|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Фарбање на косата во бременоста
13.3.2013 15:49:45   
Lina*
Nesakav da se farbam bidejki epten mi e rana bremenos no so ogled i na godinkite pocnaa mnogu da mi se gledaat belite vlakna i pocna stram da me faka,Prebaruvav po forumov i citajki gi postovite sama si resiv deka ne e stetno i zedov si se srediv za da ne se drapaat lugeto so mene

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Фарбање на косата во бременоста
13.3.2013 16:32:38   
idnata_mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Lina*

Nesakav da se farbam bidejki epten mi e rana bremenos no so ogled i na godinkite pocnaa mnogu da mi se gledaat belite vlakna i pocna stram da me faka,Prebaruvav po forumov i citajki gi postovite sama si resiv deka ne e stetno i zedov si se srediv za da ne se drapaat lugeto so mene


Лина убаво си направила! Јас се фарбав од самиот почеток и не планирам да престанам. Се консултирав со гинекологот и тој ми рече дека нема никој докажано дека фарбата влијае штетно на фетусот! Се фарбам со фарба без амонјак бидејќи тој ми изгледа како најштетен во целиот состав на фарбите и немам проблем со бојата и тоа како ми фаќа, сосема сум иста и имам убава „плава„ нијанса на косата исто како пред бременоста!!

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Фарбање на косата во бременоста
13.3.2013 16:38:36   
Beatris
Фарбајте си се слободно, не значи ако си трудница дека треба да се запуштиш user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот idnata_mama)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Фарбање на косата во бременоста
14.3.2013 10:24:41   
temjanuska2
Jas pred 4 dena se satirav zatoa sto so godini se satiram,i se sisav i iskreno da vi kazam tolku ubavo se osekam so sredena kosa,taka da ne veruvam na tie sto velat da ne se sisas ili farbasuser posted image

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Фарбање на косата во бременоста
14.3.2013 10:42:55   
arh_diz
Dokolku mozes da go podneses mirisot od farbara nema pricina zosto da ne se farbas

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот temjanuska2)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Фарбање на косата во бременоста
26.3.2013 23:27:43   
Nati1986!
Farbanjeto moze e stetno,moze ne.No zosto rizik?Denes ima organski farbi za kosa nameneti za trudnici,moze da gi pobarate niv niz frizerskite saloni.Jas sum 23 nedela i ne sum se farbala dosega iako mojot frizer nekolku pati mi sugerirase da me isfarba so organska boja.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Фарбање на косата во бременоста
7.4.2013 12:45:01   
Супер Нова
Меѓу првите прашања кон мојот гинеколог кога дознав дека сум бремена беше токму ова, се фарбам плава од тинејџер и не планирам да сменам,пдговорот на докторот беше дека нема никаков проблем, а и не планирам да се запоставам без разлика на се сакам да изгледам средено и убаво user posted image

(Одговор на членот Nati1986!)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Фарбање на косата во бременоста
8.4.2013 10:51:39   
baby 27
jas se farbav vo tekot na bremenosta, i toa uste na pocetokot - 10 ili 11 nedela.Mislam deka nema nikakva steta od farbanjeto, no za sekoj slucaj prasav i ginikolog koj rece deka nema problem.Edinstveno, ako imas problemi so mirisot na samata farba, pa da imas gadenje od toa.Pred poragaj pak si se srediv, pa da i bidam ubava mama na mojta srcka, da ne se uplasi koa ke me vidi :)))

(Одговор на членот Супер Нова)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.6.2013 22:52:51   
Snow Queen
Јас досега сум користела палете црна....сега за пред свадба сакам пак да се исфарбам, дали да се фарбам со неа или да земам нешто друго?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Фарбање на косата во бременоста
7.8.2013 10:04:03   
JovanaJ
Jas sum vo 12ta nedela i denes ke se farbam. Si kupiv farba bez amonijak na Loreal.
Sakav da pocekam uste malku ama imam nekoi beli vlakna koi mnogu me nerviraat i ne izgledaat ubavo, pa ke mora.
Inaku se farbav i bas eden den pred da doznaam deka sum bremena.
Pa nema drugo resenie, nemozam da setam taka ne farbana user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Фарбање на косата во бременоста
7.8.2013 10:18:18   
Yummy Mammy
Jas si se farbam redovno vo bremenost i nisto ne mi e, nit mene nit na decata!
Toa e tolku povrsinski sto nikako ne stignuva do plodot. Ednas na frizer se pogodi i edna postara doktorka i nea frizerkata ja prasa sto misli ona strucno, i doktorkata istoto mi go rece - a be uzivaj si devojce, farbaj si se i ne slusaj babini devetini user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Фарбање на косата во бременоста
7.8.2013 10:27:49   
Bethany
Јас па кога бев бремена одбегнував да се фарбам, иако се фарбав со тие бои без амонијак.
Кога го прашав гинекологот дали можам да се фарбам, тој ми одговори: што ќе се фарбаш, убава си и така user posted image
Јас тоа го сватив како да не ми дава целосно допуштение, и ми беше шубе да одам против тоа.

И повторно да сум бремена, повторно ќе избегнувам фарбањето, барем во првите месеци , а после ќе се фарбам со бои без амонијак. Јас па лично сепак не чувствувам дека нешто ќе пропуштам, барем тие првите осетливи месеци да избегнам хемии колку што е можно повеќе. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Фарбање на косата во бременоста
7.8.2013 10:51:45   
Mihaela 2010
Jas bidejki si bev trudna i pravev svadba,bev 2-3 mesec trudna sakala nejkela morav da se farbam,i mislam deka uste ednas se izfarbav vo bremenosta i tolku,farbava sto ja stavam ne e nesto porazlicna od mojava boja na kosa,taka da ne se primetuvase deka sum ne farbana,ama i deka nemam beli vlakna ne se zamarav nesto posebno okolu toa..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Фарбање на косата во бременоста
30.8.2013 0:52:32   
Snow Queen
Имам црна коса, ама сакам кафеава светла да ја направам.....фризерката ми вели освен со бланш друг излез нема.
Ама начув дека бланшот не чинел сега,во бременоста? Ваше искуство?

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Фарбање на косата во бременоста
1.5.2014 9:29:28   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: babylove**

user posted image Zdravo do site ringerajki
Imam edno prasanje ....12 nedela sum i sakam da se farbam so farba bez amonjak od koga vie pocnavte da se farbate i sto e toa sto bi mu smetalona bebeto ...slusnav deka mirisot na farbata bebeto go custvuvalo 10 pati poveke od majkata i nego mu stetelo pa sakam nekoj da mi odgovori od koj period od bremenosta e pozelno da se farbas...prva bremenost mnogu prasanja ...
VI BLAGODARAM...POZZ I UBAV DENuser posted image user posted image user posted image


babylove**, штом веќе си стигнала до 12 недела, и плус користиш фарба без амонијак, мислам дека слободно можеш да се фарбаш. Тоа за мирисот мислам дека е доволно да бидеш во добро проветрена просторија.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:16:25   
Bethany
Трудници, се фарбате ли?

Јас еве издржав првите три месеци, ама веќе не можам да се гледам.
Читам погоре во прва бременост не се фарбав, и тоа се офарбав пред крај со фарба без амонијак, ама сега има ми останато платена фарба кај фризерката, ама обична, не таа без амонијак, па што мислите да терам со таа, ако не и е поминал рокот така отворена веќе неколку месеци?

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:19:52   
Mihaela 2010
Jas ne se farbam,si ja imam mojata prirodna boja,ama mislam deka mozes da si se farbas,moja prijatelka isto e bremena,taa uste prviot mesec morase da se isfarba zaradi belite vlakna.

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:25:13   
Bethany
blaze si ti, jas imam beli vlakna, minatiot pat ja osvetliv kosata za nijansa, pa nekako sega uste pogrdo mi izgleda izrastok pa i koga se zabeli nekoe vlakno, taka da moram, ne se seta ovaka user posted image


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:27:00   
Mihaela 2010
da imam srekja sto nemam nitu edno belo vlakno,se farbav cisto zaradi zacvrstuvanje demek na kosata,ama mi zdosadi i si ja vrativ svojata,taka da uzivaj i ulepsavaj se

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:27:06   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany

Трудници, се фарбате ли?

Јас еве издржав првите три месеци, ама веќе не можам да се гледам.
Читам погоре во прва бременост не се фарбав, и тоа се офарбав пред крај со фарба без амонијак, ама сега има ми останато платена фарба кај фризерката, ама обична, не таа без амонијак, па што мислите да терам со таа, ако не и е поминал рокот така отворена веќе неколку месеци?

Во вторава бременост 2 пати се офарбав со обична фарба, така да не верувам дека умереното користење на фарбите за коса би штетеле некако на плодот.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 11:47:07   
Malecka23
NE se sekiraj ulepsavaj se jas vo 9ti mesec ladna pravev pa nisto sea da ne preteruvas sekoja nedela da se farbas.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 14:10:09   
deluxe
Jas se farbav vo dvete bremenost, se nijansirav ,vo vtorata bremenost bev platinesta plavusa,pa koristev blansh,taka edinstveno sto zabelezav deka farbata ne mi fakase kako normalno,mi izlegivase potemna,zolta..user posted image ama recisi na 2 meseci se farbav .

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Фарбање на косата во бременоста
11.12.2014 14:52:21   
Hopeful RR
Ааа готово, не чекам веќе, закажав фарбање во понеделник user posted image И докторот, и фризерката ми рекоа првите три месеци не, а кај мене се фати и повеќе досега - од 15 август не сум фарбана, па нема смисла веќе! А бојата ми е специфична и овие месеци со подраснатото не личев на човек user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Фарбање на косата во бременоста
12.12.2014 14:18:40   
sonce79
user posted image user posted image Hopeful, kako slikovito opisa..
I jas nema sansi da ne se farbam, ne e strasno mozam i na 2-2.5meseci, ama ko za belja edinstvenite 4-5 beli vlakna sto gi imam mi se na sredina na celo.. i ne mozam da gi gledam, kosa mi se isprava, sreka sto ne sum temna.. user posted image user posted image user posted image jas sum farbana vo septemvri, ama so preliv samo, ama prasav i mi rekoa deka nema problem i togas, samo nemase posle potreba veke. sega se spremam pak kaj i da e, ke moram veke..

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 74
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?