|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Ламинат
21.12.2011 20:59:55   
Snowhite RR
Ние кога го правевме спратот свекор ми сакаше паркет да наместиме, демек „паркет е паркет“, не разбирам што значи тоа, зашто сега има убави ламинати, накрај краева реков ламинатот е дупло поефтин од паркетот, паркетот по некоја година ќе треба да го стружиш да го лакираш и ќе те фати колку да наместиш нов ламинат, па ако ми се оштети ламинатот по 7-8 години ќе сменам друг. Да не звучам како реклама, ама ламинтите од Таркет фирма се најквалитетни, германски е, за разлика од другите кои се кинески по германска лиценца. Значи нашиот е од таа фирма, со восок е, не пропушта вода, не се гребе од штикли. Е сега од оваа фирма има и поскапи и поефтини, нашиот беше некоја средна цена, ама мене ми е многу убав, кога го видов се заљубив во него, на изглед личи на бродски под, значи е шарен, не е еднобоен, секоја штица е различна, ај ако имам слика ќе ви го покажам

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Ламинат
21.12.2011 21:52:52   
suzeto
bas sakam da vidam slika....i kolku pari go kupivte

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Ламинат
21.12.2011 23:01:54   
Luci
Да треба пак да реновирам  ламинат не би ставила никогаш, ма не германски не кинески никаков. Убав е за изглед,  преубав ама за одржување катастрофа. Земавме посветла боја, силвер даб, баш ради тоа да не се познава толку многу прљавштина ама ова е катастрофа, секое едно влакно, секоја една прашинка се познава. Мислев дека само со мојот е така зашто е светла боја, но истото се случува со сите што ги познавам кој имаат ламинат без разлика светла или темна боја а не е случај и со паркетот дефинитивно.


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Ламинат
21.12.2011 23:18:01   
suzeto
nie morame bideki rizik e za parket
Snowhite..koja debelina na laminat imate

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Ламинат
22.12.2011 9:49:23   
Sandric
Mene laminat mi e kako za vo kancelarija , posebno koga nema tepih.
Jas nikoga[ ne bi stavila laminat, ednostavno ne mi se dopaga

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Ламинат
22.12.2011 10:13:54   
bombica
Кога ја правевме куќава ставивме ламинат и 100 пати се покаавме.Погнасно нешто немам видено.Се се познава на него секое ронче, секое влакно.Летно време по дома шетам со влечалки ако шетам боса цел ќе биде со штрапалки .Среќа свекор ми остави можност да може некогаш да се стави паркет па здравје боже прва прилика го менуваме.

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Ламинат
22.12.2011 16:23:26   
Annet
http://www.pazar3.mk/Listing/Detail/Index/475165?searchID=1056312&Idx=5 vidi tuka ;-)
ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

sakame da redime laminat vo detskata soba no jas ne sum za .....ne mi se prirodni....ne znam dali se stvarno ubavi a vo drugite sobi imame parket...
razgleduvav po net.najdov dosta stranici: lav-komerc ama e vo skopje...na pocetnata strana ima masiven parket na patentiran klik sistem ..ne se lepi,ne se lakira,se redi kako laminatot dali nekoj moze da mi kaze nesto poveke dali nekoj go posetil lav-komerc itn.


(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Ламинат
22.12.2011 17:37:35   
Snowhite RR
user posted image

Еве го нашиот ламинат, јас сум задоволна, што се однесува за прашианта се познава нормално, ама и на паркет се познава ако не чистиш, затоа ваков шарен нема да се познава многу, јас си купив џогер специјален за ламинат и ср-во за ламинати и 2-3 пати неделно го поминувам
Дебелината е 8ка, имаме и под него изолација од стиропор, но дали 7 ии 8 дебелина исто е, 1мм нема да смени ништо

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Ламинат
22.12.2011 17:47:23   
blond
Нашиот ламинат во спалната е обичен, а во дневната и трепезаријата ставивме од 12,5мм. Под него има само филц, нема потреба од стиропор, доволно е дебел ламинатот. Инаку личи на плочка, да најдам слика, ќе ставам. Сите што го видеа прв пат не прашуваа дали се тоа плочки user posted image

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Ламинат
22.12.2011 19:16:42   
suzeto
vo struga nema laminat od tarket .....samo bugarski i turski i belgiski

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Ламинат
22.12.2011 19:51:37   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Да треба пак да реновирам  ламинат не би ставила никогаш, ма не германски не кинески никаков. Убав е за изглед,  преубав ама за одржување катастрофа. Земавме посветла боја, силвер даб, баш ради тоа да не се познава толку многу прљавштина ама ова е катастрофа, секое едно влакно, секоја една прашинка се познава. Мислев дека само со мојот е така зашто е светла боја, но истото се случува со сите што ги познавам кој имаат ламинат без разлика светла или темна боја а не е случај и со паркетот дефинитивно.




user posted image user posted image ИСТООО така е шта чеш секоја 2 ден метам user posted image ајд кеви го сликан и нашиот да видете

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Ламинат
22.12.2011 20:27:33   
Junona
Ламинатите на Cronopol се исто така квалитетни,со хрватско и чешко потекло.кој е заинтересиран може да контактираме по пп

< Поракaта ја уредил Junona -- 22.12.2011 20:28:41 >


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Ламинат
28.12.2011 22:39:27   
suzeto
go stavivme laminatot...ke go slikam i ke vidite

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Ламинат
29.12.2011 14:46:47   
Pepelaska *

ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Да треба пак да реновирам  ламинат не би ставила никогаш, ма не германски не кинески никаков. Убав е за изглед,  преубав ама за одржување катастрофа. Земавме посветла боја, силвер даб, баш ради тоа да не се познава толку многу прљавштина ама ова е катастрофа, секое едно влакно, секоја една прашинка се познава. Мислев дека само со мојот е така зашто е светла боја, но истото се случува со сите што ги познавам кој имаат ламинат без разлика светла или темна боја а не е случај и со паркетот дефинитивно.



и нашиот е светол не многу ама не е толку тежок за одржување јас или со правосмукалка врвам а кога имам повеќе време со емсал дефинитивно најдобро нешто за ламинат, и не се познава се

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Ламинат
2.1.2012 23:12:50   
suzeto
evo go nasiot laminat

user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Ламинат
4.1.2012 12:18:39   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: luci

Да треба пак да реновирам  ламинат не би ставила никогаш, ма не германски не кинески никаков. Убав е за изглед,  преубав ама за одржување катастрофа. Земавме посветла боја, силвер даб, баш ради тоа да не се познава толку многу прљавштина ама ова е катастрофа, секое едно влакно, секоја една прашинка се познава. Мислев дека само со мојот е така зашто е светла боја, но истото се случува со сите што ги познавам кој имаат ламинат без разлика светла или темна боја а не е случај и со паркетот дефинитивно.




user posted image user posted image ИСТООО така е шта чеш секоја 2 ден метам user posted image ајд кеви го сликан и нашиот да видете


leleeeeeeee ne sekoja vtora den sekoja den metam i pak kako nemeteno pa sega i  vo zimo od ova drvata bidejki se greeme na drva abe ne da  se unasa gubre toa e katastrofa a baska mm i sveki i svekor mi ne mozam da gi nateram da oblakat papuci odat so corapi letno vreme bosi i se se poznava a jas i leto i zimo si nosam vlecki oti od stapalava sto se poznavat mi e preku glava ama veke dignav race  se zbori se cisti i pak se poznava se

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Ламинат
4.1.2012 22:19:00   
suzeto
jas licno nikogas ne sum go sakala laminatot.....neznam zosto tolku site vikate deka na laminatot se poznava poveke prasina,pa i na parketot se poznava nie sega stavivme laminat jas i ne bev bas za laminat no moravme objasnav pogore ....kade sto e laminatot nemam izbrisano 1 nedela i ne se poznava nisto ....normalno e od drva da se poznava i nie se greeme so drva i lom se pravi a tuka imame parket,,,ne e do laminatot....

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Ламинат
30.5.2013 9:09:13   
rina13
Девојки вашите постови од темата паркет или ламинат се префрлени тука
ИЗВОРНА ПОРАКА: Tajna

Ајде луѓе помагајте! Во нова куќа што да ставиме, паркет или ламинат?


ИЗВОРНА ПОРАКА: Octavia RR

Па се си има своја предност, ама и недостаток. Ламинатот е најлесен за секојдневно одржување и најзидржлив. Ама не бил (според составот) баш препорачлив за домови, туку намената пред се му била за деловни простории со голема фрекфенција на движење, затоа што баш тешко се оштетува.
Паркетот е многу потопла, според мене и подомаќинска варијанта варијанта за секој дом. Недостаток му е стругањето, лакирањето и одржувањето-лесно се оштетува, на пр. од штикли и сл. Многу пофалби имам слушано за бамбусов паркет, го има и кај нас, ама многу веројатно е поскап од обичен паркет.
Многу добра варијанта е таркет- исто паркет, ама претходно подготвен за брзо редење, како поголеми парчиња претходно нареден паркет, иструган, лакиран, има разни нијанси, брзо се реди, а квалитетен е.
Јас лично би избрала или таркет или бродски под (ова многу зависи од ентериерот како е замислен, секако).


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Имам искуство и со ламинат и со паркет, па и со бродски под.
Во станот каде претходно живеевме имаше ламинат, ужас ми беше за одржување. Да, вистина многу лесно се чисти и се, ама веднаш штом ќе поминеш, остануваат траги. Утредента веќе се гледа куп прашина, па и брзо се гребе.
Ако повлечев масичка (а немавме теписи) се гребеше. Ладно во зима, воопшто не е пријатно.

Тука во станот имаме паркет. Многу сум задоволна. Плус во зима е потопло и попријатно во секој случај. Исто се лесно одржува а не се гледа после пет минути траги ко да не си ни избришал.
Значи мој избор секогаш пада на паркет ако е збор за местото на живеење.

Бродски под имаме кај моите и исто во куќата кај свекор и свекрва. Многу е убаво од почеток, меѓутоа во текот на години се собира и настануваат расцепи помеѓу даските. Наводно даските беа и добро исушени пред да се стават и се, ама ете пак се собрало дрвото.

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Ние имаме бродски под во дневна/трпезарија, а во спална ламинат. Многу поубаво изгледа бродскиот под отколку ламинатот, според мене бродскиот под е најдобар. (секако, се работи за вкус, нели :)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Carrie RR

Ние цел живот дома со паркет и сега пред недела дена наредивме ламинат, многу ја освежи собата и ми се допаѓа како изгледа. Лесен е за одржавање. Кучето дома се утепа од лизгање на него user posted image Сега за сега гласам за ламинат user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Velena

Јас би сакала кога сме на тема паркет да ве прашам како чистите бамбусов паркет доколку некоја има дома,а да не ви остануваат шлаканици.Јас со што све не пробав и остава крпи и ужасно се нервирам.Лазам по земја бришејки последно со прскалка у рака го чистам да не ми остануваат траги абе ми се зема здравје user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Па добро сега куче и дете не е исто во никој случај. Али кога би ставала пак секако дека ке се одлучам за паркет ни под разно нема ламинат да ми текне. Кери како го чистиш? Јас дома се утепав од бришење, викаа дека лесен бил за одржување ама некако тешко ми оди мене.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Carrie RR

Ние цел живот дома со паркет и сега пред недела дена наредивме ламинат, многу ја освежи собата и ми се допаѓа како изгледа. Лесен е за одржавање. Кучето дома се утепа од лизгање на него user posted image Сега за сега гласам за ламинат user posted image




< Поракaта ја уредил rina13 RR -- 30.5.2013 9:20:28 >

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Ламинат
30.5.2013 12:34:59   
Carrie RR
Нов ни е дома, па мерак ни е да го лицкаме. Инаку со џогер го поминуваме. Поделено средуваме, јас, мајка ми и брат ми, па може затоа е полесно. Јас се радував највише заради естетиката. Светол е и не се познаваат прљавштини. Ќе видиме за понатака user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Ламинат
30.5.2013 14:10:11   
kikicka
user posted image Ах да ми е мајка ми тука! Прашањето ми беше за дали користиш некакво средство при чистење инаку и јас со џогер го поминувам ама џогер е џогер.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Ламинат
30.5.2013 14:26:27   
Gardenia
Јас си ставив ламинат орев боја и ептен ми е мерак баш каков што сакав таков и бидна user posted image ,инаку Кикичке можеш да земеш Ајакс за дрво што е, многу е добар

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Ламинат
30.5.2013 17:42:03   
deluxe
Ние имаме во цела куќа паркет,и не знам што памет не фати,една соба уредивме со ламинат(дневна соба)абе катастрофа е,и нашиот е германски како што кажа погоре Снувајт,првата ,втората год. се беше ок,ама после 4-5 год,е катастрофа(плачи за нов),секој чекор се познава,секоја дамка абе лудница е,плус и деца како деца си валкаат,а паркетот си е класика нема кај него толку бргу губење на сјајот.

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 30.5.2013 17:44:30 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Gardenia)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Ламинат
2.6.2013 22:16:34   
BILE.F
ТАРКЕТ user posted image !

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Ламинат
26.11.2013 10:00:00   
AneLav RR
Ни паркет ни ламинат, плочки се закон за одржување. Ние во дневната ставивме еден ламинат бел, млечно бел едвај го најдовме и многу беше скап. Се така фино си наместивме по наш вкус не рачунајќи дека че имаме две ѕверчиња и една капка вода и едно влакно се познава.Горе во спалните исто така имам ламинат ама не ми се свиѓа баш одржувањето на ламинати.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Ламинат
26.11.2013 12:33:52   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: BILE.F

ТАРКЕТ user posted image !

user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?