|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Домашни ликери
24.5.2009 11:31:46   
Еца
Еве жени, маж ми е во село и набрал млади оревчиња за да направиме ликер.Но немам рецептuser posted image ајде ако знаете, сте правеле,сте слушнале, напишете ми некој рецепт. Не мора да биде само рецепт за ликер од оревчиња,тука да си напишеме што знаеме за подготвување на домашни ликери.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Домашни ликери
24.5.2009 11:44:26   
Боцко
ќе го прашам татко ми. прави одлична ораховача. само мислам дека ќе ти треба обична ракија за да стојат во неа, како и шеќер. знам 1 човек што има добра ракија. таа би се вклопила...

_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Домашни ликери
24.5.2009 11:57:30   
Еца
Леле Боцко, те молам обавезно.Ма јас имав рецепт ама одејќи ваму таму,којзнае каде ми е.Инаку знам дека ми треба обична ракија и шеќер или мед(зависи од рецептот) и зависи колку дена треба да стојат.Јас отприлика знам како оди,ни ми треба сигурен,проверен рецептuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Домашни ликери
24.5.2009 12:37:02   
Боцко
18-20 млади оревчиња стојат 40 дена во 1/2 кг мед (шеќер не е добра варијанта).
по 40 дена, концентратот се разблажува со ракија по желба.
колчината концентрат е доволна за најмногу 0.7 литри ликер_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Домашни ликери
24.5.2009 13:08:50   
Еца
user posted image А боцко една доза обавезно правам на овој начиН,ФАЛА!

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Домашни ликери
24.5.2009 18:27:18   
mis.
Моите ридители во гевгелија прават убав ликер од вишна-вишновача.Одлична е.Кога имаме гости сите од неа ми бараат.Имам и на бадел но не ја сакаат,домашната си е поубава.Слушнав дека и во кафе бар чао во гтц имало на мени иста ваква која ја набавувал газдата од гевгелија и била вистински хит оваа зима.За рецептата ќе прашам па ќе ви пишам.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Домашни ликери
25.5.2009 13:04:46   
Еца
Мис ајде те молам обавезно да ни пишеше рецепт, а инаку Боцко ликер по твојот рецепт е ставен утрово, а сега станувам да ставма по српски рецепт, ми го кажа свекрвата на сестра ми од Ниш. Па по 40 дена ќе направиме дегустација и ќе ви кажам според кој рецепт ликерот е поубавuser posted image

Рецепт за ликер од млад орев (српски рецепт)

40 оревчиња
2 л ракија (по избор)
1 кг. шеќер
Сето тоа се става во големо шише или голема тегла, се да собере во едно, и се остава да стои 40 дена. Доколку ракијата е многу лута, може да се стави повеќе шеќер.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Домашни ликери
5.7.2009 22:39:34   
Еца
Денес ги процедив ликерите од млад орев, и на едниот и на другиот начин е многу убав, само што мм ми дал некоја јака ракија, па мислам дека и од една чашка можам труп да се направам.Па затоа ќе почекам малку додека почнам да си го конзумирам.user posted image Инаку ако има некој за, ќе донесам на дружењето, ама по малку да не ми се начукате, па и деца ќе водимеuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Домашни ликери
5.7.2009 22:43:43   
mami
јас сум за...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Домашни ликери
25.9.2009 10:44:38   
profesorica
Свеки моја прави одличен ликер од дуњи мммммм многу е убав ако нешто пијам од алкохол тоа е исклучиво ликери.ќе ја прашам за рецептата и ќе ви пишам обавезно!

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Домашни ликери
25.9.2009 10:53:15   
kiki_riki
sega prv pat ja citam temava i neznam dali znaete deka likerot od orevi povece e lek otkolku pijacka, pomaga pri kaslanje, jas za decata gi stavam orevite samo vo med, i pri nastinka a i onaka im davam po edna lzika, pomaga da se smiri kaslicata, i go olesnuva isfrluvanjeto na slajnot sto se sobira vo disnite patista 

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Домашни ликери
25.9.2009 11:00:27   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво кики рики за информацијатаuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Домашни ликери
1.10.2009 14:45:03   
vezilka RR
Чоколаден ликер
 
Потребни состојки:
100 милилитри Вода
200 милилитри Водка
500 милилитри Млеко
100 грама Чоколадо
500 грама Шеќер
 
Подготвување:
Се мешаат млекото, шеќерот, чоколадото и водата.
Откако ќе проврие мешавината и добро ќе се излади, се додава 200 грама алкохол.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Домашни ликери
1.10.2009 14:46:32   
vezilka RR
Ликер со круши и вишни
 
Потребни состојки:
малку   Цимет
300 милилитри Суво бело вино
100 милилитри Сок од боровница
1 парче/чиња Лимон
500 грама Круши
200 грама Шеќер
 
Подготвување:
 
Измијте ги крушите и излупете ги. Исецкајте ги и исчистете ги од внатрешните семки.
Полијте ги со сокот од лимон и ставете ги во еден сад. Посипете ги со шеќерот, додајте ги виното, 1 дл. вода и циметот, па варете ги на тивко околу 20 мин.
 
Исцедете ги и оставете ги настрана.
Потоа повторно вратете го сирупот на оган 20 минути, за да се редуцира.
Откако ќе се олади додадете го сокот од боровница.
 
Убаво оладете го ликерот и потоа можете да го послужите.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Домашни ликери
8.12.2010 12:57:46   
suzeto
ne razbiram....
liker so krusi i visni,a visni nikade nema ,zosto sok od borovnica a ne od visni,sakam da go napravam te molam vezilka kazi sto e rabotata,bideki imam visni kandinirani taka mislam se vikaauser posted image pa moze da go iskoristam nivniot sok

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Домашни ликери
13.12.2010 20:02:20   
suzeto
go napraviv cokoladniot liker.............user posted image user posted image prekrasen euser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Домашни ликери
13.12.2010 21:55:37   
Палешка РР
Имам вишновка стара година дена, многу убава. Баш преѓеска го гледав шишето, сум испила 100 мл. user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Домашни ликери
13.12.2010 21:57:39   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

go napraviv cokoladniot liker.............user posted image user posted image prekrasen euser posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image bravo suzeto,jas ovaa tema ja nemav sretnato no sekako deka ke zapisam da si imam.

vezilka fala za receptiteuser posted image


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Домашни ликери
13.12.2010 23:12:10   
puze
suzeto kakvo cokolado se stava vo cokoladniot liker za kuvajne ili drugo sakam da go pravam

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Домашни ликери
14.12.2010 22:43:04   
suzeto
puze...moeto ne bese od tie za kuvanje ne gi sakam niv, nekoj se mnogu na kakao, pa po zelba moze sigurno,denovive ke napravam i so belo cokolado

(Одговор на членот puze)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Домашни ликери
16.12.2010 23:15:31   
suzeto
Eca
me interesira za likerot so orevcina ....jas znam se stavaat orevcinata so seker i taka ispustaat jod,dali e isto i so med kako ste go pravele vie

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Домашни ликери
16.12.2010 23:18:49   
suzeto
vezilka
dali cokoladniot liker treba da se ispie za odredeno vreme,imalo nekoj kako ovoj plus jajce toj moral da se ispie za 7 dena

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Домашни ликери
10.10.2013 17:43:55   
Felly RR
Жени, дај кажете некој рецепт за ликер. Татко ми секоја година ни дава ракија, домашна, што си прави, а ние дека не пиеме ракија така ни стојат шишињата. Па да ја искористам барем за некое ликерче.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Домашни ликери
11.10.2013 23:34:22   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Жени, дај кажете некој рецепт за ликер. Татко ми секоја година ни дава ракија, домашна, што си прави, а ние дека не пиеме ракија така ни стојат шишињата. Па да ја искористам барем за некое ликерче.user posted image


Фели ако не пиете ракија дајте ја наваму, кај нас одма ќе ја снема user posted image Се зезам
Мајка ми правеше порано еден, а и јас го правев сама ко чупе де, со другарките си пиевме пред излегување, ама сега не ми текнува, баш ќе ја прашам дали го памти или има пишано некаде


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Домашни ликери
3.4.2015 12:03:20   
marchi
ke se pijanime od doma user posted image ama vredi da se proba

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

govor
mama

moeto dete seuste ne zboruva a ima 3 godini i tri meseci.Sakam da razgovaram so nekoj so ist problem

(88%)

(12%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!