|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 0:45:55   
ripce
Денес се знае дека машкиот фактор учествува со околу 30 отсто во причините за неплодност, а ако се има предвид дека кај 20 отсто од паровите постои двострана причина за неплодност, тогаш е јасно зашто обата партнера треба подеднакво да бидат иследувани. Околу 70 отсто од причините што предизвикуваат стерилитет кај мажот може да се дијагностицираат со добра анамнеза, физикален преглед, одредување на волуменот на тестисите, анализа на спермалната течност, како и со одредување на хормоните. Потребно е правилно толкување на анализата од спермалната течност (спермограм), како и одредување на некои хормони кај мажот, ако постои спермограм со намален број на сперматозоиди, како и постоење на зголемен процент на неподвижни и морфолошки неправилни форми на сперматозоиди.

Спермалната течност се состои од секрети што потекнуваат од тестисите, епидидимисот, околните периуретални жлезди, семиналните везикули и простатата. Вообичаен волумен на ејакулатот е 1,5-5 мл; киселост 7,05-7,8. Има фруктоза 120-450мг/дл (овошен шеќер што им дава енергија за движење на сперматозоидите). Намален волумен има кај пациенти со ретроградна ејакулација (кога спермалната течност се враќа во мочниот меур), кај пациенти со стеснување или со комплетно затворање на изводните канали, како и кај пациенти со хипогонадотропизам. Зголемениот волумен на спермалната течност најчесто се должи на контаминација со урината. Во почетокот спермалната течност е коагулирана маса што се втечнува за 10 до 25 минути. Нормалниот број на сперматозоиди во ејакулатот е секогаш поголем од 20 милиони во 1 мл. Намалениот број е олигозооспермија, а ако воопшто нема сперматозоиди - азооспермија (во вакви случаи се прави центрифугирање на спермалната течност, со цел во талогот уште еднаш да биде исклучено постоењето на сперматозоиди). Подвижноста на сперматозоидите се оценува како процент на прогресивно подвижни сперматозоиди (во нормален спермограм овој процент е повеќе од 60 отсто, процентот се однесува на сите подвижни сперматозоиди). Познати се повеќе видови аномалични форми на сперматозоиди, но важно е бројот на нормалните форми да е повеќе од 30 отсто.

Ако се добие наод за лош спермограм, треба да се повтори анализата неколкупати. Точната анализа на спермалната течност (квалитетно изработен спермограм) ќе овозможи правилен избор на начинот на лекување на брачната двојка. Во зависност од спермограмот се предлага лекување со хормонски препарати. Ако се присутни леукоцити се изработува спермокултура, па според антибиограмот се даваат антибиотици. Во некои случаи, кај намален број на сперматозоиди се предлага методот на интраутерина инсеминација Ако наодот од спермограм е екстремно лош, тогаш како избор на лекување ќе биде еден од методите на асистирана репродукција: вештачко оплодување со помош на интрацитоплазматска спермална инјекција (само еден квалитетен сперматозоид со помош на микроинјекција се внесува во јајчната клетка и се врши оплодувањето).

При азооспермија (комплетно отсуство на сперматозоиди во ејакулатот), со биопсија на тестис се утврдува постоењето на сперматозоиди на ниво на тестис. Ако ги има, тогаш со посебна постапка може да се издвојат и добиените сперматозоиди да послужат за интрацитоплазматска спермална инјекција. Кај двојките каде што сопругот нема воопшто сперматозоиди, ниту нивно создавање на ниво на тестис, се советува донорство на сперматозоиди или адопција.

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 0:57:03   
Еца
Се поголем е бројот на брачни парови кои не можат да добијат дете поради стерилитет кај мажот. Дали се лажам или во минатото секогаш кога парот не можеше да има дете, жената беше онаа обележната?

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:03:10   
nadica
мислам дека не се лажеш во минатото и не току далечно секогаш за двојките без деца се говорело како за жена која од Х причини неможе да има деца а не како за неплодна двојка

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:06:05   
ananikol
Mozebi user posted image

Jas imav moznost pred nekolku godini da pogledam bolnicko dosie na moja prijatelka bosanka od Tuzla koja so godini go "obvinuvase" mazot kako krivec za nepolodnost megu nas zenite-prijatelkite ,no koga go vidov dosieto se iznenadiv...... so nego bese apsolutno se vo red-edinstveniot problem bea nejzinite jajnici

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:10:56   
Еца
Ананикол тоа  ево ред, таа не сакала да го прифати фактот дека во неа е проблемот, но некогаш кога парот не можеше да има деца, околината жената ја обвинуваше. И мислам никој не може никого за ништо да обвини, но јас ке ти кажам дека  мои роднини имаа снаа која не можеше да им роди внучиња. Неколку гопдини ја малтретираа жената за тоа додека не и пукна филмот да се разведе од мажот. Тој се прежени, таа се премажи. Таа си роди деца, тој пак не можеше да има деца. И? На крај си посвои детенце, но сепак, мајката (свекрвата) буквално ја избрка првата жена за ништо.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:17:40   
ripce
ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Ананикол тоа  ево ред, таа не сакала да го прифати фактот дека во неа е проблемот, но некогаш кога парот не можеше да има деца, околината жената ја обвинуваше. И мислам никој не може никого за ништо да обвини, но јас ке ти кажам дека  мои роднини имаа снаа која не можеше да им роди внучиња. Неколку гопдини ја малтретираа жената за тоа додека не и пукна филмот да се разведе од мажот. Тој се прежени, таа се премажи. Таа си роди деца, тој пак не можеше да има деца. И? На крај си посвои детенце, но сепак, мајката (свекрвата) буквално ја избрка првата жена за ништо.


Несомнено е дека неплодноста е болно нешто, но мое мислење е дека ако постои вистинска љубов помеѓу партнерите, нема да се говори за стерилитет на мажот или стерилитет на жената, нема да се бара вината за неможноста да се имаат дечиња ни во едниот ни во другиот, едноставно ќе се прифати како брачна неплодност која ќе се решава во рамките на бракот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:20:44   
nadica
Несомнено е дека неплодноста е болно нешто, но мое мислење е дека ако постои вистинска љубов помеѓу партнерите, нема да се говори за стерилитет на мажот или стерилитет на жената, нема да се бара вината за неможноста да се имаат дечиња ни во едниот ни во другиот, едноставно ќе се прифати како брачна неплодност која ќе се решава во рамките на бракот.


во потполност се согласувам

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Стерилитет кај мажот?
4.1.2010 1:25:03   
ananikol
Toa e nesto slucno na moite  bivsi komsii vo mk...Taa bese prekrasna zena se vikase Meri (goooolem pozdrav ako nekogas go procita ova) se omazi  za mojot komsija i nekolku godini nemaa decinja i svekrvata pocna po komsii da siri muabeti deka snaata ne mozi da rodi,na komsiite im velese onaa stirata ..uffff ...uste se ezam od vesterkata. I site nie znaevme deka Meri nemozi da rodi ama Meri eden den koga site sedevme vo hodnikot (letno vreme,zesko) da se kafosvame  ni soopsti mnogu iznenaduvacka vest;bremna sum... a vesterkata samo spiska ...kuuser posted image vo edna od koj koga sin mi e sterilen.Nie ostanavme so otvoreni usti...user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Meri ostana bremena so gazdata kaj so rabotese...
Sega ima kerka i zivee nekade vo Amerika

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Стерилитет кај мажот?
8.1.2010 12:32:25   
ni23
Здраво...јас сум нова и незнам многу за неплодност на мажот....можеби треба да се обратам до доктор но читајќи увидов дека Вие одлично сте запознаени...затоа Ве прашувам ...дали има шанса да направиме user posted image доколку мажот има прележано заушки , и неговите сперматозоиди не се живи.
Поздрав

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2010 16:58:44   
strelecirak
Zdravo jas sum nova i mnogu sum zainteresirana za ovaj problem i veke se boram so nego 5 godini.Pozdrav od siti.    user posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2010 17:00:13   
Еца
Добредојде и пријатна дружба!

Напиши поточно за што си заинтересирана, стерилитет кај мажот или кај жената има многу теми на кои сме дискутирале, што точно би сакала да прочиташ и ќе ти дадам линк.user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2010 17:07:58   
strelecirak
Fala Eca kaj nas problen e maskiot sterilitet i dijagnozata e oligoastenospermija imame praveno 1inseminacija i 2 neuspesni invitro.pa bi sakala sega da probame nesto so tabletki ili slicno.Veke i naznam so sto uste nenem probano user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Стерилитет кај мажот?
9.1.2010 17:38:25   
Еца
user posted image вака изгледаат сперматозоидите кај олигоспермиата. Инаку терапија може да помогне, но сепак треба да се зголеми и плодноста на партнерката. Ова може да биде компензација за машката неплодност. Доколку останатите третмани се покажат како неефикасни, тогаш мора да се оди на вештачко оплодување за да се стигне до бебе.




_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.1.2010 0:53:58   
Еца
Нормални вредности за спермограм

Волумен на ејакулатот - 2,0 мл и повеќе
PH вредност - 7,2 - 8,0
Ликвефакција - 20 минути
Концентрација на сперматозоиди - 20 милиони/мл
Вкупен број на сперматозоиди - 40 милиони/мл
Подвижност - 50% со напредна прогресија
Морфологија - 40%-50% со нормална форма
Виталност - 75% живи
Леукоцити - помалку од 1 милион/мл

Олигозооспермија - помалку од 20 милиони/мл концентрација на сперматозоиди
Астенозооспермија - помалку од 50% со напредна прогресија
Тератозооспермија - помалку од 30% со нормална морфологија
Олигоастенотератозооспермија - значајни пореметувања во сите три варијабли погоре
Азооспермија - нема сперматозоиди во ејакулатот
Аспермија - нема семена течност

< Поракaта ја уредил Еца -- 11.1.2010 0:54:17 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.1.2010 1:04:43   
Еца
Интрацитоплазматско иницирање на сперма (ICSI)
Методата која што се користи кај потешките облици на машката неплодност. По аспирацијата на јајце клетките, во нив се иницира еден избран спермиум. Постојат и други методи (инсеминација на семениот донор, кај тешката машка неплодност; добивање на примерок од семената аспирација на тестисите или хируршки, кај потешката машка неплодност, кај посериизните болести или аномалии на репродуктивниот состав на жените и др.) но поради непостојаните законски регулативи моментално не се применуваат.


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.1.2010 13:03:50   
arh_diz
Spored nekoi statiskitki ologospermijata se leci 90% dokolku se najde dobar doktor koj znae da dade soodvetna terapija na pacinetot

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.1.2010 13:46:15   
profesorica
Имам еден колега тука две години е во брак но сеуште немаат детенце а постојано се обидуваат да зачнат, ја чита рр но не се осмелил да стане член некако се срами/плаши или незнам што.

Баш вчера ми кажуваше дека правел спермограм кај Др. Митановски и тој само му рекол:јас вакво нешто не сум видел со години имап за извозuser posted image user posted image user posted image
баш ми е мило таков беше надуен охрабрен цел, ајде сега чекам само да ми каже дека жена му е бременаuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Стерилитет кај мажот?
11.1.2010 13:50:03   
arh_diz
Maskiot sterilitet se leci podolgo vreme i so soodvetni terapii no mislam deka minimum se potrebi 2-3 godini postojano primanje na terapija i odenje na lekar.Poveketo maski se teski na odenje na lekar
Mu posakuvam sreka profesorica na tvojot kolega

< Поракaта ја уредил arh_diz -- 11.1.2010 13:52:49 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 0:36:05   
strelecirak
Bas ste vo pravo za toa sto maskite se sekogas teski za odenjeto na lekar, eve jas imam praveno 2 in vitra i samo zato sto nemozev da cekam da odi mazotmi po doktori-pa ko ke go slusa so e ubavo a so ne ubavo od sets taa terapija so toj ke ja prima.A to so nie primame terapija za toa in viro koja ne e ni malku lesna -site tie hormoni to ne e ni najmalku vazno.Ama kolku so mozam se trudam sega toj malku da se leci a ako nema nekoj rezultat ne mi bega. toa vestackouser posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 0:38:04   
Bogdancanka
мила само позитивно ќе биде се во ред ајде дај боже што побрзо да ни бидеш user posted image на рр поздрав 

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 12:09:04   
biljana16
Strelecirak nemoj da se sekiras se ke bide kako sto treba samo treba premnogu vreme i zivci I nie go imavme istiot problem i otkako se opustivme  psihicki ostanav bremena. Inaku i nie se trudevme okolu 6 godini i lekarite kazaa deka skoro e nevozmozno da ostanam bremena po priroden pat pa ete sega go cekam user posted image . Zatoa ti kazuvam opustete se i uzivajte. Inaku na urolog odevme samo prvata godina otkako doznavme i tolku. 

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 15:49:45   
strelecirak
Fala za podrskata i jas sekogas si velam taka ke bidi ama ke mi fati nekoja kriza i se po staro.Bilijana16 bas mi e milo user posted image bilo da e na pi si lasnina no kazi mi dai koristese mazot ti nesto terapija za i nie da zemime.Se sto znaete e dobredojdeno-pa kazete.Pozdrav do siteuser posted image

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 15:54:00   
arh_diz
strelecirak na sekoj mu se dava razlicna terapija se zavisi kakov problem ima maskoto. Pred se vo ishranata treba da se vnesuvaat mnogu vitamini da se vodi zdrav nacin na zivot. Dali bese tvojot soprug na ispituvanja

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот strelecirak)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 15:59:35   
m@gic
Витамини и минерали потребни за подобрување на спермограм:
-Вит. Е ( дневно 400 iu)
-Вит. Ц (дневно 1000 мцг)
-Вит. Б12 (дневно до 300 мцг)
-Фолна киселина ( до 800 мцг)
-Селен (100-800 мцг)
-Цинк (60 мг)
-Л-карнитин( 2гр. )
-Ацетил Л-карнитин ( 1 гр)
-Л-аргинин( 4 гр.)

_____________________________

живеј од денес за утре

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Стерилитет кај мажот?
13.1.2010 16:19:47   
strelecirak
Da arh_diz vo pravo si terapijata e razlicna za site,a mazot mi ima praveno ispituvanja i dijagnozata mu e oligospermija meguto a neme primano nekekva bas terapija od pricina so odevme na in vitro.M@gik fala ti za ova so go napisa za vitaminive bas to mi trebase.uste od utre se nadevam ke pocni so to.user posted image

(Одговор на членот m@gic)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?