|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
16.8.2014 18:38:14   
tincule

ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Јас за кога има мочкани пелени ја бришам со влажни, на памперс од оние без парфеми и хемикалии и баш сум задоволна. Јекодерм и мачкам само кога ја банкаме и толку. А онака си ја мачкам со бекутан витамиска маст.

Него мене прашљето ми беше за дундето на женските бебенца, нели од кога ќе се родат имаат нешто како бело внатре, што мн тешко се вади. Дали е ова кај сите бебчиња или? Мене патронажната ми рече дека ќе се исчисти со тек на време, ама само дундето и е црвено, инаку е чиста цела, нема никакви црвенила.. а во тек на бањање не се вади само со вода, а јас пусти страв да фатам да затрлјам.... и сега незнам дали да запнам да го исчистам од еднаш или лека по лека .....user posted image

Мојата патронажна ми рече да купам цветови од камилица да свариме како чај нели со стерилна газа ќе и ги поминеш двете страни по еднаш, е сега јас некогаш со камилица некогаш чисто со водичка и стерилна газа и така и ја чистам, само биди мнгу внимателна сепак чуствително место и е тоа. А за бањање јас си ја бањам со некој француски шампон на органска база и имам и такво меко за тело и супер е да ви кажам, и ставм во кадичето и пењам и така си ја бањам накрај со шиста водишка ќе ја поеам и толку пошто има месец дена, а се бањаме секој ден сега за сега одсабајле после цицање зашто топло е ем ја освежувам ем летно време свашта и се лепи и некако не ми иде да ја бањам преку неколку дена бар сега за сега а зимоска ќе видиме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: секојдневно капење
17.8.2014 14:30:17   
deluxe
Него мене прашљето ми беше за дундето на женските бебенца, нели од кога ќе се родат имаат нешто како бело внатре, што мн тешко се вади. Дали е ова кај сите бебчиња или?


Исто имаше и ќерка ми кога се роди.Нас не советуваа да и капнеме 1-2пати од Нистатинот капките(кои ги ставаме во устето,за белите флекички).Нас тоа ни помогна,и капнав неколку пати после капење,и без никакво триење,само си исчезна.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: секојдневно капење
22.8.2014 14:50:42   
kate18
Бебушот наш има 2 ипол месеци и го бањаме секој ден,неколку пати сме пропуштиле сега,барам така правиме летово,кога ќе залади ќе изретчиме.Иначе имавме проблем со многу сува кожа на рацете и нозете, после проба на многу од скапите креми,Мустела стелатопиа,Веледа...проблемот го решивме со Еуцерин +20%омега и со Јекодерм, добитна комбинација за нас... user posted image

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: секојдневно капење
18.9.2014 0:57:55   
Melanija RR
Не дури ни во лето.Замивање,малку туш се случуваше летово 3-4 пати неделно,но баш бањање 2 пати во неделата и супер кожиче има

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kate18)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: секојдневно капење
19.9.2014 19:41:32   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

Не дури ни во лето.Замивање,малку туш се случуваше летово 3-4 пати неделно,но баш бањање 2 пати во неделата и супер кожиче има


И јас сум ЗА за ваквото бањање, но мала ми е а и и створив некоја навика после бањање да ми заспива, но чим залади ќе пробам вака.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: секојдневно капење
19.9.2014 19:46:11   
Mihaela 2010
Do godinka ja banjavme sekoj den..neznam zosto ama ete ko sto vika dilina banjanje i spienje...zimno vreme dva do tri pati

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: секојдневно капење
19.9.2014 20:08:51   
sandriana RR
Еве не веќе 7 дена, и овој пат практикувам бањање преку 1 ден. Ова е и најнова препорака на патронажните сестри user posted image , а и мене така ми се погоди ситуација дома - и мислам дека е во ред одмивање секојдневно, а класична бања на секој 2-3 ден.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: секојдневно капење
19.9.2014 22:12:02   
Felly RR
Исто и ние како Михаела, до годинка мислам дека редовно се бањавме секојдневно. Летото дури и по двапати во денот. Здравје, за второ мислам дека би го применувала ова што го пиша сандриана.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: секојдневно капење
2.12.2014 15:22:07   
caciana
Vnuka mi koja ima 1 mesec do sega ja kapevme sekoj den,obicno navecer,no sega vo zima ke proretcime,Samo ke go mieme gazeto,dodeka kapenje 2 pati nedelno e dovolno.user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: секојдневно капење
2.12.2014 15:39:46   
Defne90 RR
Jas prviot sinko sigurno go kapev sekojdnevno nekade dokaj desetiot mesec a moze i do godinata.Dodeka maloto sekojdnevno go kapev dokaj petiot mesec maksimum i posle pocnav preku den za na kraj da prodolzam so dvapati vo nedelata.Stoznam do godina kako sto pravev so prviot sinko mislam deka e preterano.Sepak sosema e dovolno da se kape po tripati nedelno posle tretiot mesec bebeto.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: секојдневно капење
1.3.2015 14:33:19   
lolla RR
И ние го бањаме скоро секој ден, се случуваше да не го исбањаме од разни причини неколку пати. И таоа еден ден само со вода, го мијам само газето, а следен ден со купка и шампонче. Мислам дека не е погрешно и ако не се бања секој ден.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: секојдневно капење
30.3.2015 15:29:22   
hopeless
До 6 месеци ја бањав секој ден. Потоа на секои два дена.
Сега зимава некогаш и на 3 дена.
На лето сигурно ќе се бањаме секој ден.
А и малата ужива да се бања.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: секојдневно капење
30.3.2015 17:22:12   
lukajana RR
Јас деца бањам во лето секој ден а во зима два до три пати во неделата,така практикувам откако се родени двајцата и сеуште така тераме

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот hopeless)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: секојдневно капење
22.4.2015 13:05:54   
Malecka23
Prvoto go banjav sekoj den do godinka.A sega ova sama si se cudam zassto go budam duri da go anjam koga sekoj den ke se iskaka ke go izmies sto gaze sto nagore.Ama se ete taka nesto te vodi kako prvoto taka vtoroto iako mislam deka navistina nema potreba

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: секојдневно капење
22.4.2015 14:46:09   
Mihaela 2010

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Prvoto go banjav sekoj den do godinka.A sega ova sama si se cudam zassto go budam duri da go anjam koga sekoj den ke se iskaka ke go izmies sto gaze sto nagore.Ama se ete taka nesto te vodi kako prvoto taka vtoroto iako mislam deka navistina nema potreba

Isto i jas.do godinka den ne promasiv.do dusa leto ne fati i toplo bas ubavo, da bese zima a tolku malo mozebi ke preskoknuvav.so vtorovo isto si zateravme sekoj den ama vo pravo si moze i samo gazeto pa da bide banjanje preku eden den

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 10:58:36   
Snowhite RR
Ете моите двете се во зима па јас секој ден ги капев, плус Јана на секое какање ја одмивав. Кога дојде мај, оган не палевме, со греалка толку не може да се затопли и ми беше повеќе страв да не им достуди и почнав поретко, односно преку еден ден да ги капам. После во лето се разбира пак од жешкото ќе се испотат повторно секој ден ќе ги шлакаш и тоа. Значи јас до кај 3-4 месеци ги капев секој ден, после преку еден, а веќе есента зимата и преку два или еднаш неделно, а газето се разбира секој ден

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 13:37:29   
marchi
pa i letno vreme nie sme zatopluvale vo prostorijata malku.sto znam zimno vreme povekje mi se parvi kejf za sekojdnevno kapene,doma toplo si e

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 13:44:32   
Neurotoxin RR
Завршував факултет и одевме на пракса по клиникиве. Кога бев на педијатрија реков ќе запамтам се што тука ми кажуваат. Во однос на бањањето секој ден и користењето на козметика за новородени и бебе, значи следеше муабетот, дека бебето како што има интензивна делба на клетките затоа што расте, интензивно се лачи и заштитни материи кои го нормализираат хидролипидниот слој за да не дојде до оштетување (ова е исклучок кај бебешката кожа која од одредени причини ја изгубила оваа функција). Бањањето исто така заради купките/шампоните и самата вода ја суши кожата, ја менува пх средината и потоа станува незаштитена и склона, особено на габични инфекции. Исто ни рекоа, мирисот на самата козметика и самата реклама на истата се оние кои ни ја ставаат употребата на истите во секојдневието.
Имам уште да разглабам на темава, но ќе избегам од истата а и може да се изгубам попатно. Јас после 6 недели ја бањав преку еден ден, летото може повеќе зависно од потребата, но пак гледав да биде преку еден ден.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 14:23:20   
Malecka23
Apsolutno e taka bas kako sto kazuvas.I navistina mene ne mi e jasno od kade ni doslo na nas deka bebe moralo sekoj den da se banjauser posted image .Na zapad konkretno pr vo Germanija e dozvoleno od pedijatri ednas nedelno banjanje i sekako gaze moras da izmies i bas potencirano osobeno vo prvite 2-3 meseci.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 16:31:46   
marchi
i jas taka znam.kako sto pisa Neurotoxin.jas sumbanjala 2-3 pati nedelno imam komentirano prethodno.ne znam zasto sekoj den gi banjaat bebinjata.promivkata e sosem dovolna za higiena,bebeto ne se poti tolku da se banja sekoj den.kaj nas vo bolnica koga gi banjaa decata eden den go banjaa celo a drugata den go odmivaa.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 16:37:19   
Hopeful RR
И јас го имам слушнато овој муабет, конкретно од искуство во поразвиените земји (Велика Британија), каде што не се препорачува никаква употреба на козметика, туку само вода.

Neurotoxin, и на тоа мислеше, ако добро те разбрав? Преку еден ден и само со вода, или? Исто така, што е со влажните марамчиња, можеби не треба ни тие да се користат?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 16:46:14   
Neurotoxin RR
Преку еден ден ја бањав, можеби целосно ќе ја бањав, ама косата не и ја миев со ништо, а на телото само со вода да. Косата не и ја миев преку еден ден, се случуваше еднаш или двапати неделно, зашто се роди со многу коса во ноември и ми беше страв да не ја разболувам. Е во лето и ставав и шампонче зашто многу се поти, се лепеше како возрасен човек, ама пак преку еден ден, во најтоплите денови и полнев базентче во двор и така се разладуваше, само со вода. И тоа чисто ја бањав заради пеленската регија. на изложените делови само ствавав крем, лицето, рачињата... Едно време снемав и ништо не ставва на лицето, ама па си навлеков друг проблем, бела е многу и чувствителна е, па изгледа и се уништи заштитната бариера, сега некако ја средив. Значи дозволени се креми и лосиони, али само на делови кои се изложени на надворешен фактор (тука спаѓа и газето user posted image )

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 16:58:15   
Mihaela 2010
Od kozmetiki pri banjanje i jas osven sapynce za gaze ne koristam nisto.i sum protiv sekojdnevno kapenje.toa ostanalo od starite deka bebe raste u voda dur se banja.primer da i kazam ba majka mi deka nema da ja banjam sekoj den lom ke me napraviuser posted image
A i kaj stomaceto kozickata i se lupi neznam sto da koristam ili da ostavam pa samo od sebe ke se iscisti

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 17:05:09   
Neurotoxin RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

A i kaj stomaceto kozickata i se lupi neznam sto da koristam ili da ostavam pa samo od sebe ke se iscisti


Во однос на ова пробај со јекодерм или маслени капки а + д, ако ти мириса лошо јекодермот. Баш од оваа причина, ако се лупи и е сува и требаат маснотии да се обнови, а водата и средствата за бањање би ја досушиле и иритирале.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: секојдневно капење
23.4.2015 17:23:15   
marchi
jas nisto ne koristev za lupenjeto na kozickata,posle 1viot mesec pocna da se lupi na liceto na gazeto i na ramenicite,ne b risev samo tapkav so krpa koa se banjavme.nisto bukvalno ne koristev od kozmetika

(Одговор на членот Neurotoxin RR)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 7 [8] 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?