|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: секојдневно капење
23.2.2010 19:43:49   
mis.
Бебињата треба да се бањаат секојдневно

Бањањето на бебињата ја отстранува влагата од деликатната кожа и може да ја осуши сосема и да ја иритира. Дополнително, долгото седење во вода со сапун (шампон или сл. препарати), може да доведе до дразнење на уретрата (особено кај девојчињата), што пак може да предизвика инфекции на уринарниот тракт. Педијатрите препорачуваат дека сѐ додека ги одржувате чисти деловите од телото на бебето што најмногу се валкаат (газето, вратот итн.) чисти, целосните бањи можете да ги сведете и на 2 до 3 неделно. Доколку вашето бебе ужива во бањањето, нема опасност и од секојдневно бањање, но бањајте ги единствено со вода, без препарати.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: секојдневно капење
11.3.2010 17:28:28   
Палешка РР
Јас не ја капам секој - туку преку еден ден Миа, така ми рече и докторката.  И да не ја легнувам во кадичката туку да ја држам во рака за да не и влегува вода во ушите.

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: секојдневно капење
11.3.2010 17:31:55   
MamaOhrid
Јас го капам секој ден без исклучок. Ми е ко шубе ако ме го искапам. Користам сапун од Мерима Крушевац. И го капам држејќи го во раце. 

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: секојдневно капење
18.3.2010 21:43:59   
Палешка РР
Денес дури два пати ја избањав user posted image
Еднаш редовно околу ручек и еднаш кај 17 часот бербат се направи user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: секојдневно капење
19.3.2010 0:09:34   
nutelizza
Не го бањам секој ден преку 2-3 дена а едно нешто што го правам уште од мал е што после секое менување на памперс го мијам обавезно са сапун еуцерин. Досега  не сме имале ниеднаш проблеми со кожата.

Инаку обожава да се бања, ужива

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: секојдневно капење
23.4.2010 18:19:58   
Snowhite RR
Јас се уште го капам секој ден, но сега зошто е вака времево променливо ми е малку страв, дека не го палиме огнот, а со панелот не може да се достигне температура за капење, за преку ден е ок, ама не и за капење, па после ручек го палиме огнот, а тогаш е многу тешко да се запали и маки мачиме, мм за грев го жалам, откако ќе си дојде од работа цело време со огнот се занимава, па се мислам уште една недела додека не направи 3 месеци и после да намалам, да го капам 2-3 пати неделно и само да го одмивам во другите денови, ама се мислам дека како шубе ќе ми биде ако не го искапам, не знам што да правам стварно, во зимата навистина беше ладно, ама огнот си гореше цел ден и си беше топло дома а сега...

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nutelizza)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: секојдневно капење
23.4.2010 18:27:32   
nadica
па се мислам уште една недела додека не направи 3 месеци и после да намалам, да го капам 2-3 пати неделно и само да го одмивам во другите денови,


кога ќе има 3 месеци и времето ќе се стопли user posted image

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: секојдневно капење
23.4.2010 18:38:33   
Snowhite RR
На 28ми ќе прави 3 месеци, да, ќе се стопли времето надвор, а дома пак ќе биди ладно без греење

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: секојдневно капење
23.4.2010 23:09:18   
Палешка РР
Јас ја капам преку еден ден, од дв и пол месеци па наваму. И не гледам да е валкана user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: секојдневно капење
24.4.2010 0:07:29   
Cacko
od kaj 2-3 meseci ja banjame preku eden den,nekad vo incidentni situacii se desilo da utneme i 2 dena pa ene ja super si euser posted image .so znam ,togas posto fati esen zaladi i taka mislev deka e najarno.use malce da zatopli pa ke pocnam sekoj den da ja banjam.inace vo nasiot slucaj ne vazi ako e banjata ke spie slatko,se desvalo banjata da urla i se budi cela nok ili pa nebanjata da spie ko bajceuser posted image

_____________________________

Think Pink

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: секојдневно капење
24.4.2010 10:34:12   
Maca25
До една годинка ние секој ден ја бањавме нина. се забавуваме ептен!! не дека беше валкана, туку ако утнев еден ден да не ја избањам, понемирно спиеше. сега ја бањаме 3 пати неделно. обавезно во недела, вторник и петок. може и да утнеме некогаш некој ден.  

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Cacko)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: секојдневно капење
24.4.2010 11:00:16   
Adrijana
Retko da ripneme nekoj den, se slucuva ako jas sum mnogu umorna, Eva zaspala ili imame gosti, a inace sekoj den se banjame, i taka se navikna, posle pie mleko i odma zaspiva, a koga ne e izbanjata malce potesko mi zaspiva i ponemirno mi spie.

_____________________________



(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: секојдневно капење
15.7.2010 1:22:29   
ikki
Dragi mami4ki, sakam da prasam dali nekoj zane kade mozam da najdam pernica za banjanje?

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: секојдневно капење
3.8.2010 16:34:49   
lb81
jas dimitar go kapam dva pati na den sega vo zestinite po preporaka na patronaznata a ima samo 2 meseci.taa mi rece vtoroto kapenje samo so voda no mene mi e sube a od druga strana pa gledam mu se susi kozickata.    gokapam so sapunce na merima pa sega neznam sto da pravam.a na teloto seuste nemam pocnato so mackanje na kremce  poretko so bekutan taa sto e i za lice

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: секојдневно капење
3.8.2010 16:44:22   
Martins mom
секој ден околу 21 часот имаме ритуал капење, потоа следува цицање и нанкањеuser posted image user posted image откако е роден немаме промашено ниту еден ден

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lb81)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: секојдневно капење
3.8.2010 18:16:47   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: ikki

Dragi mami4ki, sakam da prasam dali nekoj zane kade mozam da najdam pernica za banjanje?


Каква е таа перница за бањање, јас имам држач за бањање, а исто така постојат и мрежи, а за перница прв пат слушам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот ikki)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: секојдневно капење
3.8.2010 18:18:12   
Snowhite RR
Јас прекинав со секојдневното капење, меѓутоа сега во жештините пак почнавме, но сепак зависи и сега се случува да прескокнеме некој ден, ако сме зашетани и покасно се прибереме или ако имаме гости, а газето секој ден го миеме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: секојдневно капење
9.9.2010 11:42:51   
arh_diz
Jas planiram do 40 dena da go kapam sekoj den posle toa preku eden den. Zaladuva i strav mi e da ne go nastinam

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: секојдневно капење
9.9.2010 13:46:27   
MamaOhrid
Од кога е роден до денес, значи 11 и пол месеци, го капам секој ден освен кога примаше вакцина. Уште овој месец ќе го капам секој ден, па после преку еден ден. Мислам дека е многу здраво секојдневно капење, бебињата подобро се чувстуваат, подобро спијат, позадоволни се.
Па мислам од тоа капење ми спие од 3 месеци по цела ноќ.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: секојдневно капење
9.9.2010 13:51:06   
mama26
ne sekoj den.odkako se rodi na dva dena ednas.i sega e taka nekako so den utka ili eden po drug...zavisi

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: секојдневно капење
12.9.2010 6:40:45   
ananikol
 

Sekoja vecer se kapime osven ako ne sme izlezeni pa pokasno da se vratime,togas odi direkno na spienje.
Inace edna vecer koristime samponce a drugata maslo.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: секојдневно капење
12.9.2010 11:29:23   
Felly RR
Дури беше жешко се капевме и по два пати на ден, еднаш наутро и еднаш навечер, а по потреба и само газето го миевмеuser posted image user posted image user posted image неколку пати дневно. АМа сега како залади, прескокнуваме, не се капиме секој ден.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: секојдневно капење
20.9.2010 14:23:47   
darfil
Filip ima 4 nedeli i go kapam navecer,mislam deka taka e podobro.Mnogu luge preporacuvaat kapenjeto na bebinjata da bide nasabalje.A sto mislite vie???

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: секојдневно капење
20.9.2010 14:29:12   
Martins mom
И јас го капам навечер од причина дека само после капењето ми сврзува 4 саати спиење, а тоа ни е максимумот user posted image
После капењето телото се опушта и таман за нанкањеuser posted image
Насабајле не знам зошто би било подобро...никогаш го немам искапено наутро

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: секојдневно капење
19.11.2010 23:43:18   
Isabella
Sekogas ja banjame pred spienje, sekoj vtor den, do 6 meseci samo so cista voda, a posle 6 mes. so malkuuuu samponce za banjanje. Nema potreba od sekojdnevno banjanje, pedijatrite preporacuvaat 2-3 pati nedelno banjanje.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?