|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
26.11.2012 20:03:07   
Ikana
Zdravo, mislam deka TUKA mozes da najdes nesto sto bi ti pomognalo da go smenite rasporedot. Inaku , uste mnogu pati ke go smenite rasporedot se toa se dolzi na fazite vo razvoj koe sekoe bebe gi prezivuva, nekoi go manifestiraat toa so jadenjeto, drugi so spienjeto a treti so odnosot.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: секојдневно капење
26.11.2012 20:20:08   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: JanaMarija

Jas imam edno prasanje, odnosno problem i znam deka ne spaga tuka, ama ne najdov soodvetna tema za da go smestam.

Malata bebuska moja ima 2 meseci i e ,mnooogu mirno i veselo bebe, arno ama poradi x pricini pocnavme da ja banjkame pokasno nakaj 21-21:30 i da zaspiva pokasno-nakaj 22.30-23 ama sega poslednive 2 nedeli si fati red i zaspiva vo 00:00 ili 01:00 pa si spie do 11. 12:00 . Pocnavme sega da ja kapime nakaj 19 za da legne porano, ama si prespiva saat dva i pak e budna, posle si zaspiva , ama docna. Dajte mi ve molam nekoj sovet kako da i go vratime staroto tempo, eve ne bilo do banjanjeto.

Fala vi odnapred


Сега таков и е биоритамот, за неа ноќта почнува во полноќ user posted image Многу е голема разлика да ја вратите така бргу да заспива во 19-20, најдобро и единствено што можеш да направиш е да и секоја наредна вечер помераш бањање и заспивање навечер само по пола саат на назад додека да дојдете до старото темпо. Значи утре ќе почнете со ритуалот во 23, па задутре во 22:30 и се додека да дојдете на старо. Постепено, ама нема да сети разликата. Поздравче.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: секојдневно капење
28.11.2012 12:12:26   
JanaMarija
Leleee mamicki fala vi mnogu za sovetite. Bas ke probam po pola saat-jas pa naednas sakam nekolku saati da se vrati nanazad :))) ama od sto sum umorna mene mi se spie uste vo 21 :))) a bebuska oci siroko otvoreni i saka da igra :)))

Fala uste ednas pa ke vidime sto ke ispadne, vikaat deka promena sledna sledi vo tretiot mesec, pa da vidime

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: секојдневно капење
30.11.2012 23:17:22   
zzaa
sekoja vecer se banjame pred spienje i uziva vo toa uste koja ke go vidi koriceto vika user posted image

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: секојдневно капење
26.12.2012 13:18:27   
AneLav RR
Јас имам близначиња (девојче и момче) од 7 месеци и нас бањањето ни е ритуал пред заспивање значи воопшто не ми е тешко и тоа го правам секој ден откако се родени дури летоска и ги туширав плус во текот на денот и плус нормално миеме газиња ако се покакаат. Со бањање започнуваме во 20:30часот пијат млеко некаде во 21:10 и најкасно до 21:30 се заспани двајцата. Веќе се будат само еднаш во 6 часот наутро за млеко и продолжуваат до 8:30 - 9часот. Значи ако сакате да воспоставите некоја рутина пред спиење мора тоа да го правите секој ден во исто време, бебињата се предвидливи сакаат да знаат што следува така стекнуваат навики. Поздрав до сите!!!

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: секојдневно капење
5.1.2013 15:23:05   
Andriance
Ние гледаме да се бањаме секој ден...ама ништо страшно ако прескокнеме...некогаш кога сме излезени или кога има било каква дешаванка, скокнуваме бањање. ама јас се трудам тоа да биде ретко не заради нешто друго, туку само затоа што А едноставно многу ужива во бањ бањ...

ако не се избањаме тој ден, газето обавезно иде под чешма user posted image

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: секојдневно капење
9.1.2013 19:28:49   
JanaMarija
Nautro obavezno go mieme gazeto a sekoja vecer banjanje a ako ima nekoj redok isklucok togas pak pod cesma, ama si vikam duri i go mijam gazeto i ja rasoblekuvam daj cela pod cesma i nabrzinka ke ja proslapkam kolku da i olesniuser posted image

_____________________________

Go sakam zivotot

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: секојдневно капење
10.1.2013 11:26:47   
meU87
Ние од почеток се бањавме преку ден, а сега од кога стана доста по ладно се бањаме по 2-3 пати неделно. Ако е затната може и еднаш неделно само да ја избањам, зошто приметив дека после бањање наредниот ден е катастрофа, се дави во шлајмови, а неможе никако да ги исфрли, па мораме да правиме почесто инхалација додека да се среди.
А газе миеме задолжително секој ден.

(Одговор на членот JanaMarija)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: секојдневно капење
12.2.2013 15:48:26   
Фиданче
Mamichki user posted image da ve prasam? Sto prevzemate za tie korupkite sto se na glavata? Do minatata nedela bese kako osip a sega pochna da se pravat korupki, gi machkam so jekoderm ama neznam dali na banjanje da i gi chistam so nesto, na primer so frotirsko krpche. Pisete mi iskustvo user posted image Pozdrav

(Одговор на членот meU87)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: секојдневно капење
12.2.2013 16:38:44   
crvenkapa

ИЗВОРНА ПОРАКА: Фиданче

Mamichki user posted image da ve prasam? Sto prevzemate za tie korupkite sto se na glavata? Do minatata nedela bese kako osip a sega pochna da se pravat korupki, gi machkam so jekoderm ama neznam dali na banjanje da i gi chistam so nesto, na primer so frotirsko krpche. Pisete mi iskustvo user posted image Pozdrav

Nie koristevme maslinovo ulje,a ti mozes so bilo kakvo Johnson Becutan kakvo imas ,stavas malku na glavceto i so bebesko ceselce gi vades t.s go ceslas vo sprotivna nasoka.

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: секојдневно капење
12.2.2013 20:54:37   
mama_sk
Jas staviv debel sloj pavloviceva, uvavo masirav nekolku minuti da upie i omekne korickata. Posle 3-4 casa so cesle nezno pominuvav niz kosickata i site padnaa, bez crvenilo i iritaci.

(Одговор на членот crvenkapa)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: секојдневно капење
13.2.2013 13:28:16   
Фиданче
Fala vi mnogu ke probam vecer, vcera go izmivme glavcheto i pominavme so krpa pa glegam se chistat, pak namachkav jekoderm ima uste malku pa vecer moze so maslinovo da probam :) pozdrav

(Одговор на членот mama_sk)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: секојдневно капење
12.3.2013 22:27:49   
MACICUCI
I nie isto go citevme glavceto so maslo, pa so cesle ke go rasceslavme vo sprotivna nasoka i na kapenje :)

_____________________________

Koga ja pisuvas prikaznata na svojot zivot, ne dozvoluvaj drug da go drzi penkaloto !

(Одговор на членот Фиданче)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: секојдневно капење
12.3.2013 22:39:30   
Tanjicka
sekojdnevno se kapevme do godinka,a potoa celo leto sekoj den po 2-3 pati, a potoa koga zaladi 2 pati nedelno mislam deke bese dovolno

(Одговор на членот MACICUCI)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: секојдневно капење
14.3.2013 11:47:39   
Gwendolin
Секојдневно ја капиме зашто ужива во тоа, многу е радосна, шлапка на сите страни, јас и мм сме водени од глава до пети, но не е толку битно зашто тоа ни е единствен момент од денот кога и тројцата правиме нешто заедно. Инаку не и ставам купка секој ден, некогаш само ја оставам да шлапка во водата без ништо.

(Одговор на членот Tanjicka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: секојдневно капење
14.3.2013 11:50:18   
Mihaela 2010
zimava ne bes esekoj den,2 do 3 pati nedelno,ama kako zatopluva ke bide sekoj den

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: секојдневно капење
15.3.2013 11:50:56   
Malecka23
ние се банкаме секој ден навечер прред спиење и тоа ни е ритуал.Бебушка ужива и после полесно си заспива.Акога сме излезени или од било која пришина не можеме се банкаме наредниот ден иако гледам да биде тоа мн ретко

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: секојдневно капење
15.3.2013 11:54:12   
Bububebe
Газе миеме секој ден,а целосно капење на 2 дена.
На лето по 2 пати на ден

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: секојдневно капење
29.3.2013 17:32:46   
nadbet
Sekoj den se banjame navecer, pred spienje pa jademe i spieme. Obavezno sampon na glavceto, penlivo na telceto inaku Becutan. Mnogu polesno e zaspivanjeto posle banjkanjeto. Inaku imame 3 meseci skoro. Pozdrav user posted image user posted image

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: секојдневно капење
29.3.2013 19:17:20   
masa
Jas kerkata ja banjav sekoja vecer do 20 meseci nemase mnogu kosa I polesno mi bese cela da ja izbanjam I ni bese kako ritual se banjavme pa doevme do 13m posle siseto I najcesto odma zaspivase.Potoa I porasna kosicka I fati zima pa za da ne se nastine oretcivme.Preku leto se tusirame sekoj den,a kosa dva pati nedelno mieme,zime kosa ednas nedelno I uste ednas samo se odmivame.

(Одговор на членот nadbet)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: секојдневно капење
29.3.2013 20:09:52   
Bilence2
Зимава се бањавме на 2 дена, педијатарот така ни препорача заради можни инфекции на увце, ама сега веќе се бањаме секој ден, а косата ја миеме на 2 дена. Газе миеме после секое какање.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: секојдневно капење
30.3.2013 0:54:52   
Snowhite RR
Бебушка ја капам секој ден и да сакам да прескокнам не ме остава, зашто си го знае времето и ако малку подзакасниме и нервозна е, кемкава е. Додека затоплуваме дома ќе ја капам секој ден, после ќе видиме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: секојдневно капење
24.9.2013 21:31:53   
Bela rada
Не можев да најдам посоодветна тема за моето прашање. Од кога почнавте да ги легнувате вашите најмили во корито? Имаме скоро 2 месеци и се плашам дали е рано? Фала многу за вашата помош.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: секојдневно капење
25.9.2013 9:29:48   
masa
Јас почнав да ја легнувам неколку дена откако ни отпадна папчето,така и докторите препорачуваат.Првите денови се бањаат на рака само за да не биде папчето во вода.После како почнува да качува на килажа станува тешко да го држиш на рака,а и почнува да мрда и затоа е најубаво легнато во коритце.Незнам од што се плашишuser posted image Нема да го полниш коритото со вода ако ти е страв од тоа.

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: секојдневно капење
25.9.2013 12:41:34   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bela rada

Не можев да најдам посоодветна тема за моето прашање. Од кога почнавте да ги легнувате вашите најмили во корито? Имаме скоро 2 месеци и се плашам дали е рано? Фала многу за вашата помош.

user posted image
Bela rada, еве една од можностите за легнување на мало бебе во корито. Има милион варијации на темава - од фротирски држачи, пластични додатоци -- разгледај по дуќаните за бебешка опрема. Или наједноставно - тетра пелени или пешкир свиткани и направени како перниче под главата, малку вода во коритото и решен проблем user posted image

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bela rada)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?