|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ретинопатија
15.5.2009 15:59:27   
Еца
Ретинопатија на предвремено родени деца е болест на мрежницата која може да предизвика слепило. Децата кои ќе ја развијат имаат склоност и кон други очни заболувања. Со контрола може да се открие и успешно да се лечи, како би се спречило понатамошно оштетување на окото. Најзначаен фактор за развој на ова заболување е недоносеноста. Како други причини се сметаат малата породилна тежина, апаратите за дишење ако се користат повеќе од една недела, сепса, трансфузија на поголемо количество крв, крвавење во мозокот, нарушување во развојот на белите дробови и на бронхите. Децата што ќе го развијат ова заболување имаат поголеми шанси да добијат и други нарушувања на очите. Со ран скрининг на окото, како и со редовни контролни прегледи, болеста може да се открие и да се лекува.
Најчеста причина за развивање висок степен ретинопатија, која во најголем број случаи завршува со трајно слепило, е ненавремената дијагностика.


Она што ме натера да ја отворам темата е Малиот Александар 

http://www.vest.com.mk/?ItemID=2509BB7177B96C43A561552AABA134DD

< Поракaта ја уредил Elena -- 15.5.2009 16:03:04 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ретинопатија
16.5.2009 13:41:45   
biba
Ovaa prikazna za mliot Aleksandar navistina me potrese,no da e samo toa detence,uste kolku takvi aleksandrovci ima....i jas znam za nekolku decinja koi poradi tie nenavremeni pregledi maka macat so poremetuvanja na ocite i koj e tuka kriv? Tesko na tie roditeliuser posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ретинопатија
21.10.2009 15:42:28   
mother 29
Ретинопатијата на недоносените деца (РН) е болест на мрежичката на окото што може да предизвика слепило. Најзначаен фактор за развој на ова заболување е недоносеноста. Како други причини се сметаат малата породилна тежина, апаратите за дишење ако се користат повеќе од една недела, сепса, трансфузија на поголемо количество крв, крвавење во мозокот, нарушување во развојот на белите дробови и на бронхите. Децата што ќе го развијат ова заболување имаат поголеми шанси да добијат и други нарушувања на очите. Со ран скрининг на окото, како и со редовни контролни прегледи, болеста може да се открие и да се лекува.
Пред 15. недела од бременоста мрежичката кај плодот нема крвни садови. Тие почнуваат да се развиваат во периодот од 15. до 18. недела. Процесот на развој на крвните садови во носниот дел на мрежичката завршува во 36. недела, а во слепоочницата во 40. недела.
За да се открие и лекува ретинопатијата, многу важно е да се направи преглед на очите кај недоносените деца. Првиот преглед се прави од четвртата до шестата недела по породувањето. Потоа се повторува на секоја една до три недели се додека не заврши развојот на крвните жили. Ако се дијагностицира ретинопатија, лекувањето почнува кога ќе се достигне т.н. праг на РН. Во овој случај интервенција треба да се направи најдоцна за 72 часа.
Ретинопатијата е најчеста во периферниот дел на мрежичката. Можноста да се јави ова заболување е поголема ако плодот е млад и има мала породилна тежина. РН се развива кај 66 отсто од децата што се раѓаат полесни од 1.250 грама, а кај 82 отсто од новороденчињата што се полесни од 1.000 грама. Кај децата родени од 23. до 26. недела зачестеноста на РН е 65 отсто, а кај родени во 27-28 недела, 38,3 отсто.
Точниот механизам за развој на РН не е познат, но се смета дека таа се развива во два чекори. Почетното оштетување настанува поради намален крвен притисок, намалено или зголемено количество кислород, што предизвикува стегање на крвните садови, намалување на дотурот на крв во мрежичката и нарушување на нормалниот процес на развој на крвните садови. По овој стрес, жилите може да се развиваат нормално или, пак, да растат абнормално. Новите крвни жили се пропусливи поради што предизвикуваат отоци и крвавење во очите.
Лекувањето се изведува со уништување делови од мрежичката што немаат крвни жили. Се применуваат две постапки - криотерапија и ласерска фотокоагулација. Криотерапијата буквално значи лекување со смрзнување, а до 1990 година била единствена постапка за лекување РН. Постапката вклучува смрзнување на периферната мрежичка преку очниот ѕид. Се изведува под локална или општа анестезија.
Ласерската фотокоагулација се прави со диода или аргонски ласер. Оваа постапка подобро се поднесува од криотерапијата, бидејќи има помал број несакани ефекти. Ласерското лечење може да предизвика појава на катаракта, но степенот на ризик се уште не е утврден. Се смета дека катарактата поретко се развива кога фотокоагулацијата се прави со диода, а не со аргонски ласер. Одвојувањето на мрежичката делумно или потполно се лечи и по хируршки пат.

(Одговор на членот biba)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ретинопатија
30.11.2009 15:46:39   
profesorica
Никој не знае колку бебиња завршуваат со оштетување на видот

Колку од предвремено родените бебиња на Клиниката за гинекологија во Скопје завршуваат со ретинопатија , односно сериозни проблеми на очната мрежница, во оваа здравствена установа не знаат, зашто бебињата ги пуштаат дома без да им се дијагностицира болеста.

Тоа што ретинопатијата не ја откриваат лекарите, туку родителите откако децата ќе ги прегледаат во странство, од кои некои завршуваат со слепило и не им помага ни ласерското лекување, гинеколозите и очните лекари си ја префрлаат топката едни на други.

Офталмолозите, пак, се правдаат дека тие ги прегледуваат децата и дијагностицираат ретинопатија, но зошто во отпусното писмо од Гинекологија на бебињата, на кои подоцна им се утврдува болеста, не стои дијагнозата, не им е познато.

Дел од педијатрите кои сакаат да останат анонимни, пак, сметаат дека за појавата на ретинопатија кај предвремено родените бебиња многу е важно дозирањето на инкубаторот со кислород.< Поракaта ја уредил Еца -- 30.11.2009 15:56:42 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ретинопатија
3.2.2010 21:21:51   
Тања РР
Од пред некој месец се прави редовен скрининг на предвеме родените деца на ГАК во Скопје со цел рано дијагностицирање и корекција на РОП. Првиот преглед се врши во 36 гестациска недела па потоа уште два пати на секои две недели  (до 40 недела).
Кога на Јана прв пат и правеа скрининг беше сеуште во болница. Нејзиниот прв преглед беше добар но имало девет дечиња на кои им било извршено ласерска корекција. За среќа корекцијата се врши веднаш и постапката трае неколку минути.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ретинопатија
17.4.2010 16:24:20   
ripce
Вечер во Ходници ќе зборуваат за Ретинопатија.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ретинопатија
17.4.2010 16:26:23   
dragana_vane
Vo kolku casot se Hodnici. na A1 bea neli?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ретинопатија
17.4.2010 16:29:01   
ripce
Па не знам точно после вестите на А1.

_____________________________

"Кога сте мајка никогаш не сте сами во своите мисли. Мајката секогаш мора да мисли два пати, еднаш за себе и еднаш за своите деца."

(Одговор на членот dragana_vane)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ретинопатија
12.1.2011 19:50:30   
hany
moeto bebe e predvreme rodeno,potocno vo 32g.n.,od inkubatorot imase nekoi problemi mu se pojavi retinopatija,koristevme kapki za ocinjata i za sreka se izleci bez nikakvi problemi,kontrola ke pravime na skrining koga ke napolni 4god

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ретинопатија
12.1.2011 21:50:56   
mila mama
ИЗВОРНА ПОРАКА: hany

moeto bebe e predvreme rodeno,potocno vo 32g.n.,od inkubatorot imase nekoi problemi mu se pojavi retinopatija,koristevme kapki za ocinjata i za sreka se izleci bez nikakvi problemi,kontrola ke pravime na skrining koga ke napolni 4godBravo Hany! Se nadevam i togas se kek bide vo red! user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот hany)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ретинопатија
12.1.2011 23:50:04   
Тања РР
И мене ми е мило што твоето малечко поминало со капки. Мојата ќерка е исто така родена во 31 недела и помина низ сите тие прегледи и контроли додека комплетно не и се разви мрежата од капилари. Деновиве треба да го направиме последниот скрининг.

_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ретинопатија
19.5.2012 8:23:33   
Nardi
Da ve prasham dali nekoj cul za NEVANAC kapkite za oci?
D-r Bekim Tateshi ni gi prepisha na posledniot skrining.
Ke ve molam nekoj ako ima iskustvo da mi pishe,zashto upatstvoto na kapkite e zastrasuvacko.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ретинопатија
17.9.2014 18:38:41   
nataly86
Здраво мајки крајно сум изреволтирана од тоа што ми се случува..на клиника им беше направен скриниг на 22,08 ни рекоа за две недели на контрола...само што си дојдовме дома се јавив на телефонот што ни го дадоја да закажам за срининг...ми одговорија дека докторот е на одмор да се јавам од понеделник.....понеделникот се јавувам истиот одговор докторот е на одмор од понеделник...пак дојде понеделник се јавувам е сега сестрата била на одмор од понеделник,,,се јавувам пак и ми вели ке си закажите преку мој термин....мене user posted image откако добар монолог одржав испадна дека не треба преку мој термин туку сеуште сестрата е на одмор...

Е сега моето прашање беше..што ако сестрата го користи цел одмор тоа значи дека нема прегледи месец и нешто???? одговорот од понедлник,,, Дали и порано имало вакви случки?? Како се одвувало со закажување..колку време се чека?? Бидејќи ние место по две недели контролата ке ни дојде после месец..можеби нема место за паника но мислам дека со овие деца нема простор за случајности...
Крајно понеделник ако пак ми речат на одмор е некој се јавувам кај директорот на Очна клиника да ми кажи колку време се користи годишен одмор и дали само еден доктор и една сестра прават скринг

Извинете за долгиот пост но крајно изреволтира сум

(Одговор на членот Nardi)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ретинопатија
17.9.2014 19:26:19   
Melanija RR
За скрининг во бременост ако треба плус контрола не закажуваш пак преку мој термин туку тој ден кога е докторот одиш кажуваш дека е контрола и ќе влезеш.Така и направи тој ден кога е он пред врата

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ретинопатија
17.9.2014 19:57:12   
nataly86
Би му отишла така пред врата па ако треба и кај директорот но со две мали деца да се кревам од БТ до СК на не закажано ми е некако глупаво..самиот пат е катастрофа и мислам дека е нив им е малтретирање по сите дупки и тресења..стварно не знам што е паметноо

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ретинопатија
17.9.2014 21:49:17   
Melanija RR
Тогаш звони и некако најди ја сестрата и објаснии дека е контрола и се останато две деца,патот.. биди упорна ,само така ни функционира здравството

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ретинопатија
24.9.2014 14:21:16   
nataly86
Дали има некоја мајка која била на контрола за ретинопатија во скоро време??? ме интересира дали треба упат???за петок ни рекоја на контрола а сега ми текна за упат а не прашав..

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 17
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

Dali?
Jana9

Dali na vasite deca im dozvoluvate da skrtaat i bojat po dzidovite?

Da (0%)

Ne (100%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!