|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Алергија на домашна прашина
15.8.2009 19:30:09   
Еличка
Дали некој има искуство со алергија на домашна прашина, поточно на паразитите кои живеат во перници, душеци, теписи, пердиња и други слични места? Дали помага дормео или чистење со кирби или реинбоу? Како се справувате со неа?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 19:49:43   
Еца
Еличка искрено јас не сум имала проблем, но работев и продавав Кирби машини и можам да ти кажам дека се нависитна ефикасни, имавме случаи кога ги купуваа само поради тие грињи во душеците и тоа лица кои имаат проблем со астма или алергија на домашна прашина.

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 20:01:14   
Еличка
А колку е цената на кирби машините? А прочитав и дека некои доктори не ги препорачуваат бидејќи со тоа се создавала поволна клима за нивни размножување. Бидејќи машината е на вода, а тие за да живеат им е потебно 60% влажност на воздухот.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 20:11:18   
Еца
Па пред околу 5 години беа 1790 евра, но знам дека сега има најнова серија и колку чини не знам, инаку имам некои податоци за домашна прашина па подоцна баш ќе ги поставам дали, што и како против грињите.user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 20:16:05   
Еличка
Фала ти многу.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 21:28:44   
Sofija
Zdravo Elicka.Jas ne sum imala problemi so alergija,no znam  edna prijatelka koja ima problemi so nejzinoto dete. Taa koristi nekakov si sprej,go kpuva od nekoja evropska drzava  i toj sprej go koristi za cel stan i mirna e  6 meseci, deteto nema nikakvi simptomi, a posle 6 meseci ja povtoruva procedurata.So sprejot go isprskuva cel stan, perdinja, kreveti, dusheci i .......

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Алергија на домашна прашина
15.8.2009 21:50:04   
Еца
Собата во која најдолго престојува лицето алергично на домашна прашина треба да биде "ослободена" од се што може да претставува алерген и се што може да собере прав (слики, волнени прекривки, килими, теписони, драперии и др.). Собата треба често да се проветрува, да се брише со влажна крпа и да бидат отстранети сите можни алергени во цела куќа. Се смета дека 90 отсто од сите алергени од домашна средина се од прав. Во "домашен" прав спаѓаат и дерматофагоиди птеронисимус и фаринеи - мали микроскопско видени живи паразити што се хранат со епителот на човечкото тело, кои секојдневно паѓаат и остануваат на постелината на која спие детето. За отстранување на домашниот прав се препорачуваат специјални машини што се оспособени да го вшмукуваат правот во воден сад и од подлабоките слоеви на душекот.

< Поракaта ја уредил Elena -- 15.8.2009 21:51:13 >


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Sofija)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Алергија на домашна прашина
16.8.2009 21:44:22   
Еличка
Фала многу за информациите, а ако може да добијам информација за спрејот ќе бидам уште поблагодарна. Софија, те молам ако го дознаеш името на спрејот, пиши.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Алергија на домашна прашина
8.9.2009 2:07:50   
Sofija
Jas se izvinuvan tolku shto docnam so odgovorot,no ...... sprejot se vika Nemol se kupuva od bilna apteka,najsigurno od Italija koshta okolu 15evra.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Алергија на домашна прашина
1.10.2009 8:55:39   
mami
мојата професорка по филозофија во средно беше алергична на домашна прашина и кога ја прашувавме како издржува таа вели- спијам со полуотворен прозорец нон стоп, секое утро цела постелнина се тресе надвор, секој ден се брише прашина, никој не смее ни да помисли да влезе со чевли кај мене дома...
тоа е напорно, јака им душа а тие со ваква алергија како издржуваатuser posted image

(Одговор на членот Sofija)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Алергија на домашна прашина
1.10.2009 9:12:48   
mis.
Нели измислија вакцина за домашна прашина чинам од Др.Докич или се лажам.????

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Алергија на домашна прашина
12.11.2010 13:43:50   
brineta88
Na filip zavcera mu pravevme alergo test i se pokaza deka e alirgicen na domasna prasinai zolcka.
Kako se spravuvate so alergijata na domasnata prasina. Jas sum mnogu zagrizena da ne dobie bronhit zosto evego poslednive dva dena  celiot e zatnat i potkasluva.
Na lekar go odnesov zatoa sto imase crvenilo na gazeto koe ne izceznuvase, a pred nedela mu se pojavi i crvenilo na liceto. Drugi simptomi na alergija do vcera nemase.
Ni prepisaa loratadin da go koristime dva meseci i flixonase kapki.


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Алергија на домашна прашина
12.11.2010 14:16:10   
mama26
brinetta jas kolku sto mi kazuvase edna majka deteto i bilo kolu sto moze zastiteno doma

- vo smisol postojano cistenje doma...-smukanje [ ne vo prisustvo na dete ]

zbegnuvanje kontat so parfemi lak za kosa...znaci site tie raboti sto podaleku od deteto

i navistna e tesko seto toa


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Алергија на домашна прашина
12.11.2010 19:00:26   
AnnaMolly RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: brineta88

Na filip zavcera mu pravevme alergo test i se pokaza deka e alirgicen na domasna prasinai zolcka.
Kako se spravuvate so alergijata na domasnata prasina. Jas sum mnogu zagrizena da ne dobie bronhit zosto evego poslednive dva dena  celiot e zatnat i potkasluva.
Na lekar go odnesov zatoa sto imase crvenilo na gazeto koe ne izceznuvase, a pred nedela mu se pojavi i crvenilo na liceto. Drugi simptomi na alergija do vcera nemase.
Ni prepisaa loratadin da go koristime dva meseci i flixonase kapki.Brineta, јас сум алергична на домашна прашина. Треба да одржуваш да биде дома што почисто, ама верувај дека ни тоа не помага којзнае колку. И мене ми препишаа лоратадин и флексоназе спреј за нос. Лично на мене лоратадинот ми дава несакани ефекти - главоболка и несоница. А флексоназето е спас.
Инаку, лоратадинот многу помага за алергии. Давај му на Филип колку што ти препишале и надгледувај го како ќе реагира, може да се појави главоболка или несоница (иако ова е многу ретко).
Си знаеш дека за алергија нема лек, ќе треба да научите како да ја смирувате алергијата со спреј за нос и слично.

user posted image за имењакот Филип.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Алергија на домашна прашина
12.11.2010 22:40:11   
brineta88
On nema kojznae kakvi reakcii osven crveniloto koe veke mu se smiri.
Fala za sovetite mama26 i AnnaMolly


_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Алергија на домашна прашина
28.9.2011 9:20:11   
sweety girl
Do sega nekolku pati [pusav deka na maloto nosot mu e zatnat, go nosevme na bris i od nos i grlo, nema nisto a sekoja vecer t.e sabajle se budi okolu 4 i hrci kako da ima slajm edno kilo, vcera edna dr od kozle mi rece da ne slucajno e alergija bidejki alergiite se pojavuvale najcesto vo periodot od 00-5 nautro, se mislam da smena prasak omeknuvac do sega so lenor sensitive i rubel gi perev alistata ova e i za nasite alista, 2 nedeli na mu stavav ni kupka so morska sol go banjav ama go mackav so mleko na corine de farme, pa sega od kaj ke znam od sto moze da e alergicen, vie sto preporacuvate imase predcnekoj den rekjlama za meriks za deca demek poslab li e sto e fintava dajte nekoj predlog sto da probame?

(Одговор на членот brineta88)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Алергија на домашна прашина
28.9.2011 10:54:56   
Sandric
Jas ne stavam nikakvo omeksivac vo alistata i gi plavam po dva pati.
Ne go mackam so niakvi mleka, nikogas i ne sum go mackala osven so pavloviceva i toa ne na sekoe presoblakanje.
Mislam deka kolku i da pisuva deka se prirodni nekoj preparati, pak se polni so hemikaliiuser posted image

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Алергија на домашна прашина
14.9.2012 23:50:49   
Martins mom
Леле колку ми е тешко денес! Има еден месец како М поткашлува. Прво ни дадоа бел слез,па проспан, а нема ни црвено грло, ни затнат нос, чисти гради и само онака површинско,не често кашлае обично додека спие. Ми стана многу сумливо, оти ако имаше нешто веднаш го познавам по расположение и апетит, а тој си е петка. Му даде др Лоратадин и еве четврт ден како пие и никаква промена,пак кашла и затоа се посомнева на оваа алергија. Избезумена сум, не знам што ќе се прави?! Др ми рече дека е мал за алерго тест.

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Еличка)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Алергија на домашна прашина
11.3.2013 22:21:24   
emidz
Здраво, јас сум прилично нова и гледам дека темава повеќе време не е активна но би сакала да прашам дали некој има искуство со алергија која се манифестира преку подочниците? Темни набабрени подочници што мислевме дека се од неспиење но ни кажаа дека се всушност од алергија.
Благодарам! :)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Алергија на домашна прашина
12.3.2013 8:04:03   
Felly RR
Еми, јас од тоа што имам читано на интернет, (бидејќи со ќеркичката го имаме тој проблем) секоја алергија - значи на прашина, на полен, дрва, трева итн може да се манифестира со темни кругови околу очите. Значи и тоа е еден од знаците освен кашлање, кивање, затнато носе и сл.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emidz)
Непосредна врска до пораките: 20
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:


Анкета

predlozi
cacko5

maksim nikolas dino

1 (57%)

1 (43%)


Број на сите гласови: 37

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!