|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 9:49:16   
Octavia
Прво, премногу е површно да се споредува хомосексуалност и педофилија. Толку површно што не ми се ни објаснува зошто user posted image .
Второ, јас сум од оние со подвоено мислење. Во никој случај не ми пречи да видам хомосексуален пар. Не е тоа толку неприродно (имаше некој документарец за хомосексуални врски меѓу животните, не кај сите, ама некои видови стапувале во хомо врски, а нив тоа сигурно не им е наметнато user posted image ). И убедена сум дека има деца кои растат со хомосексуален пар родители, а живеат во многу поздрава средина од деца кои растат со хетеросексуални родители.
Од друга страна, не би била среќна моите деца да изберат хомосексуално определување. Не само заради мене и моите очекувања, туку затоа што тука нив животот би им бил пекол со таква определба.

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 10:07:30   
Maca25
Како прво, нема потреба од големи букви (тоа на форум значи викање). Не сме тука да си викаме еден на друг. Секој си има свое мислење, и има право да си го каже.
Второ, и јас мислам (како Октавиа) дека споредба помеѓу хомосексуалнот и педофилија Нема! И не треба да се прави! И ова е тема за хомосексуалност, па да зборуваме на темата.
Мене не ми сметаат хомосексуалците, но ме нервираат оние нападните, кои се хомо само од мода, а не потреба.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 10:08:19   
miana
Прво, премногу е површно да се споредува хомосексуалност и педофилија. Толку површно што не ми се ни објаснува зошто user posted image .
Второ, јас сум од оние со подвоено мислење. Во никој случај не ми пречи да видам хомосексуален пар. Не е тоа толку неприродно (имаше некој документарец за хомосексуални врски меѓу животните, не кај сите, ама некои видови стапувале во хомо врски, а нив тоа сигурно не им е наметнато user posted image ). И убедена сум дека има деца кои растат со хомосексуален пар родители, а живеат во многу поздрава средина од деца кои растат со хетеросексуални родители.
Од друга страна, не би била среќна моите деца да изберат хомосексуално определување. Не само заради мене и моите очекувања, туку затоа што тука нив животот би им бил пекол со таква определба.


Se slozuvam

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 16:36:31   
Ananija

ИЗВОРНА ПОРАКА: babyhope

Леле Ananija не ми се верува дека ги изедначи хомосексуалците со педофилите user posted image Можам да разберам ставови за неодобрување на врски, бракови или посвојување на деца но ставање знак равенство на некое злоупотребување



Znaci...i dvete zakonski se zabraneti! Ednite da stapuvaat vo bracna zaednica, a drugite podlezat na krivicna odgovornost...sekako zborot mi bese deka ako se donese zakon i za ednite i za drugite...toa veke ne e zloupotreba tuku dozvoleno so zakon..

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 17:00:57   
Olivia
Ananija znaci da ti pojasnam vo nikoj zakon ne pisuva deka e zabraneto da bides gej, toa e individualna opredelba i vo nikoja drzava nema zabrana za istoimenata opredelba vprocem postojat po liberalni zemji kade e dozvolen gej brakot a vo drugi ne, i da ne mesame babi i zabi da se zadrzime na temata Homooseksualnost!!!!


_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 18:48:05   
Ananija

ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia RR

Ananija znaci da ti pojasnam vo nikoj zakon ne pisuva deka e zabraneto da bides gej, toa e individualna opredelba i vo nikoja drzava nema zabrana za istoimenata opredelba vprocem postojat po liberalni zemji kade e dozvolen gej brakot a vo drugi ne, i da ne mesame babi i zabi da se zadrzime na temata Homooseksualnost!!!!




Ne e zabraneto da se bide gej tokmu taka, negova slobodna volja

no e zabraneto da stapuvaat vo brak i da posvouvaat deca!
A koga i so zakon bi se dozvolile togas po ulicite, parkovite restorantite ke gi gledame kako se drzat za raka...i so niv nosa bebinja dechinja koj nikoj ne gi rashal dali tie bi sakale da ziveat vo takov brak!!!

I zamislete zaradi liberalnosta i demonokratijata...po nekolku godini opstestvoto da se pretvori vo homosexualno opshtestvo...



(Одговор на членот Olivia)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 20:25:37   
Olivia
Ananija ova tvoevo ama me iznasmea poveke premina vo fantazija odkolku vo licno svakanje, se dodeka ne se resi segasnosta , se dodeka covekot kako bitie ne se iscisti od zlobata, zavidnosta, diskriminacijata i homofofijata ne mozeme da pogledneme napred, sekoj neka si go brka svojot film, ako ti odgovara uzivaj ako ne svrti go pogledot na druga strana, pa seuste ne sum videla vulgarna situacija od strana na dvajca gej partneri i tie samite se svesni za okolkinata, homo ili hetero covek e !!!! a bebinjata ne se sekiraj ke prasaat kako dosle vo takov brak eden den i so ljubov ke porasnat, vo momentov postojat i rastat pobezgrizno od mnogu deca vo hetero brak!!! 

_____________________________

"Trust takes years to build , only seconds to break , and forever to repair"

(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 20:35:52   
babyhope
Кога веќе зборуваме за брак и посвојување на деца можам да кажам дека од она што го имам разговарано со моите пријатели тие самите имаат подвоено мислење за тоа. И тие како и ние хетеросекс. се свесни дека во парк, во градинка или на улица тоа дете ќе трпи многу понижувања и ќе расте со комплекси затоа што има двајца татковци- пр. Но во никој случај не сметам дека комплексите ќе потекнуваат од неговата семејна средина се додека тоа дете чувствува љубов и грижа од тие двајца родители. Некој погоре спомна дека децата од институции кои целото детство не почувствале љубов и припадност, деца кои се напуштени и оставени или живеат во дисфункционали семејства можат многу повеќе да се впуштат во девијантни појави (иако не мора да биде правило). А за тоа дали некој би се ставил во ситуација да посака неговото дете да му каже дека е геј? Тоа е апсурдно прашање. Секој родител го посакува најдоброто за своите деца (го сакале тоа и родителите на луѓето кои сега се пронашле како геј). И јас кога би била родител би сакала моите деца да бидат стрејт и да немора да страдаат и долги години да се пронаоѓаат себе си. Но ако не би биле тогаш сигурно би дозволила да растат и живеат среќно покрај мене и најблиските а не да се иселат од земјата и повеќе да не ги видам (ова од искуство на мои познаници) - со тоа сигурно нема да станат хетеро.
Извинете поторно на долгиот пост.


(Одговор на членот Ananija)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хомосексуалност
9.8.2011 23:06:14   
Џесика
Јас ќе бидам кратка и јасна user posted image немам ништо против хомосексуалците, не ми сметаат да ги гледам, немам проблем со нив и нивно стапување во брак, би прифатила да продолжам да контактирам со пријатели-геј... единствено за посвојување деца не ми се допаѓа, и сум против...   Патем, единствените двајца убави момци што ги имам видено во Германија беа геј...user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот babyhope)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хомосексуалност
10.8.2011 17:25:00   
AnnaMolly RR
Не ми смета ама апсолутно ништо кај хомосексуалците. Ни да се дружам со нив, ни да ги гледам како си разменуваат нежности, ни да прават имтимен муабет со мене на љубовна тема (имам пријател хомосекусалец). Секогаш кога сме заедно со него и помине некој згоден дечко и двајцата се лигавиме user posted image
Не ми смета ни во брак да стапат, ни да посвојуваат деца. НИШТО не ми смета кај хомосекусалците.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хомосексуалност
31.8.2011 12:13:07   
sunshine24
nemam nisto protiv homoseksualcite iako ne bi mi bilo drago priznavam utre kerkami da donese devojka doma,megutoa toa e toa koga se sakaat lugeto neka biat srekni no za deca su protiv se znae deteto treba da raste vo normalna i zdrava sredina so majkai tatko kako site deca.user posted image user posted image user posted image  

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 15:56:47   
Ikana
Sekoe covecko sustestvo ima prava, zakonski.
Ima pravo da odluci dali ke spie so maz ili zena.
Ima pravo da odluci dali ke ima deca ili ne.
Ima pravo da odluci dali ke stapi vo brak ili ne.
NEMA pravo da odlucuva za nekoj drug.
NEMA pravo da maltretira drugo covecko sustestvo poradi negoviot izbor.

http://www.youtube.com/user/RyanJamesYezak?feature=g-logo

(Одговор на членот sunshine24)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 19:52:41   
lindicka
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Sekoe covecko sustestvo ima prava, zakonski.
Ima pravo da odluci dali ke spie so maz ili zena.
Ima pravo da odluci dali ke ima deca ili ne.
Ima pravo da odluci dali ke stapi vo brak ili ne.
NEMA pravo da odlucuva za nekoj drug.
NEMA pravo da maltretira drugo covecko sustestvo poradi negoviot izbor.

Како јас да сум го кажала ова! Потполно се согласувам!


(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 20:08:55   
Viktori
Ima pravo da odluci dali ke ima deca ili ne.


И како според тебе хомосексуалците ќе имаат деца? user posted image

Брак е заедница уредена со закон, така да и тоа е дискутабилно "право" user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 20:17:29   
lindicka
Сметам дека Икана сака да каже дека независно дали станува за заедница со маж или жена , т.е заедница на двајца од ист пол или различен пол, секој има право да сака или да не сака деца во бракот или врската. Барем така јас ова го сфатив и го поддржувам ова.
Инаку, во одредени држави во светот заедницата помеѓу двајца од ист пол, односно бракот е законски прифатен и возможен, и се смета за институција.


(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 20:35:00   
Viktori

Знам дека некаде се со закон уредени хомосексуалните врски, затоа и пишав дека е дискутабилно право.

А муабетот ми беше, ако сакаат деца, нека си направат. Јас не сум хомофоб или можеби сум, ама хомосексуалноста за мене не е природна и точка.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 20:38:10   
Junona
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR



А муабетот ми беше, ако сакаат деца, нека си направат.

ке си посвојат!


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 20:48:42   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR



А муабетот ми беше, ако сакаат деца, нека си направат.

ке си посвојат!



Фала што ме просветли дека „можат" да посвојат. user posted image
Ако се во земја каде што можат воопшто да стапат во брак, па после и ако таа земја дозволува личности од исти пол да имаат деца.



< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 17.1.2012 20:53:04 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 21:15:50   
lindicka
И мене ова со деца малку ми е чудно. Колку детето би израснало во здрава личност, дали ќе биде дискриминирано до околината, од децата во одделение и училиште, па натаму во животот во работата итн.
Но, додека не се проба, нема да се знае. Сум слушнала дека во Скандинавските земји е дозволено хомосексуални двојки да имаат деца, и во други земји. Можеби би требало да се направи истражување за менталниот склоп на овие деца, дали се различни од децата на хетеросексуалните двојки или не. (значи начин на размислување, не велам дали се нормални или не во однос на она што се смета за прифатено како нормално во општеството).  Има многу работи за дебата.
Но, сепак поддржувам хомосексуални двојки, имам еден пар во околината и добро функционираат, т.е се сакаат и расправаат за истите работи како и хетеросексуалните двојки. Нема разлика.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 21:19:46   
bombica
Немам ништо против хомосексуалците ама да имаат дете т.е да посвојат дете user posted image па не ми е нормално дете да живее во таква заедница.Од Бога е дадено да има мајка и татко, а не 2 мајки или 2 татковциuser posted image

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 21:31:10   
Ikana

ИЗВОРНА ПОРАКА: lindicka

Сметам дека Икана сака да каже дека независно дали станува за заедница со маж или жена , т.е заедница на двајца од ист пол или различен пол, секој има право да сака или да не сака деца во бракот или врската. Барем така јас ова го сфатив и го поддржувам ова.
Инаку, во одредени држави во светот заедницата помеѓу двајца од ист пол, односно бракот е законски прифатен и возможен, и се смета за институција.



Da toa sakav da go kazam. Iako temata e za homoseksualci jas smetam deka i na nekoi heteroseksualci treba da im se zabrani da imaat deca, znam luge koi imaat problem so droga i se tatkovci, heteroseksualci...
Dali deteto ke raste zdravo ili ne, toa ne mozam da go znam. Sepak jas sum za da imaat isti prava kako i heteroseksualnite dvojki, zosto da nemaat? Zboruvam na globalno nivo...vo nasava drzava uste dolgo vreme nema toa da se sluci i ke bideme svedoci na tragicni nastani, gubenje mladi zivoti poradi toa sto okolinata ne gi razbira i gi dvoi od ostanatite kako bolni. E pa zatoa Viktori, vo ucebnicite skolski pisuvase pred nekoja godina deka pod devijantno odnesuvanje spagaat homoseksualci i bolni luge (od fizicka i psihicka bolest). Pa videte vie kakvi deca nasite heteroseksualci educiraat. Tocka.

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хомосексуалност
17.1.2012 21:37:43   
Ikana
I da dodadam...homoseksualnosta ne e prirodna za nekoi luge, no zakonot pa IC ne e del od prirodata, tuku izum na lugeto. Kako togas zakonot da tvrdi deka homoseksualnosta e vestacka i neprirodna, koga i samiot toj e proizvod na istiot um koj ja produciral homoseksualnosta. I posledno, ima naucni soznanija deka homoseksualnosta e genetska, odnosno hormonalna sostojba. Jas imam drugarka koja ima hormonalno poremetuvanje. Dali i taa e devijantna licnost i treba da bide otfrlena od opshtestvoto ili treba da se prifati kako zdrava i normalna licnost.
I koj ve molam ja definiral heteroseksualnata vrska kako zdrava sredina za decata da rastat?!?!?! Toa e idealot, opshtestveniot kriterium ili pak emotivniot i psiholoskoto zdravje i cuvstvata na deteto. Koj moze da kaze deka homoseksualec ne znae da saka?

< Поракaта ја уредил Ikana -- 17.1.2012 21:44:11 >

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хомосексуалност
18.1.2012 11:12:56   
JovanaJ
Sum protiv. Jasno, glasno, kategoricno!
Ama ne sum za diskriminacija nikako po nikoj osnov!
Ama sto podrazbirame pod diskriminacija e toa e veke diskutabilno prasanje. Ne smetam deka homoseksualcite se diskriminirani. Gi imaat istite prava kako i site ostanati. A toa sto ne smeat da stapat vo brak i da posvojat deca, ne e diskriminacija! Toa e zastita na pravata na drugite koi sto ne se homoseksualci. Zastita na pravata na onie koi veruvaat vo brak, semejstvo. Brakot e zaednica pomegu maz i zena! I nikako poinaku. Zosto bi posvojuvale deca? Pa deca se znae kako se pravat. Znaci deka homoseksualnata vrska toa ne go moze, zosto togas bi go barale? Nelogicnosti do bez svest! procitav pogore i me cudi samo kakva e taa sporedba za zabelezana homoseksualnost kaj nekoi vidovi zivotni. Navistina se odi predaleku so ova!
Sekoj ima pravo da pravi sto saka (vo ramkite na zakonot) pa taka i da spie so kogo (ili so sto) saka. No, mi smeta toa prenaglasuvanje, nematnuvanje preku paradi, preku TV i sl...glumenje zrtvi, iskreno i ne znaeme sto se se krie pozadi seta taa "vreva".
I na krajot na kraistata zosto site nie heteroseksualci treba da bideme izlozeni na seto ova napaganje?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хомосексуалност
18.1.2012 13:49:37   
Ikana
A zosto da ne bidat vo brak (ili PACS)? Zosto ne e prirodno? Pa koj rekol deka brakot e priroden...? Prirodata go napravi brakot? ili covekot? Daj mi edna solidna pricina zasto ne bi bile vo brak ili PACS. Znaci ti sto si heteroseksualec treba da imas poveke privilegii, samo zatoa sto spies so maz...taka? Smees da odis vo koe skolo sakas, samo zatoa sto spies so maz...pogodi kaj mi odi muabetov.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хомосексуалност
18.1.2012 14:59:25   
JovanaJ
Ikana, Brakot mozebi i ne tolku strasna rabota ako se skluci pomegu homoseksualci, ama toa bi povleklo i prava na posvojuvanje deca (ako ne vednas, podocna sigurno ke se nametne kako baranje). A toa veke navistina ne bi trebalo da se dozvoli. Spored mene takov brak ne e zdrava sredina za vospituvanje na deca. Iako se soglasuvam deka postojat i heteroseksualni brakovi koi se katastrofalno losi i negativni za razvojot na deteto. Sepak kaj homoseksualnite brakovi osnovata ne e zdrava i prirodna...
Drugite prava i privilegii im se dozvoleni isto kolku i na heteroseksualcite. Kade ima zabrana za obrazuvanje na homoseksualci? ili ukinuvanje na bilo koja druga privilegija (osven brakot)? E sega kolku sredinata gi prifaka ili ne e sosema veke druga rabota. Meguta od praven aspekt jas ne gledam deka drugite privilegii im se skrateni. Zatoa i mi smeta da vrsat tolkav pritisok po mediumi i ulici.
Eve licno ke ti kazam za mene: ne mi smeta da imam homoseksualec za kolega, ili ako sum rabotodavac da go vrabotam , ili kako prijatel, sosed i da ne nabrojuvam ponatamu. Ama za brak i deca kategoricno NE.
A za pravenje zrtvi, kolku i dali voopsto niv im e tesko da si go najdat svoeto mesto vo nekoe opstestvo ne drzi...
Ova si e samo moe mislenje i stav i ne mora a i ne ocekuvam site da soglasuvaat so mene.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?