|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  66 67 [68] 69 70   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Инсеминација II
26.6.2015 14:27:28   
Melanija RR
scared RR user posted image навиваме за чудо user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1676
   RE: Инсеминација II
26.6.2015 14:43:04   
scared RR
Благодарам девојки user posted image
Квиско би ја направила уште одма операцијата ама морам да признаам ептен ми е страв ако паметиш лани за хистероскопијата бев преплашена дури мислев да ја откажам во последен момент user posted image и кога ќе ми текне не ми се минува низ истото user posted image
Во однос на циклусот ме нервира тоа што еден месец е супер, друг месец оскуден , циклусот после инсеминацијата беше нормален ама еве овој месец дали од кломифенот или нешто друго пооскуден амин, денес сосема малку имав а башка пијам и аспирин. Малку сум загрижена тоа да не влијае ова на исходот на стимулацијата, му пишав на докторот па сега чекам одговор.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1677
   RE: Инсеминација II
29.6.2015 13:37:34   
Kvisko
Scared дај Боже да не треба да ја правиш ич туку сега да биде со инсеминацијата. Ако не биде тогаш мечка страв тебе не страв, ако е тоа патот до целта нема мислење и страв. Ќе се престрариш и потоа ќе гушкаш бебе.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1678
   RE: Инсеминација II
29.6.2015 23:14:30   
Libra88
Devojki, vie sto ste pravele inseminacija na GAK.. Dali vo otpusnata lista vi pisuva kolku milioni obrabotena sperma ste imale?
Jas uste nemam si ja zemeno, ama usno mi kazaa, neznam dali e dokumentirano toa.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1679
   RE: Инсеминација II
30.6.2015 10:31:36   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Devojki, vie sto ste pravele inseminacija na GAK.. Dali vo otpusnata lista vi pisuva kolku milioni obrabotena sperma ste imale?
Jas uste nemam si ja zemeno, ama usno mi kazaa, neznam dali e dokumentirano toa.


Мислам дека не пишува, усно кажуваат, така беше и кај мене. Кога правеше? Скоро?user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1680
   RE: Инсеминација II
30.6.2015 11:16:36   
Kvisko
Libra88 да пишува колку милиони сперматозоиди имало во обработениот примерок и со која техника е обработен примерокот. Сега проверив една отпусна листа од таму и тоа пишуваше од инфомрации за сперма.
Со среќа.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 30.6.2015 11:17:23 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1681
   RE: Инсеминација II
30.6.2015 13:20:10   
bambina34

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Devojki, vie sto ste pravele inseminacija na GAK.. Dali vo otpusnata lista vi pisuva kolku milioni obrabotena sperma ste imale?
Jas uste nemam si ja zemeno, ama usno mi kazaa, neznam dali e dokumentirano toa.

i vo mojata pisuva kolku se obraboteni so koja tehnika...a za otusnata lista mnogu se ceka , jas poslednata ja dobiv posle mesec dena..
so sreka Libra

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1682
   RE: Инсеминација II
30.6.2015 16:02:27   
Libra88
Fala ti bambina34 toa mi trebase, vikam da ne ne pisuva. Na prvata imavme samo 8 milioni, i ovoj pat ako imame tolku odprilika mozebi i ke mi dade zeleno svetlo maticniot da podnesam dokumenti za IVF.
Jas pravev vo fevruari, ama uste si ja nemam zemeno oti ne sum ni otisla za sk. Sega koga ke ja pravam vtorata, ke si platam za prvata i ke si ja zemam otpusnata lista.

(Одговор на членот bambina34)
Непосредна врска до пораките: 1683
   RE: Инсеминација II
1.7.2015 14:54:00   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: delvi

Jas pravev inseminacija na 11.06 i po;nav da koristam utrogestan 200 3x1 vaginalno..na 25 treba[e da dobijam ne dobiv, pravev dva testa za bremenost izelgoa pozitivni so bleda linija vtora, na 26.06 pravev test preku krv i izlze vrednost 81,7...doktorot po konsultacii po tel mi potvrdi bremenost...Vcera neznam sto mi tekna pravev pak test so nadez deka ke vidam pojaki dve crtki izleze samo edna...go povtoriv testot pakj negativen...denes pravev preku krv i vrednsota na betaata bese namalena na 13....se javiv na doktorot mi kaza deka ne e edobro i deka mozno e spontan da nastanal... se dogovorivme da pocekam do petok ako ne mi dojde da odam vo sabota na kontrola...Inaku mi napomena da prodolzam da go stavam utrogestanot i pokraj moeto prasanje dali utrogestan ima nekakvo vlijanie vrz ciklusot...Zasto nekade citav deka dodeka go stavas nego nema sansi da dobies...no doktorot mi kaza deka ovie dve raboti ne se povrzani vase mislenje...



_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1684
   RE: Инсеминација II
1.7.2015 15:02:09   
scared RR
Мене денес ми е 7ми ден од циклус и уште имам крварење, синоќа и сабајлево немав мислев престана ама еве пак почна сега. Можно е од аспиринот да е? Утре сум на ехо и ептен сум загрижена да не се одложи нешто инсеминацијава ради ова user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1685
   RE: Инсеминација II
1.7.2015 15:46:46   
LoveableMe RR
delvi,каде правеше инсеминација? Утрогестанот е за поддршка до тестот на забременување, имаме ТЕМА со повеќе искуства. Тоа што ти се случило е биохемиска бременост, очигледно имало проблем со ембрионот што не се развил најдобро, но штом еднаш се фатило ќе се фати пак, не се секирај. Тука сме за помош ако ти треба.

СцарредРР, не се секирај само смирено ќе се среди, ако ти е шубе, јави се кај докторот, но мислам дека ќе бидне и оваа инсеминација.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1686
   RE: Инсеминација II
1.7.2015 18:14:46   
scared RR
Утре сум на фоликуметрија па ќе видиме, сега почна и свежа крв да имам user posted image се надевам не е страшно ништо

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1687
   RE: Инсеминација II
1.7.2015 22:02:55   
Kvisko
Scared ако пиеш аспирин за време на циклус може да е од тоа. Сепак лекарот најдобро ќе ти каже. Со среќа.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1688
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 10:45:30   
Libra88
scared kade ke pravis inseminacija ovoj pat?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1689
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 13:12:05   
scared RR
Систина ќе правам.
Јас разочарана денес и докторот исто, од кломифенот ниту еден единствен фоликул, вика на твои години треба да имаш неколку а не ни еден user posted image
Од денес почнав со Гонали за почеток 4 но според него ќе бидат повеќе.
Што да кажам господ нема ми е на помош пред се финансиски user posted image user posted image

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1690
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 13:34:11   
Libra88
I jas minatiot mesec nemav folikuli so klomifen 2x1
Ovoj mesec mi ja zgolemi dozata 2x1.5 pa ke vidam utre ili vo sabota kolkavi ke mi bidat.

Znam deka Gonalite se skapicki, no sepak ti gi dava. Jas deka na drzavno pravam ne davaat dopolnitelna stimulacija osven klomifenot.

Koj den ti e deneska i kolku mm ti bese najgolemiot folikul?

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1691
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 13:37:48   
scared RR
Не да се скапи изгор се, а и глава ме боли ненормално од нив user posted image
Денес 8ми ден ми е, и имав само два мислам ама ептен мали ни 10мм немаа.
Во понеделник сум пак на ехо и ќе видиме се надевам ќе реагирам убаво на гоналот.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1692
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 19:12:27   
Melanija RR
scared RR не се секирај ќе имаш фоликули јас мислам и со 4 гонала ете ако толку ти даде.
Јас со кломифен 2по1 и 2 гонали имав 2 фоликули,но знаеш не е важно да се многу. Мислам дека уште се 1.700 user posted image да од 7 или 8 ден ги даваат. Ајде со user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1693
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 20:52:36   
Libra88
mene na 8mi den mi bea samo 8mm, imav po 3-4 na dvata jajnika, no site mali. Se nadevam deka do sabota barem 1-2 ke porasnat.
Kolku mm najmalku treba da bidat za da se primi pregnilot i da se napravi inseminacija?
Na prvata inseminacija mi bese 20mm na 13 den.

Scared, sto ti kaza doktorot, sto e pricinata sto ne ti rastat dovolno folikulite?

< Поракaта ја уредил Libra88 -- 2.7.2015 20:53:31 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1694
   RE: Инсеминација II
2.7.2015 22:36:24   
scared RR
Минатата иуи со 2x1 кломифен имав на 8ми ден фоликул 24 мм, што се деси тогаш не знам, а ни сега. Само се молам да реагирам на гоналот user posted image
Инаку докторот не спомна ништо денес, од порано ми кажуваше дека пцос се резистентни на кломифен и дека сум за гонадотропини ама сепак покушавме и се воспостави дека имаше право.

(Одговор на членот Libra88)
Непосредна врска до пораките: 1695
   RE: Инсеминација II
3.7.2015 9:45:36   
Kvisko
И јас не реагирав добро на кломифен со пцос ретко кој добро реагира на кломифен. И јас кога се договорав со Димитров за иВФ ми рее нема врска тоа со кломифенот на другава стимуалција супер ќе рагираш и ќе имаме и за мрзнење и така и бидна.

Само опуштено и се ќе дојде на место. Со Гонал сигурно ќе пораснат фоликули мада за 10 ден 10 милиметри мене не ми е страшен резултат. Јас на пример секогап сум имала подолги циклуси и фоликулите ми растеле дури после 14 ден. Не е ништо страшно.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1696
   RE: Инсеминација II
3.7.2015 13:27:00   
scared RR
Денеска бев да ме боцнат на гинекологија на одделот за стерилитет, пошто во систина 300 зимаат за боцкање ако се нормални па еве. И главната сестра Зоре што е горе на 3 кат кога почна да вика, зашто ти дале вакви, кој ти дал, како не треба вакви да примаш, јас ја гледам и не ми е јасно. И ми вика има друг начин на стимулација кај нас да не даваш пари за инекции. Каков е тој начин жити се, не ми беше ич до муабет па не ја ни прашав.

Туку едно прашање може и глупо малце да прашам user posted image денес сум на забар,можам слободно да идам, нема врска со стимулацијава нели? Осеќам болка на еден заб може и ми се расипал и не сакам да ми стои расипан пред бременост. user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 1697
   RE: Инсеминација II
3.7.2015 13:31:40   
LoveableMe RR
Odi na zabar i sredi si gi zabite, moze belja da napravat ako ne ti de sredeni, ajde so lesno, pisi oga ke bidne.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 1698
   RE: Инсеминација II
3.7.2015 15:02:54   
Melanija RR
Сестра Зоре е незаборавна user posted image веројатно мислела да нешто што им оди преку фондот.Не е на одмет на прашаш па ете да знаеме со што друго тие стимулираат user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 1699
   RE: Инсеминација II
3.7.2015 17:22:11   
scared RR
Може со баење стимулираат фоликули user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1700
Страница:   <<   < Претходна страница  66 67 [68] 69 70   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  66 67 [68] 69 70   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?