|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
10.2.2010 9:42:22   
Mucka
a to je samo velika praksa u makedoniji,shvacanje kuma i kumstva na drugim mjestima je drugacije,ali istini za volju....mnogo bolje i ozbiljnije se odnose...iako se biraju svak po sebi nego kao u makedonskoj kulturi gdje se nasljeduju i gdje bi trebalo da su veze cvrsce,a ono nisu...cudno zar ne

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
6.9.2011 21:47:46   
Maca25
Нашиот кум е супер. Нина толку многу си го сака што го викаше едно време тато А. Се дружиме 2-3 пати неделно, иако ја нема крстено Нина (не е уште крстена) таа пак си знае кој и е кум. Воопшто не сум помислила дека некој друг би можел да ни биде кум.


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Mucka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
6.9.2011 23:28:21   
vida
Nasiot kum e drugar na mm mnogu mlad decko i sum prezadovolna od nego.Koga pravevme svadba dobivme mnogu skromen poklon iako mu rekovme deka nema potreba da dava nisto a ke se dogovorime za da ne mu e nezgodno da kazeme deka dal pari.Ne se soglasi i dade kolku sto mozele da mu dadat doma posto e nevraboten.Beskrajno sum mu blagodarna sto voopsto prifati da bide kum.Nie normalno kolku sto mozevme mu pomognavme,nekoi trosoci gi snosevme nie ama ne mi e krivo.Mm i u 3 saat sabajle da mu se javi za pomos ke dojde da pomogne nikogas ne odbil.Dojdoa so kumata (negova devojka) na povojnica i donesoa tolku ubavi ama navistina skapi raboti mi padna i krivo zosto znam vo kakva situacija e.Krstevka pravevme koga user posted image imase 2 i pol meseci i mu rekovme deka nema potreba ni od poklon ni od alista za bebus ima i onaka mnogu neobleceni raboti ke go doterame,toj kupil se od okaidi.I sto e naj bitno za imeto zbor ne kaza,nie kako sakavme taka si go krstivme deteto.Cesto pati koga doagjaat mu nosat i na sin mi dali bilo igracka dali garderoba nesto poklon a sto pati sum mu rekla deka nema poreba.Kumot ni e user posted image

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
6.9.2011 23:58:11   
Natuska85
Од "кумовците"кои не венчаа никогаш не сум ни била задоволна.Значи едвај едвај со пола уста прифатија,инаку старо кумство,а убаво се изјаснивме дека ако не се во можност нема проблем,ама не не одбија и ок.Имаше недоразбирања уште пред свадбата за ситниците околу тортата,па бидермаерот....И јас јасно и гласно се изјаснив дека ќе имам и старосватица и дека она ќе ми е вториот потписник,што не е вообичаено за во мојот роден крај.А првиот потписник еден од близнаците на дотичната ни стара кума(за другиот близнак да биде кум на девер ми).И скандалот следуваше во матично кога дотичната ги седнала двајцата близнаци на потписничките места уште пред ние да влеземе.Тоа брзо го решив ама падна брука во матично како да не сме се договориле кој ќе ни бидат потписници.За во црква да мора старосватицата да се повлече и да не венчаат двајцата близнаци за да нема бруки и таму.И цела свадба помина без везе во однос на нив,ни заиграа со нас,ни торта сакаа да пробаат....И од тогаш не сме се виделе.Им се јави мм за Нова година да им честита,да им каже дека чекаме user posted image ,ги каневме на младенци,на осветување на станот...за ништо не се појавија,не се ни јавија да ни честитаат.И еден месец пред да се роди user posted image се јавува свекор ми за да ни кажел дека нашите ни "кумовци" неможеле повеќе вака,уште на други 3 места биле кумови,а и сега ќе се родело user posted image па ние далеку сме билеuser posted image ,па трошоци..И фино лепо си ги поканивме старосватовите што ни беа да ни бидат кумови на user posted image наше, кои со задоволство прифатија.Со нив сме ептен блиски и ептен ми е мерак што ќе ни го крстат они нашето сонценце.


_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот vida)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 0:16:20   
brineta88
И нас кумовите ни се по старо кумство, али добро се луѓето. малку се постари имаат три ќерки една мажена и две други. Едната од нув нам ке ни биде другата на прв братуцед на мм. Сега за сега за се било ок за свадба беше се супер немав никаква замерка, за крштевка исто така, ги каневме на малденци на роденден и доаѓале. Јас и мм одиме кај нив за 8-ми март и за велигден и само тогаш се гледаме.

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 8:14:38   
miana
Nie gi smenivme kumovite,starite bea katastrofa ( sum pisuvala na ovaa tema veke) a bas vcera dojde eden drugar na mm sto se druzime i pocituvame mnogu i go prasavme dali saka da ni ja krsti malata ( novoto bebe) i se slozi i site bevme presrekni user posted image

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 8:54:56   
Bjanka
I nie go smenivme kumot user posted image user posted image konecno...se na niv nesto ni im se pogoduvase.. da ne objasnuvam mnogu so eden zbor teski luge, egoiticni, samobendisani!!! Pokloni-bovci ne se vazni, bitno e pocituvanjeto, prijatelstvoto..

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 9:32:08   
lilicka
Ехх..темава ме погоди баш во периодов,ние имаме кума млада моја другарка од детство ете се спремаме за крштевка нејзе никаде ја нема,од кога се роди нашето user posted image таа со сила дојде на повојницаuser posted image
Толку ме разочара многу ми е криво што ми е најдобра другарка од детство а ете од кога се породив се измени незнам зоштоuser posted image

(Одговор на членот Bjanka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 10:10:36   
kuklica
nakratko ICCCCCC sramota sramota kum e bee da ne dade na muzika pari na pesnata "ej more kume zlaten" pred nego da mu svirat toj se pravi na cuknat i red drugi raboti.A sto e uste poloso kumata vhotel zaspa na masa hihihiihhi za poklonot da ne komentiram (a tureni se vo pari)sramota site ni velea lelel kako ne im bese sram user posted image
mnogu sne luti i neznam so ke pravime user posted image

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 10:16:34   
Melanija RR
Задоволни сме од кумовите.испочитувани и на свадбата и до ден денес.Секако и ние кон нив сме како што треба.Има периоди кога поретко се гледаме но од причини секојдневни ,работа,смени,но се слушаме,т.е. мм се слуша често со кумот,а со кумата кога сите ќе се видиме.Се на се сосема ок.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 10:19:33   
Bububebe
Не сум бог знае колку задоволна ,но му благодарам што ние си го одбравме именцето за нашето сонце,а многу ми беше страв да не речат тие да дадат име user posted image  

(Одговор на членот kuklica)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 11:39:34   
@Mila@
Nie si imame top kumovi ...ni na kraj pamet deka oni ke ni bidam zs ne se znaevme dolgo ...no so niv ni se slucija nekolku najubavi momenti i epten ni bea bliski i se ushte sme..mozebi podobra varijanta od nekoj sto go znaesh cel zivot.
Epten se super iskacame se druzime top ni e ...za svadbata najveseli na cel svet bea i mng mi e merak deka zaedno pominuvame mng ubavi i vazni momenti od zivoto.
Sega otkako doznaa za bebushto imavme interern dogovor ako e mashko mm i kumot za reshat za ime ...a nie da go odobrime so kumata ...., a ako e zensko samo jas i kumata da se dogovarame.
AMA bebushot user posted image  ni e taka da ke bide veselo okolku imeto.
Mng si gi sakam i epten ni se pogodeni.

(Одговор на членот Bububebe)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 11:59:44   
temjana
Најдобро другарче ни е, како да не бидеме задоволни. На него можеме се да му кажеме и да се договориме за се, нормално за име кога ќе дојде време нит ќе го прашам нит бутур тоа си е наше дете он може само да го одобри името но навистина сметам дека нема право да ни го избере, ниту он ниту пак нашите родители. Го одбравме него бидејки го сакаме и двајцата и му кажавме ниту за венчавката ниту пак за свадба кога ќе правиме да не се троши, а тоа им го кажавме и на останатите пријатели, бидејќи свадба не правам за подароци и пари туку за нас и за луѓето што ги сакам заеднички да прославиме еден ваков убав момент.Така да освен насмевка и добро расположение не сакаме ништо на нашата свадба, а со тоа и ќе се избегнат оговарањата од типот он мене толку ја нему волку блјакк

(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
7.9.2011 12:22:13   
Octavia
Мене искрено малку ми се смешни некои ставови што се смета за добар кум user posted image (да не набројувам, да не се најде некој навреден) ама за мене кумовите се многу повеќе од поклони и пари. Јас лично бев трогната на пример кога кумот ги држеше моите деца во црква, кога ги крштеваше. И не зјаев по поклоните, туку слушав што кажува попот, што е кумот за детето... И тоа ми е важното. Маж ми се знае со кумот од млади години, се почитуваат, се дружат, и затоа го побаравме за кум, не затоа што има пари. Син ми едноставно го обожава, кога ќе дојде кумот, празник ни е дома user posted image (и тоа затоа што човекот многу си игра со него). Со кумата имаме одличен однос, иако ретко се гледаме. За се можеме да правиме муабет.
Инаку, и јас сум кума кај другарка, и најважно ни е тоа што се дружиме, после е се друго. Кога одев првпат да ги видам децата по раѓањето, носев на пример злато (ама нешто ситно), пари и поклони... Не затоа што мора, туку затоа што сакам. За прв роденден обавезно злато (ланче на пр.), торта и поклони. На крштевка исто. Значи, до сега децата од мене добиле златно ланче, алка и нешто поситно. И искрено, од тогаш, злато не сум однела. Дали тоа ме прави лоша кума? Не би рекла... Децата толку ни се дружат и се сакаат што другаркава вели дека би била пресреќна син ми еден ден да му биде кум на синот нејзин, не заради да помине редот, туку затоа што одлично се согласуваат. Јас не им се мешав за имињата, ни пак мене мојот кум ми се мешаше како да се викаат децата. Па надминати се тие работи, според мене. Се слушаме, се гледаме, се сакаме и се почитуваме. Не ме викаат „кумо“ user posted image затоа што мене тоа ми е смешно, иако постарите знаеја да и речат „Леле не ја викај по име, да не се налути“ user posted image А бе ајде... Ни пак јас кумовите ги викам „куме“ и „кумо“, ама убедена сум дека многу повеќе ги сакам и си ги почитувам од некои што само лице прават.

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
25.9.2011 1:20:22   
Nadezna
Kolku sakas luti se, ama ova e katastrofa! Dobro se ponese, dosta vi dade?
I ti si prosveten rabotnik?????
Pa dobro be, an koi vrednosti gi ucis decata???


ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

Ние сме исто презадоволни од кумот за свадба доста ни даде а и за крштевката супер се понесе.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
25.9.2011 8:42:36   
Maca25
За некого едноставни парите се најважни. Тажно, но вистинито. Нема љубов, игра, пријателство...само: Што ни донесе!!!???!!! Колку кошташе??!?

Ние кумот не го избравме затоа што имал пари. Тој му е најдобар другар на мм уште од средно школо, поминале многу работи заедно, има супер однос со мене, го сака нашето дете ( а и таа него како татко го сака), дел е од нашиот живот, па сега дали имал пари или немал, дали и носел на Нина голем поклон или само едно чоколадо, ама ич не ми е битно. Кумот и старосватицата ги сметам како дел од моето семејство.

< Поракaта ја уредил Maca RR -- 25.9.2011 8:44:38 >


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Nadezna)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
25.9.2011 16:21:27   
mila mama

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

За некого едноставни парите се најважни. Тажно, но вистинито. Нема љубов, игра, пријателство...само: Што ни донесе!!!???!!! Колку кошташе??!?

Ние кумот не го избравме затоа што имал пари. Тој му е најдобар другар на мм уште од средно школо, поминале многу работи заедно, има супер однос со мене, го сака нашето дете ( а и таа него како татко го сака), дел е од нашиот живот, па сега дали имал пари или немал, дали и носел на Нина голем поклон или само едно чоколадо, ама ич не ми е битно. Кумот и старосватицата ги сметам како дел од моето семејство.


Исто! user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
25.9.2011 16:42:00   
Viktori
Слично и кај нас. Кум ни беше другар на маж ми од школо, населба...

Мене ме имаат прашано нешто така како си задоволна од кумот бла бла...Што носел на децата?

Искрено не ни памтам кој што носи. Ако некој лае нешто, тогаш може уста да отворам, ама тоа ќе биде каде што треба, лично и во лице.

За мене е срамота да се коментираа воопшто на оваа тема. Мислам и дека прв пост ми е. Стварно бе, како не им е срам? Зар некој кум го бараш за поклон да ти донесе, телевизор, фрижидер, сваровски крситали? А од друга страна на темата поклон у плик дрскост било? А ова што е? Мизерија....

< Поракaта ја уредил Viktori RR -- 25.9.2011 16:43:10 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
26.9.2011 9:45:49   
blue_blue
Го обожавам и него и кумата! Затоа што се добри луѓе, затоа што ги скаат моите деца и затоа што со мерак прават се за нив...Ги почитувам највеќе на свет...Поколоните какви биле ич не ме интересира - знам дека купуваат и подаруваат од срце и тоа ми е најбитно.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
26.9.2011 20:30:01   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

За некого едноставни парите се најважни. Тажно, но вистинито. Нема љубов, игра, пријателство...само: Што ни донесе!!!???!!! Колку кошташе??!?

Ние кумот не го избравме затоа што имал пари. Тој му е најдобар другар на мм уште од средно школо, поминале многу работи заедно, има супер однос со мене, го сака нашето дете ( а и таа него како татко го сака), дел е од нашиот живот, па сега дали имал пари или немал, дали и носел на Нина голем поклон или само едно чоколадо, ама ич не ми е битно. Кумот и старосватицата ги сметам како дел од моето семејство.


И мене ми е прв пост овде мислам, стварно не ми е битно, како што рече Маца не го избравме затоа што имал пари, стариот кум ни откажа, исто заради тоа што немаше пари, иако свекор ми го молеше да не откажува, дека ако треба ништо да не носи, само да не венча, ама не сакаа и потоа ние го избравеме прв братучед од мм да ни биде кум, со нив многу живееме отсекогаш и многу бевме погодени, мислам од цела фамилија по мм со нив најмногу се согласувавме и баш ми бше ќеф што ќе ни бидат кумови и ич не ми беше важно што и колку ќе донесат



_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
23.4.2012 14:22:43   
vezilka RR
Вчера ни беше „умата“ (кумата) на гости user posted image . Се изнаиграа со Никола, и ги покажа сите играчки, и носеше книги да му чита и на крај кога си одеше се изнаплака дете user posted image . Ние многу си ја сакаме кумата (кум немаме уште user posted image ) и многу ни значи.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
23.4.2012 14:39:54   
kikicka
Не сум задоволна уопште ,бараат од нас премногу а малку даваат (не материјално) ,почит никаков,му дадовме работа ,тој ја искористи,не избрука,штета невидена ,прв роденден ги поканивме ,имале слава ајде др.ден ке дојделе како да не,не се ни јавија,уствари се јавија за да извлечат друга корист од нас а за идење не ни спомнаа. И ич не ми е гајле за нив колку ме почитуваат толку ке почитувам и јас.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.4.2012 10:42:52   
mamymamy
Citajki sfativ deka ne sme edinstveni so nasiot problem na ovaa tema. Nasiot kum bese najdobar drugar na mm i mnogu se druzevme se do prviot rodenden na prvoto  dete. Od togas ni traga ni glas od nego, nekolku godini go kanevme na rodenden ama ne doagjase. Nie odveme na Bozik, Procka i sl. no se cuvstvuvavme nametnati i prestanavme.
Sega imame bebe i iskreno neznam kako da odime i da mu kazeme, ke izgleda kako so sila da go terame da go krsti.
Mislam deka ne treba da go informirame so ogled na nivniot odnos?!user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.4.2012 11:49:25   
vesna1
Nas kum ni bese drugar na MM i plus zaedno rabotea. I ednas se skarale sluzbeno i otogas veke ne se ni javi ni dojde. Koga mu se rodi bebe nie se javivme, da odime na povojnica i da se smirime, i on najbezobrazno nemozam denes, drug den. I taka MM uste dva pati se javi i ne otkacija za doaganje i otogas ne sme se ni cule ni videle.
Koga ni se rodi bebuska drugi drugari ni prifatija da bidat kumovi i taka barem so niv si ziveeme.
Ama sakam da se pozalam na kumasinite. Ne molea da im bide MM kum, se ispotrosivme eden kup pari,pokloni skapi za svadba, plakaj vo crkva, torti, prasinja, pa mladenci, pa im se rodi bebe pa krstevki a oni na moite dve deca na eden rodenden ne dojdoa. Koga ni se rodi vtorovo dete MM gi pokanil na mekici ne dojdoa, na povojnica da ne zboram se napravija  na cuknati,a mojov glupak koga mu se javi da mu bide zirant vo banka odma prifati a jas mu vikam tolku te pocituvaat, ni na bebe dojdoa, ni na stan,ni na rodenden 8 god nemaat stapnato.
Sega ako im se rodi vtoro planiram da gi otkacam za krstevka,zosto samo jas da davam pari a oni za moite deca nisto.user posted image

(Одговор на членот mamymamy)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Колку сте задоволни од вашиот кум?
24.4.2012 12:16:17   
ivoni4ka
na nas kum nie najdobar drugar na mm, a voedno i kolega seuste e ergen neznae sto kako treba ama majka mu go opravauser posted image za svadbata se pokaza super a i za A duri i premnogu ( ovoj pat mislam za finansiska) sekogas koga ke ja vidi i ostava dobra suma na pari sto sekogas se karam so nego za toa, za krstevkata se dogovorivme samo za vo crkva sto treba da zeme drugo nisto malku ne mu bese seedno ama spored mene samo e nati daj mi super si ziveeme a isto i so starosvatot samo sto toj ne e od tuka tuku od probistp ama sekogas koga ke ni se ukaze priika odeme ili toj so soprugata doaga maksimalno se pocituvame sega ne gledame za toa procka bozik veligden ama i da ne mozeme da otideme kaj niv obezno mm se javuva

_____________________________



(Одговор на членот vesna1)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?