|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
20.1.2016 11:05:50   
scared RR
LoveableMe на еден друг форум прочитав членка која има закажано скречинг во систина во амбулантски услови без анестезија. Ке биде само на дел од ѕидот на матката и чинело 4000, доколку се прави на цел ѕид на матката, тогаш е со анестезија.
Инаку Ивановски ке и ја прави постапката.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.1.2016 13:15:06   
LoveableMe RR
Еве директно од Систина се враќам, дијагностичката хистероскопија со скречинг ми е закажана за оваа среда. Анестезиологот ми побара ако имам да донесам, да не плаќам 5000 денари, крвна слика, крвна група, ХИВ, хепатиц Б и Ц не постари од 1 месец, ме прашуваа за алергии дали имам на лекови и храна, дали пушам и тоа.

Ми кажаа да го прекинам аспиринот два дена пред интервенција, да бидам гладна и жедна, стандардно како и за секоја друга оперативна постапка.

Ми кажаа дека кратко трае, со целосна анестезија е, дека истиот ден ќе ме пуштат и дека цената ќе биде околу 30.000 денари.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.1.2016 15:03:14   
Pinky30
So lesno LoveableMe daj boze da e se vo red i da imas ovoj pat golem uspeh



Znaci se zavisi od bolnica od bolnica...Bas denes se slusnav so sestrata na Petanovski i mi kaza samo vaginalni brisevi da imam i ne mi kaza deka trebaat hepatiti,hiv,krva slika i grupa...Ama bajagi visoka cena imaat Sisitina...Vo remedika dijagnosticka Histeroskopja so skrecing e 16.000 den.e sega zavisi ako se otstranuva nesto plus normalno...SOLE tolku plati za ovaa usluga vo remedika.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.1.2016 15:09:36   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

So lesno LoveableMe daj boze da e se vo red i da imas ovoj pat golem uspeh

Znaci se zavisi od bolnica od bolnica...Bas denes se slusnav so sestrata na Petanovski i mi kaza samo vaginalni brisevi da imam i ne mi kaza deka trebaat hepatiti,hiv,krva slika i grupa...Ama bajagi visoka cena imaat Sisitina...Vo remedika dijagnosticka Histeroskopja so skrecing e 16.000 den.e sega zavisi ako se otstranuva nesto plus normalno...SOLE tolku plati za ovaa usluga vo remedika.


Да Пинки30, знам дека се поскапи за се, прашав дали ја прават со гас, ми рече не, со некоја посебна вода....така што не знам зошто ама ете таму повеќе чини....Мислам дека ќе ти бараат документ за крвна група и крвна слика, побарај да се видиш со анестезиолог за да дознаеш унапред и да си ги направиш на државно ако треба, да не плаќаш таму доколку ти побараат..

Мене ќе ми ја прават на 21-ден од циклус бидејќи и тоа демек имало успех, а можело и веднаш после циклус, читав доста научни испитувања на нет и ги поддржуваат двете варијанти и по циклус, а и на 21-ви ден, или во периодот од 21-28 ден од циклус, при редовни циклуси. Истиот ден почнувам и со супрефакт, значи одма со ИВФ протокол.

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 22.1.2016 15:12:08 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.1.2016 21:16:21   
Hopeful RR
Loveable Me, со лесно и со среќа! user posted image
Те мислам и ти праќам позитивна енергија user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
23.1.2016 14:29:51   
lolla RR
Ловабм ме со лесно мила и да е со позитивен исход. Дај боже по тоа да изненади и со природно!!!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
23.1.2016 18:21:38   
SOLE
LoveableMe i Punky ајде со среќа и со лесно на двете, не се плашете бидејќи за убаво е, и верувајте дека ова ке ви помогне и наскоро ке честите user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
24.1.2016 23:11:53   
Pinky30
LoveableMe so lesnoooo ajde i da se raduvame i nie a i site sto sme na ovaa makauser posted image

(Одговор на членот SOLE)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
25.1.2016 22:34:31   
kapina
i na mene ke mi prave dr lazarevski grebenje na matkata pred ivf taka rece on samiot sega histeroskopija ke mi prave dr trajkovski na gak vo petok imam zakazano kaj nego pa ke videme sto ke rece site doktori drugi sto ja znaat mojata istorija rekoa da ja naprave i lazarevski isto rece da i ke videme sto ke bide

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
26.1.2016 9:51:30   
LoveableMe RR
kapina, мораш убаво да дефинираш со докторите, не може и гребење на матката и хистероскопија, бар од он што го пишува научната фела. Ако имаш проблем некаков, тогаш се прави хистероскопија, се отстранува тоа што треба и после се оди на ИВФ.

Доколку нема што да се третира како проблем, тогаш се прави скречинг, кој активира одредени гени и активности во организмот, што може да придонесе за успешно ИВФ.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
28.1.2016 11:10:18   
LoveableMe RR
Женски еве ме, добро поминав вчера, малку повеќе се задржав, ама ради гужви, протоколи, дури доцна вечерта ме пуштија од Систина. Прво кога отидов, им ги предадов документите на оддел со испитувања (и тука заштедив 5000 денари, внимавајте убаво на овие работи), потоа ми дадоа еден гел антибактериски да се истуширам и ме ставија во соба да чекам, дури не дојде докторот. Интервенцијата беше подоцна, па бев гладна и жедна цел ден. user posted image

Интервенцијата кратко траеше, со антестезија, се разбудив на стол, ме седнаа на кревет и ме однесоа во една соба, каде ми ставија инфузија и еден апарат за мерење притисок, кој ми мереше притисок на секои 5 минути тоа се гледаше на монитор, откуцување на срцето и сл. Инаку бараат скроз да сте депилирани долу, без лак на нозе и раце, без накит. Кога го прашав докторот, ми рече ништо се е во ред, само скречинг направивме и така пишува и во отпусната листа. Ми дадоа трицеф, два пати дневно 5 дена да го пијам.

Потоа лежев уште некои 3-4 саата во соба, ми донесоа сокче и вода и ме пуштија дома, абе умрев за јадење, барем една супа да почастеа. За тоа лежење во соба наплаќаат 6.500 а јадење не добив, мислам треба да ја намалат цената. Интервенцијата чинеше 21.00, плус ова 6.500 за собата, плус 1.100 денари докторски услуги, ме чинеше околу 28.000 илјади. За плаќање нема на работи без камата како на други места, имаат само со Дајнерс мислам на 12 рати, но имало и некоја провизија ми рекоа.

Сега денес и вчера имам благо течење црвена боја, докторот ми рече 2-3 дена траело. Ајде кики83, СОЛЕ или било кој што правевте пишувајте колку ви траење крварењето.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 6:20:41   
MademoiselleNina
LovableMe, ajde so lesno i so srekja. Ovoj pat da bide uspesno Ivf. se nadevam nemas bolki i funkcioniras normalno.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 8:02:28   
kapina
Lovebleme samo za grebenje na matkata plati 28000 ili ne

Jas sega za sega ivf ne pravam ponatamu sega histeroskopija samo kaj ivf so nizok prolaktin nema sansi do esenta ivf ne planiram da pravam e togas duri ke mi prave doktorot grebenje na matkata sega samo si gi spremam dokumentite da ne izleze nesto poleka poleka brisevi spermogram pap test i vo megu vreme ke pravam mr na hipofizata i tie 16genetski mutacii sto se na imunologija i niv ke gi ispitam i duri togas ivf ke pravam

< Поракaта ја уредил Hopeful RR -- 29.1.2016 12:57:21 >

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 12:59:01   
Hopeful RR
Капина, сега ќе правиш хистероскопија, а кога ќе бидеш за пред ивф сакаш и скречинг? Не знам дали те разбрав добро...
Каде планираш хистеро, на Гак кај Трајковски? Мислам дека нема потреба и хистеро, и скречинг, препрашај го добро и него, и Лазаревски...

Во секој случај, со среќа и пиши ни како се одвиваат работите!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 16:02:20   
LoveableMe RR
Женски, ова уште ми тече денес, се надевам ќе претстане така ми кажа докторот, ако не, ќе го барам утре.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 22:38:16   
Pinky30
Loveableme so lesno skrechingot ajde ovoj pat da se vgnezdat i da ne se pustaat vo narednite 40 nedeli.Super cim dobro si pominala me raduva...ajde sto poskoro na visoka beta da se raduvame siteeeee

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
29.1.2016 22:51:15   
kapina
Da pred ivf skretching a sega samo histeroskopija ke pravam kaj dr trajkovski

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
5.2.2016 12:13:22   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Zasto Petanovski mi kaza deka histeroskopija i grebenje na matkata ke mi pravi pred da dobijam 3-4 den...a od kaj ke znam tocno dali na denot ke dobijam znae i da mi docno...no ovie dva meseci mi e na ist den....vas vi pravea 7-8den od dobieno ili....? Lejla kolku plati vo Remedika za ova ti? Nesto imaat nov cenovnik i prasavme ni rekoa toa shrecing bilo eden vid kiretaza taka go racunale i rekoa 25.000 den...i deka ke odime so zamrznati embrioni i mora istiot mesec da mi gi vratat otkako ke se napravi setoa ova


Pinky30, докторот прво те гледа на ехо, па потоа одредува на кој ден ќе прави скречинг. Да, најновите испитувања се дека ако се прави скречинг од 21-28 ден од циклус, придонесува за подобар ендометриум. Знам СОЛЕ ја правеше истата интервенција кај Петановски, ама на почеток на циклус и ја чинеше 16.000 денари.

Тебе ти предлага пред циклус, веројатно зошто ќе одиш со смрзнати и сигурно има разлика, СОЛЕ одеше со нов ИВФ после тоа, или можеби затоа што ти ја знае историјата и смета дека тогаш е подобро да се направи.

Препрашај убаво за цена, кажи дека си слушнала за тоа дека ја наплаќаат 16.000 денари и кажи му и на докторот, нема што тебе да ти наплатуваат друга цена за иста работа. Во секој случај, среќно и со лесно!user posted image



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
21.2.2016 18:35:57   
Pinky30
Jas konecno dobiv ciklus so kasnenje povtorno od 8 dena..Pa na 3 den pocnav so Ya3 i na 21-vi den treba da se slusneme so Petanovski i da dogovorime histero i skreching user posted image mi se paga na 9.03 da se vidime sigurno taa nedela ke mi zakaze pa so gospod napred

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.2.2016 12:34:06   
LoveableMe RR
Супер Пинки известувaј не кaкo ќе тече пoстaпкaтa. user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
22.2.2016 17:02:09   
MademoiselleNina
Pinki super vesti, ajde pa ova da ti donese uspeh. user posted image

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
2.3.2016 11:23:23   
Pinky30
Na 08.03 treba da se vidime so Petanovski i 09-10 ke mi pravi histeroskopija i skreching...Na 09-03 mi se paga 21 den od ciklus...Pijam Ya3 na Bayer od treti den od ciklus...Pa so Gospod napred da se isplati...Inace malce sum uprpana strav nekoj me fatilouser posted image user posted image se kako sto se nablizuva taka mi fufka..No mora da se izdrzi za da se uspee....

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
2.3.2016 15:00:32   
LoveableMe RR
Pinky30, ти посакувам успех и заедно да се радуваме user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
2.3.2016 20:49:27   
MademoiselleNina
Pinky30 - каков страв, од што?
Ти еднаш правеше хистеросопија, така?
А од Ya3 како ти е? тие се контрацепција? или нешто друго?

(Одговор на членот Pinky30)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Гребење на матката за поуспешно ИВФ
2.3.2016 23:13:34   
Pinky30
Nina nikogas nemam praveno Histeroskopija i Laporoskopija ... zatoa me fakja strav nekoj neznam sto mi stana....a Ya3 da tie se kontraceptivi za da mi go pogodi praviot moment za Histero i Skreching zosto odma posle dobienoto ke mi vrakjaat od zamrznatite embrioncinja...Inaku ok se osekjam od ovie kontraceptivi...

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?