarci,mleko od chicco so faktor 30.Imam sirup eferalgan i chepchinja,fizioloshki rastvor,sterilni gazi.Shto ushte mi treba,pedijatarot mi reche za zemam avil i linex.Enovo e za protiv alergii a drugovo za proliv,barem taka mislam.Dobri li se za nas,imame 14 meseci?A shto koristite proti ubodi od komarci,pcheli i itn?

(Одговор на членот bebe82)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
14.6.2011 18:22:57   
arh_diz
slavicav izgleda zaedno ke odime na odmor:)
jasod lekarsta  kupiv za temperatura, za kaslanje, za uvo dokolku mu vleze voda, kapki za nos,feniksil za ubod od  insekti ,za povrakanje, za proliv .Krema za soncanje faktor 50

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот slavicav)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
15.6.2011 12:55:55   
dostickage
dostickage, бев во Енци менци и земав NO Zanza мобилно што работи на батерии па ќе видиме сега.
Инаку во Енци менци за 800 денари го земав тоа мобилното за во количка и имаат акција добиваш уште едно гратис на батерии.
Работат на принцип на емитирарање на звуци, чија френкфенција не можат да ја чујат луѓето, и нели ни бебињата само комарците и мислам други бубачиња, а најважното не испуштаат мириси или нешто слично.
Ај сега ќе видиме колку се функционални user posted image


Super,i nie kje si kupime pred da odime na odmor :)

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
19.6.2011 2:59:01   
*Bucka*
Мојот бебуш има 5 месеци. Планираме околу 2 август (тогаш ќе има 6 и пол месеци) да одиме прво неколку дена на планина, а после во Охрид.

Кој имал искуство со одмор во Охрид со мало бебе?

Ние би оделе Пештани, Љубаништа, Трпејца.. некаде каде што сепак нема тооолку многу гужва и каде што плажата би ни била веднаш до куќата во која ќе бидеме сместени.
Би барале сместување кога ќе стасаме таму.
И да, не планирам да мкнам куп работи, освен основните.

И дали смеам да користам на пример, Аутан против инсекти, или за тоа сепак да се консултирам со педијатар?

Фала ви, поздрав!

(Одговор на членот Anushka)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
19.6.2011 18:16:17   
mami2
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Bucka*
Кој имал искуство со одмор во Охрид со мало бебе?

Јас со првото дете отидов во Охрид кога имаше 6,5 месеци, седевме пет недели, ако беше лошо сигурно ќе се вратев пораноuser posted image
Со второто отидовме кога имаше 4 месеци и немаше проблем.
Има разлика од тоа да си на море, потопла е водата, но тоа не значи за мало бебе зашто и онака нема бањање.  Многу повеќе комарци има на море отколку во Охрид, немавме некое искуство да бидат децава искасани, но јас не би користела Аутан Џуниор тој е за над две години, до таа возраст само Занза Но. Предност на Охрид е што навечер е попријатно за спиење.

(Одговор на членот *Bucka*)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: На одмор со бебе - што да се земе?
21.7.2011 10:16:20   
penelopa
А дали некој за на одмор носел од монтажните креветчиња? Ние кај што ќе одиме во хотелот има опција да се доплати креветче за бебе ама некако јас повеќе сакам да купиме па да го користиме и за други одмори. Всушност собата е со француски лежај плус иште еден како двосед па размислувам дали воопшто ќе ни требаuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?