|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миење заби на детето
29.7.2013 10:11:03   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: gorda2

Ќерка ми има 3 години, секоја вечер 'мие' заби пред спиење само, финтата со буквите пали и кај нас, ама миеме без паста, се мислам со која да почнеме.. Предлог? 

Мислам која и да избереш нема да погрешиш, битно на керќа ти да и се погоди, да ја прифати, ама во секој случај и ако и биде необично во почетокот, ќе се навикне со тек на времетоuser posted image
Еве ние со син ми, кога преминавме на паста со флуорид, имавме колгејт, па сега сменивме со бекутан.
И кога и да му се сменеше паста тој прв пат одбиваше, еднаш се имаше и исповраќано, ама добро тој е посебен случај, мрази да испробува нови вкусови user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот gorda2)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Миење заби на детето
29.7.2013 12:00:09   
Felly RR
И ние миеме со Бекутан, еднаш купивме друга - ама не била детска, немало дете на неа.user posted image
Инаку да ви кажам што ме насмеа денеска - малку и е при крај пастава, и неколку дена ми вели - ај само со водичка, без паста (да не и се дотроши) и сабајлево станува ја гледа пастата и ми вели: Мамо, оти ваква ми е пастава? а јас се чудам каква - тоа кога сме ја затворале пастата влегол воздух во тубата и изгледа како полна. Па си стави на четката без проблем, нема галје сега е полна пастата, нема да и се потроши.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 9:07:56   
Mihaela 2010
Ete mm zakazal da ja nosime M na zabar narednata nedela,trebase porano ama denes utre si pomina vremeto,ke imalo nekoja prezentacija,pa posle ke ja pregledaat,pa ke vidime kako ke pomineme..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 11:56:43   
Hunny
Ве молам за совет каква четкича за заби да купам за user posted image и која паста би ми ја препорачале?

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 11:58:27   
Hunny
И од која возраст почнавте со паста да миете запчиња? Немојте да ми се смеетеuser posted image

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 12:13:46   
vezilka RR
Зошто би ти се смееле, ако завртиш назад некоја страна, ќе не најдеш назад сите со истото прашање user posted image . Јас почнав некаде околу втората година со паста, ама ептен тешко ни одеше. Не ја сакаше, уствари уште не ја сака, па се лажеме некако, демек ние миеме, па и тој да мие со паста. Ниту една не му е погодена по вкус, а сите можни ги пробавме. Сега со лажги и плачки миеме заби со паста.

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 12:22:22   
rina13
Ние забите ги миеме одкако ни никнаа првите запчиња некаде на 4,5 5 месеци. Почнавме прво со газа потоа со меки детски четкички, сега сме со четка за возрасни и со нашата паста. Детскиве не ги сака па бидејќи не внесува флуор по друг пат и дозволувам со нашата паста секако во екстремно мала количина.Паста користиме од година и 7 8 месеци.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 13:47:23   
Bethany
Hunny, еве последна четкица купивме од Рамстор, колгејт некоја детска, гледам да пишува софт на неа.
А со паста почнавме да речам некаде од годинка, ама ја користивме некоја детска без флуор, а сега имаме детска или бекутан или некоја друга, со флуор.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 14:20:50   
zzaa
Nie zabi mieme od 14 meseci,ne koristam pasta,neznam kakva da kupam i mi e strav da ne ja gola,pa samo so voda gi mieme si fativme red samo sto ke stane od spienje odime i mieme zabi zaedno bidejki e visoko ja kacuvam na stolce.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 14:34:51   
Палешка РР
Миа го слушнала Петко дека кажува како треба заби да се мијат по секое јадење. И таа сега касни соленка, миј заби, касни чоколатце миј, ручај, вечерај - миј. Никако не можам да ја разубедам дека тоа е многу, Петко така рече и готово user posted image
user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 16:25:44   
masa
Sto ke kaze Petko,toa user posted image sega jas imam prasanje kerkata pazaruvale so majka mi i kupile pasta za 6 god. nie imame 3,5 pa sto mislite ima vrska dali da ja upotrebuvame ili da ja poklonam?

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 19:50:27   
AnnaMolly RR
mislam ako e za 6 godini ne smee da se golta i mozebi e so pojak vkus, ama ako znae da pluka mij gi so nea. inaku jas bas vcera kupiv nova pasta za filip astera so vkus na sladoled :) cetkata ni e na vibracii od dm, se menuvaar cetkickite na osnovata. malku e skapa ama ubava e. cetkata e okolku 500 denari, a posle samo novi cetkicki se menuvaat i se okolu 300 dve. mene me sovetuvaa na sekoe kupuvanje nova pasta da se kupuva i nova cetka i taka pravam.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Миење заби на детето
17.9.2013 23:52:22   
Felly RR
маса, ако знае да плука кога се мие, користи ја таа. Ние оваа што ја имаме сега пишува 0-6 години, што значи сигурно нема некоја голема разлика.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Миење заби на детето
18.9.2013 9:56:51   
masa
Знае да плука,ама нешто и голта,сеуште не ни е плукањето усовршено.Можеби најдобро да земам сега пак за помала возраст,па да ја зачувам таа додека има рок,ваљда ќе научи за брзо да плука скроз.А за четките,зошто сама се мие и некако и е интересно,повеќе си игра за месец дена се скроз рацветани.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Миење заби на детето
24.9.2013 19:24:01   
Mihaela 2010
Denes za prv pat bevme na stomatolog,i jas sum prezadovolna od doktorkata,a i od kerka mi koja bese poslusna i pravese se sto ke i kazese stomatologot,i ja izbravme za maticen
cel cas ni se posveti,so edukacija kako pravilno da gi mieme zapcinjata,pa duri i gi izmivme
Zapcinjata se super,osven sosema malku karies na 5 kata,no nisto strasno,sekoja nedela vo rok od tri nedeli ke ideme na edno izmivanje so nivna specijalna pasta-lekce za da se sanira
Bidejki ne znaeme da plukame,treba da vezbame na toa,i da ne koristime pasta si fluor,duri ni rece voopsto da ne koristime,no se resivme nsepak na pasta bez fluor


_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Миење заби на детето
24.9.2013 20:31:50   
Felly RR
М гледа реклама од орбит, и ми вели - Кажи мамо не се мастики за здрави заби.Четка и паста е за здрави заби. И Така правиме, сама си мие запчиња, со паста, и си ја плука пастата без проблем. Сите запчиња ни се супер.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Миење заби на детето
5.11.2013 15:28:37   
vezilka RR
Конечно го надминавме проблемот со миење заби. Ги виде нинџите во неговиот омилен цртан филм како мијат заби, и готово, немаме веќе проблем. И пастасака, и трие убаво, и се..

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 5:02:02   
bucko mal
Nie pocnavme so mienje da zabite posle edna godinka,bes pasta.Probav ednas mu staviv malku ama odma ja goltna I zasega odlozivme koristenje na pasta.Mnogu saka da mie zabi samo na kraj imame problem so odzemanje na cetkata,saka da si igra so nejzeuser posted image

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 7:07:42   
mommy_angels RR
Почнавме веќе некој период,ама тешко оди,сака да си игра со четката ,ја гризе,ама не трие ниту пак ми дава јас да чи ги четкам,а гладам едното запче покажува лоши знаци
user posted image Да ја носам на забар ама со 18 месеци колку ќе седи user posted image . Имал некој искуство?

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 9:05:54   
Felly RR
Мами, внимавајте и на исхраната - помалку сокчиња, да не го држи нон стоп шишето во уста, помалку благо - чоколади и сл работи. А за миење запчиња, ќе се научи, па уште сте мали. Пробај да се миете заедно, па од тебе да гледа како треба. Или таа да те мие тебе, и ти нејзе user posted image Може така ќе ти дозволи.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 9:09:23   
Mihaela 2010
Nie od koga posetivme zabar,pocna sama da si bara da si gi mie zapcinjata,sto me raduva toa bar si stekna navika pred spienje da gi mie,bidejki zabarka bas i kaza deka mnogu e vazno pred spienje da gi mie,ponekogas bara i nasabajle pred idenje vo gradinka..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 10:36:21   
princessa
N veke 2-3 meseci sama si gi mie zapcinjata so cetka i toa za nejzina vozrast (30meseci) me raduva mnogu. Sama bara da si gi mie i sama si stava i pastauser posted image . Otpozadi nie i gi cetkame posto ipak nemoze sama ubavo da si gi iscetka. Na zabar uste ne sme bile, toa malku tesko ke e. Sega za sega zabite i se super zasto i davam samo razredni sokcinja so voda da pie i mnogu malku blago da jade.

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 10:44:04   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: mommy_angels RR

Почнавме веќе некој период,ама тешко оди,сака да си игра со четката ,ја гризе,ама не трие ниту пак ми дава јас да чи ги четкам,а гладам едното запче покажува лоши знаци
user posted image Да ја носам на забар ама со 18 месеци колку ќе седи user posted image . Имал некој искуство?


site taka pocnuvaat, no so tek na vreme ke naucat, mij i ti zabi vo isto vreme da te gleda i ke pocne da te imitira
a na zabar da ja nosis, mozebi sega nema da sedi, no ako stvorite navika za odenje na kontrola i ako ne stvori strav od zabarot ponatamu koga ke treba da odi na zabar polesno ke vi bide
nie na primer ne gledavme problem so zabite i ne ja odnesovme na zabar nitu ednas se dodeka ne pocna so menuvanje na mlecnite zabi i togas bidejki edno rastese a drugo ne izvadeno da vidis kakov strav detevo, edvaj se ubedivme da pojdeme na zabar pa tamu strav edvaj se ubedivme da sedne na stolica i da otvori usta, a golema
zatoa po navreme pocnuvajte na kontroli da gi nosite decata, da se naviknat i na toa

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Миење заби на детето
7.11.2013 13:49:39   
Bethany
Синчето ми мие заби, секоја вечер обавезно, имаше периоди кога едвај му ги погодувавме забите, имаше период кога само тој сакаше да ги мие, е сега ми дозволува на мене јас убаво да му ги измијам, со паста, и ја голта, ама нема врска не е тоа голема количина.
Преку ден кога ја види четката, или нас кога не види, бара и тој да ги мие забите, и му ја давам четкичка без паста и тој сам трие.
Ама битно веќе ја има навиката и не се буни.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Миење заби на детето
14.4.2014 15:14:38   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Мамички, пред две недели ни се појави првото запче, еве денес излезе и второто. Ме интересира со што им ги чистите запчињата, дали користите нешто? Не знам дали има нешто во аптеките за таа намена за бебиња.


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

За почеток доволно е да се поминуваат запчињата само со влажна газичка, а инаку има Чикова паста 0-6 месеци без флуор, наменета за почеток на оралната хигиена.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Фала Sandriana за брзиот одговор user posted image



_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

koe ime e poubavo
Oli17

****

Lana (78%)

Nika (22%)


Број на сите гласови: 138

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!