|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.9.2009 10:22:32   
mami
мис, за да заштедиш на пари, купи еден подарок за целото семејство- микро печка или некој украсен сад за овошје, или некој предмет за во домот( зависи какви се кумовите, ама штом ти рекла сама да си купиш за во црква можеш и со ова да поминеш) и немаш многу многу што да средуваш. закажи си во црква, кумот треба да си купи свеки, имај си пешкир за бебушот, алишта за после бањање :) и закажи си го ресторанот или каде и да ќе одите после тоа и тоа е се

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Крштевка - колку е важна?
25.9.2009 10:24:26   
mami
изворна порака- Мис:

Mami izgleda i taka ke bide.ke kupam predmat nekoj za cela familija nemam namera da se trosam mnogu bidejki i tie ne se pretresuvaat mnogu.Se nadevam ke kupi svek za toa ne mi tekna da prasam.Fala mnogu mami ke vi kazam sto sum napravila.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2009 22:39:10   
vib11

Здраво на сите, ние на нашата мала принцеза ке и правиме крштевка во недела на 18. Пресреќна сум и со голема радост ја чекам недела. Поздрав до сите и на сите им посакувам се најубаво во подготовки на крштевките на нашите најмили.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2009 22:43:47   
niki
Добредојде виб11 на рингераја, нека ти е жива и здрава ќеркичката, голема нека расте, нека ви е среќен денот на крштевањето и уште многу прослави да си дочекате.user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vib11)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2009 22:45:23   
BEBICA
Nie ja krstivme Monika pred nedela dena na nejziniot prv rodenden i bev presreknja.Mnogu ubavo bese i srceto mi bese ispolneto so radost.Na site mamicki im posakuvam da uzivaat vo toj moment koj se slucuva samo ednas vo zivotot.


(Одговор на членот vib11)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.10.2009 23:09:07   
vib11
Фала на добредојдето и на убавите зборови. Поздрав.

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2009 9:38:35   
mami
Виб11 добредојде..ајде па чекаме импресии од крштевката

Бебице како поминавте? плачеше?

(Одговор на членот vib11)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2009 12:45:59   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Blagodaram mnogu profesorice i paleska.Se ubavo bese no vo crkva se utepa placejki.Kumata nemozese da ja drzi a od popot se uplasi.Evaj dodrza.A posle duvase i svekicka i se namacka so tortata.slika od tortata ke vi pratam utre.


Дамјан малку поплака кога го зема кумот во раце ама кратко траеше, потоа му дадовме едно брмче во рака и цело време потоа викаше:брм, брм...

Јас слушнав муабети дека не требало да присуствува мајката на крштевката, свеки моја не присуствувала кога го крштевале мм ама јас присуствував.

Јас очекував да ја дигне црквата во вис ама ете ок беше.Ништо страшно.

Мислам дека е подобро додека не разбираат да се крстат децата, здравје за второ ќе го крстам после 40 дена.


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2009 13:10:21   
mis.
Да и мајка ми го викаше истото дка не присуствувала мајката но тогаш веднаш ги крстеле бебињата не чекале 1 година а мајката ако нема правено молитва на 40 дена попот не го дозволува нејзиното присуство.Затоа свеки твоја,мајка ми и многу други кои ги крстеле своите деца пред молитвата не присуствуваат.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Крштевка - колку е важна?
13.10.2009 13:20:53   
mami
мм го крстеле кога имал само 30 дена, а како што бил ситно бебе, можете да замислите колку бил малечок, ама неее- бабите кога спискале- не може некрстено детето да седи и правец црква, свеки седела дома, тетка му го носела во црква, мајка ми била со нас исто и тетките..мене ми е тоа без врска- ке седам дома а него ке го крштеваат- нема шанса...а дека толку мало ке го крштевам нема теорија, јас се испокарав со мм зошто мислев дека и на 5 месеци е мало за крштевка а не па на 40 дена...

< Поракaта ја уредил mami -- 10.11.2009 10:26:16 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Крштевка - колку е важна?
8.11.2009 23:42:43   
Mila na mama
Јас не сум религиозна, а имам и отпор спрема функционирањето на инситуцијата црква па затоане се венчававме со мм, а и не бев заинтересирана за крштевање на Мила. Сепак кумовите имаа желба да ја крстат и им направив кеиф. Ја крстивме во Св Петка. Закажав во 6 попладне да биде церемонијата и ми дадоа список што треба да донесам ама на списокот не беше напишана тарифата. Откако бидна шишање, бањање, плачење за да ни дадат крштеница кумот плати 1000ден а родителите 1500. Замислете луѓе што се верници, луѓе за кои е навистина значаен тој чин а финансиски не стојат добро. Треба ли да си одделат од храна, да не платат сметка за струја за да му дадат на попот? Отсекогаш ме револтирале тие работи. И за радост и за жалост попот е тука да те ограби.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Крштевка - колку е важна?
9.11.2009 8:09:56   
srekna mama
Сестра ми правеа крштевка за внукот летово-платија што платија,па по неколку недели кога требаше да  се земе крштеничето пак им бараа пари,ама после објаснувањето бла,бла...се разбраа.Арно ама за внука ми ,крштевката беше лани,па на сестра ми и текна годинава да си земе крштениче,па си плати казна_замислете-казна  оти не го зела во истата година.....Абе свашта......

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Крштевка - колку е важна?
10.11.2009 10:28:05   
mami
Откако бидна шишање, бањање, плачење за да ни дадат крштеница кумот плати 1000ден а родителите 1500. Замислете луѓе што се верници, луѓе за кои е навистина значаен тој чин а финансиски не стојат добро. Треба ли да си одделат од храна, да не платат сметка за струја за да му дадат на попот? Отсекогаш ме револтирале тие работи. И за радост и за жалост попот е тука да те ограби.


е тоа е ужаснот кај нас...ама тогаш си викаш, нека е за здравје или не дај боже за покој, па за пари ке се снајдеме, и нормално тие тоа го користат...

(Одговор на членот srekna mama)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Крштевка - колку е важна?
11.11.2009 23:08:24   
bordan
Nie sega vo nedela ke pravime krstevka na Oleg.Sakavme letovo pa aj za 1 rodenden ama ispadna baba mu da dojde sega na 2 nedeli i se odlucivme da go krstime.Inaku ke bideme samo najbliskite nekade okolu 15 luge a Oleg ke go krstime vo nasiot preubav manastir Sv.Joakim Osogovski potoa rucek vo kafeana i doma.Se nadevam deka ubavo ke si pomineme i se ke bide vo najdobar red user posted image

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Крштевка - колку е важна?
12.11.2009 9:42:11   
mami
Бордан, ви посакувам се најубаво..манастирот е преубав...

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2009 14:20:07   
bordan
Fala mami vcera ja napravivme krstevkata bese ubavo mnogu Oleg sakase popot uste da go banja si slapkase vo vodata ne placese ic samo malku na kraj koga kumata jaknata da mu ja oblece ama samo tolku kako za adet user posted image

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2009 14:24:38   
mami
е баш ми е мило, а ве мислев како ке поминете..јас имам потекло од Крива паланка па сум си некако поврзана со тој крај...нека му е на здравје крштевката уште еднаш...

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Крштевка - колку е важна?
16.11.2009 14:49:13   
beki RR
Ана ја крстивме кога имаше 3 месеци,многу сакав да ја крстиме меѓутоа не сакав крштевката да прерасне во свадба како што многу често се прави кај нас.
Црквата мора од нешто да живее и да зема пари , тоа му е работно место на попот,многу јасно.Тарифите се тие .Се прашувам дали би одбиле да крстат дете ако родителите немаат пари платат.Тоа што Исус Христос не барал пари за ништо и воопшто не го интересирале пари тоа е нешто друго.Ама на крај и него го распнале,истите луге на кои не само што не им зел ништо туку им  дарил,им дарил вековен дар.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.11.2009 12:24:11   
bordan
mami bas mi e milo sto sme od ist kraj poveli dojdi da setame i da odime na manastir a vooedno i mnogu podobro ke se zapoznaeme

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот beki RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.11.2009 12:28:23   
arh_diz
bordan i jas sum povrzana so tvojot kraj .Na manastirot sum bila pred 5-6 godini super e

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.11.2009 14:42:30   
bordan
lele superrruser posted image kolku ne ima od palanka.Ajde da se dogovorime i da se sobereme dojdete nekoj vikend kaj mene ke setame ke odime do manastir i ke se iznamuabetime.Za spienje ne se sekirajte ima mesto.Ajde sto poskoro da se vidimeuser posted image  

_____________________________

Oleg e zlato na mama i tato!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Крштевка - колку е важна?
19.11.2009 14:50:07   
mother 29
jas imam kolegi od palanka!

(Одговор на членот bordan)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 8:59:22   
Iva
Ние во недела на 31 на Тео ќе му правиме кршетвка и ќе славиме прв роденден. Многу сум среќна ама сеуште неподготвена. Од други обврски немам време ништо да спремам. Иначе закажавме во црквата св.Архангел Михаил во Автокоманда. Таму е крстен и Михајло. Се договоривме, бидејќи не сме моментално во можност да не правиме ништо посебно. После црква со кумовите ќе одиме на ручек, а навечер кој сака може да повели дома на торта. Се сеќавам за Михајло правевме голема крштевка и роденден во ресторан со 50-тина души. Стварно убаво си поминавме ама сега некако не можеме.

Кажете ми што купувавте за кумовите за крштевката, дајте некоја идеја?

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:01:58   
caci20
Nie za kumot kupivme aparatce za bricenje, za kumata tasna, novcanik i marama a za malata trotinet. Mislam deka e dovolno.

(Одговор на членот Iva)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Крштевка - колку е важна?
27.1.2010 9:05:10   
mami
Ние земавме еден голем подарок за сите- голема украсна чинија за овошје, полна со најразлично овошје,  која е малку како антички стил и екстра им се вклопи во ентериерот дома

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?