|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Дали постите?
21.10.2011 15:11:26   
Џесика
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

Долго се мислев каде да ја сместам темава и каков наслов да и дадам.  

Пост е воздржување од храна (или само некои видови на храна) во оние денови кои се одредени според каноните односно Црквата  Постот и молитвата ги осветил и ни ги подарил Господ,Исус Христос  , од времето кога постеше во пустината четириесет дена и четириесет ноќи и често се повлекуваше насамо на молитва. Оттогаш пa наваму, постот и молитвата во Црквата се запазуваат и се живеат како една од нашите најголеми светости.
Христијаните кои побожно и редовно го запазуваат постот, го прават тоа како подготовка за Светата Причест со Телото и Крвта Христови. Најстрог пост има во Исламската вера и Православното Христијанство Во Католичката црква, постот не е толку значителен како во Православието.

Постојат еднодневни и повеќедневни пости.


Дали некој од вас пости, и што мислите за овој обичај?


_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот misticia)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Дали постите?
21.10.2011 15:36:10   
mila mama
Постам секоја среда, прво постев секој петок, ама обично во петоците излегував, па обавезно некоја вечеричка се завртуваше, па за да не одлагам и го “одработувам“ постот во сабота, го префрлив во среда.

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Дали постите?
21.10.2011 15:43:47   
Џесика
Јас постам во петок, т.е заедно со мм постиме. Не сум постела до сега и не се зарекувам да постам подолг период. Бадник, Велигден само последните денови постам. Мислам дека не е лесно да постиш, за да постиш како што треба. Ми се случува да сум лута, нервозна, се карам со мм, ќе го плеснам син ми по газе, а тоа не смее да го има додека се пости, нели, и најважно од се- да се нема лоша мисла, лош збор. Едноставно не се чувствувам просветлено ако ми се случи нешто од ова.

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Дали постите?
21.10.2011 15:49:13   
JovanaJ
Ne postam. Postot ne e samo vozdzuvanje od hrana, treba vozdrzuvanje od mnogu raboti koi sto vo sekojdnevniot zivot mislam deka malkumina bi mozele toa da go napravat vistinski.
Plus nema nekoja smisla, barem za mene, od duhoven aspekt. So seta pocit kon onie sto cuvstuvaat sprotivno od ova. user posted image

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Дали постите?
21.10.2011 15:52:51   
temjana

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Ne postam. Postot ne e samo vozdzuvanje od hrana, treba vozdrzuvanje od mnogu raboti koi sto vo sekojdnevniot zivot mislam deka malkumina bi mozele toa da go napravat vistinski.
Plus nema nekoja smisla, barem za mene, od duhoven aspekt. So seta pocit kon onie sto cuvstuvaat sprotivno od ova. user posted image

Потпис башка што сум вегетаријанец така да во секој случај постам секојдневно, но душата и мислата дали ни се чисти еееее...тоа е веќе друго нешто

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Дали постите?
22.10.2011 17:20:26   
taisa
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica RR

Долго се мислев каде да ја сместам темава и каков наслов да и дадам.  

Пост е воздржување од храна (или само некои видови на храна) во оние денови кои се одредени според каноните односно Црквата  Постот и молитвата ги осветил и ни ги подарил Господ,Исус Христос  , од времето кога постеше во пустината четириесет дена и четириесет ноќи и често се повлекуваше насамо на молитва. Оттогаш пa наваму, постот и молитвата во Црквата се запазуваат и се живеат како една од нашите најголеми светости.
Христијаните кои побожно и редовно го запазуваат постот, го прават тоа како подготовка за Светата Причест со Телото и Крвта Христови. Најстрог пост има во Исламската вера и Православното Христијанство Во Католичката црква, постот не е толку значителен како во Православието.

Постојат еднодневни и повеќедневни пости.


Дали некој од вас пости, и што мислите за овој обичај?





prekrasno objasnuvanje moram da kazam inaku jas se ispovedam i postam i se pricestuvam koga sum se spremila no moram da nadopolnam deka se posti vo sreda i petok, a ne samo vo petok a za misli i dela postoi pokraj vozdrzuvanjeto i ispoved zatoa sto sme luge i gresime ,vazno da sme svesni i da se pokaeme,a trudnici i majki sto dojat postat ublazen post so mlecni proizvodi znaci samo meso ne se jade , a riba moze sekogas i se toa so blagoslov od duhovnik.zenata vo bremenost e blazena i blagoslovena i ne i se nalaga da posti strogo , eve jas sum 37ma nedela i fala mu na boga super mi e krvnata slika i telesnata tezina iako ocekuvavme komplikacii i so bubrezite.se sto e od boga e dobro taka i postot bog ni go dal za nase dobro.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Дали постите?
14.4.2012 12:36:18   
Luci
Јас до сега никогаш не сум постелаuser posted image

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот taisa)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Дали постите?
14.4.2012 16:55:07   
Maca25
Немам никогш постено.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Дали постите?
14.4.2012 19:07:16   
Melanija RR
Ова ми е втора година со три дневен пост,за догодина здравје ќе видиме user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Дали постите?
14.4.2012 19:15:52   
Snowhite RR
Јас постам пред Велигден секогаш од четврток до сабота до полноќ, така и оваа година

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Дали постите?
14.4.2012 19:19:15   
kapina
sum postela sum se pricestuvala poveke pati no sega za veligden ne postev

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Дали постите?
14.4.2012 19:24:08   
Ikana
Сега последните три дена, инаку цел пост не сум го постела.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Дали постите?
14.4.2012 20:21:06   
Bogdancanka
за прв пат го постам цел пост,сето ова ми беше заради себе а не да одам да се причестам се немав заречено но го испостив цел пост се до денес од утре веќе моѓе да се омрсамuser posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Дали постите?
14.4.2012 23:35:02   
Felly RR
Јас обично ги постам последните 2-3 дена. СЕга еве вчера и денес, ама па неколку пати згрешив ненамерно. Вчера на пр. на М кога и ставав млекце, и истече на шишенцето, и јас инстинктивно ја лизнав капката user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Дали постите?
15.4.2012 0:16:53   
kikicka
Постев цела недела ,само четврток и петок без масло и сега лапосав две ретчиња чоколадо ....помина 12 и ајдеее

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Дали постите?
15.4.2012 4:44:35   
Cvekelencule
ние со мм ги постиме сите пости,вклучувајки среда и петок овие пости се толку строги што од понеделник до петок не се јаде масло само за време на викнди се јади масло.Ние двајцата постиме за причесна по една недела без масло а предходно се оди на исповед па потоа на причесна,и не се согласувам со тоа дека ако се скараш или ако го потчукниш детето и дека треба да прекиниш со пост ,затоа со самата мисла што постиш и ке се трудиш да се воздржуваш а исто така и човечки е да се поткараш и да подвикниш и сетоа тоа е дел од овој бурен и модерен живот.Ајде поздрав и за многу години да ние Велигден Христос воскресе Навистина Воскресеuser posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Дали постите?
15.4.2012 15:37:27   
AnnaMolly RR
Јас не постам, не сум по верата :) Мм и свеки постат цели пости, исто и мајка ми веќе 15 години, се имала заречено. 

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Дали постите?
18.4.2012 0:34:54   
Snow Queen
Прва година како не постев,но навистина не се чувствував добро, а ми беше криво.

_____________________________

07.04.2006........до ден денес со саканиот сме лудо вљубени

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Дали постите?
18.4.2012 11:01:24   
penelopa
Постам обично последната недела пред Велигден, годинава само 3 дена мислам едвај издржав без крем бананиuser posted image

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Snow Queen)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Дали постите?
11.3.2013 15:45:49   
blond
Планирам да пробам да постам до Велигден. Постите почнуваат од Недела. Баш правев муабет преска со таткото на свекрва ми. Стар човек е, но постојано е со Библијата во рацете. Го прашував во врска со постите. И ми рече:тоа е сето од народот измислено. Ние православните и католиците сме многу избегани од содржината на светото писмо, додека саботјаните се оние што најмногу се придржуваат до него.Конкретно за постот го прашав, нели демек оваа недела не се јадело само месо, а друго можело да се јаде што е од животинско потекло, па дека два дена во неделата само на вода се живее и сл. Само добив одговор ако сакам да си се причестам, да си ја т.н исчистам душата, да не се замарам многу со тие работи, да уживам во постот во кој јас како го замислувам така да го правам (дали со секс или без било мое право).
Како и да е, да не скршнувам многу од темата, од недела си почнувам да си постам, а постот ќе го терам така што нема да внесувам производи што имаат животинско потекло, но во кревет нема да постам.

Има уште некоја расположена да ме дружи?

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Дали постите?
11.3.2013 15:48:03   
arh_diz
Jas sakam da postam , ama za zal nemozam sin mi e nogu mal i bilo sto da zgotvam za nego treba jas da go probam


_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Дали постите?
11.3.2013 15:52:16   
temjanuska75
Постев пред неколку години цели пости, и тоа ми беше предизвик дали ќе можам.
Се е до главата, воопшто не ми беше тешко, постевме заедно со мм, го испразнив цел фрижидер
од храна од животниско потекло. Постев без риба, риба се јаде само за Благовец и Цветници, значи само двапати.
Бидејки сме големи месари со мм, мислев дека ќе ни биде тешко, но не беше. Тешко беше што секојдневно морав да готвам
и да се замарам со читање на составот на продуктите. И не планиран да постам пак зошто многу се здебеливuser posted image

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Дали постите?
11.3.2013 15:57:26   
rina13
Еднаш во животот имам постено цели велигденски пости и толку имав 17 години и најверојатно ми било пред се предизвик . Не сум по верата во последниве неколку години. На крајот на краиштата верата е во срцето а не во видот на внесената храна.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Дали постите?
11.3.2013 16:01:17   
dostickage
Nekolku godini nemam posteno, megjutoa ovoj pat nekako cuvstvuvam potreba.
Nekako mi se iam se sobrano, pa postenjeto kje mi dojde samo kako mal pottik da se podsredam sebe si vo periodov sto doagja. Mislam deka i mm kje mi pravi drustvo.
Sega vo nedela e Procka?

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Дали постите?
11.3.2013 16:01:49   
Bethany
Порано постев ама сега одавна не. Само што немам постено регуларни постови, туку мои некои. Тоа ми е сепак нешто што е помеѓу Господ и мене, а не постам за да извршам некое правило. Имам прочитано во Библија како Даниел постеше само со зеленчук и овошје, па така нешто и јас комбинирав, ама не ко тој 3 недели, туку колку си одредам јас пред Господ. user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?