|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 9:42:44   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

A, vo novata GAK dozvoluvaat da nosime svoi spavaci?


Дозволуваат, ама не ти треба, спавачите им се сосема ОК, тоа дека се искинати незнам какви нема врска, од тие што ми ги даваа не висеше ни конче, јас носев 3 свои, и не ги облеков зошто супер ми беа нивните. Искрено, немаш никаква потреба да носиш.

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 251
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 11:23:03   
Debora
Taka i planirav, da ne nosam svoja, ako im se OK, nema potreba da gi prljam moite spavaci.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 252
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 13:00:49   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

Taka i planirav, da ne nosam svoja, ako im se OK, nema potreba da gi prljam moite spavaci.

Мој совет ти е да си носиш па што ако ја извалкаш голема работа дома ќе си ја исперешuser posted image
Инаку мене тие на Гак спавачите не ми се допаѓаат воопшто не се пријатни за носење барем за мене премногу потат а башка муабет колку само жени ни носеле и колку добро се испрани??Штознамuser posted image

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 253
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 13:24:16   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

Taka i planirav, da ne nosam svoja, ako im se OK, nema potreba da gi prljam moite spavaci.

Мој совет ти е да си носиш па што ако ја извалкаш голема работа дома ќе си ја исперешuser posted image
Инаку мене тие на Гак спавачите не ми се допаѓаат воопшто не се пријатни за носење барем за мене премногу потат а башка муабет колку само жени ни носеле и колку добро се испрани??Штознамuser posted image


Лиличка ова потат не ми е јасно баш user posted image  Сите се памучни, ако тие те потеле, сигурно и твоја да си носиш ќе те поти

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 254
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 17:30:46   
*Elena*
mozes da si nosis svoja, vo slucaj da ja isprljas taa od bolnica, a nema koj da ti dade druga, da si ja obleces tvojata. Od iskustvo mi tecese mnogu mleko od gradite i "spiev" cela nok vo mokra spavaka, posto bese nedela i nemase koj da mi dade cista spavaka, a spiev vo apartman vo gak, vo koj imase spavaki pod kluc vo skafot.user posted image

(Одговор на членот Debora)
Непосредна врска до пораките: 255
   RE: Што да се понесе во болница?
27.3.2012 17:41:48   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lilicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: Debora

Taka i planirav, da ne nosam svoja, ako im se OK, nema potreba da gi prljam moite spavaci.

Мој совет ти е да си носиш па што ако ја извалкаш голема работа дома ќе си ја исперешuser posted image
Инаку мене тие на Гак спавачите не ми се допаѓаат воопшто не се пријатни за носење барем за мене премногу потат а башка муабет колку само жени ни носеле и колку добро се испрани??Штознамuser posted image


Лиличка ова потат не ми е јасно баш user posted image  Сите се памучни, ако тие те потеле, сигурно и твоја да си носиш ќе те поти
[/quote
Па со други зборови Беатрис да ти кажам никакви се како картон да носиш а не памучна спаваќаuser posted image мене не ми се бендисаа и си кажав свое мислење!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 256
   RE: Што да се понесе во болница?
28.3.2012 0:42:10   
sandra 984
Zdravo Annet.Ajde mila te molam ako ne ti e tesko kazi mi sto se ti trebase za vo veleskata bolnica zasto mene terminot mi e vo avgust i sum od Veles,no do sega ne procitav za nekoja mamicka sto se poragala vo Veles a me interesira bas kako se uslovite tamu.Pozdravce i blagodaram....

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 257
   RE: Што да се понесе во болница?
28.3.2012 9:38:53   
Beatris
Ауу лиличка па тогаш ние сме носеле различни спаваќи user posted image  Јас не знам кога си породена ама јас кога се порпдив лани во мај, а и Натушка85 RR спаваќите беа памучни и здрави, а немав некој проблем да добијам нова, имав многу млеко и по 2-3 во денот ми носеа да менувам

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот sandra 984)
Непосредна врска до пораките: 258
   RE: Што да се понесе во болница?
19.4.2012 21:44:24   
natus
RR-ki kaj da kupam gaki za ednokratna upotreba? Vo Zegin barav, ama nemase, duri i se cudea sto e toa...
Pa ako moze da mi pisete od kade da zemam, i koja im e cenata odprilika?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 259
   RE: Што да се понесе во болница?
19.4.2012 21:58:02   
mamicki
Колку што сум во тек, во Мкд не можат да се купат такви гаќи за еднократна употреба user posted image

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 260
   RE: Што да се понесе во болница?
19.4.2012 23:56:05   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: natus

RR-ki kaj da kupam gaki za ednokratna upotreba? Vo Zegin barav, ama nemase, duri i se cudea sto e toa...
Pa ako moze da mi pisete od kade da zemam, i koja im e cenata odprilika?


Do pred nekoe vreme takvi imase vo mothercare vo ramstor..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 261
   RE: Што да се понесе во болница?
20.4.2012 9:44:21   
Beatris
Треба да има во Mother Care

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 262
   RE: Што да се понесе во болница?
20.4.2012 9:52:57   
meU87
Има и во енци менци, од програмата на Мама Дона се.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 263
   RE: Што да се понесе во болница?
18.6.2012 9:40:55   
arh_diz

ИЗВОРНА ПОРАКА: bile1984

ZDRAVO
ME INTERESIRA STO MI TREBA ZA NOVORODENCE ZA VO BOLNICA VO STIP
TERMINOT MI E NA 15.07.2012 GODINA AKO MOZE NEKOJ DA MI KAZES TO SE MI TREBA ZA VO BOLNICATA VO STIP
BIDEJKI SUM PRVOROTKA I NE ZNAM KAKO STOJAT RABOTITE
STO SE TREBA DA PONESAM SO MENE
POZDRAV



_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 264
   RE: Што да се понесе во болница?
25.6.2012 9:38:14   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: arh_diz RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: bile1984

ZDRAVO
ME INTERESIRA STO MI TREBA ZA NOVORODENCE ZA VO BOLNICA VO STIP
TERMINOT MI E NA 15.07.2012 GODINA AKO MOZE NEKOJ DA MI KAZES TO SE MI TREBA ZA VO BOLNICATA VO STIP
BIDEJKI SUM PRVOROTKA I NE ZNAM KAKO STOJAT RABOTITE
STO SE TREBA DA PONESAM SO MENE
POZDRAV



bile aj so lesno neka a i so lesno da pomines ti i si od Stip jas sum od tamu se porodiv vo Januari znaci ti treba kniska uput plavo kartonce majcina kniska za tebe spavaci ili neko letni pidzami, krpicki a izmlzuvanje casa za voda ili sok dolen ves taka poveke uloski Vir 80 ( jas ne najdov togas ama posle mi kazaa deka gi ima vo Zegin ) ili nekoi drugi sto se vata ama so mrezicka ( jas zedov Boni) vlazni maramici pribor za licna higiena pooema krpa posle tusiranje ako te pravat epiziotomija ( naknadno ke kazes na tvoite da ti kupat nekoj sprej za ranata polnac, mozes i da zemes i nekoja mikroklizma ima vo aptekite okolu 60 den ama nema kojz znae kakov efekt na mene ne mi pomogna i pak mi stavija klizma i ako mi tekne uste nesto ke ti pisam pp,
za bebeto samponce i vlazni maramici, pampers nekoe pomalo pakuvanje okolu desetna parcinja poednostavno e za nosenje obleka ako sakas tamu vo tvoi alista da e obleceno ( ova ne e obavezno) i komplet za bebeto za zleguvanje od bolnica toa ke o donese sveki tvoja koga ke si zlezete od bolnica
a da ke zaboravev ke kupis 3 krpi 3 sapuncinja i 3 paketki kafinja ili bonboni sto sakas ti ke gi razdelis na 3 dela vo 3 kesinja za pokloni na sestrite, 2 od niv ke nosis so tebe i ke gi dades na sestrata od rodilna sala ( babicata sto ke te porode) i na sestrata od detska soba sto ke go prifate bebeto, a 3 poklonce sfeki ke go dade na sestrata sto ke i go dade vo race koga ke zaminete pisuvaj mi pp za se sto sakas bidejki cesto ne sum tuka na forum bremenost

_____________________________



(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 265
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 13:37:38   
Malecka23
Mamicki pls nekoj d ame posovetuva za alistenca za bebeto za vo bolnica.drugarka moja treba za 2nedeli da ide vo gak ama ke si nosi nejzini alistenca posto nemalo bas tamu i ne znae dali so kratki dali so dolgi da zeme za iznesuvanje kako d ago oblece bebto zs nadvor e +40.Thx odnapred

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 266
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 14:02:38   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Mamicki pls nekoj d ame posovetuva za alistenca za bebeto za vo bolnica.drugarka moja treba za 2nedeli da ide vo gak ama ke si nosi nejzini alistenca posto nemalo bas tamu i ne znae dali so kratki dali so dolgi da zeme za iznesuvanje kako d ago oblece bebto zs nadvor e +40.Thx odnapred


нормално по кратки за изнасување...па на овој пекол како поинаку..а за таму нека каже некоја мама со искуство од таму

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 267
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 14:21:54   
eni
Stvarno, nekoja letna mamicka neka pomogneuser posted image Jas sega baram sto da mu kupam na bebco za od bolnica, a toa ke bide negde kraj na juli. Majka mi vika obavezno so dolgi rakavi, nesto potenk i pamucno. A jas nekako mislam deka epten toplo ke mu bide taka. Neka pomogne nekoja mamicka

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 268
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 14:36:56   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: eni

Stvarno, nekoja letna mamicka neka pomogneuser posted image Jas sega baram sto da mu kupam na bebco za od bolnica, a toa ke bide negde kraj na juli. Majka mi vika obavezno so dolgi rakavi, nesto potenk i pamucno. A jas nekako mislam deka epten toplo ke mu bide taka. Neka pomogne nekoja mamicka


Лелел абе зашто долги на плус 50..па знаете ли дека постои можност од прегрејување кое е исто така лошо како и премрзнувањето...мислам нејќам да се праам стручна ама па сите педијатри алармираат децата да се раскомотуваат, да се по боди или нешто тенко и памучно

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот eni)
Непосредна врска до пораките: 269
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 14:44:54   
Dimana
Eni i jas toa celo vreme se mislev mene termin mi e na 23 juli ,i se resiv da bide po dolgi pamucni potenki sepak uste e nezno koziceto malku da se adaptira a za podocna za po doma sigurno ke bide po kratki samoto ke pokaze dali se poti ili ne no pri iznesuvanje sepak sum za dogi.

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 270
   RE: Што да се понесе во болница?
5.7.2012 15:00:13   
amateuress
deka kje im e dovolno toplo, toa e sigurno, ama posto prvite dve nedeli sistemot za termoregulacija ne im e uste stabilen, a i koziceto nezno, dobro bi bilo da se po dolgi, ama navistina tenki i mekicki.
potoa kako mama taka i bebe :)
a vo mojot slucaj e duri i -1 sloj za bebe, mama e pozimorliva :)

(Одговор на членот Dimana)
Непосредна врска до пораките: 271
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2012 12:31:17   
malenaa
zdarvo na site mamicki i site idni mamicki....nonstop gi citam forumive ama nikako da pisam....pa mi dojde vrme za podgotovka na "torbicata''za vo bolnica....moze li mekoj da mi kaze za vo novata GAK sto se mi e potrebno za vo taa torbica...i koga ja zimam so mene vednas koga ke me fatat bolki koga ke odam vo bolnica ili od posle koga ke se porodam da mi ja donese mm.????
vi blagodaramuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 272
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2012 12:39:02   
malenaa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: eni

Stvarno, nekoja letna mamicka neka pomogneuser posted image Jas sega baram sto da mu kupam na bebco za od bolnica, a toa ke bide negde kraj na juli. Majka mi vika obavezno so dolgi rakavi, nesto potenk i pamucno. A jas nekako mislam deka epten toplo ke mu bide taka. Neka pomogne nekoja mamicka


Лелел абе зашто долги на плус 50..па знаете ли дека постои можност од прегрејување кое е исто така лошо како и премрзнувањето...мислам нејќам да се праам стручна ама па сите педијатри алармираат децата да се раскомотуваат, да се по боди или нешто тенко и памучно


i jas mu spremav toa na bebusko moj....pamucno bodi-benkice so pamucni pantolancinja..po dolgi ama tenko e...zal mi e odma po kratki da go soblecam..nekako mislam dek atreba da se prilagodi na tempereturata...

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 273
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2012 16:36:21   
eli07
Da i jas bev vo golema dilema za dolgi ili kratki rakavcinja ali odluciv sepak za kompletce so dolgi rakavi ama potenkicko...Toa e znam deka e izgor nadvor ama samo za od bolnica ovaa kombinacija za doma golooooo hahaha

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 274
   RE: Што да се понесе во болница?
10.7.2012 21:08:43   
malenaa
mamicki....sega mislam deka 99% sum kopletana so torbicite za vo bolnica....citajki po forumive analizirav sumirav i go spremiv slednovo:
torba 1 (se nosi vo momentot koga prvat odis vo bolnica)
-zdravstvena legitimacija + naodi od cela bremenost
-majcina kniska +dokaz za krvna grupa
-vlazni maramici +papir
-papuci(gumeni)
- 2 cepcinja (uste tie mi ostanaa da gi kupam)
torba 2 (mi ja nosat poslem poragaj)
za majkata -
- carsavce+jastucnica
-spavaca (so otvori za doenje)
-peskir-banjarka x1
-pekircinja za lice x 2 (da mi posluzat i za odmolzuvanje)
- pamucni voski
- cetka + pasta za zabi
-tecen sapun
za bebeto -
-carsavce
-peskirce
-peleni pampers (zemav od 2 do 5 kg.)
-pavloviceva (mala)
-vlazni maramici
- tetra peleni 5/6 + 3 svetski (za sekooj slucaj a moze i nema da mi trebaat)

+mobilen - pulnac za mob.
+spisanija

Torba 3 ( mi ja nosat koga me zimaat)
garderoba za iskocuvanje od bolnica za mene i bebusko i ubavezno miderrrr za mene!!!

Kazete mi dali e toa se ili treba uste nesto ili pak imam nesto visak ....
(inace ke se poragam 99% vo GAK)
i 09.08.2012 mi e kraen termin i za 2 dena sum 36 nedela...kazete mi ne mi e rano za podgotovaka na torbicata neli????



(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 275
Страница:   <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?