|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
9.3.2010 14:46:11   
Leonida
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Леонида  а во кенгур да ја ставиш? Јас Лука извесен период така си го шетав и по дома..он во кенгур а јас ручек правам, постилам алишта...или сосе релаксаторот на кујнската маса и ме гледа додека работам



Пробавме и во кенгур па не сака, за некое време пак ке пробаме, но мене ми е идејата да не се навикнува толку на раце. Но тешко некако ми идеuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
9.3.2010 14:48:23   
mami
Ставај ја почесто во релаксатор, макар и да сака на 5 мин, ке видиш како полека со секој ден ке се навикне да седи повеќе во релаксаторот

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
9.3.2010 15:05:41   
Medo
И јас мислам дека се периоди и дека ќе смени. И Ива едно време сакаше во раце, па да ја шеташ и јас по дома како Балтазар user posted image . Да не спомнувам дека големо бебе се роди, па кичма-парти си имав секој ден. Меѓутоа, помина и тоа. Сега кога малце потпорасна user posted image (за една недела 3 месеци ќе прави) и е уште потешка - има 6300гр - повеќе сака да си лежи и да ја играме така, па да си ги гледа играчките и да ги фаќа.

Што се однесува до темата, мислам дека релативно добро се снајдов во улогата на родител. Имав помош од мајка ми и одлично ми дојде тоа. Не се претргнував во смисла да си докажувам на себе или на другите дека можам се сама. Си уживав (и уште уживам) во секој миг и секоја помош ми е добредојдена. Околу Ива се си правам јас, освен бањањето кога ми треба помош од уште еден, а за друго имам помош и од мајка ми и од мм.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
16.3.2010 11:18:00   
Snowhite RR
Јас добро се снајдувам до сега, само првата недела мајка ми и свекрва ми идеа на смени, после тоа сама си го организирав времето и имав време за сите обврски низ дома, од чистење, перење, пеглање, ручек итн, но и Михаил многу ми помогна, затоа што е мирно бебе. Меѓутоа се согласувам дека поважно е како ќе се снајдиме во оваа улога кога почнуваат да разбираат и кога ќе треба да се воспитуваат правилно, мене ми е многу страв да не потфрлам тогаш

(Одговор на членот Medo)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.3.2010 13:19:15   
haley
Јас се снаоѓам како знам и умеам. За греоти сум. :)

Туку, да прашам нешто па ако налета некој да даде мислење супер би било..

За мајките чии бебиња се ептен енергични, љубопитни и кои  лазат.

Моево лази од 6 мес. од првин само наназад, па во круг и веќе 2нед. оди напред без проблем и ептен е брза. 
Ништо друго не ја интересира само сака да оди во некој правец и ако треба да излезам од соба , можам или да ја ставам во релаксатор и почнува да вреска и се лути или во креветче каде исто така вреска и се лути. Во креветче и не сакам преку ден многу да ја ставам за да не створи фобија и после да имам маки да ја оставам во него да спие.

Но, моето прашање е:  КАКО УСПЕВАТЕ да исчистите малку куќа, средите нешто, лево десно со бебе кое веќе лази или дури оди ??? 
ме фаќа таква паника да почнав да се мрднувам.. зошто гледам дека до сега беше тешко ама дури од сега е ептен неподносливо :)

се прашувам како други мајки се снаоѓаат преку ден со бебиња кои лазат и одат
ќе морам да ја ставам во тоа релаксаторот врзана  знам ама до сега еве ,  ако почне да се дере ,крека тоа ме ремети и не ни можам да завршам нешто па така се вртам во круг

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.3.2010 14:13:53   
mother 29
Oххххххх Хајлие....како ли?
НИКАКО!
Посебно тој период додека проодуваат е најтежок!ако немаш кој да ти ја причува,тешко ептен....чистење,прибирање по дома, отккао ке заспие!
инаку се ке треба одење по неа!еј се секавам со него сум идела во вц..ама тоа ти е!и сега иако е 2,5 год .не е нешто посјајно,расфрлање и раскревање до бесвест ама.......


(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.3.2010 15:07:48   
zami
Ha ha ha, sto ubavo me nasmeavte i potsetivte kako mene mi bese.
A koga ni zborat postarite ne slusame ama toa ti e.

Znaci sekogas koga nekoj e dojden barem na polsaat ke iskoristis da zacistis i sl. Ili obidise da drzis sto pocisto moze, znaci zabrana za konduri vnatre, troski od hrana, padnata raboti i sl. za da nema sto da dofati.

A se nasmeav zatoa sto sega ke pocnes da ja svakas izrekata ,,Koga se mali se trudime da gi naucime da zborat i da odat, za da vo ostatokot od zivotot im vikame sedi i kuti,,.  user posted image user posted image user posted image

Majki guskajte gi bebinjata i decata doideka se mali, mazete gi, druzete gi zosto mnogu brzo ke dojde vremeto koga nema da sakaat da gi gnjavite, niti ke sakaat so vas da sedat, niti ke sakaat so vas da setaat. A tanjirite i alistata nema nikade da izbegaat, ama vremeto so vasite deca ke letne za cas.

< Поракaта ја уредил zami -- 23.3.2010 15:08:11 >


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.3.2010 15:12:09   
niki
user posted image Халеи добре дојде во клубот!
Иста беше и мојата од шест месеци да лази и за мене ко лепенка, нема ВЦ одење без неа... ехехеј колку пати за да не вреска бидејќи несака да лежи во креветче сама, ќе ја држам во едната рака, а со другата ќе го мешам ручекот. Или ќе ја седнам во количка или во столчето за хранење и ќе изигравам дворска будала ќе и зборувам ќе и пејам, додека сецкам зеленчук, ако престанев само воздух да земам одма ќе се буни. Чистење, нема шанси кога е будна. Од седум месеци ја ставав во дубак и така успевав да пружам алишта или да забришам прашина. Еднаш усисувам а таа со дубакот се довезла до кабелот и у уста го лапнала гризе. Од тогаш усисување само кога е мм дома или кога таа спие. За одење по неа кога проодуваше не сум одела бидејќи џамбаз си беше мојата многу слободна и јака од лазењето така да кога сама си беше спремна со 11 месеци се пушти да оди и и ако паднеше си стануваше и продолжуваше без солза да пушти. Најтешко ми беше да мијам садови бидејќи ке ми се пикнеше меѓу нозе и ќе плаче да сум ја земела да види што се случува во мијалникот. И така се научив да пеглам само најнеопходно она што никако неможе да се носи непеглано, да мијам садови два пати во денот кога ќе се накупчат, да живеам во хаос и да не ми смета и да ми биде важно само детето, нејзините потреби задоволени, а се друго да чека. Сега има три години и пак не сум сосема раат но откако ги откривме цртаните филмови можам да ја посадам пред ТВ и да сработам нешто. Јас до неодамна неможев ни весник да прочитам, секојпат кога ќе ме видеше да читам таа ќе ми ги донесеше нејзините книги и ќе ме гњави до бесвест се додека не се откажам од читање.
За проодувањето еден совет, немој да ја учиш да ја водиш за рака, зошто тек тогаш не ќе можеш ништо да фатиш, штом застанат на нозе тие единствено да одат сакаат и неуморни се. Штом ти лази остај ја нека лази, полека самата ќе почне да се крева придржувајќи се за мебелот и така и самата ќе научи да оди. Напрајте и простор обезбедете ги ќошињата и нека ја сама зошто од мало ако се научи за рака многу подоцна ќе се ослободи, а тебе грбот ќе ти падне од водење.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
23.3.2010 15:13:24   
profesorica
ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Oххххххх Хајлие....како ли?
НИКАКО!
Посебно тој период додека проодуваат е најтежок!ако немаш кој да ти ја причува,тешко ептен....чистење,прибирање по дома, отккао ке заспие!
инаку се ке треба одење по неа!еј се секавам со него сум идела во вц..ама тоа ти е!и сега иако е 2,5 год .не е нешто посјајно,расфрлање и раскревање до бесвест ама.......




исто ко јас да сум го пишала!!!


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
26.3.2010 23:05:22   
haley
Конечно ја најдов темава во која можам на раат да се исплачам user posted image user posted image user posted image user posted image
;)

mother29, леле даа знам, фино викаш кога ќе заспие тогаш евентуално... ама преку ден тоа што спие таман да се свртам, допијам кафе сок и ете ја будна е.. а навечер кога заспива тогаш и јас сум папсана и не ми е ни до метла ни до ништо ;))

најповеќе од тоа ми се плаче, што викаш откога веќе проодуваат е тогаш се маките.. не знам стварно како бабине на времето растеле онолку деца а ем чистеле,переле,готвеле а јас дали 3% правам од се тоа и веќе излудена сум и преморена :)

zami,
ма јас би ја гушкала и бацувкала по цел ден ама кааај.. ко црвче е, кога ми е во раце се врти како прасенце на ражањ , сака да мрда, па ај ке ја ставам да лази и нормално иде накај ѕидови, ивици.. па што можев заштитив ама не можеш СВЕ да заштитиш. Се мислев баш вечерва како да изнакупувам оние перници што се рамни ептен и да ги изнаредам така врз цел ѕид и наоколу.  Вчера додека лазеше така и ставив една крзнена капа што има ама како се затоплува не можам да и ја ставам таа пилотска капа стално ем се нервира ја вади (иако ја заврзав)  ;)_));))))   (тоа е иста таа капа што ја имам ставено баш во сликите)

niki,  еиииии како да читам дел од моево секојдневие !!;)) значи и твојата била така енергична , љубопитна ауууу ..уште види го ти бесничко мама усисава а она кабелот го гризе ехех... :)  Ете, значи знаеш низ што маки проаѓам , леле не знам што ми е ми се урла ???    :)
јас пред се’ се нервирам со лазењево затоа што не лази онака нормално па да застане со некоја играчка по пат што ќе ја најде да се игра,гризе и тие работи, него како споулавена е , така брза врр вррр од еден крај на друг и се она што е опасно баш тоа го прави. Голем стрес е за мене (нас) инаку ич не би се бунела.  Денес ја оставив во креветчето додека нешто морав да направам (10мин) и одеднаш не слушам звуци , доаѓам и гледам она се фатила за работ на креветот со ноџиња исправени се клати и една насмевка ехееееееее супппеер.. Гледам и на Еца малото така прави ,  ми се чини дека маливе меѓу себе си прават конкурс , кој попрво ќе фати да расте.
Мислете што сакате ама јас веќе нарачав џампер а и дубак ќе и земам и така во текот на денот ќе ја ставам по 20мин или 30мин тоа ќе извидам,  ама јас мораааам да си најдам помагала зошто вака ептен ми е за никаде ситуацијата. Да напоменам дека преку неделата сум сама, таткото пословно е на 100км од нас , некои денови во месецот кога  доаѓа накај 7 навечер одма ми е полесно, денот е некако пократок и ептен е подобро вака е монотонија и за неа и за мене.

фала ти ники за ова во врска со одењето и држење за раце,  воопшто немам размислувано за тоа ниту пак знаев дека ако така го научиш тогаш тоа за него прераснува во навика и ќе мораш постојано да “го водиш“ бебето ... Стварно добар совет! уште тоа ми фали врз грбов намачен :)



(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
26.3.2010 23:59:42   
niki
Е Халеи за тоа сме тука, немај гајле. И јас се препознавам во твоиве постови. Во иста ситуација сме сами единствено мажите ги имаме за помош, а и они не се по дома, кога се дома да се одморат, а за монотонија што да ти раскажувам. Но добро додека не почне да збори, тогаш интересно ќе ти биде. Јас сега патам за 5 минути тишина, сега од тоа непрекинато зборување ми се урла. user posted image
И их па ти колку и се притресуваш, капа на главата со крзно. Малку поопуштено, да ја пазиш и уште сега да и кажуваш кај може, што може, а што не, ако не разбира, но и малку да осети на своја кожа кога ќе се удри. Зошто пази, колку и да ја пазиш доаѓаат ситуации кога ко да ти ги затвора некој очите и едноставно неможеш да ја допазиш.
И за папсувањето иста ситуација и кај мене. Додека ја успивав во нејзината соба и дека ми е така научена да неможе без да бидам покрај неа да заспие јас седеечки заспивав покрај нејзиниот кревет од умор. Затоа срц што можеш преку ден заедно со неа фаќај, а кога она спие и ти спи и ич нека не ти е гајле што си оставила неред зад себе, ионака немаш свекрва да те оговара или да ти замера, а дека она нешто многу ти прља па да мора баш секој ден да чистиш темелно, не е до толку зорт.
И не се споредувај со старине како гледале многу деца, мислиш ги гледале како ние денес, поголемите дечиња ги пазеле помалите и овие се стигале така, плус во заедница живееле и по неколку семејства, едната јатрва децата, другата перењето, третата ручекот, свекрвата нешто и така. Денес ние тие привилегии ги немаме, посебно не кога живееш во странство и се тебе една те чека. Многу повеќе стигаме и сработуваме само нема кој да ни признае. Поздравче и не му се секирај ќе пројде овој период и еден ден ќе ти недостигаuser posted image .



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот haley)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
27.3.2010 9:15:50   
mami
Мислете што сакате ама јас веќе нарачав џампер а и дубак ќе и земам и така во текот на денот ќе ја ставам по 20мин или 30мин тоа ќе извидам, ама јас мораааам да си најдам помагала зошто вака ептен ми е за никаде ситуацијата.


Миличка, јас Лука го пораснав во џампер и дубак и верувај супер му беше...Ќе го ставев во џамперот на вратата од кујна и јас мијам садови или спремам ручек а он си скока и е пресреќен. ПОсле со дубакот исто...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 14:19:45   
vezilka RR
Ја исчитав цела тема и некако дојдов до заклучок дека на прашањето како се снајдовте како родител, сите офждговориле, супер, се сама успевам да завршам по дома и плус детето сама да си го чувам. Ако тоа е мерилото тогаш изгледа јас не се снајдов добро како родител. ЈАс додека Никола беше бебе, не ми паѓаше на памет додека сме сами, т.е додека мажле е на работа, јас да чистам, пеглам или ручек да праам. Тоа се правеше кога ќе се вратеше мажле од работа. И не можев се сама да постигнам, и те како ми требаше помош, ама немаше како. Неисе, јас и сега кога Никола има веќе 2 години, не правам такви егзибиции, на пример нео да го остаам да си игра, а јас да работам нешто по куќи. Единствено што праам е што готвам додека тој спие.

А иначе мислев дека сум се снашла добро во улогата на родител, имајќи ги во предвид мојата умешност во процесот на воспитување на детето..ако тоа се смета во оваа категорија. user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 14:34:29   
princessa
kolku i da se cuvstvuvam ponekogas potpolno nemokna sto se nemozam da prevzemam se vo sopstveni race, sepak sum gorda na samata sebe. Zosto? Uste od prviot den na raganjeto na mojata kerka sum nezavisna koga stanuva zbor za roditelstvoto, sama se snaogav i seuste se snaogam so site potesktii, sama ja iscuvav kerka mi sekako so pomos na mojot soprug i nikoj drug. Nasite ziveat na 2000km od nas i samo pomos imam eden mesec vo cela godina. Mnogu nespani noki sum imala, imase period od tri - cetiri meseci koga kerka mi po cela nok placese a, jas morav se da izvrsuvam, ne smeev da gi izostavam domasnite obvrski kako gotvenje, cistenje, perenje, peglanje i red drugi raboti. I do den denes e taka. Sega sum po vtor pat bremena i bez razlika kolku mi e tesko zaradi macninite i bez razlika sto edvaj funkcioniram jas sepak prodolzuvam sama da se grizam za svoeto dete. Jas ke dadam se od sebe da ostane vaka i bez razlika sto me plasi idninata i toa kako ke izlezam na kraj so dve mali deca.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 14:57:26   
Pepelaska *
Улога на родител според мене не е готвење, чистење , перење и слично, тоа е улога на домаќинка.За жал улогата на родител понекогаш многу трпи за сметка на оваа другава.На пример , мораш да средиш се по дома , а детето останало цел ден да гледа цртани, да си игра само и слично.Па уште и ако побара внимание ќе се добие викање.Кога сум немала каде сум го правела и ова но секогаш сум се трудела да биде минимално времето кое само детето ќе го помине.Не ми било гајле за расфлена куќа и слично или па што ќе реќе некој ако ми дојде дома.
Улога на родител е онаа која ја играме целиот живот откако сме добиле дете.Тука спаѓа воспитувањето, изведување на детето на прав пат, да го научиме на основна култура како Добар ден , хигиена и слично.
Во оваа улога мислам дека сега засега според она што го гледам како одраз на се што сум правела, мислам дека добро се снаоѓам.И не ми е мака за ниту една минута која сум ја поминала играјќи или зборувајќи отколку да сум чистела.

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 15:13:40   
Mihaela 2010
Улога на родител според мене не е готвење, чистење , перење и слично, тоа е улога на домаќинка.За жал улогата на родител понекогаш многу трпи за сметка на оваа другава.На пример , мораш да средиш се по дома , а детето останало цел ден да гледа цртани, да си игра само и слично.Па уште и ако побара внимание ќе се добие викање.Кога сум немала каде сум го правела и ова но секогаш сум се трудела да биде минимално времето кое само детето ќе го помине.Не ми било гајле за расфлена куќа и слично или па што ќе реќе некој ако ми дојде дома.
Улога на родител е онаа која ја играме целиот живот откако сме добиле дете.Тука спаѓа воспитувањето, изведување на детето на прав пат, да го научиме на основна култура како Добар ден , хигиена и слично.


Apsolutno se slozuvam so Pepelaska.
Roditel sum nepolni 3 godini, i mozam da kazam pa duri i slobodno da bidam godra od dosega postignatoto,normalno celata zasluga ne vazi samo za mene tuku i za mm..
Gi trgam na strana domakinskite obvrski bidejki pretpostavuvam deka site ke napiseme deka ni bilo tesko,pa neprespieni nokji,pa neizmieni zabi,pa nemanje vreme da se ide vo wc,peglanje ,perenje i slicno ...
Blagodarenie na internet ,mnogu citav,ucev,pred da rodam a i sega ..i sekogas ke ima nesto novo sto ke naucam okolu roditelstvoto,vospituvanjeto...
Primarna rabota mi e pominuvanjeto vreme so moeto dete,citanje na prikazni,crtanje na tabla,na blokce so vodeni boici,i red drugi raboti...ponekogas ja ostavam kukjata nesredena,samo so cel da mu obrnam vnimanie na deteto ,da go pominam toa kratko vreme zaedno,da go naucam na ubavi raboti,da go iskoristam pravilno toa kratko vreme,da ostavam zad sebe dobar rezultat na toa zboruvanje po sto pati,na toa ukazuvanje..
kako vikaat starite:mali deca mali problemi-golemi deca golemi problemi...sega sme vo period koga mnogu uci,pamti,se razbira,i si treba mnogu rabota ako sakam da ja iznesam na dobar pat,da bide dobra licnost...ima dosta rabota ama pa zatoa sme roditeliuser posted image



(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 15:35:03   
miana
Неможеме да си дозволиме постојано да им бидеме "забава" на нашите деца и да дозволиме куката да ни "прооди" заради нивната забава.. Со самото тоа го учиме детето дека дома треба да ни е постојано лом и постојано да сме му на располагање. Се знаат обврските и улогите не родителите ( барем јас така мислам ) дека моја обврска е детето секогаш да е средено,најадено,напиено .Да се грижам кога е болно,кога не му е добро,и да сум секогаш тука за него кога му е потребна било каква помош.Исто така и добро воспитаното дете е огледало на родителите иако за жал не се само родителите оние кои влијаат на однесувањето на децата туку има и други фактори ( баби ,дедовци,другарчиња и сл) Е сега,и домашните обврски се дел од воспитувањето на децата ( барем јас така мислам )
Не велам дека треба керками да чисти со мене,мегутоа мислам дека треба да знае да си ги собере играчките после играње,да си ги здипли алиштата одкако ке ги соблече итн. Мислам дека сево ова ,сите овие обврски наши ја играат нашата улога - Родител. Јас добро се снајдов во оваа улога.Мислам дека моето ( поголемо ) дете е воспитано,најадено,и сите неопходни потреби па некогаш и премногу други потреби и се задоволени. Не велам дека сум совршен родител,знам да карам,да плеснам,да викам - но се во граници на нормала. Од прв ден сум самостојна во чувањето на децата иако имам и помош кога ми е потребна од свекрвами. Сепак мислам дека сум добра мајка и дека улогата си ја играм како што треба user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 15:51:54   
AnnaMolly RR
Мене ми е најважно делот од денот што го поминувам дома со син ми да го поминам со него, макар имам цел куп алишта за перење/пеглање или играчки во секој дел од куќата.
Нормално дека не сакам дома да ми биде свињарник, ама поважно ми е да си поиграм со детето.
Е, сега, делот околу воспитувањето мислам дека добро сум си го сработела сега за сега. Нормално дека не можам да кажам дека имам совршено послушно дете, ама не е за жалење.
И според мене, има разлика кога куќата „ќе ти прооди“ (израз кој ми е омиелен и често го користам). Има разлика дали подот е полн со трошки од завчера и дали на секој агол имам пајажини или, пак, на секој агол имам играчки. Чисто и расфрлано се два различни поими.
На пример, јас чистам само кога Филип не е во соба. Од проста причина што и тој сака „да помогне“ и нормално, само ми отвара работа. А не е дете на кое може да му се каже „Седи тука, мама да чисти“.
Треба да се најде некој баланс и да се сработата најажните обврски на мајка и домаќинка, а тие што може да почекаат, нека чекаат.
Мене лично ми е поважно да бидам со Филип отколку да направам ручек. Може да јадеме и пржени јајца :)))))

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 16:00:35   
niki
seuste se snaogam vo roditelstvoto i koga velam se snaogam ne mislam jas sum super roditel se znam se mi odi od raka tuku postojano se snaogam vo iznaoganje na novi nacini kako da mu pristapam na deteto, sekoja vozrast si nosi novi predizvici a kolku uspesno sme se snasle vo niv ke doznaeme koga decata ke se osamostalat i ke stanat svoi luge
na ovaa vozrast (6godini) mnogu malku vreme pominuvam so kerka mi vo igranje, iskreno i kazav ednas deka nejzinite igri so kukli i kukicki i slicno mene ne mi se interesni i deka ne sakam da si igram na toj nacin, ucestvuvam vo pravenje na razni proekti od razlicni materijali, no moeto ucestvo e ograniceno na nadgleduvanje, pomaganje koga ke mi pobara pomos, pottiknuvanje, ohrabruvanje, davanje idei, vo fazon sum probaj sama pa ako zapnes jas sum tuka, na kraj sekogas go razgleduvam rezultatot i davam pofalbi, i pomagam vo ucenjeto na bukvi i broevi, na raspolaganje sum i za razgovor na bilo koja tema, naucena si e da prasuva se i sesto i naviknata da dobie odgovori
bidejki ke trgne vo prvo oddelenie od septemvri sega osobeno vnimanie posvetuvam da i stvoram naviki za odgovornost, urednost i samostojnost zatoa ulogata na roditel mi e nekako od distanca, tuka sum, no pasivno vklucena vo site aktivnosti, mnogu poveke ocekuvam otkolku sto davam tamu kade sto znam deka moze sama
taka sega za sega za nekolku godini pak ke se javam so novostiuser posted image

< Поракaта ја уредил niki -- 21.1.2013 16:13:31 >


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 16:11:55   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Мене ми е најважно делот од денот што го поминувам дома со син ми да го поминам со него, макар имам цел куп алишта за перење/пеглање или играчки во секој дел од куќата.
Нормално дека не сакам дома да ми биде свињарник, ама поважно ми е да си поиграм со детето.
Е, сега, делот околу воспитувањето мислам дека добро сум си го сработела сега за сега. Нормално дека не можам да кажам дека имам совршено послушно дете, ама не е за жалење.
И според мене, има разлика кога куќата „ќе ти прооди“ (израз кој ми е омиелен и често го користам). Има разлика дали подот е полн со трошки од завчера и дали на секој агол имам пајажини или, пак, на секој агол имам играчки. Чисто и расфрлано се два различни поими.
На пример, јас чистам само кога Филип не е во соба. Од проста причина што и тој сака „да помогне“ и нормално, само ми отвара работа. А не е дете на кое може да му се каже „Седи тука, мама да чисти“.
Треба да се најде некој баланс и да се сработата најажните обврски на мајка и домаќинка, а тие што може да почекаат, нека чекаат.
Мене лично ми е поважно да бидам со Филип отколку да направам ручек. Може да јадеме и пржени јајца :)))))


so ova na kraj ne se slozuvam, nie kako roditeli na decata treba da im stvorime i naviki zdravo da se hranat, da im stvorime stav deka ona sto ke go vnesat vo sebe moze da ima i negativni posledici po nivnoto zdravje
osnovi za zdrav zivot i balansirana ishrana se steknuvaat dodeka se mali a primer i najgolemo vlijanie imame nie nivnite roditeli pa ako ni e nam odnosot kon hrana takov i deteto ke go prisvoi i na kraj ke si ima problemi
i ne se slozuvam so cistenje samo koga deteto ne e tuka, toa dete treba da bide svesno deka nekoj cisti, pere, pegla i gotvi i sl. nisto na ovoj svet ne doaga gotovo, nekoj mora da go napravi i eden den seto toa ke se ocekuva i od deteto i sto togas ke bide iznenadeno kolku e tesko i kolku vreme odzema da se sraboti nesto

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 18:01:17   
Malecka23
Моето бебе е 5месеци значи немам кој знае колку големо искуство но со досегашното сработено сум на добар пат не можам да кажам супер зашто секогаш може и подобро.Од породувањето па се до денес сите обврски кон user posted image и домашни ги извршувам сама.Помош имам само од мм кога се враќа во пристојно време од раб,бидејќи повеќето е на пат.Да имам и мајка и свекрва што живее во исти двор со нас но не сум дозволила никој да ми помогне ниту замеша.Не сакам да ме сватите погрешно,не се правам херој но сметам дека со текот на годините се се менува па така и чувањето деца.Сакам она што јас ќе ја научам да остане така а не мешање од бабите па детето нит ваму нит таму(ова е за мојот случај).Не велем дека не ми тешко има денови каде сум нервозна,напната и сл но сепак некако издржувам.Денот ми почнува во 6 завршува во 01.Домашните обврски ги извршувам некако знае да ми биде дома како бомба но и ептен чисто,ручек мн ретко ми се десило да нема гледам и мм да не го запоставам алишта перење сушење,садови правосмукалка прашина тоа го правам навечер откога ќе зааспие.Но првенствено битно ми е М да е тип топ.Она што до сега можам да се пофалам сум го сработила е навиката за ред,секој ден е иста рутина и ништо не може да и го смени редот.Знае кога треба да пие млеко па кашичка кога е време за нанање кога е време за банкање,насабајле кога станува знае дека менуваме пеленка и се гушкаме и играме голки,кога вежбаме со музика и самата таа ако нешто малку и променам се буни.За разлика од една мајка познаничка јас не и се притресувам мн многу кога ручка на пример дали лом се направила но знае после ручкање дека се мијат рачиња и лице,не се замарам кога ја бањам дека лом ми прави напротив мерак мие кога гледам дека ужива во секој миг.Нема послатко нешто од сонце што ти свети секој ден само тоа да е добро се др се средува.Мислам до сега дека сум на добар пат но тешкото е пред мене па ќе видиме

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 19:06:28   
AnnaMolly RR
Не дека јас секој ден легачам дома, само сакав да кажам дека некогаш и си дозволувам да не направам ручек. Секако дека нема да дозволам да јадеме сува храна секој ден, а еднаш во две недели од прилика се случува да не ми се прави ручек и да се снајдеме со тоа што има во фрижидер. А за здравата храна знам што треба/што не треба да се јаде и нормално дека се трудам да му давам на Филип здрава и разновидна храна.
За чистење искрено не можам да чистам со Филип околу мене, а уште е мал да ми помага или слично. Затоа ми е полесно и побрзо да си исчистам на раат додека тој игра со баба му и не гледам ништо лошо во тоа.



< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 21.1.2013 19:08:35 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
21.1.2013 22:14:18   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Не дека јас секој ден легачам дома, само сакав да кажам дека некогаш и си дозволувам да не направам ручек. Секако дека нема да дозволам да јадеме сува храна секој ден, а еднаш во две недели од прилика се случува да не ми се прави ручек и да се снајдеме со тоа што има во фрижидер. А за здравата храна знам што треба/што не треба да се јаде и нормално дека се трудам да му давам на Филип здрава и разновидна храна.
За чистење искрено не можам да чистам со Филип околу мене, а уште е мал да ми помага или слично. Затоа ми е полесно и побрзо да си исчистам на раат додека тој игра со баба му и не гледам ништо лошо во тоа.

Epa za zal ,mene nema koj da mi gi cuva decata dodeka jas cistam..Sum kazala nekolku pati deka sveki gi cuva SAMo dodeka sum na rabota i za drugoto ne ja interesira ili pak koga ke dojde vikned i taa cisti pa na mene mi ostanuva i cistenje i deca i rucek za site po doma da pravam ( zosto ona cisti neli ) I jas gledam i maloto da ne spie,da e budno zosto inaku ke i brcam so masinata i takada jas za zal cistam so dvete deca,..Na pogolemata i davam krpa da "brise" ili dzoger pred da go upotrebam jas a maloto ili mu stavam nekoja interesna igracka ili cistam so nea vo race. Nekogas ako se pogodime so mm doma,ke gi pogleda toj,inaku voobicaneo jas si cistam vo prisustvo na dvete deca..Vo slucai koga cistam kupatilo gi ostavam kjaj sveki na kratko ili ako brisam prozori vo sred zima..I mene mi bese toa muabetot deka i decata treba d asi go znaat redot i da znaat deka nekoj cisti i se trudi domot da izgleda sredeno..Isto taka i da naucat deka treba da si sreduvaat. Inaku i malata moja kerka 13 meseci,koga i da fati maramica vo raka - cisti,brise do nea ( mi slakoti kaj stigne )
Nemoj da pomislite deka sum nekoja cistotnica sega,cistam ednas nedelno ( za vikend - detalno a prasina cistam skoro sekoj den ili sekoj vtor a rasturotini od decata sreduvam sekoi 5 min user posted image )



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 0:44:08   
elenak
Да речеме дека се снаоѓам некако. Со оглед на тоа дека само една година имам зад себе како родител и немам баш некое големо искуство, само како минува времето, т.е како ми расте детето секојдневно се прашувам како ќе успеам да се снајдам понатаму, дали сум и ќе бидам добар родител... Знам дека ќе дадам се од себе, во тоа сум сигурна, а ,,ќе работам,, по примерот на моите родители затоа што сметам дека сум израсната во воспитано и културно дете, секако со прилагодување кон условите на денешното време и со некои промени кои јас ги сметам за нивни пропусти кај мене. Во принцип, самокритична сум, не самобендисана, но сепак би сакала условите и начинот на кој сум растена јас да ми бидат репер. Нормално, тука е и мм со потполно право како родител да внесе и свој удел со своето животно искуство.
Досега, во одгледувањето и воспитувањето на детето не дозволувам мешање од надворешни фактори, кој сака да помогне во смисла да ја причува на кратко, да си поигра, бујрум, а за ,,солење памет,, не ми треба никој, тоа на сите околу мене им е јасно. Кога треба да се спие, кога и што треба да се јаде одлучувам само јас и никој друг, сите останати работат по инструкции user posted image Забелешки прифаќам ако се на место, и тоа најчесто од мм затоа што сметам дека за некои работи има поголемо познавање од мене. Досега сме согласни за се и мислам дека и понатаму нема да имаме конфликти околу воспитувањето затоа што имаме иста визија за ,,правиот пат,,.
Но не е се така едноставно. Досега беше лесно, user posted image не разбираше ништо, работите си ги теравме како ние сакавме. Но од ден на ден сфаќаме дека пред нас стои личност, со сопствен карактер а не робот кој ќе го програмираме по наш терк. И знам дека патот нема да биде секогаш прав, понекогаш ќе биде и трнлив, но ќе се трудиме со сите сили да останеме во колосек. Нашата борба допрва започнува.
Се надевам дека еден ден ќе можам да кажам дека сум ГОРД РОДИТЕЛ. Тоа е мојата најголема желба.

< Поракaта ја уредил elenak -- 22.1.2013 0:45:17 >


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Како се снајдовте во улогата на родител?
22.1.2013 8:43:32   
talisman
Do pred nekoe vreme nemav sto da pisam na ovaa tema bidejkji so moite klinci celata uloga na roditel bese vo toa pelenite da se smeneti, da se cisti, suvi, najadeni, napieni, naspieni - ma tehnicka rabota user posted image No sega koga vekje pocnuvaat da si ja pokazuvaat licnosta i karakternite osobini doagja do izraz i mojata roditelska uloga i mozam da recam deka dosega sum fala Bogu zadovolna. Imam nekolku raboti koisto se obiduvam da gi naucam i poleka mislam deka ima efekt. Razlikata megju niv e godina i pol i celta mi e da se povrzani megju sebe, gi ucam da ne i pridavaat mnogu znacenje na ljubomorata ( koja e normalna pojava kaj site deca, pa i vozrasni ) da delat megju sebe i da imaat cuvstvo edna za druga. Ne dozvoluvam nedolicno odnesuvanje kon postari duri i koga niv toa im e interesno pa go provociraat. Pr. da zborat se i sesto ( fala Bogu dosega ne sobrale pcovka od nikogo i nikade user posted image ) da gi tepaat drugite od okolinata, da gagjaat i sl. Ne forsiram urednost vo smisla da mora da sobiraat posle igranje i sl. Imaat 3 g i 1, 5 taka da mislam deka e rano za strogo pocituvanje na toa pravilo, a igrackite gi sobirame zaedno niz igra. Sto se odnesuva do jadenjeto ne se pridrzuvam strogo kon toa da se jade samo za masa. Koga jademe site togas sednuvaat i tie za trpezariskata masa, no koga treba samo tie dve da jadat togas imam vospostaveno ritual, kupiv malo masice i stolici gi sednuvam vo dnevna, gi prasuvam koj crtan film sakaat da gledaat i jadat. Imam srekja sto odat vo gradinka i uste pogolema sto neguvatelkite ( vo jasli osobeno ) se prekrasni koi gi naucija da jadatuser posted image pa taka zasega fala Bogu nemam problem okolu toa. Kako sto vekje pisav i pogore, mali se za da ocekuvam od niv nekakvo si strogo pocituvanje na pravilata, dodusa i nesakam toa sekogas da go pravat. Nekogas mi e milo koga ne prifakjaat nesto sto kje pobaram jas ili mm da go napravat, bidejkji niz toa gledam deka imaat i svoe stavce koe se spremni da go branat. Nedaj Boze da se bukvalni plastelini koi kje gi oblikuvam kako jas sakam, povekje bi sakala vo nivniot zivot da sum sovetodavac, nekoj na kogo moze da smetaat za se vo zivotot, a tie da mislat so svoja glava i da go ziveat zivotot po svoi pravila. No zdravje Boze kje vidime, da ne ispadne deka edno zboruvam / pisuvam, a drugo pravam user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?