|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Алерго тест
7.10.2011 23:45:40   
animani
Dali nekoj zne za Bitola kaj moze da se napravi alergo test.Golemiot sin ima 4 god se isfrli cel urtikarija ama ne znaeme od sto mu e pa sega koga ke pominat simptomite da go napravime toj testot i da vidime na sto, ama se mislam deka e na sirupot almacin.Pred 5 meseci isto se nafrli samo ne mi teknuva dali i togas piese takov sirup ili ne.Ako nekoj znae dali ima vo lab Kosturski neka kaze i kolku cinat.user posted image

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Алерго тест
8.10.2011 10:39:08   
Sandric

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Син ми окапа во болница со пневмонии и до 41 степен температура од такви муабети на доктори дека е мал за алерготестови, за на крај преку Тихо Матевски на времето, да го однесам кај Ежова дирекно во трудова медицина и да му најдат потежок вид на алергија на млеко и млечни производи, пченично брашно и белка од јајце. И тоа не носе тече не знам што.... за два саати 40 температура и оп - пневмонија. Детето не знаеше кај е...

Топче, алерготест преку крв се прави секаде во светот на мали деца. Во трудова медицина беше 150 ден со плаво картонче, а во неуромедика беше 2000 денари.
Сега можеби е поскапо во неуромедика ама да сме на чисто, го прави Ежова а во врска со алергиите стручноста не може да и се оспори.

Од тогаш пројде време, син ми е сега добар, ние контролирано му дававме млечни производи, затоа што не советуваа дека ако ги исфрлиме тотално, секогаш ќе развива алергија кога ќе дојде во контакт со нив.

Инаку се утепавме пиење лоратадин, летизенот не му делуваше, инхалирање фликсотида, и фликсоназа во нос.

Никогаш повеќе не разви пневмонија. А и сега пазам со млекото.. уште ми е шубе да му дадам млеко со сирење во комбинација или и јајца ист ден.


Jas kolku sto znam alergija ne predizvikuva pokacuvanje na temperatura...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Алерго тест
8.10.2011 11:20:24   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR



Топче, алерготест преку крв се прави секаде во светот на мали деца. Во трудова медицина беше 150 ден со плаво картонче, а во неуромедика беше 2000 денари.
Сега можеби е поскапо во неуромедика ама да сме на чисто, го прави Ежова а во врска со алергиите стручноста не може да и се оспори.

Од тогаш пројде време, син ми е сега добар, ние контролирано му дававме млечни производи, затоа што не советуваа дека ако ги исфрлиме тотално, секогаш ќе развива алергија кога ќе дојде во контакт со нив.

Инаку се утепавме пиење лоратадин, летизенот не му делуваше, инхалирање фликсотида, и фликсоназа во нос.

Никогаш повеќе не разви пневмонија. А и сега пазам со млекото.. уште ми е шубе да му дадам млеко со сирење во комбинација или и јајца ист ден.


Jas kolku sto znam alergija ne predizvikuva pokacuvanje na temperatura...


е па не било баш така. Затоа што лоратадин не треба да симнува температура, ама на син ми му симнуваше.
Алергија е неправилна и бурна реакција на имуниот систем, а реакциите не мора да се баш според книга, затоа што никој со сигурност не може да знае како може да изреагира. Има најчести алергиски реакции, ама секој поупатен и помодерен доктор и не толку суетен ќе ти каже дека не може со сигурност да се знае како организмот точно ќе изреагира. Има најчести реакции, ама има и ретки а кога е имуниот систем во прашање и не толку познати.
Чист пример е лупусот.

< Поракaта ја уредил Admin -- 16.2.2013 8:57:40 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Алерго тест
8.10.2011 11:25:46   
Sandric
Lupusot e avtoimuno zaboluvanje

(Одговор на членот animani)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Алерго тест
8.10.2011 12:06:24   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: Sandric

Lupusot e avtoimuno zaboluvanje


user posted image исто ко да правам муабет со доктор од ординација.
Не планирам да разјаснувам зошто е а зошто не е и што може да биде кога е имуниот систем во прашање. Сите доктори викаат дека не е доволно истражен и има непредвидливи реакции, само нашите го имаат разбрано во целост.
Имам еден совет за сите мајки!
Ако децата ви се премногу и пречесто болни со респираторни заболувања, не чекајте упат од матичниот.
Има многу приватни болници и прежалете 50 евра. Толку чини тестот. Можете да се изненадите колку малку фалело user posted image


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 8.10.2011 12:07:36 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Алерго тест
8.10.2011 17:57:16   
Sandric
Samo kaj nas pacientite se lecat od toa sto ke procitaat na internetuser posted image

(Одговор на членот animani)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Алерго тест
8.10.2011 22:40:01   
Viktori
user posted image да се чудиш зошто ....
_________________________________________________

Темата е алерго тест, инаку. Ако мислиш дека треба да дообјасниш нешто слободно отвори нова тема.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Алерго тест
8.10.2011 22:59:18   
temjana
Јас секогаш кога ќе ми откријат некоја болест се информирам од интернет и не гледам ништо лошо во тоа, па 21 век сме. На крај краева ако не ми се допаѓа мислењето на некој доктор си барам мислење од втор па и од трет .... сепак организмот и телото најдобро си го познавам јас самата, а сите знаеме дека и докторите се луѓе и прават грешки, и многу пати баш таа интернет информираност им помогнала и на докторите кои ме лечеле

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Алерго тест
9.10.2011 0:40:08   
anedespo

[/quote]


Затоа што лоратадин не треба да симнува температура, ама на син ми му симнуваше.

[/quote]

Loratadinot i letizenot mozno e da mu simnuvale temperatura mozebi i ne zaradi alergiska reakcija tuku zatoa sto tie direktno deluvaat na namaluvanje na mastociti (mast cells) koi imaat i uloga vo borba so patogeni. Znaci koga pies nesto sto gi namaluva ovie kletki togas i imuniot sistem ne reagira burno na infekcijata i nema da ima temeratura. Sosema logicno . A stom imal ogromen tret krajnik, mozno e toa da e pricinata na mnogute pnevmonii i bronhitisi. Alergijata sto si ja ima mozebi mu ja usloznuva sostojbata. Pritoa ne znam dali ovie bronhitisi i pnevmonii se dijagnosticirani kako treba ( so snimka od rengtgen), so ispituvanja na krvna slika, crp ili samo so slusanje (sto kaj dete so alergija mi e cudno,zasto mu se stesnuvaat disnite patista i mozno e da mu svirat gradite koga disi). Vtora rabota e sto mozno e da se ispitaat imunoglobulinite i eoziofilite vo akutna infekcija koi mozat da bidat pokaceni, megjutoa toa ne znaci i deka infekcijata e od niv, samo zatoa sto deteto e postojano izlozeno na alergenite.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Алерго тест
9.10.2011 1:17:38   
Viktori
Pritoa ne znam dali ovie bronhitisi i pnevmonii se dijagnosticirani kako treba ( so snimka od rengtgen), so ispituvanja na krvna slika, crp ili samo so slusanje (sto kaj dete so alergija mi e cudno,zasto mu se stesnuvaat disnite patista i mozno e da mu svirat gradite koga disi).

анедеспо, значи на секоја пневмонија имаше мирно црп, со рентген горе-долу не го малтретирав многу заради зрачењето, крв, урина, брисеви, трахијален аспират и илјада други испитувања вклучително и бронхоскопија не покажуваа дека има пневмонија/бактерија или било каква инфекција. Освен опструкциите.
Инаку ова е минато време, сега знаеме што му е, на есен неколку таблетки лоратадин, некогаш фликсоназа, последниве години додуша многу поретко.
Лечен е кај ти не, да е здрава и жива Славица Тодоровска, само со инхалации и лоратадин проаѓаме со години...


< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 9.10.2011 1:19:17 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Алерго тест
9.10.2011 1:33:08   
anedespo
Mnogu cuden i nespecificen slucaj. Neka im bide pouka na drugite nasi clenovi sto si imaat maka.
Inaku devojceto na zolva mi si ima maka so alergii od bebe. Ne i pravea testovi do 3 godini, zasto doktorite taka kazuvaa. Deteto bese postojano so opstrukcii, kaslici, mrsuli, egzemi po kozata. Ne koristea jajca i mleko, zasto po nekoi testiranja sto zolva mi i gi pravese samata, smetase deka na toa e alergicna. Potoa i gi napravija i ispadna alergicna na lesnici, banani i riba (nekoja vrsta). Drugoto bese ok. Dzabe bese deteto za toa vreme bez mleko i jajca. Kaj doktorkata od Trudova Ezova, ne mozea ni da priparat (premnogu pacienti, nemala vreme), pa bese edna godina na inhalator so neznam koj kortikosteroid. Sega deteto e super. Normalno ne gi jade ovie raboti. 

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Алерго тест
9.10.2011 1:43:16   
Viktori
Да па имам пишано погоре, нас ни помогна пријател. На врата она одма кажа: Детево има алергија.
Имаше нон стоп црни кругови околу очите.
Јас се запрепастив од резултатот иако очекував, затоа што после бронхоскопијата, стварно немаше што веќе да барам по клиники или по аптеки за сирупи и некции. Од линкоцин и амоксиклав до леднацин, панцеф,амикацин.
Тоа и ми беше поентата, ти што го пиша! Ако имате премногу и пречесто респираторни болести, ако ви се отруле децата од антибиотици, направете алерготест.


< Поракaта ја уредил Admin -- 16.2.2013 8:45:06 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Алерго тест
9.10.2011 11:56:20   
Sandric
Apsolutno ne sakav da kazam deka ne treba da se informirame od internet...
Muabetot mi bese , kako i sto sme svedoci na forumov mnogu luge na svoja raka si se lecat samo od toa sto ke go procitaat od internet , odma stanuvaat pogolemi doktori od site doktori !
A vo odnos na tvoeto dete Viktori sakav da ne sakav da kazam deka deteto nemalo alergija, sigurno imalo stom so isklucuvanje na odredenite produkti od ishranata se podobrila sosotojbata, no ne mislam deka toa e pricinata za pokacenata temperatura.
Toa verojatno ja vlosuvalo sostojbata i go pravelo dedeto popodlozno na infekcii...
Kako i da e , dobro e sto se zavrsilo kako sto treba i sega e okuser posted image

(Одговор на членот animani)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Алерго тест
9.10.2011 22:18:29   
AnnaMolly RR
Јас до скоро мислев дека алергиите не се наследни, ама дознав дека се. Филип изгледа е метнат на мене во тоа. Сум приметила кога ќе го гали мачето многу често кива. И некогаш има црвени кругови околу очите. Матичната рече дека е многу мал за некакви тестови.

Јас многу пати одев кај Ежова во Трудова медицина, жената е нај нај во својата струка. Еве гледам Виктори си го носела Б. кај неа. А може ли на 1,5 годишно бебе да се направат некакви алерготестови? Сега работи приватно Ежова?

Друга работа што многу ме зачуди е дека матичната на Филип ми рече дека бебињата со многу светол тен, светла коса и светли очи (како моево мече) се склони кон алергии, а рече штом јас сум толку многу склона кон алергии, сигурно и Филип ќе бил. И газдарицава на работа пред некој ден ми рече дека и неа и рекле така за нејзиното бебе.

А бе скраја да е од алергии, кој има знае колку е тешко user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Алерго тест
10.10.2011 10:38:24   
Viktori
Јас многу пати одев кај Ежова во Трудова медицина, жената е нај нај во својата струка. Еве гледам Виктори си го носела Б. кај неа. А може ли на 1,5 годишно бебе да се направат некакви алерготестови? Сега работи приватно Ежова?


Да, кај Ежова се прави алерготест и на помали деца и бебиња затоа што тестот се прави на крв, а не на кожа. Вади мала туба крв и брка работа, со тоа што ја покажува и најмалата реакција, ама тие се исклучуваат по скала. Има која реакција покажува клиничка слика, а која не.
Мене ми беа сите силни на уста од клиника дека тој тест не е толку веродостоен баш затоа што покажува и најмала реакција,

< Поракaта ја уредил Admin -- 16.2.2013 8:46:11 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Алерго тест
10.10.2011 10:44:06   
Viktori
Sandric


Не се лечиме од интернет, туку споделуваме искуства.
А и фала богу што имаме каде да споделиме, затоа што секое дете е различно, секој случај е различен.
Далеку е тоа дека форумов е замена за лекар, не дај боже тоа на некого да му падне на памет, ама не секогаш и тетките и чичковците во бели мантили се ажурни, агилни и пред се луѓе. Па нечиј тек на настаните, може ќе ни помогне и на нас. Секоја чест на лекарите кои бараат вистинско решение за константно болно дете, а тоа да не е амоксиклав онака од ракав и само со стетоскоп.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Алерго тест
10.10.2011 11:49:34   
arh_diz
ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас многу пати одев кај Ежова во Трудова медицина, жената е нај нај во својата струка. Еве гледам Виктори си го носела Б. кај неа. А може ли на 1,5 годишно бебе да се направат некакви алерготестови? Сега работи приватно Ежова?


Да, кај Ежова се прави алерготест и на помали деца и бебиња затоа што тестот се прави на крв, а не на кожа. Вади мала туба крв и брка работа, со тоа што ја покажува и најмалата реакција, ама тие се исклучуваат по скала. Има која реакција покажува клиничка слика, а која не.
Мене ми беа сите силни на уста од клиника дека тој тест не е толку веродостоен баш затоа што покажува и најмала реакција, ама Ежова ме увери дека е најдобро така, а и од клиника никој не ми кажа да продолжам со млеко и јајца туку напротив, мрчеа за тестот, ама кога го видоа резултатот ми кажаа да останат млекото и јајцата исклучени user posted image
Кај нас на Клиника се прават тестови на кожа и затоа и ги прават на поголеми деца.
Сега дали работи најдобро е да прашаш во Неуромедика. Јас не знам.

Ako moze da mi piset_e kade se naoga Ezova ili tel po PP
Na brat mi devojceto e postojano so respiratorni problemi,da nezgresam ali recisi sekoj vtor mesec.Pie postojano nekoi sirupi za alergija znam deka maticnata i nagaga sega e alergicna na pesok ne ja pustajte da si igra ne i davajte sok itn 

< Поракaта ја уредил arh_diz RR -- 10.10.2011 11:50:43 >


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Алерго тест
10.10.2011 12:10:31   
dostickage
i vo kozle vo institutot za belodrobni zaboluvanja kaj decata pravat alergo testovi preku krv kaj mali deca.
ne znam tocno lokaciski kaj se naogja toj institutot za trudova medecina mada nesto mi odi vo glava kapistec ama ne sum sigurna. 

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Алерго тест
10.10.2011 12:54:24   
topce
Ежова е во Јане Сандански во Аеродром и кај неа само со закажување се оди.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Алерго тест
3.11.2011 8:17:34   
AnnaMolly RR
Вчера во Авицена му вадеа крв на Филип и прочитав дека прават алерго-тест преку крв, без ограничување на возраста. Се испистуваат над 700 алергени со само едно вадење крв. Сега да подоздравиме и одма го носам да му го направат.
Еве вака се вика тестот: Immulite 3gAllergy, Rida Allergy Screen и Maxi Allergy Screen.
Јас сум многу склона кон алергии, на се живо и диво реагирам. Да видиме да не го наследил тоа од мене Филип user posted image


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Алерго тест
3.11.2011 10:18:47   
dostickage
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Вчера во Авицена му вадеа крв на Филип и прочитав дека прават алерго-тест преку крв, без ограничување на возраста. Се испистуваат над 700 алергени со само едно вадење крв. Сега да подоздравиме и одма го носам да му го направат.
Еве вака се вика тестот: Immulite 3gAllergy, Rida Allergy Screen и Maxi Allergy Screen.
Јас сум многу склона кон алергии, на се живо и диво реагирам. Да видиме да не го наследил тоа од мене Филип user posted image



Znaes koja cena e ispituvanjeto?Aj bas ako prasuvas kazi.Jas i za sebe bi si napravila na sva i svasta reagiram a i deteto e na mene.U Kozle mi rekoa deka definitivno genot za alergija se nasleduva. 

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Алерго тест
3.11.2011 10:23:57   
AnnaMolly RR
Ќе прашам и ќе ти пишам обавезно.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Алерго тест
3.11.2011 10:31:29   
dostickage
Thanks :-)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Алерго тест
3.11.2011 10:50:06   
topce
2.300 беше пред 1 година, зборувам за една палета, нас конкретно педијатрискиот панел ни требаше.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Алерго тест
21.11.2011 9:05:19   
miana
Dobro utro mamicki...
Moze nekoj cital vo temata bolesti koi ni gi nosi gradinkata deka imam napisano deka detetvo nemozam da go opravam veke mesec dena...Kaslica,zatnat nos,temperatura od vreme na vreme i toa pa toa...Pieme tret antibiotik i uste 5 drugi lekovi...SVekrvami mi predlozi da i napravam alergo testovi ( do sega nemam primeteno alergija od nesto - od koga pojde vo gradinka e vakva ,ama nema odeno odamna vo gradinka a nemozam da ja opravam ) Kazeete mi kakva e procedurava za alerko testovive?Treba li upat da zemam od kaj maticnata ili pak ne?? Kakva e celata procedura moze li nekoj da mi objasni..Veke dusa me boli za detevo..Se somnevam deka i e od materijalot od novata vrekicka za spienje ( nemam pretstava od sto drugo bi mozelo da bide) od nadvor e suskava od vnatre so materijal..Ja trgnavme i vrekickata no pak e zatkana...Poludev veke...I T znae da kaci samo ednas vo denot i posle 5-6 dena pakuser posted image Ajde pomagajte ve molam...Mi treba li upat ili ne? Ako ne treba daj te mi broj od taa ezova i kazete sto treba da napravam? Vi blagodaram

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?