|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вредност на TSH за забременување и успешн...
13.2.2015 14:18:22   
tea 88
Eve jas da go spodelam moevo iskustvo moze nekoj ke mu pomogne. Poradi visok prolaktin koj celo vreme mi bese 70-60 i so terapija ne mi se simnuvase vo normala si dobiv i visok tsh, ne mnogu visok 4 ili4.5 mislam mi bese koga mi go otkrija i bev na terapija eytirox50. Poradi prolaktinot imav neredoven ciklus i ne mozev da zabremenam a na terapija ne reagirav za prl. Septemvri mesec pravev ifv vo Plodnost kaj dr Tase koe e uspesno i sum bremena so bliznaci.
Pred da pravam ifv Tase mi rece da gi ispitame tsh i prl. Tsh bese 2.35 a prl 45. Vednas po pozitivniot test istiot den koga pravev beta tsh bese 6. Vednas ja zgolemiv terapijata eytirox75. Po eden mesec 0.975 tsh, po dva meseci 1.6 i vcera povtorno gi ispitav tsh 1.6 i ft4 15.
Celo vreme pijam femibion i oreovka . Na pocetok isto piev aspirin i se bockav so kleksan inekcii.
Se e individualno ama femibionot mislam tolku ne vlijae , isto i aspirinot. A mislam aspirin piev do 6 nedela potoa prodolziv so kleksan inekcii.

(Одговор на членот sakambebce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Вредност на TSH за забременување и успешн...
13.2.2015 15:50:59   
LoveableMe RR
Сaкaмбебе, ТСХ ти е oк, вaжнo е дa биде oкoлу тaс вреднoст, нo бидејќи имaш пoзитивнa ЛА, имaме рингерaјки кoи имaaт пишувaнo вo темaтa Генетскo испитувaње, верoјaтнo oсвен aспирин, ќе примaш инекции, зa нив веќе ти пишa МелaнијaРР, пoзз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 13.2.2015 15:52:36 >

(Одговор на членот tea 88)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
8.4.2015 0:27:50   
pcelka3
Mi stignaa rezultatite i TSH mi bese 9.9 a minatiot mesec mi bese vo red so apcinja eutiroks sekako e sega se zaprasuvam dali e mozno olkavo pokacuvanje na vrednosta od primenite 15 inekcii bidejki minatiot mesec pocnavme postapka za invitro no nisto tuka zavrsi samo sto pocnavme nemase rezultati t.s jajcekletki vo momentov go cekam rezultatot od AMH za da pocnam odnovo so postapkata bidejki imam vaucer i sega ova ke odam na dr. pa ke vidime dto ke rece doktorkata .sepak me interesira vase mislenje i iskustvo i sovet .

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 8.4.2015 9:27:53 >

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
8.4.2015 9:28:48   
LoveableMe RR
pcelka3, можно е од ИВФ терапијата да скокне ТСХ. А ти примаш еутирокс, која доза? Може ќе треба да ја зголемиш дозата илли уште еднаш да го тестираш ТСХ, да видиш како се менува. Позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот pcelka3)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
9.4.2015 14:30:11   
bambina34
mene TSH ovie meseci mi varira ..prosliot mesec mi bese 3.30 , sega 2,60... Obicno za ovie vrednosti ne davaat terapija , ama poso i kazav na doktorkata deka treba da pravam invitro , mi dade eutiroks da pijam po 1/4..
sekoj doktor razlicno kazuva edni vikaat treba da e pod 2 , drugi pod 2.50 za invitro

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
24.4.2015 10:53:09   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

denes mi rekoa ke bide potesko oti ke pijam i aspirin i eutirox i ke mora da se vnimava na toa no ke bide se kako sto treba da bide isplasena sum no toa e i mi rekoa barem oti mojot e kompliciran slucaj ama toa e so gospod napred


kapina, мене сите доктори ме убедуваат дека немало врска и се пиеле заедно и јас не знам што да мислам, ама пробај аспиринот да го пиеш попладне, да има разлика меѓу нив два и мислам нема да има проблем, позз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
28.10.2015 12:34:01   
natnat
Blagodarnost LoveableMe RR za prusmeruvanjeto na vistinskata tema :) ..cudno nesto se slucuva , sto navistina ne mi e jasno ..do samo pred neceli 2 meseci imav zakazano snimanje na tiroidna zlezna i normalno ispituvanje na tsh.. i mi bil 3,3 ..povtorno visok kako za mojov slucaj no sega e strasni 4,3..vrednosta trebalo da bide od 2,5-4,5 ..sto prezedovte ponatamu devojki, apcinjata vi gi prepisuvase ginikolog ili....??? Mene me upatuvaat vo nuklearna medicina i snimanje povtorno na tiroidna, istata postapka..

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
28.10.2015 13:43:07   
LoveableMe RR
natnat, вредноста на ТСХ треба да се мери во повеќе наврати, да не случајно рипнала моментално од стрес, ако продолжува да биде над 4.0, тогаш се дава терапија еутирокс.

Ехото и терапијата ја даваат стручни лица, јас би ти препорачала да побараш упат за ендокринологија, а не за нуклеарна медицина, но слушам дека веќе само специфицчни случаи примале таму, а сите ги препраќале на интернисти....провери со матичниот лекар и отиди на мислење/испитување за тироидната и дали ќе ти испитуваат и други тироидни хормони/антитела и сл.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот natnat)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 13:27:09   
scared RR
Женски совет еден ми треба. Тсх го проверив два пати и уште е околу 4, ехото е супер, антителата исто така. Интернистот ми препиша еутирокс од 25, бев и на ендокринологија каде што докторката ми рече не ми дава терапија и да го проверам за 3 месеца пак, јас и кажав дека треба иуи да правам и тогаш рече ај ке ти дадам од 25 и контрола за месец ми закажа.
Цела сум во збунка сега, не ми се пијат ич, тсх секогаш бил идеален, баш и она го рече тоа, стварно не знам што да правам.

< Поракaта ја уредил scared RR -- 26.11.2015 13:28:00 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 13:36:52   
Kvisko
Може да се спушти сам од себе откако ќе се среди телото после стимулација. Ама ако правиш пак инсеминација тебе Ивановски ти дава прилично висока стимулација со гонадотропини и веројатно затоа ти изреагирала тироидата. Затоа ако сакаш сега брзо ИУИ повторно ќе си добиеш висока доза како што ми седи зашто веројатно нему му е таков пристапот со тебе и затоа ти е подобро да си покриена со терапија според мене. Другата опција ти е да чекаш да се врати тироидата назад после хормонската збрка што ти се направи (хиперстимулација па биохемиска бременост) ама за тоа може и да почекаш. Мене на пример после спонтаниот хормоните ми се враќаа во нормала едно 6 месеци заради ПЦОС.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 13:47:58   
scared RR
Ивановски на сите им дава по неколку инекции како што читам по форумиве, ама ете само мене ми се направи проблем user posted image баш и јас размислував околу тоа што ми го кажуваш сега ти ако се покачи пак може и спонтаниот да бил од тоа.
Јас баш вчера ја прашам докторкава дали да го проверувам тсх додека се боцкам, ми рече не, само кее се исплашиш од резултатите тогаш сите хормони се покачени user posted image
Туку да прашам дали циклусот може да касни од ова, сосема изумив да прашам.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 13:52:53   
Kvisko
Може да касни од било кое хормонско пореметување. Ако на сите им дава стимулација ПЦОС е посебна приказна ние не сме сите за жал. Затоа јас би ги земала лековите зашто ако е ТСХ покачен во рана бременост може да предизвика абортус или биохемиска за жал.
Поарно пиј ги лековите иако знам дека ти е смачено ама некако бар мене посигурно ми се гледа.
Со среќа и да си успееш со оваа ИУИ.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 14:02:43   
scared RR
Имаш право Квиско, кога веке единствен начин да постигнеме овулација се инекции не мора да ми дава многу, и неколку фоликула да имам е доволно, а он сега на новата шема ми пишал пак 4 гонали па ехо, после сигурно ке додаде уште некоја инекција исто ко прошли пат, зарем заборавил како изреагирав, доста се и 2-3 се на се. Баш ке му го кажам ова да идеме со помалце .

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
26.11.2015 18:08:12   
LoveableMe RR
скaред пoaрнo еутирoкс, oткoлку дa скoкa вреднoстa нa ТСХ. Се нaдевaм oвoј пaт немa мнoгу дa ти се прoмени и дa oстaнеш бременauser posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
28.11.2015 18:26:13   
scared RR
Почнав јас од денес да пијам тоа е кога се мора. Сакав да прашам каква врска има јодот со ова, некадр прочитав дека еутирокс и суплементи со јод не се пијат. А баш јас после секоја иуи пиев фемибион, уште имам дома ги чував за наредна иуи user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
29.11.2015 0:44:29   
kapina
Scared pij gi eutiroxot oti koga se primaat takvi terapii tsh treba da bide pod 2,5

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
10.1.2016 3:12:32   
Sesil
Нова сум на форумов и би сакала да ве прашам нешто во врска со ТСХ. Подолго време се обидуваме за бебенце но не бива. При хормонално испитување вредноста на ТСХ ми беше 5,04. За една недела беше повторно испитано и беше 1,96. Следното мерење беше на ендокринологија во Скопје, таму покажа 3,47. Антитела нема. Со ехото е се во ред. Симптом на хипотериоза немав ама баш никаков. Ми препишаа еутирокс 25мг на ден.
Е сега ме интересира дали некој од вас има некое вакво искуство, дали би прекинала да пијам еутирокс или ако еднаш почнеш тогаш доживотно се зема и дали би можела да имам дете коа ке се стави ТСХ под конрола.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
10.1.2016 6:42:17   
kapina
Da bi mozela da imas dete zasto da ne samp gledaj tsh da go simnes pod 2,5 aeutirox se pijat dozivotno dobro e za tirpidnata da zemes i kelp algi oni se najbogati so jod

(Одговор на членот Sesil)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
11.1.2016 10:02:31   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sesil

Нова сум на форумов и би сакала да ве прашам нешто во врска со ТСХ. Подолго време се обидуваме за бебенце но не бива. При хормонално испитување вредноста на ТСХ ми беше 5,04. За една недела беше повторно испитано и беше 1,96. Следното мерење беше на ендокринологија во Скопје, таму покажа 3,47. Антитела нема. Со ехото е се во ред. Симптом на хипотериоза немав ама баш никаков. Ми препишаа еутирокс 25мг на ден........


Sesil, вредноста на ТСХ не е толку висока за да ти дадат еутирокс, но ете решиле и сега треба да пиеш, не ми е јасно само како може да варира толку за краток период......дали си испитала други хормони, дали имаш ПЦОС случајно или..? Секако дека можеш да забремениш и еутироксот се пие додека забремениш и во бременост, потоа ќе ти го прекинат, не се секирај, пиши ни.


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Sesil)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
17.1.2016 2:40:36   
Sesil

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Sesil

Нова сум на форумов и би сакала да ве прашам нешто во врска со ТСХ. Подолго време се обидуваме за бебенце но не бива. При хормонално испитување вредноста на ТСХ ми беше 5,04. За една недела беше повторно испитано и беше 1,96. Следното мерење беше на ендокринологија во Скопје, таму покажа 3,47. Антитела нема. Со ехото е се во ред. Симптом на хипотериоза немав ама баш никаков. Ми препишаа еутирокс 25мг на ден........


Sesil, вредноста на ТСХ не е толку висока за да ти дадат еутирокс, но ете решиле и сега треба да пиеш, не ми е јасно само како може да варира толку за краток период......дали си испитала други хормони, дали имаш ПЦОС случајно или..? Секако дека можеш да забремениш и еутироксот се пие додека забремениш и во бременост, потоа ќе ти го прекинат, не се секирај, пиши ни.


Немам ПЦОС. Другите хормони ЛХ и ФСХ ми беа ниски, но се стабилизираа и тие. Инаку ако знаете лекар, ендокринолог, би ве замолила да ми препорачате бидејки од овој стврано не сум задоволна. Практиканти му ги читаат резултатите додека тој збори на телефон, не ги ни прегледа сите резултати,бидејки немаше никаков симптом во извештајот ми пиша нередовен циклус ... хаос.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
17.1.2016 9:38:17   
kapina
Sesil treba da ti sekoregira dozata na eutieox davaat i na mene mi dadea na tsh5 eutirox jas odam kaj iskra bitoska i sum prezadovolna so godini sum nejzin pacient i sestra mi isto

(Одговор на членот Sesil)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
17.1.2016 14:16:26   
LoveableMe RR
Сесил oди кaј Искрa Битoвскa нa Ендoкринoлoгијa. Мене не ми е јaснo кaкo зa еднa неделa мoже тoлку дa вaрирa ТСХ, еднaш 3 и нештo, a зa неделс денa пoтoa 1 и нештo. user posted image Ти дaдoa ли oбјaснувaње нa вaрирaњетo?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
17.1.2016 14:59:16   
kapina
A zasto tolku cesto merenje na tsh tsh se kontrolira na sva tri meseci ne sekoja nedela

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
17.1.2016 16:28:36   
LoveableMe RR
Кaпинa, кoгa сaкaaт дa утврдaт хипoтиреoзa, бaрaaт тестирaње вo рoк oд некoлкунедели зa дa видaт дaли имa прoмени вo вреднoстa, пoсле тoa нa три или шест месеци прaвaт кoнтрoли.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Вредност на TSH за успешно ИВФ
18.1.2016 1:44:36   
Sesil

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

A zasto tolku cesto merenje na tsh tsh se kontrolira na sva tri meseci ne sekoja nedela

Бидејки им беше сумливо дека се друго е нормално.
Инаку објаснување немаа, ни гинекологот, ни интернистот, ни ендокринологот.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?