|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
29.10.2011 18:12:21   
Natuska85
Ние славиме Крстовден,по аманет оставен од свекрва ми која е почината.И син од таа причина го крстивме Кристијан,а и по желба на ммuser posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
29.10.2011 18:18:08   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Моите слават Петковден, а тука кај мм св. Ѓорѓија (овој во ноември). Јас не сум по славите и слично, ама ако мм сака да ја продолжиме, ќе ја продолжиме. 


Анамоли кој е овој Св.Ѓорѓи во ноември? јас знам на 8 или 9 декември беше user posted image
инаку ние славиме Петковден овде кај мм сега баш беше и се скапавме од гости капната сум , а кај моите немаат слава, лани татко ми си славеше Св Стефан именден па може и годинава

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
29.10.2011 18:48:20   
elenak
Го славиме Св.Ѓорѓи, именден на мм,ама е на 6 мај, јас само тој го знам...

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
29.10.2011 18:49:22   
taisa
nie treba mitrovden da slavime neznam kako ke bidi ako se porodam a svekrvami pocina pred mesec i pol i ne znam so ke bidi neznam samo kako ke spremam i nikoj da nemame 10tina lugje pak ke ima. aj za spremanjeto ama za raskrevanjeto poteskouser posted image ama ke pomogne bog za slava na svoite svetii. inaku sakav da kazam deka sv.georgij sega se vika uste gurgic i e prenesuvanje na mosti vo lida palestinska taka nesto

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
15.9.2013 13:20:29   
bucko mal
Me interesira sto mislite na ovaa tema.Sakav da zememe slava ama mm ne saka,pravoslaven e ide vo crkva ama slava ne saka.Mi vika nemora slava da imam za da spremam rucek za prijateli,nekako ne se razbirame.Moze jas deka sum izrasnata vo sredina kade sto se pravelo slavi pa zatoa sakamuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
15.9.2013 15:33:10   
Felly RR
Па буцко мал, и јас да можев да бирам, не би земала слава, освен ако не ми останала во наследство од родители. Кај мајка ми славевме (и уште си слават тие) Св. Петка, а кај мм Св. Никола. Ама тоа се стари куќни слави, што само си ја продолжуваат традицијата. Да немавме стара слава, не би одбрала. Не знам ама не го разбирам баш значењето на куќната слава. Именденот е друго. Ајде некој ако се разбира повеќе нека објасни за куќната слава какво значење има.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
16.9.2013 0:22:03   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Me interesira sto mislite na ovaa tema.Sakav da zememe slava ama mm ne saka,pravoslaven e ide vo crkva ama slava ne saka.Mi vika nemora slava da imam za da spremam rucek za prijateli,nekako ne se razbirame.Moze jas deka sum izrasnata vo sredina kade sto se pravelo slavi pa zatoa sakamuser posted image


moeto viduvanje e sledno:
slavata e obvrska, ako se pocne treba da se ostane dosleden, nema posle nekoe vreme nemam pari nemam vreme, pa aj ke odlozam za drug pat i od toj aspekt mozebi mt ne saka da se vpusta vo nesto za sto ne e spremen i skroen
kuknite slavi se zaostavstina od paganskite veruvanja vo mnogu bogovi zastitnici
se slavat so cel da se ispocituva svetecot koj se smeta zastitnik na kukata i semejstvoto
pogacata i vinoto go pretstavuvaat prinesuvanjeto na zrtva vo znak na blagodarnost kon svetecot
spremanjeto rucek i uste kup zarzavati za prejaduvanje do besvest se izmislica na modernive vernici

inaku kukna slava najmnogu e zastapena kaj srbite
grckite hristijani ortodoksi slavat samo imendeni
ovde kaj jas sto ziveam imeto na svetecot se slavi vo crkvata sto go nosi imeto, so sveta liturgija, skromno jadenje vo kotli i kazani koe se deli na site koi dosle v crkva da si go odnesat doma i da si go izedat, doma ne vikaat gosti za nitu eden verski obicaj, samo vo crkva, razlicna za sekoj praznik
i vo pravo e mt za da povika prijateli na rucek ne mu e potrebna slava, a za da slavi nekoj svetec dovolno e da zamesis lebce, i da zapalis kandilo i popot da ti osveti voda vo krug na semejstvoto
rucekot e obred, veruvanjeto e vo srceto i vo dusata



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
16.9.2013 8:22:19   
mommy_angels RR
Еве јас сум од ти што сакаат куќна слава,моите слават св.Никола,свелрва ми св.Климент и ги почитувам и двете,ама откако ќе се средам сега како човек ќе си ја осветам куќата и ќе си земеме слава. Како одело тоа незнам,се отварала книга ? Како и да е си сакам светец заштитник на нашиот дом

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
16.9.2013 13:02:13   
bucko mal
Jas sakav da ja zemene Mala Bogorodica sega na 21 Septemvri sto e.Toj den ke pravime I prv rodenden na bebushov,znaci ni false edno lepce,pcenica I pop da dojde doma.Ama mm nesaka da razmisluva sega za toa,mozebi ponataka da sega ne.I taka planirame da kupuvame nova kuka pa do togash valjda ke mu dojde pametuser posted image


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
16.9.2013 13:11:18   
Mihaela 2010
Se slozuvam so niki,ako vekje se odlucite za slava treba da se slavi sekoja godina,bez razlika dali se moze ili ne...
Majka mi kako pomlada mnogu sonuvase,i toa nekoi sonovi bez vrska,pa pojde vo crkva i i se pogodi sveta petka da ja slavi,nekolku godini slavevme so gosti,no poradi bolest na tatko mi,nemozese se sama,taka da toj den obavezno odi vo crkva,so lepce i vino,i nie najbliskite se sobirame na rucek,a gosti ne cekame,nekogas ete taka moze tetka mi da dojdat,ama bitno ne e otkazana i se krsi lepceto..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
16.9.2013 16:49:55   
deluxe
Ве читам за вашиот став околу куќната слава и именденот.Куќната слава е слава на целото семејство во таа куќа,убаво е да се слави за бериќет во куќата,па макар и само една закуска да се има мегу домашните луѓе,без канење од страна луѓе,трошоци,и др.Тоа не е некој огромен трошок,како обичен семеен ручек или вечера нека е,битно е да се одбележи тој ден со сите црковни церемонии.Е сега што се однесува до именденот е безвезе трошење пари.Ќе се отепа домаќинката од слатки правење,солени ролати ордевери и триста и деведесет ситници,само за 5 минути да се види со гостите(барем кај нас така се слави име,влези излези) сокот и пивото пола ќе ги истуриш в чешма ,нормално нема време секој да ги испие,слатките пола ќе ти останат и се то а е за џабе.Тој член од семејството што носи име од некој светец ок е ,но тој човек си има ден за славење т.е роденденот,додека славате е слава за цела куќа(за здравје и среќа на семејството ).Ова го пишувам од искуство со двете славја.Кај моите пред да се омажам имавме и именден и слава,кај мм само слава и поарно е такаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 17:11:35   
Melanija RR
Се почесто читам слушам дека се зема слава ,но и дека се сведува само на носење погача и вино во црква или дома, без гости.
Колку е за убаво ,а пак колку реално е голем трошок.
Впрочек има разни причини од земање на слава,мислам на нова.Дали малку не е помодарство, што мислите?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 17:29:02   
AneLav RR
Кога не бев мажена моите славеа св. Петка на 27-ми октомври, слава наследена од прадедо. Кога се омажив свекрвата немаше слава туку само овде ги викаат визити(имендени) за свекорот и за синовите. Нас имендените ни ги предаде и нормално секој си чека во своја куќа.Па таа ја зема св. Ѓоргија посен на 8-9 Декември. Иако е традиција и се наследува не сакам да ми се наметнува славата. Доколку јас сакам би ја чекала со гости во спротивно би си кршела само лепче за сеќавање на тој ден.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 17:56:17   
kapina
imame gurgovden i.mitrovden i si cekame gosti oti taka se dobiva blagoslovot od svetcite sto gi slavame

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 18:02:30   
kapina
inace za vreme na imendenite nie ne pravime nisto znaci rolati takvi raboti nema osven kiflicki poracuvame skara kupuvame suvomesnat proizvodi. i torta i tolku uste toa mi fali ordeveri da pravam i rolati po celden na rabota i po bolnici sum cesto

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 18:38:02   
kokicekokice
Ako slavata e posna, dali ako se slavi imenden istiot den trpezata e posna? Pokonkretno prashuvam za sv.Nikola.Taa e posna slava, ama neznam dali I imendenot bi bil posen? Neznam od kade mi se vrti vo glava deka imendeni se sekogash mrsni, pa reshiv da si ja razjasnam dilemata ako nekoj znaeuser posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 18:56:05   
scared RR
Сега со мм славиме Митровден, т.е славата е на неговите ама и кај нас доаѓаат наши пријатели.
Куќна слава на моите и сеуште си ја сметам и за моја е Св. Атанас user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
19.11.2014 19:49:11   
Melanija RR
kokicekokice ako e za vreme na posti posna e i slavata,konkretno Sv.Nikola slava i imenden sekogas e posna.Togas se Bozikni posti

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Дали имате домашна слава и која е?
20.11.2014 7:21:27   
caciana
Sv.Nikola e nasata kukna slava. Posna trpeza mmmmmm....user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 69
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?