|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хормонски таблети
29.7.2013 14:47:52   
Melanija RR
Од кломифен неможе јајник да стане полицистилен.Може да се фоликули кои ако не настапи оплодување ќе прснат,па следен месец оди на ехо ќе видиш дали ги има уште тие топчиња.
Друго прочитај низ темата за полицистични јајници има различни облици , ништо страшно штом добиваш овулација.Јас имам лесен вид односно налик на полицистични јајници но немав проблем имав најредовен циклус но од друго немав природно овулација.
Не се секирај најважно е да се добива овулација user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Хормонски таблети
29.7.2013 15:01:48   
MademoiselleNina
Меланија, Фала за одговорот,
некако ме утеши ...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Хормонски таблети
9.10.2013 15:08:38   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: wanna be mum

Имам едно прашање ве молам за мислење user posted image Дали вашите лекари ви кажале или ако сами сте се информирале ќе знаете да ми кажете за споредните ефекти од терапиите за стимулација кломифен, естрофен, прегнил, утрогестан......
Не мислам на оние моменталните подуеност и сл туку на подолготрајни патеки ако се земаат user posted image кои негативни последици ги имаат. Секогаш мислам неколку чекори пред време и неможам да очекувам лекрите да мислат на моето здравје некако мислам дека сама треба да се погрижам user posted image До кога може да тераме со терапииве???Знам дека е индивидуално ама еве вас што ви рекле? На инсеминација би одела ако треба секој 2 ден user posted image не се штедам од ништо се се поднесува ако е за добро ама ме плашат мноооогу хормониве што ги примам во текот на месецот user posted image извинете за долгиот пост user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Milicka 30


А каква хормонска терапија примаш? И мене да ти кажам ме замислуваат ,јас само кломифен пијам, а овој месец пиев пошто се спремав за 2 инсеминација а сега од фондот ми кажаа дека требало преку месец да се прават инсеминациите а јас за џабе си пиев кломифен. Познавам многу девојки кои што биле на хормонска терапија , како негативни ефекти знам дека може да се создаваат цисти на јајниците и зголемена влакнетост,зголемен апетит... и знам дека не трабло повеке од три месеци да се примаат. Јас баш прашав за кломифенот и докторот ми викаше демек не се толку страшни user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Еве кратко лично искуство user posted image
За 2,5 години испиено 8 пати (месеци) клофен,4 месец естрофен, 5-6 месеци утрогестан,2 месеци Гонал (инекции),Бромергон4-5 месеци

Се се хормони,кратко трајно се подуеност,нервоза, топлотни бранови,влакнетост.Доколку мислиш на подоцнежни низ годините допрва ќе видиме а мислам дека се одразува на организмот но на кој начин кај кого никогаш мислам нема да се знае ,ете баш од хормоните дека нешто е.

Патот е тој, да треба да мислиме на здравјето во иднина но во овој момент во кој сте сите вие што се борите ( и мене ибеше така) е тотално неважно.Важна е само целта.user posted image


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MademoiselleNina)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Хормонски таблети
9.10.2013 15:31:20   
wanna be mum
Фала Меланија user posted image секако дека на овој пат најбитна е целта ама сепак треба да бидиме здрави мамички user posted image
Незнам зошто толку сум исплашена од хормониве. user posted image
Јас пиев кломифен, па 3 дена естрофен( за ендометриумот да го задебелиме) прегнил 12ти ден инсеминација и сега 2 недели утрогестан вагинално абе се ќе проголтам за user posted image user posted image user posted image
Миличка не си пиела за џабе кломифен и да решиш преку еден месец да правиш инсеминација ќе си имате односи па и така ќе бидни user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Хормонски таблети
12.10.2013 11:52:02   
lolla RR
Денес ми е последен 5ти ден од кломифенот. Првпат пиев пред 2-3 години ама онака во обичен циклуси тогаш немав никакви проблеми. Ама овојпат, после 3тото апче станав чудно поемотивна, раздразлива, едвај чекам вечер да го испијам последното апче. Естрофем не ми спомнала матичната... нема да примам изгледа. На ехо сум на 12 ден и се надевам дека ке има добри фоликули за инсеминација.

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Хормонски таблети
12.10.2013 11:58:15   
wanna be mum

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Денес ми е последен 5ти ден од кломифенот. Првпат пиев пред 2-3 години ама онака во обичен циклуси тогаш немав никакви проблеми. Ама овојпат, после 3тото апче станав чудно поемотивна, раздразлива, едвај чекам вечер да го испијам последното апче. Естрофем не ми спомнала матичната... нема да примам изгледа. На ехо сум на 12 ден и се надевам дека ке има добри фоликули за инсеминација.

А и мене емоциите ми се до плафон кога пијам кломифен, без гајле и јас славам последното кога ќе го испијам user posted image А естрофен даваат на прво ехо јас правев на 9ти ден и ендометриумот си кажува треба или не user posted image ти посакувам убавки фоликули и успешна инсеминација user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Хормонски таблети
17.10.2013 20:01:48   
wanna be mum
да ве прашам Добростан за што се дава кога е тенок или задебелен ендометриумот???Или сеедно го регулира и го прави таман user posted image ? фала user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Хормонски таблети
17.10.2013 23:16:17   
nataly86
Jas mislam deka Dobrastonot nema vrska so endometriumot, jas gi piev posle inseminacija sto znaci za podrska na plodot i znam deka gi davaat kaj krvarenja vo rana bremenost
Se nadevam deka pomognavuser posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Хормонски таблети
18.10.2013 0:16:11   
wanna be mum
аха значи од групата на утрогестан е што се дава за поддршка на бременост доколку се случи!!! фала user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Хормонски таблети
21.11.2013 10:00:23   
Zoya
Здраво на сите. Нова сум на форумов. Ве молам оние кои имаат искуство со достинекс дали чувствуваат поспаност, ама голема поспаност. Ги пијам навечер (по препорака на мојот доктор) и заспивам уште во текот на првиот саат и следниот ден едвај станувам. Ги пијам веќе неколку месеци и првите месеци немав вакви симптоми или барем не ги чувствував до таа мера како што ги чувствувам во последниов период. Доколку има некој искуство со достинекс ве молам споделете ги вашите искуства. Ви благодарам user posted image

(Одговор на членот wanna be mum)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Хормонски таблети
2.10.2014 17:55:18   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas nemozam veke da izdrzam so yasmin loso mi e od niv prviot pat ne mi bese tolku loso koga gi piev ama ajde do nedela ke izdrzam



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 14:26:38   
Felly RR
Прашањево не е баш за хормонски таблети, но сепак ќе го ставам тука, конкретно за капсулите Феминсесенс Мака Хармони - тоа е перуанска мака, и влијае за воспоставување на хормонална рамнотежа. Е сега, јас ги земам таблетиве веќе втор месец, и еве оваа прва недела од тој втор месец имам два пати мигрена (и тоа со здрвување на раката, со лошење/повраќање и јака главоболка) во рок од 4 дена. Истото ми се случуваше кога пиев микрогинон. И тогаш мигрените почнаа од вториот месец, и речиси секој втор ден имав мигрена, а еве и сега. Не се истите таблети, ама сепак и овие делуваат на хормоните, ама па би требало да ги стабилизираат/нормализираат, а мигрената се јавува кога има хормонален дисбаланс. Па стварно ме е нејасно дали би можело од нив да биде? Што мислите?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 14:50:47   
LoveableMe RR
Мигрените се од хормонален дисбаланс, сите имаме мигрени од микрогинонг, јасмин и сл. Пиши ни ОВДЕ каков хормонален дисбаланс имаш, па да пребараме по темата некој совет.user posted image

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 14:51:32   
nena lonley
Ја видов темава па и јас да прашам нешто,од скоро сум верена па наскоро и јас ке ви се придружам овде но за жал не дирекно кај трудниците туку кај оние кои кои со повеке труд остануваат трудни user posted image

Имено, не добивам менструација без циклопрогинова,па сакам да прашам дали некоја од вас ги има пиено овие хормонски таблети и дали имате искуство со постигнување бременост со ваква дијагноза ко мојата-примарна аменореа.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 14:59:11   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Мигрените се од хормонален дисбаланс, сите имаме мигрени од микрогинонг, јасмин и сл. Пиши ни ОВДЕ каков хормонален дисбаланс имаш, па да пребараме по темата некој совет.user posted image

Loveable, знам и јас дека мигрените се од хормонален дисбаланс, тоа и пишав, само она што не ми е јасно е - таблетиве што ги пијам се за воспоставување на хормонален баланс во организмот, па малку ми е контрадикторно да предизвикуваат мигрена. За тоа скав да слушнам мислење. А инаку немам испитувано хормони, за да пишам во темата.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 15:03:30   
Bethany
Фели, тоа прееска сакав да те прашам? Зошто ги пиеш капсулите ако немаш испитано хормони?
Јас би се под итно посоветувала со лекарот. И евентуално да испиташ хормони, па онда да ти препишува нешто за хормонален баланс (претпоставувам ги пиеш по препорака од лекар)

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 17:30:16   
Kvisko
nenalonely дали ја знаеш причината за аменорејата. Длаи имаш направено хормонски статус за да знаат лекарите каде треба да се интервенира. Ако имаш јајце клетки тогаш може да се поттикне овулација и да се дојде до бебе.
Јас сум пиела циклопрогинова за регулирање на циклус и запирање на предолго менстурално крварење и како подршка на циклусот после хистероскопија. Немам искуство како твоето.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Хормонски таблети
14.11.2014 18:26:50   
nena lonley
Аменореата ја имам како последица на многу ренгени и опивки во најраната возраст ( исчашени колкови,операции од 3 месеци до 5 год.) За срека органите ми се здрави,имам и јајце клетки,проблемот е кај естрогенот-мн е низок.Затоа пијам циклопрогинова- пола се естрадиол (белите) а кагените се прогестерон,одкако ке ги испијам добивам за 3/4 дена досега не кикснале,ги пијам од 16 год сега имам 28 Ч) Како и да е ме чека борба и на ова поле.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Хормонски таблети
15.11.2014 9:34:17   
lolla RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Прашањево не е баш за хормонски таблети, но сепак ќе го ставам тука, конкретно за капсулите Феминсесенс Мака Хармони - тоа е перуанска мака, и влијае за воспоставување на хормонална рамнотежа. Е сега, јас ги земам таблетиве веќе втор месец, и еве оваа прва недела од тој втор месец имам два пати мигрена (и тоа со здрвување на раката, со лошење/повраќање и јака главоболка) во рок од 4 дена. Истото ми се случуваше кога пиев микрогинон. И тогаш мигрените почнаа од вториот месец, и речиси секој втор ден имав мигрена, а еве и сега. Не се истите таблети, ама сепак и овие делуваат на хормоните, ама па би требало да ги стабилизираат/нормализираат, а мигрената се јавува кога има хормонален дисбаланс. Па стварно ме е нејасно дали би можело од нив да биде? Што мислите?


Фели, јас би ти препорачала да не ги пиеш во таблети туку да си земеш мака во прав. На тој начин можеш многу благо постепено дозата да си ја зголемиш до 1 кафена лажичка дневно. Знаеш сигурно дека на 1 месец се прави 1 недела пауза. И на почетокот можеш да почувствуваш јако детоксикациско дејство со гадења, главоболки, пролив итн... но тоа е/ треба да е само привремено додека организмот не се растеретети до совршен баланс. А ефектите од маката се на ептен завидно ниво, од редовна овулација, редовно добивање, листа кожа, енергија, иитн итн итн.
Уште ова само, маката не е хормонска замена, таа само го потпомогнување чистењето на организмот од токсини кои неповолно влијаат на хормоните и жлездите и на индиректен начин го потикнува лачењето на соодветните хормони.
Јас ја пиев редовно па скоро 2 години, ефектите за мене беа со уау фактор од повеќе аспекти, но не и за бебе. Ама па ние и онака никогаш не дознавме што е проблемот, а го баравме цели 5 години.
И да, треба трпение со ваквите природни препарати, не се постигнува ефект брзо како со лекови.
Ова е само мое искуство, постојан луѓе на кои едноставно маката не им прија.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Хормонски таблети
15.11.2014 9:56:12   
Felly RR
Лола, фала ти за информациите. Јас не направив пауза, бидејќи на капсуливе пишува дури по 4 месец да се прави пауза. А и гинекологот ми рече 2 месеци да ги пијам без пауза. А некои посебни ефекти како овие што ги набројуваш не осетив.
Бетани, ги пијам (т.е. ги пиев до вчера) бидејќи се на природна база, и како што пиша и Лола не се хормони, туку нивното дејство е врз хипофизата и хипоталамусот на тој начин што го поддржуваат и стимулираат создавањето на хормони. И гинекологот не сакаше да ме прати на било какво испитување бидејќи периодот во кој се обидуваме за бебе е многу мал, само 3 месеци.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Хормонски таблети
15.11.2014 11:16:21   
Kvisko
FelyrRR иако се на природан база може да ти направиле проблеми.

Јас имам пробано со милион природни препарати и некои од нив навистина ми ги разреметија хормоните страшно многу. На пример мене ми прави проблем ан циклусот матичен млеч иако е многу фален. Сега чепкајќи видов дека уствари има естогенско дејство а тоа кај полицистични јајници не одговара премногу или на примерк ај ендометриоза. Ништо не е играчка.

Затоа сега не се осмелувам ни да пробам да пијам мака. По интернет прочепкав дека и таа може или да ги смири хормоните или да ги наруши едноставно не им одговара на сите. Дејството на природните препарати не е сеуште испитано како што треба па затоа со нив внимателно. Ако ти прават проблем одма прекни ги и заборави ги.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Хормонски таблети
15.11.2014 14:55:46   
Felly RR
Фала ти Квиско, ги прекинав уште вчера, сабајлето се напив, ама откако пак добив мигрена, не го испив второто зошто и јас стварно мислам дека може па ми ги пореметуваат хормоните. Ќе ги прекинам сега за сега, па да видам како ќе биде со мигрените - дали ќе се смират.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Хормонски таблети
1.12.2014 22:04:09   
medulko
Здраво,ме интересира дали некој има користено таблети дабростон.кога имав убави фоликули матичната ми стави прегнил потоа ми доцнеше 4дена па ми дојде и никако да замине веќе 13дена па ми препиша дабростон и метилетгометрин.дали некој ги има користено за било што па и за бременост?поздрав

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Хормонски таблети
1.12.2014 22:11:34   
scared RR
Јас ги имам користено многу одамна за провоцирање на мензис, ама знам дека може и да се користат и за поддршка на плодот. Овие другиве прв пат ги слушам.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Хормонски таблети
25.3.2015 9:32:01   
LoveableMe RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: P.S. I Love You

......Se obiduvame podolgo vreme, skoro dve godini, nekako tesko ide :) ....., mi prepisaa Dabroston, treba cela doza da ja ispijam, kolku sto razbrav treba da go odlozi ciklusot, mozam da kazam deka go odlozi 4 dena i pak si dobiv user posted image user posted image ..... ima nekoj iskustva so ova ... ( a da mi gi prepishaa za prodolzuvanje na lutealna faza, pocnav da dobivam na 24 dena pa kao da ne e toa pricina user posted image


Јас ги пиев за задржување на плод при ИВФ, но сигурно некоја рингерајка ќе пише што и биле дадено за одложување на циклус. Други испитувања имате направено, се е во ред?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?