|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 17:09:39   
LunaG
I mene vcera Dr. mi prepisa posle punkcijata, Crinone 1x1, Estrofem 2x2. Deneska mi se javija od laboratorijata i mi rekoa deka e dobro se i deka 3 od 8 jajce kletki se oplodile i mi zakazaa transferot na embrionite da mi bide utre i mi rekoa so polna besika da sum otisla?. Se zacudiv malku bidejki razgovaravme so Dr. transferot da bide na 5 den posle oploduvanje a ne na 2 den, no kje vidam sto informacii kje dobijam utre. Inaku imam seuste bolki posle punkcijata vo jajnicite megjutoa znam deka toa e normalno.
So Bog napred sto e moe kje si dojde a sakam da si dojde i toa nabrguuser posted image
Do site vas mnogu user posted image uspesi vo site postapki i sto povekje angelcinja user posted image da imame !!!

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 2251
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 18:08:18   
Zoja
user posted image user posted image user posted image ajdeeeeeeeeeeeee So Gospod napred i da ne izraduvash nabrzo user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2252
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 18:16:01   
LunaG
Blagodaram mnogu Zoja! Bidi mi blagoslovena! user posted image user posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 2253
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 18:57:01   
bate
мила, не се секирај кај секој е различно. мене ми ги вратија ембрионите на 3 ден, и требаше 1 литар вода да испијам пред ЕТ. опушти се и уживај си. user posted image .  се надевам дека user posted image . поздравче мила

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2254
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 19:25:55   
milika
LunaG, ne se grizi, vo bolnicata najdobro znaat koga da ti gi vratat embrionite, i mene mi bea vrateni na 2 den. A so polna besika doktorot moze najdobro da vidi kade tocno da gi vrati. So sreka utre i postapkata da zavrsi so user posted image

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2255
   RE: Вештачко оплодување - II дел
13.11.2011 23:42:00   
Cooper
Luna G so sreka.mene mi gi vratija na 3 den i se bese ok se fati edno..a bev zaboravila da pijam voda..pa mi dadoa edno sise tamu i cekav 15 min pa mi go napravija transferot..i posle toa lezev 10 min i bidejki mn mn mn mi se odese vo wc stanav i posle pak si legnav uste 40 min skoro lezev..ama ako trebase da lezam so polna besika ke puknev

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 2256
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 1:30:31   
bella80
Pomooos RR-ki!!!
Jas denes dobiv kaj 17h.nemav valkanje,direkno mi protece i neznam dali denes da go brojam kako 1 den...Mnogu mi e bitno na 2d.c. treba da odam vi Plodnost...Fala Vi!

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 2257
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 5:31:41   
milika
Bela, denot koga si dobila go brois kako prv den. Vo sekoj slucaj mozes da se javis vo Plodnost da ti potvrdat (jas koga se javuvav deka sum dobila vo Sistina me prasuvaa i vo kolku casot)

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 2258
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 9:07:13   
Cooper
mene mi kazaa vaka ako e do 2 popladne se broi i toj den,ako si dobila vo 5 da receme ke go broish naredniot den kako prv den..taka mi objasnija..pozdrav

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 2259
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 12:12:37   
bella80
Fala Vi devojki!!!
Se javiv i mi kazaa utre da odam....So Gospod napred daj boze da bide!Pozz

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 2260
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 12:56:36   
Bogdancanka
ajde bella stiskame palci user posted image user posted image user posted image od srce ti posakuvam uspeh i nabrzo da se izraduvas nauser posted image crtki

P.S da prasam plodnost imaat nova klinika?ne se veke vo taa zgrada ili jas sum greska?


_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 2261
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 13:09:31   
LunaG
Zdravo mili rr,

Vi blagodaram na site za ubavite zborovi i podrskata, posakuvam i kje se molam kako za mene taka i za site vas da si dobiete plod od vasata ljubov.

Jas se vrativ pred 30' domce. Dobro sum, transferot na 2 embrioni bese dobar, inaku embrionite bea oplodeni so ICSI metoda. Dr. ne sakase da mi gi vrati site 3 embrioni, bidejkji mozelo samo 1 a max. 2 da se vratat. Dobro se delele kletkite i zatoa resil transferot da bide na 2 den. Site sto me vidoa vo bolnicata mi posakaa srekja i jas po priroda sum srekjna osoba i im posakav i na niv sto posakuvaat da im se ostvari. Dr. mi rece da odmaram i se da mi pomine ubavo vo slednive 2 nedeli pa da odam i da mu soopstam ubavi vesti, so Bog napred. Mi rece deka ne treba da lezam non stop, no da si odmaram, ne mora da lezam na grb mozam i na strana. Osven terapijata sto ja primam deneska mi prepisaa i Aspirin 100 da pocnam da koristam od utre. Sestrata mi rece proteinska hrana da koristam, tecnosti da pijam, da apstinirame so mm.
Sega ni preostanuva da si se sakame, grizime eden za drug pa potoa i za drugite clenovi na naseto semejstvo.

Ve user posted image site, pa kje vi pisam povtorno.

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 2262
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 13:18:22   
Cooper
LunaG ti prakam mn mn srekauser posted image user posted image user posted image ,za apstinencija si vo pravo..
jadi isto mn brokoli i zeleni raboti,prvite 5 dena se sudni posle toa bidnalo sto bidnalo...
te cekame so ubavi vesti..bidi pozdravena i uzivaj

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2263
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 13:22:41   
Zoja
Luna mi ja stopli dushata so porakava..kolku ubavo user posted image user posted image user posted image
daj boze novata godina vo 3ka da si ja dochekate user posted image leshkaj si,  brchi si filmchinja sega i mrckaj si I UZIVAAAAAAAJ user posted image

(Одговор на членот Cooper)
Непосредна врска до пораките: 2264
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 15:00:21   
bella80
Pisuam ,pisuam ama mi iscezna postotuser posted image Ne e bitno,devojki ako moze da mi kazete kolku od prilika ve kostase stimulacijata,lekarstva,inekcii,ja treba da odam utre za Bt. pa a znam kolku treba da ponesam.Mi rekoja deka ke odam so kratok protokol,valjda toa znaci poslaba stimulacija ...ama moze i ne znaciuser posted image user posted image Fala epten na podrskata i ve guskam siteeeuser posted image

(Одговор на членот Zoja)
Непосредна врска до пораките: 2265
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 16:14:08   
LunaG
Zdravo Bela,

Jas bev na dolg protokol vo Sistina i kje ti kazam za nego. Znaci trebase da dobijam 2 mesecni ciklusi, so shto posle prviot ciklus od 3 DC primav anti bebi piluli "yasmin" 21 den (sama si gi kupiv), a od 18 DC pocnav da primam therapija GnRh agonosti t.e. inekcii suprefact (potkozno vo ramenjata) pa posle 30 dena dobiv menzis i celo vreme prodolziv so Suprefactot i na CD3 od vtoriot ciklus pocnav i so FSH terapija, primav Fostimoni X 3 dnevno muskulno, vkupno 11 dena. (suprefactot i fostimonot se odobreni od fondot)
Bidejkji jas imav vaucer od Fondot za zdravstvo najgolemiot del od trosocite mi bea pokrieni od niv, no morav da dokupam fostimon ushte 3 ampuli i cenata nivna bese vkupno mislam 4100 mkd, (po 13??), znaci samo fostimonot mene bi me cinel privatno 45.000,00 mkd.
Bidejki plativ participacija za IVF 6000,00 mkd, vo smetkata pisuvase vkupna cena 80.000,00 mkd.
Drugata terapija sto ja primam estrofem, crinone, aspirin 100, tifol i vitaminite moi koi gi pijam so meseci se pod moj troshok. I ne se grizi ako pocnes so terapija nema da pobegnes, mozes da si zemes del od parite, da im platis avans pa posle da im go platis vkupniot iznos.
Se nadevam deka ti dadov nekakvi nasoki. So ubavo da ti pocne procedurata da stanes sto pobrgu majka! user posted image    

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 2266
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 17:03:16   
Bogdancanka
LunaG mila od srce ti posakuvam za dve nedeli da si vidisuser posted image crtkiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2267
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 18:33:54   
LunaG
Dragi rr,

Ova go najdov na net mi se dopadna i predlagam da go procitate. Nisto ne e do nas nego do nasiot organizam koj Bog go sozdal. Ve user posted image

"Just thought some of you ladies would like to read this article I found.  These articles are quite common.  I work for a docotr and have access to medical articles and studies and I thought this was interesting.  Hope it helps.

One of the old wife's tales which still plagues every IVF patient is the myth that they need "strict" bed rest after the embryo transfer. Many patients are scared that the embryo will fall out if they walk around - after all, if it was inserted artificially, isn't there a risk that it can "fall out" through the " track " through which the doctor inserted it ?

I remind my patients that God designed the body with enough sense that walking, running, coughing and sneezing do not cause an embryo to fall out ! Embryos are safe and secure in the womb , and just because they have spent 48 hours in the incubator in the IVF lab does not change anything ! IVF allows us to mimic nature , and once the embryo has reached the uterus, it's exactly like an embryo "made in the bedroom" ( embryos do not have a memory !) After all, when fertile couples have sex and get pregnant naturally, they continue leading a completely normal life after sex , so why should IVF make any difference ? Enough medical studies have been done by many IVF clinic which prove that embryo implantation and pregnancy rates are not affected by rest; and patients can walk out just 10 minutes after the embryo transfer.

In fact, enforced bed rest can have a very unhealthy effect on the patient. Being forced to lie down in bed when you are well can be demoralising, so say the least. Taking a bed pan ( during "strict bed rest") can be extremely humiliating. Also, if you are forced to lie in bed, then you tend to spend all your time thinking about what the outcome is going to be - a very unhelpful process, because the outcome is no longer in your hands. As it is, during the dreaded 2ww ( two week wait between the embryo transfer and the pregnancy test), each minute seems to last for an hour. Lying in bed makes the time crawl even more slowly !

So why do some doctors still insist their patients take "bed rest" after embryo transfer. I think this is a very clever way of "victim blaming" ! If the patient does not get pregnant, they can always "blame" the patient for the failure, because she did not "rest" properly. The biggest tragedy is when the family members start believing this untruth.

I think patients ( and their loved ones) need to understand that activity does not have any impact on the embryo inside the uterus, because it is protected from external influences in its uterine haven. Implantation is a biological process which is not affect by external activity - or by gravity ! We suggest patients take it easy at home for 48 hours after the embryo transfer , after which we encourage them to resume work, so they can keep themselves gainfully occupied. This is actually more for their peace of mind, rather than because it changes the outcome. I always tell patients that if resting helped to increase pregnancy rates by even 1%, we'd happily keep them in hospital for even 15 days after the transfer !

There is a difference between transfer and implantation ! While embryo transfer is a simple mechanical procedure, implantation is a complex biochemical event which involves a dance of exchanged signals between the endometrium and the embryo - something which cannot be influenced by diet or activity !

Being infertile is bad enough - don't make it worse by forcing yourself to rest in bed when you don't need to !
Posted by Dr Aniruddh"

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2268
   RE: Вештачко оплодување - II дел
14.11.2011 22:02:58   
bella80

ИЗВОРНА ПОРАКА: LunaG

Zdravo Bela,

Jas bev na dolg protokol vo Sistina i kje ti kazam za nego. Znaci trebase da dobijam 2 mesecni ciklusi, so shto posle prviot ciklus od 3 DC primav anti bebi piluli "yasmin" 21 den (sama si gi kupiv), a od 18 DC pocnav da primam therapija GnRh agonosti t.e. inekcii suprefact (potkozno vo ramenjata) pa posle 30 dena dobiv menzis i celo vreme prodolziv so Suprefactot i na CD3 od vtoriot ciklus pocnav i so FSH terapija, primav Fostimoni X 3 dnevno muskulno, vkupno 11 dena. (suprefactot i fostimonot se odobreni od fondot)
Bidejkji jas imav vaucer od Fondot za zdravstvo najgolemiot del od trosocite mi bea pokrieni od niv, no morav da dokupam fostimon ushte 3 ampuli i cenata nivna bese vkupno mislam 4100 mkd, (po 13??), znaci samo fostimonot mene bi me cinel privatno 45.000,00 mkd.
Bidejki plativ participacija za IVF 6000,00 mkd, vo smetkata pisuvase vkupna cena 80.000,00 mkd.
Drugata terapija sto ja primam estrofem, crinone, aspirin 100, tifol i vitaminite moi koi gi pijam so meseci se pod moj troshok. I ne se grizi ako pocnes so terapija nema da pobegnes, mozes da si zemes del od parite, da im platis avans pa posle da im go platis vkupniot iznos.
Se nadevam deka ti dadov nekakvi nasoki. So ubavo da ti pocne procedurata da stanes sto pobrgu majka! user posted image    


Fala Luna na odgovorot i na poddrskata,jas znam deka ke si gi vidis uste malku famoznite user posted image Pozzz

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2269
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 3:18:24   
trust
Bravouser posted image LunaG za postot no comment, super kazano..Ti posakuvam da si gi vidis user posted image Good Luck

(Одговор на членот bella80)
Непосредна врска до пораките: 2270
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 13:39:45   
milika
LunaG, posle mojot embrio transfer go najdov istiot post na internet i mnogu mi zavrsi rabota user posted image Dodusa prvata nedela ne otidov na rabota, no najnormalno si vrsev domasni aktivnosti, a od vtorata nedela veke sosema normalen zivot (se uste ne krevam skafovi user posted image no se ostanato). E sega procitav i uste edna recenica koja isto taka mi zavrsi rabota: "nemoj da pravis nisto za sto posle bi mozela da si prefrlas dokolku obidot ne bide uspesen" - toa se odnesuva na cigari, alkohol, premnogu kofein (faktori koi bi mozele da vlijaat) - ovaa recenica mi pomogna konecno da se spravam so cigarite user posted image Inaku i jas bev so dolg protokol vo Sistina (so 4 Fostimoni dnevno), i mene mi vratija dve embrioncinja na vtor den, i eve edno od niv se fati, vcera bev na kontrola i sega za sega se deluva ok. Ti posakuvam mnogu sreka so obidov, sosema relaksirano ovie dve nedeli i pozitiven test user posted image
Bela, kako pomina vo Plodnost, kako ke ti izgleda postapkata?

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2271
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 18:20:51   
LunaG
@ Milika: Cestitki za bremenosta, imaj zdrava, srekjna i lesna bremenost. user posted image
Te razbiram potpolno. Jas po priroda sum hiper aktivna i emocionalna osoba zatoa resiv da si zemam denovi za odmor od rabota bidejki rabotam vo javna institucija i mnogu se trosam. Inaku, deneska imav gosti, svekrva mi dojde da me vidi i si sedevme i pravevme muabet povekje od 2 casa, super si pominav no se zamoriv malku, bidejki kako sto spomenav predhodno seuste cuvstvuvam bolki vo stomakot posle punkcijata. Koga sum sednata so krenati noze na kauc podobro mi e. Se nadevam i veruvam vo Boga deka kje imame uspeh vo nasiov prv obid na IVF ICSI. Kazi mi dali se sekjavas na kakvo nivo/level bea tvoite embrioni? Moite se C4G1, se trudev da doznaam povekje informacii na net, (iako Dr. mi kaza deka se super) no nemozam da najdam nisto, logicno mi e deka se 4 kletki/4 cell ama G1 neznam sto znaci, a mislam deka od "A" se pocnuva? user posted image

@ trust: Jas go spodeluvam toa sto go znam ili go imam samata pominato. Ti blagodaram za tvojata zelba za mene, daj Boze i ti da si bides naskoro user posted image ! Good luck to you too! user posted image

@Bella80: Nema problem, sto i da te interesira prasaj, ako znam jas kje odgovoram, ako ne znam, se nadevam deka nekoj od nas tuka kje ti pomogne. Daj Boze i ti da si blagoslovena user posted image user posted image

@ Bogdancanka RR: Ti blagodaram od se srce, daj Boze i jas no i site vie koi cekorite po patot na ljubova da si bidete srekjni i blagosloveni user posted image user posted image

@ Zoja: Daj Boze i ti da si mi bagoslovena user posted image user posted image
@ Cooper: Ti blagodaram mila, daj Boze i ti da si mi sekogas srekjna user posted image
Me zamisli so tvoeto kazuvanje deka si stanala da mokrish posle 10' od transferot. Jas lezev na box negde 15' pa me vratija vo soba so pomosen krevet i posle 10-15 'mi donesoa guska/patka kako li ja narekuvaat i mi rekoa deka ne smeam da stanam. Lezev povekje od 1 cas i 30' mozebi 2 casa?
@ Bate: Ti blagodaram i na tebe, bidi mi blagoslovena user posted image

P.S. Jas ne znam koja od vas e bremena, pa ne mi se lutite ako posakuvam da ste bremeni po vtor pat user posted image user posted image


(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 2272
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 18:41:37   
milika
LunaG, mene dovolno mi bese da mi kazat deka embrionite prekrasno se razvile, pa ponatamu i ne prasuvav user posted image Sto se odnesuva do oznakata C4G1, ti najdov sto znaci G, i ke te izraduvam - najdobrata varijanta user posted image

Numeric grading systems for multicell embryos usually have 4 levels:

Grade 1: even cell division, no fragmentation
Grade 2: even cell division, small fragmentation
Grade 3: uneven cell division, moderate fragmentation
Grade 4: uneven cell division, excessive fragmentation

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2273
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 22:38:16   
LunaG
Milika, ti blagodaram za informaciive me izraduva mnogu. user posted image user posted image
I mene mi kazaa deka embrionite se super megjutoa vo izvestajot koj mi go dadoa tamo bea navedeni informaciite za embrionite pa sakav da znam kakvi mi se embrioncinjata koi posakuvam da stanat bebcinja na mama i tato!  user posted image

(Одговор на членот milika)
Непосредна врска до пораките: 2274
   RE: Вештачко оплодување - II дел
15.11.2011 23:42:42   
betti
LunaG SEGA UZIVAJ OVIE 2 NEDELI DA NE IZRADUVAS SO CERTICKI MISLI POZITIVNO ZA DA BIDE POZITIVNO CESTITKO MILA user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот LunaG)
Непосредна врска до пораките: 2275
Страница:   <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  89 90 [91] 92 93   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?