|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 14:21:23   
mila28
Jas isto se porodiv vo Cair pred 6,5 meseci, togas Gak novata seuste ne bese pustena, a i da bese toj period se iznaslusav losi raboti za gak (bese zatvorena poradi nekoja bakterija..bla, bla neznam imase i na vesti) i zato bez razmisluvanje otidov vo Cair. Vo cair pominav iskreno super, se porodiv prirodno so provokacii(pominat termin),imav lesen poragaj, user posted image ,zivo, zdravo,pravo,pa se drugo mi bese sporedno user posted image Personalot sestrite bea postojano tuka za sto i da zatreba, ne bea zanes potres kako sto imam slusano za nekoi slucaevi, postojano imase topla voda, postojano djogiraa, cistea, ni davaa novi spavacici sekoj den, carsavi,i za 2 dena me otpustija, taka da zdravje boze koga bi doslo vreme za vtoro bebe povtorno bi se odlucila za cair i za istiot doktor.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 926
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 14:37:05   
temjana
Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 927
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 17:06:44   
Ljubovce
Pomegu GAK I CAIR definitivno GAK,jas se poragav vo cair katasrofa iskustvo (sum pisuvala da ne se povtoruvam),a drugarka moja pred nepolni 3 meseci se porodi vo GAK i e zadovolna.
A za dr.Daniela Jovanova jas toplo bi ti ja preporacala,baska ona e i sefica na toj odel i ne treba veke da se zbori se ti e jasno. Barem bese jas koga bev trudna.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 928
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 17:24:58   
mama_sk
Temjana, предавањата на ГАК се исклучиво за подготовка за природно пораѓање или ...? Колку денови траат предавањата, по колку часови и во кој дел од денот се оди? И ако може телефон за закажување... Фала user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин user posted image


(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 929
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 17:27:17   
eli07
Ve molam nekoj neka mi kaze iskustvo so Dr.Adela Pop-Stefanija na GAK.Eve sega ke odam kaj nejze prv pat na pregled na Ctg pa zdravje i da me poragja ako ima uslovi.Dali e ok dali e sega dozvoleno na GAK da ti doagja doktor vo bilo koe vreme.Oti iskreno gjabe mi e vrskata ako ne me poragja ona.user posted image user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 930
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 19:27:39   
mmbucko
Eli 07, nemam pojma kako funkcionira GAK, ama vcera pred zgrada so edna komshika razgovarav koja se porodi tamu pred 4 meseci. Vika ke si platish 250eur pod raka i ke ti dojde doktor da te porodi koj ti e dogovoren user posted image user posted image user posted image . Mene mi stana nezgodno i ne ja rasprashuvav poveke. Ona beshe zadovolna od GAK no so spomenatata procedura

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 931
   RE: Во која болница се породивте?
10.7.2012 19:50:51   
Malecka23
Jas imav iskustvo-ako moze taka da se kaze so adela mi zimase merki za priska i mi ostavi mn los vpecatok.me gledase na eho i tolku mnogu pritiskase so sondata na stomakot sto duri podripnuvav od bolka i 100000pati mi povtori kako ne deka ona saka ova da go pravi ama deka mora.e sea se e individualno moze ete ja sum ja pogodila u pogresen moment nz ne sakam da te plasam odi i vidi si najdobro
ИЗВОРНА ПОРАКА: eli07

Ve molam nekoj neka mi kaze iskustvo so Dr.Adela Pop-Stefanija na GAK.Eve sega ke odam kaj nejze prv pat na pregled na Ctg pa zdravje i da me poragja ako ima uslovi.Dali e ok dali e sega dozvoleno na GAK da ti doagja doktor vo bilo koe vreme.Oti iskreno gjabe mi e vrskata ako ne me poragja ona.user posted image user posted image


(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 932
   RE: Во која болница се породивте?
11.7.2012 1:53:57   
Veronika 78
na gak definitivno ne e dozvoleno da si viknes lekar od doma,e sega onie sto si ja fatile semata sigurno za nekoja suma na pari bi dosle a kako se pravdaat za toa... ????user posted image
inaku tarifite im se daleku pomali odkolku da se plati vo privatna klinika
so gospod napred i so lesno na siteuser posted image

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 933
   RE: Во која болница се породивте?
11.7.2012 14:30:27   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama_sk

Temjana, предавањата на ГАК се исклучиво за подготовка за природно пораѓање или ...? Колку денови траат предавањата, по колку часови и во кој дел од денот се оди? И ако може телефон за закажување... Фала user posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Девојки што планирате да се пораѓате на државно, ви препорачувам да ги посетите часовите за трудници организирани од гак. Барем кај мене предизвикаа многу позитивни и смирувачки чувства. Болницата е навистина прекрасно направена, значи нее реновирана туку е нова зграда, во која барем до сега од услугата и сестрите сум презадоволна. Сигурна сум дека има дрски и безобразни сестри но верувајте ги има насекаде, на крај краева кој ги врти за 3 дена ќе ги издржам или пак ќе ги направам и јас лом и одозгора и ќе ги пријавам барем сега има начин user posted image




mama_sk ке ти го пратам бројчето во пп. Инаку јас сум во групата која што е во четврток од 18 часот, минатата недела беше првиот час и сестрата ни зборуваше малку по општо за самиот пороѓај и она што не очекува. Самите часови траат некои час и половина а се одржуваат значи секој четврток или зависи во која група си во текот на 4 недели со тоа што 5-тата недела има нешто како семинар на кој држат предавање доктори гинеколози, педијатри... Ако сакаш дојди во четврток ќе се правиш на тошо демек си се јавила и те ставиле во оваа група бидејки инаку ке треба да чекаш до август кога се оформува нова група. Незнам која недела со предавањата се започнува од кај 28-29 па натамуuser posted image

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 934
   RE: Во која болница се породивте?
11.7.2012 18:41:36   
meU87
Ај ве молам просветлете ме и мене на темава user posted image
Ме интересира дали часовите важат само за оние кои сакаат да се пораѓаат на ГАК ???
Дали жената оди сама или со сопругот???
Кој е бројот за закажување и кога е препорачливо да се јавам??? Они ќе ми одредат кога да одам според неделите или???
Се плаќа??? Колку часа се вкупно???

Ви благодарам РР user posted image

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 935
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 1:07:22   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: meU87

Ај ве молам просветлете ме и мене на темава user posted image
Ме интересира дали часовите важат само за оние кои сакаат да се пораѓаат на ГАК ??? - не...важи за сите кај и да се пораѓаш
Дали жената оди сама или со сопругот??? - како сакаш..твој избор
Кој е бројот за закажување и кога е препорачливо да се јавам??? Они ќе ми одредат кога да одам според неделите или??? бројот некаде наназад или кај темјана у пп...они ќе ти кажат кога да дојдеш..најдобро јави се 28 недела..
Се плаќа??? Колку часа се вкупно??? - не се плаќа...мислам траат 5 дена..ама 5 недели user posted image

Ви благодарам РР user posted image



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 936
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 8:55:38   
temjana
Еве Андрианче те просветлилаuser posted image Часевите вообичаено започнуваат на почетокот од месецот бидејки траат 4 недели односно секоја недела имаме по еден час и 5-тата недела има семинар. Пожелно е да доаѓа сопругот бидејќи не е лошо и тој да ги знае работите а на еден од часевите се учи и повивање и бањање на бебе така да и него ќе му треба тоаuser posted image Бесплатно е без разлика кај и да се пораѓаш нив не ги интересира тоа ниту пак имаат за цел да ве примамат, секако имаат и одвишок родилкиuser posted image Бројчето на сестра Зоре ќе ти го пратам по пораче па она ќе ти каже кога да дојдеш. А и ќе заборавев се почнува од 28-29 недела па натамуuser posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 937
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 9:09:02   
kasiopea
moze li i mene brojot za zakazuvanje vo poraka, please :-)

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 938
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 9:58:29   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana RR

Еве Андрианче те просветлилаuser posted image Часевите вообичаено започнуваат на почетокот од месецот бидејки траат 4 недели односно секоја недела имаме по еден час и 5-тата недела има семинар. Пожелно е да доаѓа сопругот бидејќи не е лошо и тој да ги знае работите а на еден од часевите се учи и повивање и бањање на бебе така да и него ќе му треба тоаuser posted image Бесплатно е без разлика кај и да се пораѓаш нив не ги интересира тоа ниту пак имаат за цел да ве примамат, секако имаат и одвишок родилкиuser posted image Бројчето на сестра Зоре ќе ти го пратам по пораче па она ќе ти каже кога да дојдеш. А и ќе заборавев се почнува од 28-29 недела па натамуuser posted image


Пффффффф значи ништо не сум заборавила...богами како ја научив ја оваа лекција...user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 939
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 10:01:55   
meU87
Ви благодарам женски. Со оглед на тоа што се почнува од 28-29недела, ќе се јавам наредната недела, таман ќе бидам 26н.
А да ве прашам има мажи кои одат?? Јас сакам да си го земам мојот со мене, па да не биде само он user posted image
Сакам да доаѓа зошто сакам и на пораѓајот да биде со мене, па да не се исплаши многу user posted image

(Одговор на членот kasiopea)
Непосредна врска до пораките: 940
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 12:19:40   
eli07
Site trudnici t.e 90% idea so mazinjata taka da najdobro ti e da si go zemes :) da se educira i on neli :)

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 941
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 12:29:22   
meU87
user posted image user posted image user posted image Абе си знае он многу убаво, но сепак поддршката а и присуството се многу важни, барем за мене. Добро, ако имаме можност да присуствува на породувањето дефинитивно ќе му биде нешто ново, па фино е да се припреми полека user posted image

(Одговор на членот eli07)
Непосредна врска до пораките: 942
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 13:03:00   
taska
Dragi moi eve me i mene tukaa , si se vrativme vcera domce :) se porodiv u remedika so epidural vo nedela na zakazano bidejci mi pomina terminot mi dadoa provokacii i iskoci bojan :))) user posted image user posted image user posted image
Za remedika personalot uslugata higienata .... imam samo najubavi pofalni zborovi vredi \za site pari , kako sto i predhodno kazaa kako u hotel si , sestrite ti pomagaat okolu bebeto te educiraat , te ucat kako da go banjas , da go povivas , za papceto ....... te ostavaat da se odmoris decata ti gi nosat za doenje pa pak gi zimaat , navistina nemam zborovi izlegovme smireni i presrecni ... jas navistina znam deka ako nekoj nema pari nemoze da gi najde na ulica , ama za onie sto barem kolku tolku imaat planski neka si stedat po malku zasto radjanjeto ne e sekoja godina a do tolku mozam da si dozvolam , ete gi otkazavme cigarite i jas i maz mi i tie pari so gi frlavme ete gi dadovme za poragjaj :)))

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 943
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 13:04:50   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: taska

Dragi moi eve me i mene tukaa , si se vrativme vcera domce :) se porodiv u remedika so epidural vo nedela na zakazano bidejci mi pomina terminot mi dadoa provokacii i iskoci bojan :))) user posted image user posted image user posted image
Za remedika personalot uslugata higienata .... imam samo najubavi pofalni zborovi vredi \za site pari , kako sto i predhodno kazaa kako u hotel si , sestrite ti pomagaat okolu bebeto te educiraat , te ucat kako da go banjas , da go povivas , za papceto ....... te ostavaat da se odmoris decata ti gi nosat za doenje pa pak gi zimaat , navistina nemam zborovi izlegovme smireni i presrecni ... jas navistina znam deka ako nekoj nema pari nemoze da gi najde na ulica , ama za onie sto barem kolku tolku imaat planski neka si stedat po malku zasto radjanjeto ne e sekoja godina a do tolku mozam da si dozvolam , ete gi otkazavme cigarite i jas i maz mi i tie pari so gi frlavme ete gi dadovme za poragjaj :)))



user posted image user posted image user posted image user posted image backi za mama i Bojan

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот taska)
Непосредна врска до пораките: 944
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 13:09:07   
malenaa
ke moze i mene brojot ...plisssss

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 945
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 14:11:54   
malenaa
znaci mene kasno mi e za na kursot za trudnici..zs sum veke 36 nedela...nema veze...inace dzvona na brojot tamu vikam aj da ne ima nekoj zabrzani casovi ili sl...ama nikoj ne kreva

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 946
   RE: Во која болница се породивте?
12.7.2012 15:55:18   
mmbucko
Malenaa mozesh da pobaras na youtube, vezbe za porodjaj i ke ti izlezat vezbi na srpski. Znam .e e isto ama pak e nesto :)

(Одговор на членот malenaa)
Непосредна врска до пораките: 947
   RE: Во која болница се породивте?
13.7.2012 10:51:47   
temjana
Нас вчера не шетаа низ гак, собите се супер од пред 2 недели им донеле и телевизори во секоја соба, породилните сали се со нови боксови и апаратури дури и на неколку бокса има и специјални масажери, тоа се боксовите во кои можат и татковците да присуствуваат. Предпородилната соба ми беше малку така како бљак бидејки се повеќе кревети и што знам можеби очекував нешто поинакво, а немам појма ни самата што. Како и да е условите се навистина одлични хигиената е извонредна ваљда зошто сеуште е се ново, имаат многу убави кадички и онакви шкафови за пресоблекување на бебетоuser posted image Е сега незнам зошто ама кога не однесоа во собите за породување мене ми се пресекоа нозете и ладна пот ме обли, ме фати паника и му реков на мм дека јас несакам да се пораѓам ќе си го носам бебето за цел живот во менеuser posted image После цела вечер неможев да се смирам од страв а ни самата незнам зошто и од што се уплашивuser posted image Сестрите сите до една беа многу љубезни фино не пречекаа и замислете немаше ниту една што се пораѓа, болницата беше речиси празна можеби и тоа малку ме уплаши, којзнаеuser posted image

(Одговор на членот mmbucko)
Непосредна врска до пораките: 948
   RE: Во која болница се породивте?
13.7.2012 11:00:04   
Beatris
Ајде нека не те фаќа страв, треба да се дотерува цувката, треба ли тетките ррјки да ја запознаат??? Гледаш се ново, убаво, позитивно... Да ти е мерак да се породиш user posted image

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 949
   RE: Во која болница се породивте?
13.7.2012 11:06:01   
Mihaela 2010
Znaci mamicki koj e za raganje vtoro ,treto ...dete neka pobrza dur e nova Gak,i dur e se taka fino i ubavo cisto...

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 950
Страница:   <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  36 37 [38] 39 40   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?