|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Перница на детето
21.10.2010 11:21:16   
arh_diz
Jas go stavam na pernica da spie mislam deka e seuste mal da spie bez pernica se slucuva nekogas da bljucne  i stav mi e da ne se zagusi bez pernica

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Перница на детето
24.10.2010 0:41:41   
sinolicka
 nasio sin ima 27 meeci i bez pernica spie na poslednata kontrola kaj vidoevski go prasav kakva pernica da koristime a on veli kakva deteto samo ke si odbere user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Перница на детето
24.10.2010 0:51:42   
Snowhite RR
Во градинка ги ставаат на рамно да спијат и веројатно така треба иако јас го ставам на перниче од првиот ден

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Перница на детето
24.10.2010 1:49:38   
Тања РР
Jас баш пребарував на интернет во врска со ова прашање и излезе дека до 2 години децата немаат потреба од никаква перница а користењето на истата може да биде и опасно заради можност од задушувањеuser posted image

Јана спие на рамно од првиот ден, не користиме перници.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Перница на детето
26.10.2010 14:52:00   
Maca25
Ние дома имаме еден куп мали перничиња, но тие се само за куклите. Нина спие на рамно од прв ден до сега. Но во последно време гледам дека ноќе кога ќе се разбуди и ја земам до мене, сака да спие на мојата перница. Јас ја оставам да заспие на неа, па потоа ја ставам одма на рамно. За во градинка знам дека немаат перничиња, сите спијат на рамно.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Перница на детето
26.10.2010 14:57:41   
AnnaMolly RR
Ние имаме едно сирото перниче, само колку да се рече дека спие на перница. user posted image Мислам дека навлаката што му ја ставам е подебела од него.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Перница на детето
26.10.2010 21:47:25   
biljana16
Nie uste od prviot den spieme na ramno. Pedijaterkata rece deka pernica mala moze da koristi duri posle 1 godina.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Перница на детето
27.10.2010 9:29:28   
EciPeci
Bidejki sin mi imase problem so vratot jas mu stavav malo pernice od start, sega  ima 9 meseci i mu kupiv pogolemo bidejki ne go saka veke maloto :)

_____________________________

Pogledni kon sonceto i nasmevni se...

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Перница на детето
11.4.2011 12:14:13   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: none

Seuste neznam kako da go postavam sin mi preku den ili preku nok dali treba da pernica ili na ramno pa kazete vase mislenje koga odam na pedijatar zaboravam da prasam



ИЗВОРНА ПОРАКА: valed

Jas od prviot den go stavam na pernice onie za bebinja,epten nisko. Oti na pocetokot koga imase sirok povoj nekako glavceto kako nadolu da mu bese koga ke go legnev, a vaka si postignuvase ednakvost na teloto i glavata. Istoto go pravev i so pogolemata kerka taka da sega nemam gajle za toa i preku den i preku nok. Baska svekrva mi mi e doktor i ona nema zamerki na toa i ona istoto go pravi koga odime kaj niv na gosti....



_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот EciPeci)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Перница на детето
11.4.2011 12:35:38   
mamamoni
јас ја ставам на мемосан перниче, меко е и не е многу високо

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Перница на детето
11.4.2011 12:38:04   
mila mama
Мојата бебушка е 6 месеци и нешто и досега никогаш не сум ја ставила на перница. Во болница ми рекоа да не користам и, еве и таа се навикна без перница, така што додека не и смета на неа, вака ќе биде.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Перница на детето
11.4.2011 13:22:17   
Maca25
Jas na kerka mi i stavam edno malo, tenko pernice, no sekoe sabajle go naogjam pod nozete namesto pod glavata .


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Перница на детето
11.4.2011 13:29:14   
mama26
bez pernica do 6 mes. potoa so malo tenko pernice.

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Перница на детето
11.4.2011 13:46:20   
mamamoni
не сум слишнала дека не треба перница, а и оваа е баш анатомска и се користи од 0+ така пишуваше

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Перница на детето
11.4.2011 16:26:36   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Мојата бебушка е 6 месеци и нешто и досега никогаш не сум ја ставила на перница. Во болница ми рекоа да не користам и, еве и таа се навикна без перница, така што додека не и смета на неа, вака ќе биде.


Се сложувам и не не користиме перничка сеуште, рано ни еuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Перница на детето
11.4.2011 17:46:23   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamamoni

јас ја ставам на мемосан перниче, меко е и не е многу високо


Истоuser posted image
Макар што и јас бев во дилема, затоа што во градинка не ги ставаат на перниче, ама ова се прилагодува на главчето

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Перница на детето
18.4.2011 11:42:46   
Џесика
Ноќеска Борјан кога се разбуди го земав на кревет до мене и легна на мојата дормео перница, и одма презаспа. Кога го вратив во креветчето одма се расплака, па му ја ставив во креветчето перницата и не можев да верувам... 5 саати спиеше без да се разбуди (што никогаш не се случило до сега)... и сега се прашувам, дали причина за често ноќно будење е токму потребата од перниче... и тоа исклучиво мојата дормео... се некако ми е шубе кога го гледам на перниче, се си мислам дека му е свиткано вратчето...  ако не е така, уште овој момент одам да му земам мемосан трослојна перница, па можеби и јас ќе видам сон...user posted image


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Перница на детето
18.4.2011 11:44:03   
big_mama817
на Тарик татко ми му купи дормео и сварно сум задоволна спие супер user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Перница на детето
18.4.2011 15:55:56   
Pepelaska *
И јас баш вчера сакав да порачам мемосан јуниор трослојната, јас спијам на таква не на детска секако и многу ми е добро откако ја сменив не се будам со укочен врат и рамена баш сакав да прашам дали има некој искуство , значи задоволни сте

Инаку и јас не го ставав на почетокот на перниче , после на едно мало ама дома направено и не спиеше убаво сега му купив ново бебешко ниско поубаво спие па се надевам на дормео ептен убаво ќе спие user posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 18.4.2011 15:58:22 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Перница на детето
3.6.2011 12:36:20   
menki
Ние уште од првиот ден сме со перниче анатомско на бертони и не е многу скапо (600 ден.) и бас убаво спие керка ми на него затоа што ставаме широк повој така да ако е без перниче главата и е подоле од долниот дел

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Перница на детето
3.6.2011 23:04:09   
stela
Dodeka nosese sirok povoj spiese na bebesko anatomsko pernice, i ubavo spiese, togas i ne se prevrtuvase taka da mu bese ok, no otkako ne nosi sirok povok nema potreba zasto niv seuste glavceto ne ime e pomalo vo odnos na ramenicite taka da nema potreba, si spie na ramno, i onaka sega se seta po celo krevetceuser posted image , i da mu stavam ke bide dzabeuser posted image

(Одговор на членот menki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Перница на детето
4.6.2011 8:36:21   
darfil
Не сум ни размислила дали да му ставам перниче.Јас спијам без перница и мислам дека и него му е така подобро :))) Но сепак ке пробам,можеби ке спие помирно.А за мемори перница не сум баш, зошто не смее да се пери,а мојот user posted image многу поти

(Одговор на членот stela)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Перница на детето
4.6.2011 8:39:24   
darfil
мислев мемосан перница user posted image

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Перница на детето
7.10.2011 16:09:39   
Annet
mene mi e strav skros na ramno da spie,i stavam edna pernicka mala niska 1 cm dali e.mnogu se zasrknuva i za navecer se plasam ......................................................

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Перница на детето
7.10.2011 16:13:18   
miana
Kerkami spie na dormeo troslojnata pernica..Spie od 2 god na taa..Jas imam memosan i mnogu mi e  extra a mm nemozese sa se navikne i pak si spie na starata.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?