|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Опрема за новороденче
5.2.2015 11:52:22   
Malecka23
Ama zavisi i od koja firma 56ki.Na ready 56ki se za do 3meseci a tie najmalite im se 50ki.JAs za M taka se zeznav se demek aj pogolemo i navistina bea golemi i mnogu malku iskoristiv posto veke ne fati esenski period a ona se rodi vo avgust.Zatoa kupi si mesani nemoj samo 50ki posto toa ednas ke se oblece i tolku

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 851
   RE: Опрема за новороденче
5.2.2015 11:54:54   
Melanija RR
На ЗАра бодињата се ептен точни, имаше по 2 пакувани и беа за 1 месец и точно ги носеше до 30 дена.По цена тогаш беа исти, на преклоп со врвка многу беа лесни за облекување

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 852
   RE: Опрема за новороденче
5.2.2015 12:50:18   
kokicekokice
Najveke prasav za brojce za bodinja zosto1 mamicka me posovetuva deka od cela obleka za novorodence bodinjata podobro pogolemki da gi zemam, zosto ako na bebusot stavam pampers+sirok povoj nema da bide tocno malo bodi, t.e knap ke mi se zakopcuva.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 853
   RE: Опрема за новороденче
5.2.2015 14:14:47   
lukajana RR
Е тоа да јас широк повој не ставав и беа комотни ама ако планираш широк повој купи 62 само и ракавчињата ке бидат поголемки и секако зависи до килажата на бебето мене првото ми се роди 2400 и 56 му беше голема и со широк повој а второто 3800 и му беше комотно ама без широк повој

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 854
   RE: Опрема за новороденче
26.2.2015 0:59:15   
sonc90
56 e taman za so sirok povoj posebno ako kupuvate od prodavnica za bebeska obleka i oprema...ako kupuvate od jumbo sovet moj vi e-bodinjata sekogas da gi zemate za 3 meseci pogolemo a spikoznite za tocniot mesec,duri i pomali(bas pred nekoj den bev i pisuva na nekolku deka se za 6 meseci a vaka na izgled bea ko za godina i pol dete)...isto i pantoloncinjata zemajte gi spored tocniot broj(ova zboram za bebinja koi se ragjaat i razvivaat "skolski" sto bi se reklo)

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 855
   RE: Опрема за новороденче
2.4.2015 20:52:26   
Melanija RR
Енцименци има попуст од 1 до 15 април, 20% за купени два производа облека и обувки и одредени производи играчки и опрема за бебеuser posted image user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 856
   RE: Опрема за новороденче
3.4.2015 11:13:39   
Hopeful RR
Охоо, таман информација на време user posted image Фала ти Melanija RR, баш ќе проверам. Кај имаат друга продавница освен во City Mall, малце не се фини продавачите таму...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 857
   RE: Опрема за новороденче
3.4.2015 11:57:39   
Melanija RR
Мислам дека останаа само со една продавница,таа во Сити мол.Ако одиш таму види и во Зара, јас имав купено бодиња на врзување не ми текнува како се викаа, а многу се точни со број а цена како и секаде.Ова чисто информативна на поминување

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 858
   RE: Опрема за новороденче
5.4.2015 19:18:33   
Hopeful RR
Да, Зара секако ја планирам, изгледа дека е скапо, но не е - тие комплетите од по повеќе бодија ептен им се исплатат, а гледам дека и памукот им е добар.
Него, да ве прашам мајкички, кај има убави и евтини вреќи за спиење? Долго време се мислев дали да планирам спиење со прекривки/ќебенца/јорганчиња или со вреќи, и според сите безбедносни правила, се одлучив за вреќи, или евентуално подебели шпилхозни. Што мислите вие, каквис е вашите искуства и сознанија?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 859
   RE: Опрема за новороденче
5.4.2015 21:48:16   
AneLav RR
Ако живееш во стан со парно немаш потреба од вреќи за спиење.Купи си ќебенца и јорганчиња за зима и што викаш дебелки пижамчиња. Јас имам ќебенца од бебето мекани и мислам дека до 4-5 години ќе ги користиме.За бодиња ти препорачувам боди бенкичиња на преклоп затоа што од почеток е многу тешко преку глава да ги облекуваш има такви исто во бебето и преубав памук е има и од органски памук најпрактични за почеток.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 860
   RE: Опрема за новороденче
5.4.2015 22:07:43   
Hopeful RR
Да, во стан со парно сум, не ми текна на тоа, и имаш право. Здравје, ќе бидат пролетно/летни бебиња, така што за тогаш да планирам со подебелки шпилхозни/пижамчиња, значи... Таман се токмам да отидам до Бебето на пластичарската, супер, фала ти user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 861
   RE: Опрема за новороденче
5.4.2015 22:55:33   
Melanija RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav RR

.За бодиња ти препорачувам боди бенкичиња на преклоп затоа што од почеток е многу тешко преку глава да ги облекуваш има такви исто во бебето и преубав памук е има и од органски памук најпрактични за почеток.


За ови мислев боди бенкици не ми текнуваше како се викаат user posted image поретко се наоѓаат.Јас купив од Зара и една продавница Агротекстил има на три Бисери и имаше на Рекорд пред З бутикот за деца уствари пред Фалко но незнам дали е сеуште таму,имаше и некоја за книги

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 862
   RE: Опрема за новороденче
8.4.2015 0:52:34   
Hopeful RR
Најдов боди бенкици на врзување во Анжи, и тоа по 150 ден се, живо џабе. Во Зара беа со нитни, 559 ден за комплет од две, што е исто ок, ама со нитни имам од H&M. Во Канц во Сити Мол најдов и обични бенкици на врзување, само како блузички, но не знам дали воопшто ќе има потреба од такви, па ако треба ќе доземам. Инаку и тие беа со разумна цена, по 180 ден, само не знам со што би ги комбинирала доле user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 863
   RE: Опрема за новороденче
8.4.2015 8:53:12   
nataly86
Еве јас како пресна мајка да се јавамuser posted image Такви на врзување имав едно две и незнам дали тпа за врзување кај мене не чинеше или јас незнаев да врзувамuser posted image многу ми се одврзуваа посебно тој внатрешниот дел и како голо ми беше бебето...од тие со нитни сум ептен задоволна јас имав и сеуште има некои што ни се точни....Тие што се како блузиња треба под него друго боди да ставиш некако не ми оди user posted image

Инаку не мораш многу да купуваш 56 број (најмал) бидејки мислам дека брзо ке ги одрастат гледајки колкави се сега а имаш време уште...

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 864
   RE: Опрема за новороденче
8.4.2015 10:26:11   
Neurotoxin RR
да се надоврзам на муабетов во однос на бодито, јас цело време додека не научи да мочка во нокширче и облекував боди, многу ми беше прибрано и лесно за менување пеленка. За да ја немам онаа мака кога е малечко, си земав бодиња без ракавчиња и додека не поттпорасна одозгора носеше само шпилхозни, имав и памучни и плишанки, зашто беше поладно, во поладни денови ќе и облечев и чорапчиња и елеченце одозгора, ама и нака беше с'клетџика, па супер и беше само по боди и шпилхозни, а мене полесно - здравје

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 865
   RE: Опрема за новороденче
8.4.2015 10:49:27   
blue_blue
јас исто немав на врзување...тие се како блузички и се „растура“ бебево, нон стоп голо ич не спрастрено. Така да јас имав боди со кратки ракави и на прерамки, оние доле со нитни. И до две години (кога ги научивме да мочкаат и да носат гаќи) со боди бевме...немав со долги ракави дека не ми требаа, многу топло би им било во нив. Овие ги користев како долна маица, а во лето оние со кратки ракави како блузички, по нив само седеа. Иначе имав најмногу од оние шпикозни или како више ги викаат кои се исцело, а доле кај нозете имаат нитни за да можеш да смениш пелена...многу згодно...не ми идеше да имаат тренерки или панталони пошо на секое мењање пелена треба да ги соблечеш. Мене не ми било тешко никогаш облекувањето, може дека порано имам чувано деца...Инаку по однос на опрема мислам дека мене најмногу ми заврши работа пресоблекувалната или било што слично на тоа ама што ти е во висина твоја кога стоиш да може да мењаш пелени да не се наведнуваш...на кревет е ужас да мењаш пелени, кичма ќе ти попука...а со две деца богами има пелени за мењање

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 866
   RE: Опрема за новороденче
5.5.2015 14:56:14   
kika*mika
Zenicki koi raboti mi se potrebni za letno bebence za juli avgust ?Prvoto mi e vo Dekemvri i sosema obratno mi e se user posted image

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 867
   RE: Опрема за новороденче
5.5.2015 23:21:31   
lukajana RR
kika*mika пред се не купувај многу работи ,брзо се суши и брзо ке ги нарасне .Ке ти требаат боди на кратки,неколку шпикозни потенки претежно за ноќе,чорапчиња и евентуално некое летно комплетче.
Мене девојчето ми е родено во мај и цело лето го поминавме во боди,чорапчиња и фустанче ништо друго не ни требашеuser posted image

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот kika*mika)
Непосредна врска до пораките: 868
   RE: Опрема за новороденче
8.5.2015 14:32:44   
sonc90
jas se porodiv na leto(juli) i mi trebase 3 spikozni tenki po dolgi,3-4 bodi,2-3 spikozni po kratki,od merak 1 fustance i kupiv povekje para corapi,tie do prolet ke bidat tocni(ti ako imas mozes da gi iskoristis tie od prvoto dete) i imav 1 kompletce po kratki za nadvor ili za na gosti,zavisi kako ke se potrefese...ne kupuvaj mnogu zaso nemas potreba samo ke se trosis za dzabe,ako nesto se izvalka na primer so mleko - go peres,se susi na zica 15 min do pola saat preku sila i pak moze da se oblece...taka da moj sovet cuvaj si parite za posle koga ke treba esenska i zimska obleka da se kupuva

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 869
   RE: Опрема за новороденче
12.5.2015 22:36:29   
Melanija RR
Моето е родено средина на август ,а според сезоната и не е баш најтопло а и кога беше кратко траеше. Боди и шпикозни по кратки,по кимоно не треба.Исто и 2-3 на долги ти треба.Убави и практични се и они панталончиња со и без стапалце, боди и тие и таман е. Бебешко капче,чорапки и потенко ќебенце.Комплетче јас имав по долги. Колку и да не следиш 40 дена ,нас не фати крај на септември така да се беше со долхи ракавчиња

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 870
   RE: Опрема за новороденче
13.5.2015 16:46:38   
Milicka 30
Здраво мамички! Ве молам да ми помогнете...само шетам низ продавниците и незнам што е попрактично да земам...на пример дали дрвено креветче или од овие подвижните што се како кошеви...за колички гледам сите се 3 во 1 или 2 во 1, количка,транспортер и корпа...незнам дали би ги користела сите, а знам за вадење од болница ќе ми треба транспортер...што купивте вие за вашите бебчиња?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 871
   RE: Опрема за новороденче
13.5.2015 23:11:40   
gina
lele devojki jas nemam ni prosetano ni razgledano nesto ni pak znam sto da kupam mene terminot mi e vo juli a moze i da e vo juni

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 872
   RE: Опрема за новороденче
14.5.2015 2:19:26   
sonc90
Milicka30 razlikata megju krevetcinjata ne e vo toa sto e podobro za bebeto(isto e i toa i toa),razlikata e vo toa sto montaznoto krevetce obicno se koristi kaj onie koi nemaat golem prostor pa moraat da go sobiraat sekogas koga bebeto e budno za da ne zafakja golem del od prostorijata...inaku ako imas prostor za krevetce izborot e tvoj sto ke kupis...inace za montaznoto krevetce kolku sto znam ke ti treba i dusek...a za kolicka jas bi izbrala 2 vo 1,znaci bez korpa,dovolno e samo kolicka i transporter...sepak ova e moe mislenje bidejki jas taka sum se vodela,nekoj mozebi poucen od svoeto iskustvo ke ti kaze poinaku
gina procepkaj malce niz temava i ke vidis otprilika sto ti treba,eve jas se porodiv na pocetok na juli pa mislam deka pogore imam pisano sto se mi trebase...ako imas nekoe prasanje,slobodno prasaj,za toa sme site tuka...

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 873
   RE: Опрема за новороденче
14.5.2015 8:53:06   
nataly86
Од искуство на мои пријателки муабетот беше НИКАКО монтажно креветче...јас имам две дрвени и за сега сум супер задоволна, јога од симпо класика по достапни цена ете двете бебиња спијат од прв ден во креветче.

Во однос на количките јас мислам дека е доволна 2 во 1 незнам таа корпата ми е непотребна некако...некои во дневната им спиеле во корпата па што знам..види размислиси.. user posted image
А трамспортер мислам дека ти треба еве ние сме 9 месеци и сеуште го користиме како седиште за во кола

(Одговор на членот sonc90)
Непосредна врска до пораките: 874
   RE: Опрема за новороденче
14.5.2015 9:31:12   
Malecka23
Jas imam i drveno i montazno krevetce.Drvenoto mi e vo detska a montaznoto vo dnevna.Golemata tamu si igrase preku den si spiese.Koga idevme nadvor na nekolku dena go nosevme i dete super spiese.Mislam deka vrsi dobra rab e sega stvar e na vkus i moznost.Montaznite s epoeftini za razlika od drvenite posto moras plus dusek d akupuvas plus ogradica.A za montazno imas dusek sto 1000den samo.
Vo odnos na kolickata mislam deka 2 vo 1 ti brka rab.JAs iskreno nikogas ne ja svativ funkcijata na korpata.Spored mene dzabe frleni pari.Transporterot ti e za vo kola kolickata za setanje poveke od toa ne ti treba.Ke imas ponatamu mn poveke oprema z akupuvanje veruvaj sto ke ti bide neohodna.JAs bi ti preporacala mesto korpa relaxator da kupis na primer.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 875
Страница:   <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  33 34 [35] 36 37   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?