|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:21:39   
Yummy Mammy
A zasto nikoj na Collgate ne koristi?! Bas me zacudi, glednam nikoj ne pisal, a mislev deka se najpopularni... Nie se takvi pasti kupuvame, i oni imaat od 0-6 god i nad 6 god. Sme gi probale i drugite pasti, ama ne znam, posveteni sme si na Collgate. user posted image

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 176
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:30:12   
Beatris
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

A zasto nikoj na Collgate ne koristi?! Bas me zacudi, glednam nikoj ne pisal, a mislev deka se najpopularni... Nie se takvi pasti kupuvame, i oni imaat od 0-6 god i nad 6 god. Sme gi probale i drugite pasti, ama ne znam, posveteni sme si na Collgate. user posted image


Колгејт е најголемото маркетиншко ѓубре, веќе и птиците на гранките го знаат тоа. Ние за нас користиме Curaprox и паста и четки, a за А - Curaprox четка и Вадемекум паста.

Миеме секоја вечер после пиење на млеко и после тоа може да се пие само вода

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 177
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:31:20   
elenak
Забчињата ги четкаме секој вечер пред спиење, ама горните некако не можам убаво да и ги фатам, ми ја бутка четката со јазичето и сака да ја гризе. Не се буни, од прв ден кога почнавме дава, ама не сум сигурна дали добро го правиме тоа бидејќи приметувам жолти наслаги на горниот дел на единиците. И покрај четкичката морам пак да интервенирам со газа на прстот и тогаш имаме проблем, почува да се буни и да плаче и ми е страв да не зафркнеме работа па да почне да не отвара уста. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 178
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:42:17   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010


ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Јас не знам што ќе праиме по ова прашање. Дали се заинаети оти не ги сакаше пастите (пробавме од сите, ниту една не бендиса) па сега не сака ни само си водичка. Сака сам и само ја гризе четката, а кога ќе ја земам јас за да протријам малку запчињата, не дава, вреска.

Eh vezilka i jas si imam problem so ova...
pocnav vo posledno vreme da i kazuvam deka nema da ja pustam so mene vo spalna da spie posto ke i mirisa zdivot...i ova upali...
isto i kazuvav deka vo gradinka ke doaga doktorka da im gi pregleduva zabite dali im se cisti i taka saka..
znam deka ova ne e nacin,deka treba da si zasaka da si gi mie,ama pa so da pravam koga ne saka,a vaka nekako uspevam da ja ubedam


Абе сака тој ама самда миел. А колку може сам да ги измие..повеќе гризе четка отколку што мие. Ми треба нешто што ќе го натера да ми дозволи и јас да му ги протријам запчињата, некоја финта, некој цртан со миење заби или магично стапче user posted image

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 179
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:42:58   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

A zasto nikoj na Collgate ne koristi?! Bas me zacudi, glednam nikoj ne pisal, a mislev deka se najpopularni... Nie se takvi pasti kupuvame, i oni imaat od 0-6 god i nad 6 god. Sme gi probale i drugite pasti, ama ne znam, posveteni sme si na Collgate. user posted image


Колгејт е најголемото маркетиншко ѓубре, веќе и птиците на гранките го знаат тоа. Ние за нас користиме Curaprox и паста и четки, a за А - Curaprox четка и Вадемекум паста.



A zasto?! Mislam nema vrska mediumskite reklami, toa e stvar na budjet i strategija, me interesira sto ne cini so pastite?!

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 180
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:45:57   
dostickage
Elenak , vezbajte bukva zzzzzzzzz zaedno i mislam deka nema da imas problem.
Bukvata aaaaa za da se izmijat vnatre zabcinjata a zzzz za da se izmijat od nadvoresnata strana.
Mnogu vazno posle mienjeto zabi e da ne se konzumira nisto osven voda i posle jadenje blago da se izmijat vo prvata mozna i najbrza prilika.
V ne se buni za mienje zabi, naprotiv saka sam da gi mie, no ima retki momenti kade sto kje se zagleda crtan film navecer i ne mozam da go odnesam na mienje zabi. E togas spasava on da gi mie moite zabi so mojata cetka a jas negovite so negovata , po princip na bukvite A i Z.
Za cucli i nokno pienje tecnosti se znae deka ne treba da se praktikuvaat zasto tie dve raboti mozat da nastetat mnogu povekje od bilo sto drugo.
Nie inaku koristime pasta Elmex i cetka Curaprox. I dvete najtoplo gi preporacuvam. Cetkata e sovrsenstvo.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 181
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:52:26   
vezilka RR
Ја пробав и Elmex, нели ми ја препорача пред некое време, и таа не ја сака. Едноставно кога ќе види дека ставам пасста, не сака. Иначе пробав и со таа финта, тој мене, јас нему, да миеме, и тоа ми успева смо 2 секунди. Ајде вечер ќе пробам со буквите.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 182
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 15:57:54   
AnnaMolly RR
Моментално користам Колгејт, а претходно сум користела Бекутан и Аквафреш.
Миеме заби ОБАВЕЗНО секоја вечер, наутро поретко оти немам време. Не дека којзнае колку соработува, ама кога се мора, се мора.
Сакам да го купам тајмерчето од ДМ како песочно часовниче кое трае 3 минути, па да почнеме толку да миеме заби. Вака по минута од прилика му ги мијам.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 183
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 16:00:25   
dostickage
Probaj so bukvite, kolku tolku kje upali makar da i za niv treba trening user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 184
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 16:02:49   
temjanuska75
Yummy Mammy јас користам Colgate паста, пробав и со друга детска мислам Lacalut беше со вкус на јагода и не ја сакаше. И мене ми ја препорачаа Elmex па ме интересира каков вкус има дали е со вкус на пеперминт како на Colgate или е овошен вкусот?
А инаку за миење заби сме катастрофа, т.е. М сам мие заби и како што вика Vezilka повеќе ја гризе четката и ја шмука пастата, не ми дава јас да му ја допрам четката. Во последно време ме слуша кога му викам дека треба да четка, т.е. заедно миеме и јас му објаснувам како треба, но ова го прави само на едната страна т.е. на левата бидејки со десна мие заби, некако му е тешко на другата страна да ;етка.
Ај ќе ги иsпробам советите на dostickage со аааа и ззззззuser posted image .

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 185
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 16:20:11   
Bethany
И син ми почна да мие редовно заби секоја вечер, отвара тој уста и сака, веќе е стекнал навика, е сега нормално не може да отвори баш ко ние што сакаме, ама се снаоѓаме, ја протураме четкичката некако user posted image
Кога почнавме во почетокот се бунеше малку и бевме многу претпазливи поради забите, бидејќи десните му беа многу раздразнети, па имаше период кога воопшто не се ни обидував да го мачам да не го повредам со четкичка. Така малку со крпичка ако можев да забришам.

На Дак Тв програма, навечер баш кога му е време за спиење, одат тие цртани каде животинките перат заби и одат на спиење. И мислам тоа многу помогна, му покажував и зборував и сега сам трчи да пере заби.
Користам некоја четкичка и паста без флуорид со Томас д Треин ама не знам што марка е, добивме ги од страна.

(Одговор на членот temjanuska75)
Непосредна врска до пораките: 186
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 21:37:45   
deluxe
Нас ни препорача докторката Лакалут+флуор тоа е гел(околу 180 денари е),после миење заби,повторно ги трие запчињата со овој гел,го чува околу 1 мин. на забите и плакне.Многу сум задоволна,инаку користиме паста колгејт 6+ исто така многу е добра.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 27.5.2013 21:39:42 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 187
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 21:45:42   
Палешка РР
За Миа купивме Vademecum, таа ни ја препорача педијатар...Инаку мие заби секоја вечер а наутро не сака гонѕо (грозно) и било user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 188
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 22:20:49   
sandriana RR
Користи ли некој од Чиковата паста без флуор? Ние се уште се миеме со нејзе, не се осмелувам да воведам од пастите со флуор, зошто не сме истренирале плукање (20месеци имаме) Нејзиното плукање паста звучи буквално вака: ПУ! ... Инаку Т сама сака да мие заби, со тоа што после јас и правам завршница со четкањето, и што е интересно, не ја сака четката ако нема паста на неа. Далеку сме од усовршеена техника за вистинско самостојно четкање, ама барем имаме желба и иницијатива user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 189
   RE: Миење заби на детето
27.5.2013 22:40:16   
Snowhite RR
Сандриана, нема врска ако не знае да плука, количеството на флуор во пастите е минимално, а на четка ставаш колку зрно грашок, така да и да ја голтне не е страшно, особено ако не користиш дополнително флуор, како таблети или млеко со флуор, а и да користите пак не е страшно, зашто како што кажав малку е тоа во пастите. Ова го кажувам од консултација со заболекар

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 190
   RE: Миење заби на детето
28.5.2013 9:32:27   
AnnaMolly RR
Исто како што кажа Сноувајт сакав да пишам :)
И Филип ја голта пастата, ама тоа е минимално количество. Стопати го учев да плука, ама кога ќе му речем да плукне прво голта што има во уста и вика ПУ! Како на сандриана user posted image
Ете цела година е поголем од твојата Т, а пак не знае да плука како што треба :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 191
   RE: Миење заби на детето
28.5.2013 10:18:55   
sandriana RR
Значи, да си купиме паста со флуор, и онака не користиме таблетки, ниту млеко (никакво). Фала за споделените искуства.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 192
   RE: Миење заби на детето
28.5.2013 11:05:12   
Bethany
Јас па сум на мисла да му давам по пола апче од Флуор натрил, не сум почнала , ама се уште се мислам, или подобро да си земеме и ние паста со флуор па да си ја голтаме ? user posted image

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 193
   RE: Миење заби на детето
11.6.2013 9:44:22   
Sanja
Јас и ги мијам забите на мојата 3 и пол годишна ќерка скоро секоја вечер, насабајле не ги миеме, бидејки немаме време да се спремаме за градинка. Користиме колгејт паста за деца од 0-6год. Сега се научи и да плука, до скоро ја голташе пастата. Запчињата сега за сега и се бисерчиња и многу се радува да си ги гледа забчињата во огледало, за да види колку се белиии..

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 194
   RE: Миење заби на детето
12.6.2013 14:24:49   
eleonorastrumica
Мојот е 22 месеца ги миеме со лакалут паста и четка за заби,обожава заедно да си ги миеме во купатило

(Одговор на членот Sanja)
Непосредна врска до пораките: 195
   RE: Миење заби на детето
12.6.2013 14:27:02   
penelopa
миеме заби 2 пати на ден со elmex паста за деца

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот eleonorastrumica)
Непосредна врска до пораките: 196
   RE: Миење заби на детето
12.6.2013 14:28:48   
JovanaJ
Nie mieme zabi dva pati dnevno, nautro i navecer, ama seuste jas mu gi mijam zabite. Nekako ne gi mie bas ubavo a mnogu mi e bitno da se ubavo izmieni. I plus koristime krema protiv karies posle sekoe mienje.

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 197
   RE: Миење заби на детето
12.6.2013 14:43:24   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Probaj so bukvite, kolku tolku kje upali makar da i za niv treba trening user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image Ни успева финтава. Станавме поредовни.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 198
   RE: Миење заби на детето
12.6.2013 14:48:32   
gorda2
Ќерка ми има 3 години, секоја вечер 'мие' заби пред спиење само, финтата со буквите пали и кај нас, ама миеме без паста, се мислам со која да почнеме.. Предлог? 

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 199
   RE: Миење заби на детето
28.7.2013 22:39:04   
mosa
Sinko moj veke ima 4 godini i gi cetkame zabite sekoja vecer i nabajle,no nekogas nsabajle moze da propustime.Inaku nemam problemi do cetkanje na zapcinjata,naprotiv bas samiot saka da cetka zabi i posle obavezno si gi hlrda na ogledalo zabite,zatoa sto mi rekov deka KE MU BIDAT BELI KAKO BISERCIN JA I ZADRAVI SAMO DOPKOLKU GI MIE REDOVNO. Obavezno na umivalnikot imame caska so voda za plaknenje na usteto,inaku ja pkuka vodata,znaci ne ja golta,a porano i V ja goltase.Sega momentalno imame pasta koja se vika Tra-la-la so zapce e na slikata.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 200
Страница:   <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

sasa
siki1

koja bolnica za IVF e podobra

sistina (38%)

plodnost (62%)


Број на сите гласови: 176

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!